• μεγάλες ελπίδες για θεραπεία

  • Η τελευταίες εξελίξεις και νέα επικαιρότητας γύρω από την πάθηση της πολλαπλής σκλήρυνσης.
Η τελευταίες εξελίξεις και νέα επικαιρότητας γύρω από την πάθηση της πολλαπλής σκλήρυνσης.
 #133899  από fewtile
 Κυρ Μάιος 23, 2021 1:10 pm
Παραθέτω το παρακάτω άρθρο
https://www.in.gr/2021/05/10/b-science/ ... sklirynsi/
το οποίο ομολογώ πως μου έδωσε "μεγάλη" ελπίδα για τη θεραπεία της ΣΚΠ. Βέβαια αυτές οι "μεγάλες" ελπίδες είναι που μας ρίχνουν τα χαστούκια τελικά όταν δεν ευοδώνονται, αλλά είπα να το παραθέσω μήπως κι έχει ακούσει κάποιος κάτι αντίστοιχο και το διασταυρώσουμε.
 #133990  από fewtile
 Κυρ Ιουν 13, 2021 12:00 am
Παιδιά, δεν βλέπω κανένα σχολιασμό για το thread και δεν ξέρω αυτό οφείλεται στο ότι πιθανώς να γράφει μπούρδες το άρθρο, ή είναι καλά δομημένη η πληροφορία και έχετε μείνει όλοι άφωνοι!
 #133991  από adrCy
 Κυρ Ιουν 13, 2021 2:10 am
Στο ότι κατά καιρούς ακούγονται πολλές και διάφορες υποσχόμενες θεραπείες αλλά στην πραγματικότητα λίγες τα καταφέρνουν να ολοκληρώσουν με επιτυχία όλες τις κλινικές δοκιμές και να πάρουν τελικη έγκριση.
Το έχω διαβάσει το άρθρο. Όντως ακούγονται αρκετά ελπιδοφόρα αυτά που λέει και μακάρι να ισχύουν . Μέχρι όμως να επαληθευτούν ή καταρριφθούν αυτά που γράφει, πορευόμαστε και παλεύουμε με αυτά που ξέρουμε μέχρι τώρα.
 #133992  από fewtile
 Κυρ Ιουν 13, 2021 7:38 am
Θυμάσαι να υπήρχε στο παρελθόν, ελπιδοφόρο φάρμακο που να ήταν σε τελικό στάδιο ΙΙΙ κ να μην καταφέρει να ολοκληρωθεί κ να βγει στην αγορά;
 #133993  από adrCy
 Κυρ Ιουν 13, 2021 11:07 pm
Για φαση ΙΙΙ δε θυμαμαι κατι συγκεκριμένο για να ειμαι ειλικρινής αλλά κατά καιρούς ακούγονται διάφορα υποσχόμενα και μετά εξαφανίζονται. Και μένουμε με την ελπίδα. Π.χ. πρόσφατα ο νευρολόγος μου είπε ότι αυτό το υποσχόμενο "εμβολιο" από το πανεπιστήμιο Πατρων δεν προχώρησε όπως περίμεναν.
Ίσως απλά εγω να κουράστηκα να διαβάζω για ερευνες που τελικά δεν κατέληξαν καπου.

Έχεις δίκιο όμως, το ότι βρίσκεται σε φάση ΙΙΙ είναι αρκετά θετικό κ ελπιδοφόρο. Όπως επίσης και ότι αναμένεται να καταλήξει σε ένα νέο φάρμακο από το 2022. :smile-flower:

Επίσης στο Hadassah hospital της Ιερουσαλήμ ο Δρ. Δημήτρης Καρούσης με την Δρ. Παναγιώτα Πέτρου ασχολούνται με την εύρευνα για τα βλαστοκύτταρα στην ΣκΠ.
Άλλη έρευνα που υπόσχεται αποτελέσματα είναι του Δρ. Στηβεν Πετράτος στην Αυστραλία. Αυτή αφορά ένα υπάρχων φάρμακο που λέγεται DITPA και χορηγείται για άλες ασθένειες.

Μέχρι τότε.. :smile-muscle: :smile-muscle: