• Η υπερβολική ακτινοβολία (4G, 5G, Wi-Fi) σήμερα και τι μπορούμε να κάνουμε.

  • Η τελευταίες εξελίξεις και νέα επικαιρότητας γύρω από την πάθηση της πολλαπλής σκλήρυνσης.
Η τελευταίες εξελίξεις και νέα επικαιρότητας γύρω από την πάθηση της πολλαπλής σκλήρυνσης.
 #132965  από Στάθης
 Πέμ Ιουν 18, 2020 6:37 pm
Με την έλευση του 4G η δύναμη της ακτινοβολίας αυξήθηκε και η εγκατάσταση των κεραιών, όπως φανερά θα αυξηθεί ακόμα περισσότερο με την έλευση του 5G. Ναι μεν η παροχές υπηρεσιών ίντερνετ και τηλεφωνίας έχουν βελτιωθεί απίστευτα, με σημαντικό κόστος όμως την Υγεία του εγκεφάλου μας όπως δείχνουν και οι μελέτες. Οι ευπαθείς ομάδες έχουν δικαίωμα να προστατευτούν, αλλά οι κανόνες και οι νόμοι κλείνουν πάντα προς την εταιρική χρηματοπιστωτική δύναμη, όπως για παράδειγμα συμβαίνει και με την φαρμακοβιομηχανίες.

Για του λόγου το αληθές, όσοι έχουν κινητά με λογισμικό "Android" μπορούν να κατεβάσουν την εφαρμογή ELECTROSMART για να αντιληφθούν το μέγεθος της ακτινοβολίας στον χώρο τους και τις πόλεις σήμερα. Δεν είναι μόνο τα συμπτώματα της ΣΚΠ που δυσχεραίνουν, αλλά επηρεάζονται και λειτουργίες ενός υγιή οργανισμού, όπως για παράδειγμα η ποιότητα του ύπνου, η διαύγεια των σκέψεων και άλλα.

Παραθέτω μερικές φωτογραφίες της εφαρμογής από τον χώρο μου.
mobile2.jpg
mobile2.jpg (125.51 KiB) Προβλήθηκε 2709 φορές
Είναι πολύ χρήσιμο να γνωρίζουμε τι υπάρχει γύρω και μέσα μας, αν για παράδειγμα θέλουμε να μετακομίσουμε κάπου, καλό είναι ο δείκτης να βρίσκεται όσο πιο χαμηλά γίνεται. Είναι αδιανόητο να πάσχουμε από ΣΚΠ και να ζούμε κάπου που ο δείκτης βρίσκεται στα κόκκινα, αν και για μερικούς ίσως δεν είναι επιλογή. Επίσης καλό είναι ειδικά κατά τις ώρες του ύπνου να κλείνουμε τα WIFI που βρίσκονται στον χώρο μας.

Το χαμηλότερο που έχω βρει, είναι στο χωριό μου με μόλις δείκτη στα 22, ξέρω καλά ότι αν θέλω να θεραπευτώ, να ξεκουραστώ πραγματικά, καλό είναι να περνάω χρόνο εκεί με καλή διατροφή, περπάτημα και καλή παρέα.

Έχουν γραφτεί αρκετά στο φόρουμ για το θέμα των κινητών και της ακτινοβολίας, ένα θέμα που μαστίζει το πλανήτη μας, ίσως περισσότερο την νεολαία που γεννιέται με πλήρη εξοικείωση στα πεδία ακτινοβολίας, αλλά και πλήρη άγνοια στην παιδεία πίσω από την ορθή χρήση και αποφυγή της υπερβολικής έκθεσής τους σε αυτά.

Περισσότερα για την ακτινοβολία και την ΣΚΠ:

- Κινητά τηλέφωνα και πολλαπλή σκλήρυνση

- Κινητά τηλέφωνα - Είναι το 5G ασφαλές;

- Σύγχρονη ζωή και σκλήρυνση κατά πλάκας

- Οι Φούρνοι Μικροκυμάτων προς αποφυγή
 #133841  από vmpo
 Κυρ Μάιος 09, 2021 9:05 am
Καλημερα,
Εγω τι να πω; Ο κατοικος στο από κάτω όροφο είναι κολλημένος με τον ραδιοερασιτεχνισμό και ενώ γκρινιάζω 25 χρόνια δεν καταλαβαίνει τίποτα. Όλα τα χρόνια παρεμβάλλει στην τηλεόραση, στο τηλέφωνο, κόβει το ιντερνετ, όλη η γειτονιά του γκρινιαζει, όπως είπα και σε γιατρό παρεμβάλει παντού δεν θα παρεμβάλλει στον εγκεφαλό μου - τι άλλο να σκεφτώ; Βρέθηκα ξαφνικά στα 45 με σκπ. Κ η μια MRI βγαίνει χειρότερη από την προηγούμενη.
Καμία γνώμη θα την εκτιμούσα.
Ευχαριστώ
 #133842  από Στάθης
 Κυρ Μάιος 09, 2021 12:52 pm
vmpo έγραψε: Κυρ Μάιος 09, 2021 9:05 am Καλημερα,
Εγω τι να πω; Ο κατοικος στο από κάτω όροφο είναι κολλημένος με τον ραδιοερασιτεχνισμό και ενώ γκρινιάζω 25 χρόνια δεν καταλαβαίνει τίποτα. Όλα τα χρόνια παρεμβάλλει στην τηλεόραση, στο τηλέφωνο, κόβει το ιντερνετ, όλη η γειτονιά του γκρινιαζει, όπως είπα και σε γιατρό παρεμβάλει παντού δεν θα παρεμβάλλει στον εγκεφαλό μου - τι άλλο να σκεφτώ; Βρέθηκα ξαφνικά στα 45 με σκπ. Κ η μια MRI βγαίνει χειρότερη από την προηγούμενη.
Καμία γνώμη θα την εκτιμούσα.
Ευχαριστώ

Λέει ένας σοφός, εάν πιστεύουμε πως έχουμε ένα πρόβλημα, πάντα έχουμε τρεις επιλογές επίλυσης του:

1. ΝΑ ΦΥΓΟΥΜΕ ΜΑΚΡΙΑ (από το πρόβλημα).
2. ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΤΙ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙ .
3. ΝΑ ΤΟ ΑΠΟΔΕΧΤΟΥΜΕ.


Αν έχεις δοκιμάσει το 2, και δεν μπορείς να κάνεις το 1, τότε μένει το 3. Αν από την άλλη δεν αντέχεις το 3, έχεις δοκιμάσει το 2, τότε κάνε το 1.

Το παραπάνω ισχύει για όλα τα "προβλήματα" στην ζωή μας, όπου στην ουσία είναι απλά προκλήσεις επιλογής.
 #133844  από vmpo
 Κυρ Μάιος 09, 2021 1:07 pm
1. Να φυγω μακριά δεν μπορώ - είναι δικο μου σπιτι και τα παιδια σχολειο...βεβαια θα το κανουμε στο τελος αν δεν συμμορφωθει.
2. Του εδωσαν προθεσμια 2 ημερων να τα ξυλωσει - επειδή δεν θα το κανει θα ακολουθήσει εξώδικο και καταγγελια στο τέλος γιατί είναι χωρίς άδεια κ αυτος με πλαστό δίπλωμα ραδιοερασιτέχνη.
Δεν θα αποδεχτώ είμαι με ογκόμορφες εστίες... Στο οίκημα ζουν 6 παιδιά. Έλεος με την τρέλα - που την βαφτίζουν χόμπι - του κάθε ένα
Ευχαριστώ Στάθη. Σίγουρα θα χρειαστώ τις συμβουλές σου. Αν και ακολουθώ αυτά για διατροφή, άσκηση κτλ... Γιατί φάρμακα δεν αποδίδουν...
 #133845  από Στάθης
 Κυρ Μάιος 09, 2021 1:25 pm
vmpo έγραψε: Κυρ Μάιος 09, 2021 1:07 pm 1. Να φυγω μακριά δεν μπορώ - είναι δικο μου σπιτι και τα παιδια σχολειο...βεβαια θα το κανουμε στο τελος αν δεν συμμορφωθει.
2. Του εδωσαν προθεσμια 2 ημερων να τα ξυλωσει - επειδή δεν θα το κανει θα ακολουθήσει εξώδικο και καταγγελια στο τέλος γιατί είναι χωρίς άδεια κ αυτος με πλαστό δίπλωμα ραδιοερασιτέχνη.
Δεν θα αποδεχτώ είμαι με ογκόμορφες εστίες... Στο οίκημα ζουν 6 παιδιά. Έλεος με την τρέλα - που την βαφτίζουν χόμπι - του κάθε ένα
Ευχαριστώ Στάθη. Σίγουρα θα χρειαστώ τις συμβουλές σου. Αν και ακολουθώ αυτά για διατροφή, άσκηση κτλ... Γιατί φάρμακα δεν αποδίδουν...


Μερικοί θέλουν με το άγριο δυστυχώς. Εύχομαι να καταφέρεις να καθαρίσεις τον χώρο σου από τα βλαβερά μικροκύματα. Έχουμε τόσα που μας βομβαρδίζουν είναι χαζό να διογκώνονται από τον καθένα μας ενώ ξέρουμε π.χ. ότι υπάρχουν παιδιά στον γύρω χώρο.

Με χαρά να συζητήσουμε και να αφουγκραστούμε συμβουλές και γνώμες μέσα από την σωματική αυτογνωσία και την πνευματική μας πρόοδο.