• Οδηγία του FDA για προσοχή στα σφραγίσματα αμάλγαμου !

  • Η τελευταίες εξελίξεις και νέα επικαιρότητας γύρω από την πάθηση της πολλαπλής σκλήρυνσης.
Η τελευταίες εξελίξεις και νέα επικαιρότητας γύρω από την πάθηση της πολλαπλής σκλήρυνσης.
 #133206  από Στάθης
 Κυρ Σεπ 27, 2020 12:58 pm
Dental Amalgam.png
Dental Amalgam.png (18.66 KiB) Προβλήθηκε 2878 φορές
Η Υπηρεσία Τροφίμων και Φαρμάκων (FDA) παρέχει συστάσεις σχετικά με τη χρήση του οδοντικού αμαλγάματος σε ορισμένες ομάδες ανθρώπων που ενδέχεται να διατρέχουν μεγαλύτερο κίνδυνο για τις πιθανές δυσμενείς επιπτώσεις στην υγεία από την έκθεση στον υδράργυρο, όπως:

Έγκυες γυναίκες και τα αναπτυσσόμενα έμβρυά τους.
Γυναίκες που σχεδιάζουν να μείνουν έγκυες.
Γυναίκες που θηλάζουν και τα νεογνά και τα βρέφη τους.
Παιδιά, ειδικά εκείνα κάτω των έξι ετών.
Άτομα με προϋπάρχουσα νευρολογική νόσο.
Άτομα με μειωμένη νεφρική λειτουργία. και
Άτομα με γνωστή αυξημένη ευαισθησία (αλλεργία) στον υδράργυρο ή άλλα συστατικά του οδοντικού αμαλγάματος.


https://www.fda.gov/medical-devices/saf ... munication
 #133237  από Nikos35
 Παρ Οκτ 09, 2020 11:24 pm
Πολύ ενδιαφέρον!

Έχει δοκιμάσει κανένας να αφαιρέσει υπάρχοντα σφραγίσματα?

Έχω διαβάσει ότι κάποιοι οδοντίατροι το κάνουν αλλά δε συστήνεται λόγω της ποσότητας του υδραργύρου που εκλύεται κατά την αντικατάσταση.
 #133239  από Aguilar
 Σάβ Οκτ 10, 2020 12:32 am
Αυτό περί έκλυσης υδραργύρου κατά την αντικατάσταση δεν το γνώριζα και έχω και οδοντίατρο στην οικογένεια! Τώρα το έψαξα χάρη στο post του Nikos35 και πράγματι υπάρχει πρωτόκολλο για την ασφαλή αφαίρεση των σφραγισμάτων. Δεν νομίζω ότι το εφαρμόζει η πλειονότητα των δικών μας οδοντιάτρων βέβαια.. Μια λύση είναι να ζητάμε καλό αερισμό του χώρου και να τα αφαιρούμε ένα σε κάθε επίσκεψη και με μεσοδιάστημα μεγάλο.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Aguilar την Σάβ Οκτ 10, 2020 4:52 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
 #133241  από Στάθης
 Σάβ Οκτ 10, 2020 1:36 pm
Nikos35 έγραψε: Παρ Οκτ 09, 2020 11:24 pm Πολύ ενδιαφέρον!

Έχει δοκιμάσει κανένας να αφαιρέσει υπάρχοντα σφραγίσματα?

Έχω διαβάσει ότι κάποιοι οδοντίατροι το κάνουν αλλά δε συστήνεται λόγω της ποσότητας του υδραργύρου που εκλύεται κατά την αντικατάσταση.
Το Μάρτιο μέχρι και τον Μάιο 2012, μετά την επιτυχημένη δεύτερη επέμβαση ΧΕΝΦΑ που έκανα, προχώρησα μετά από προτροπή του ιατρού αγγειοχειρούργου να αφαιρέσω όλα αυτά τα σφραγίσματα με αμάλγαμα.

Είχα πολλά είναι η αλήθεια και δεν έμπαινα ποτέ στο κόπο γιατί απλά δεν είχα την δύναμη και αντοχή. Αλλά μου έδωσε τέτοια δυναμική η επέμβαση CCSVI να κάνω πράγματα, όπως το να κόψω τα φάρμακα, να αφαιρέσω τα μαύρα σφραγίσματα και άλλα.

Η αφαίρεση των αμαγαλμάτων ήταν εν τέλη σωτήρια για την ανάκαμψη μου σε βάθος χρόνου από την ΣΚΠ. Επίσης, πιστεύω είναι αλήθεια μάλλον αυτό που λες για την ποσότητα που εκλύεται κατά την αντικατάσταση. Και αυτό γιατί μετά την αφαίρεση, τον Ιούλιο είχα αίσθηση ανάφλεξης συμπτωμάτων Lhermitte's sign και ελαφριά μουδιάσματα στο σύνολο και ακροδάχτυλα των χεριών. Ένιωσα δηλαδή μια μικρή οξείδωση-δηλητηρίαση στο νευρικό αλλά το ξεπέρασα εύκολα σε βάθος χρόνου, άλλη μια ευεργεσία ενός υγιής εγκεφαλονωτιαίου κυκλοφορικού.

Έχουν περάσει πολλά χρόνια από το 2012 και συνιστώ ανεπιφύλακτα την αφαίρεση των μαύρων σφραγισμάτων. ΤΟ καλύτερο φάρμακο για την ΣΚΠ είναι να αφαιρούμε τα τοξικά από την ζωή μας, από τον Κεντρικό νευρικό μας σύστημα. Όσο γρηγορότερα και εις βάθος το πράττουμε τόσο πιο καλύτερα ανταποκρίνεται το σώμα μας στην επισκευή και παράκαμψη βλαβών του οργανισμού μας και στην τιθάσευση της ΣΚΠ γενικότερα.