• MS & covid-19 ....

  • Θέματα που αφορούν την σκλήρυνση κατά πλάκας και τον κόβιντ κορωνοϊό covid εμβόλιο και πολλαπλή σκλήρυνση.
Θέματα που αφορούν την σκλήρυνση κατά πλάκας και τον κόβιντ κορωνοϊό covid εμβόλιο και πολλαπλή σκλήρυνση.
 #134281  από ΒΑΣΙΛΗΣ
 Τρί Αύγ 17, 2021 7:02 am
Καλημέρα στην ομάδα μετά από πολύ καιρό !!!

Υπάρχει κανεις συνασθενής που να νόσησε από covid-19 ;; που νοσηλεύτηκε σε νοσοκομείο ;;; ή μόνο εγώ είχα την τιμή μόνο ;;;

Ενδιαφέρει να δούμε πως αντεπεξήλθε ατην νόσο, αν είχε έντονα συμπτώματα αν του άφησε κάποια επιβάρυνση στα δεδομένα της σκλήρυνσης λ.χ. επιδείνωση στην κινητικότητα , στην ευσταθεια , στην ακράτεια ;;

Και βεβαίως πως του συμπεριφέρθηκε το νοσηλευτικό προσωπικό .....
 #134292  από Antonis.Sna
 Τετ Αύγ 18, 2021 1:13 pm
Καλησπέρα Βασίλη,

Εύχομαι να το πέρασες σχετικά light και να είσαι πλέον καλά.

Προσωπικά θα με ενδιέφερε πάρα πολύ να διαβάσω εμπειρίες ανθρώπων με τους οποίους μοιραζόμαστε το ίδιο μονοπάτι. Ζω καθημερινά με τον φόβο του τι θα γίνει εάν νοσήσω από covid.

Μεγάλο ρόλο σίγουρα παίζει και το εάν αυτός που νόσησε από covid παίρνει ή όχι κάποια θεραπεία και αν ναι, ποιά; Όπως επίσης εάν έχει προηγηθεί ή όχι εμβολιασμός.

Εσένα η εμπειρία σου πως ήταν;
 #134296  από ΒΑΣΙΛΗΣ
 Τετ Αύγ 18, 2021 8:07 pm
Καλησπέρα Αντώνη !

Εμένα η εμπειρία μου από την νόσο δεν ήταν κακή ! Ήμουν σε ... καλή φάση έμεινα στο νοσοκομείο 5 μέρες με ελαφριά πνευμονία. Βέβαια υπήρξαν ... απόνερα !!! Μια επιβάρυνση της αστάθειας, του όποιου βαδίσματος έκανα , δηλαδή λίγα παραπάνω + στην ήδη υπάρχουσα κατάσταση !!!

Γενικότερα δεν θα έλεγα πως ήταν κακή η εμπρειρία της ασθένειας. Μάλλον τα επακόλουθά της με ανησύχησαν λίγο παραπάνω. Νομίζω πάντως πως επιστρέφω στους πριν του covid ρυθμούς μου .....
 #134299  από Antonis.Sna
 Πέμ Αύγ 19, 2021 11:23 am
Καλημέρα Βασίλη,

Θαυμάζω πολύ τον τρόπο που το αντιμετωπίζεις. Ελπίζω να επανέλθεις πλήρως στα φυσιολογικά σου και να μην έχεις ξανά επαφές με τέτοιου είδους .. εμπειρίες!
 #134300  από ΒΑΣΙΛΗΣ
 Πέμ Αύγ 19, 2021 12:08 pm
Καλημέρα Αντώνη !!

Γενικά έτσι αντιμετωπίζω την ζωή !! Μπορεί να είνα ms- ίτιδα που λέει ο μεγάλος μου γιος , μπορεί ψυχραιμία που λέει ο δεύτερος , μπορεί αδιαφορία που λέει η κόρη μου μπορεί και μαγκιά που λέει ο βενιαμίν της παρέας !!!

Διαλέγεις και παίρνεις !!!!

Δεν της χαρίζω ούτε μια στιγμή της ζωής μου της σκλήρυνσης !!!

Δεν θα της κάνω το χατήρι , γιατί έτσι θα κερδίσει !!!

Και αυτό δεν επιτρέπεται , δεν θα της το χαρίσω αυτό !!! :emojis-32: :emojis-32: :emojis-32:
 #134382  από Dimitris 49
 Πέμ Σεπ 16, 2021 11:44 pm
Καλησπέρα σας . Είμαι κ εγώ νέος στην ομάδα και χαιρόμαστε για την κίνηση να γραφτώ. Λοιπόν 23 χρονών έμαθα πως το έχω δλδ πριν περιπου 7 8 μήνες. Στην αρχή ήταν παρααα πολυ κακή η ψυχολογία μου σχεδόν στα τάρταρα . Δυο μήνες μετά δεν χαμπαριάζουμε τίποτα. Γιατί εμεις είμαστε αυτοί που κάναμε κακό στον εαυτό μας εμείς είμαστε αυτοί π πρεπει να το αλλάξουμε. Δεν πρεπει να το αφήσουμε να μας παιρνει απο κατω ΠΟΤΕ Κ ΤΙΠΟΤΕ. επειδή σας κουρασα με τον πρόλογο μου θα μπω στο θέμα. Νωσησα με κοβιντ πριν ένα μήνα περιπου κ έκανα 2 μέρες 39 πυρετο (απαγορευτικό για εμάς) κ τις υπόλοιπες μέρες ήμουν απλά εξαντλημένος. Λίγες μέρες μετά περδίκι. Ουτε φάρμακα ουτε τιποτα. Δεν ξέρω αν αληθευει στα σίγουρα απλά εγώ κάνω την θεραπεία κοπαξον η οποία ανεβάζει τα λεμφοκύτταρα τα οποία πολεμανε τον κοβιντ για αυτό κ ήταν κάπως ήπια η φάση. Αυτά από εμένα θα χαρω να σας κάλυψα στο ελάχιστο
 #134443  από arigo
 Παρ Οκτ 01, 2021 11:27 am
Καλημέρα, μετά από καιρό, και καλό μήνα.
Με κόλλησε covid ο γιος μου, αλλά το πέρασα με ένα συνάχι - μπούκωμα. Έχω κάνει το AstraZeneca και λαμβάνω Tecfidera. Τα λευκά μου ήταν έτσι κι αλλιώς σε καλό επίπεδο, και είμαι σε αρκετά καλή φυσική κατάσταση.
Πέρασε, σχεδόν ανώδυνα, και συνεχίζουμε.
Είναι ύπουλος ιός, όμως, και θέλει προσοχή.
Καλή συνέχεια σε όλους (και ψυχραιμία!).
 #134538  από Noppi
 Σάβ Νοέμ 06, 2021 1:05 am
Kalispera,
Ego kolisa covid otan imoun engkios 7 minon, to perasa para poli asxima, kai imoun sto nosokomio 4 meres. Imoun sxedon 3 eudomades xalia me pireto, ponous sta pneumonia kai genika den mborousa bima na kano. Eftixos perasa ton kindino. Tora exo kani to embolio, kai se ligo kairo tha kano tin therapia mou me Mabthera.....(meno eksoteriko, souhdia)