• Ανεξάρτητες έρευνες μας λένε "Προσοχή στα δηλητήρια"

  • Η τελευταίες εξελίξεις και νέα επικαιρότητας γύρω από την πάθηση της πολλαπλής σκλήρυνσης.
Η τελευταίες εξελίξεις και νέα επικαιρότητας γύρω από την πάθηση της πολλαπλής σκλήρυνσης.
 #110585  από Στάθης
 Πέμ Απρ 23, 2015 4:05 pm
Το αξιόπιστο διεθνείς ιατρικό περιοδικό "Prescrire", το οποίο είναι φημισμένο για την μη λήψη "φαρμακευτικών χρημάτων" για εξομάλυνση των ερευνών, παρουσίασαν ανεξάρτητα αποτελέσματα, πάνω σε φαρμακευτικά σκευάσματα της πολλαπλής σκλήρυνσης.

1) Το Tysabri είναι πολύ πιο τοξικό από 'τι νομίζαμε.
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25897454

Δεδομένα μετά την κυκλοφορία του Tysabri, επιβεβαιώνουν τις δυσμενείς επιπτώσεις που προσδιορίστηκαν σε κλινικές δοκιμές, συμπεριλαμβανομένων σοβαρών και απειλητικών για τη ζωή λοιμώξεων, ιδιαίτερα την προϊούσα πολυεστιακή λευκοεγκεφαλοπάθεια (PML) σε περίπου 2 ασθενείς ανά 1000 που έλαβαν θεραπεία (μια συχνότητα διπλάσια από την αρχική εκτίμηση), και δυνητικά σοβαρές αντιδράσεις υπερευαισθησίας.

Ο αυξημένος κίνδυνος καρκίνου μακροπρόθεσμα δεν μπορεί να αποκλειστεί. Δεδομένα μετά την κυκλοφορία δείχνουν επίσης ότι το natalizumab μπορεί να προκαλέσει σοβαρή ηπατική βλάβη.

Στην πράξη, ανεξάρτητα από τη σοβαρότητα της σκλήρυνσης κατά πλάκας, δεν φαίνεται λογική η έκθεση των ασθενών στις σοβαρές ανεπιθύμητες ενέργειες του natalizumab με τόσο αβέβαιο όφελος.

2) Lemtrada. Μεροληπτικές αξιολογήσεις, αποδείξεις σοβαρών κινδύνων.
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25897458

Η κλινική αξιολόγηση στην πολλαπλή σκλήρυνση βασίστηκε σε τρεις τυφλές δοκιμές που συνέκριναν το Lemtrada (αλεμτουζουμάμπη , alemtuzumab, Campath) με ιντερφερόνη βήτα-1α. Αυτές οι δοκιμές ήταν όλες προκατειλημμένες υπέρ του Lemtrada και έτσι απέτυχαν να καθορίσουν την πιθανή αξία αυτής σαν ανοσοκατασταλτικό. Γενικά, οι ανεπιθύμητες ενέργειες, συμπεριλαμβανομένων των πιο σοβαρών, ήταν πιο συχνές με Lemtrada από ό, τι με ιντερφερόνη βήτα-1α.

Οι δυσμενείς επιδράσεις του Lemtrada που αναφέρονται σε αυτές τις μελέτες, είχαν ήδη παρατηρηθεί σε ασθενείς με καρκίνο. Περιελάμβαναν δυνητικά σοβαρές αντιδράσεις από την έγχυση, καθώς επίσης και τον κίνδυνο λοιμώξεων και καρκίνου εξαιτίας της βαθιάς και παρατεταμένης ανοσοκαταστολής. Κατά τη δοσολογία που επιτρέπεται για την σκλήρυνση κατά πλάκας, αυτοάνοσες διαταραχές όπως διαταραχές του θυρεοειδούς και αυτοάνοση θρομβοπενική πορφύρα είναι ιδιαίτερα συχνές και σοβαρές.

Στην πράξη, οι ασθενείς με σκλήρυνση κατά πλάκας έχουν ήδη μεγάλη δυσκολία στην αντιμετώπιση των ενοχλητικών συνεπειών της υποκείμενης νόσου. Δεν θα πρέπει να υποβληθούν σε σοβαρές ανεπιθύμητες ενέργειες του alemtuzumab, ειδικά δεδομένης της απουσίας οποιασδήποτε αποδεδειγμένου οφέλους.

3) Aubagio. Ένας απλός μεταβολίτης της λεφλουνομίδης.
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25897452

Η κλινική αξιολόγηση του Aubagio (τεριφλουνομίδη) βασίζεται σε μια δοκιμή σύγκρισης έναντι της ιντερφερόνης βήτα-1α σε 324 ασθενείς και σε δύο ελεγχόμενες με εικονικό φάρμακο μελέτες σε συνολικά περίπου 2300 ασθενείς με διάρκεια 1-2 χρόνια. Σε αυτές τις μελέτες, το Aubagio σε δόση 14 mg ανά ημέρα οδήγησε σε μία στατιστικά σημαντική μείωση στον μέσο ετήσιο αριθμό των υποτροπών σε σύγκριση με το εικονικό φάρμακο, αλλά το Aubagio ήταν λιγότερο αποτελεσματικό από την ιντερφερόνη βήτα.

Καμία επίπτωση στην εξέλιξη της αναπηρίας δεν αποδείχτηκε κατά τη διάρκεια των 2 χρόνων παρακολούθησης. Η επαχθής προφίλ ανεπιθύμητων ενεργειών του Aubagio είναι παρόμοια με εκείνη της λεφλουνομίδης και περιλαμβάνει ηπατοτοξικότητα, λοιμώξεις, λευκοπενία, αρτηριακή υπέρταση, περιφερική νευροπάθεια και αλωπεκία.

Ο μεγάλος χρόνος ημίσειας ζωής της τεριφλουνομίδης (περίπου 19 ημέρες) περιπλέκει τη διαχείριση των αρνητικών επιπτώσεων της και τις πολλαπλές αλληλεπιδράσεις φαρμάκων, και έχει σημαντικές συνέπειες για τους ασθενείς που επιθυμούν να αποκτήσουν παιδιά.

Το Aubagio είναι τερατογόνο σε ζώα και δεν πρέπει να χρησιμοποιείται από έγκυες γυναίκες. Εμβρυϊκή τοξικότητα μέσω του σπέρματος δεν μπορεί να αποκλειστεί. Στην πράξη, οι αρνητικές επιπτώσεις του Aubagio στην σκλήρυνση κατά πλάκας είναι δυσανάλογες σε σχέση με την αποτελεσματικότητά της.
 #110640  από VASILIS
 Κυρ Απρ 26, 2015 8:57 pm
Φίλε Στάθη καληπέρα.
ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΑ έκανες και ανάρτησες την έρευνα.....
Ξαναπαίρνω την ευκαιρία να κάνω μια ακόμα παρένθεση περί των "Νέων θεραπειών" αλλά και των "Παλιών", και ας ειμαι εκτός θέματος (θα έλεγα).
Για ΟΛΟΥΣ ΕΜΑΣ, είναι γνωστες οι παρενέργειες των όποιων σκευασμάτων των οποίων είμαστε τα δωρεάν πειραματόζωα, και τα εμφανίζουν εδώ και χρόνια σαν "θεραπείες".
Ο υπόλοιπος ο κόσμος δεν ξέρει τι τρέχει.
Στο "παιχνίδι" αυτών των υποτιθέμενων θεραπειών που διαβάζω ΣΥΝΕΧΕΙΑ πως ανακαλύπτονται, παίρνουν μέρος ακόμα και πάσχοντες από ΣΚΠ, και δε μπορώ να καταλάβω γιατί.
Παρακολουθώ, και νομίζω πώ όλοι, σε διάφορα forum σχετικά με τη ΣΚΠ ασθενείς να αναδημοσιεύουν το κάθε πυροτέχνημα σχετικά με τις "νέες θεραπείες" .
Θα το ξαναγράψω, πιστεύω πως η επιστήμη έχει προχωρήσει σε ΟΛΑ, πως έχουν βρεί θεραπείες για ΟΛΑ, η σχεδόν για όλα, αλλά είναι πολλά τα λεφτά, για να μας χάσουν από πελάτες.
Ετσι, πολύ απλά, πολύ στεγνά.
Τώρα, σχετικά με τις παρενέργειες, πολλοί από εμάς τις ζούμε......

Δε τις γνωρίζουμε απλά, και είναι και άλλες τόσες, που δε δημοσιεύονται.
 #110650  από mplearkouda
 Δευ Απρ 27, 2015 3:52 pm
Γεια κι απο μενα
Ενδιαφερον το αρθρο...
Εχω μια απορια,ισως οι πιο παλιοι και ψαγμενοι μοορουν να με διαφωτισουν.Πως γινεται να συγκρινουν το Χ με το Ψ φαρμακο,να βρισκουν οτι με το Χ μειωνονται κατα πολυ οι υποτροπες σε σχεση με το Ψ αλλα δεν εχει καμια επιπτωση στο βαθμο της αναπηριας.Μεχρι τωρα νομιζα οτι στην relapsing remitting μορφη εχεις υποτροπες και μετα τα καταλοιπα που αφηνουν.ΕιχΑ την εντυπωση οτι χωρις υποτροπες δεν χειροτερευεις......
 #110652  από ΑΝΝΑ59
 Δευ Απρ 27, 2015 6:35 pm
mplearkouda έγραψε:Γεια κι απο μενα
Ενδιαφερον το αρθρο...
Εχω μια απορια,ισως οι πιο παλιοι και ψαγμενοι μοορουν να με διαφωτισουν.Πως γινεται να συγκρινουν το Χ με το Ψ φαρμακο,να βρισκουν οτι με το Χ μειωνονται κατα πολυ οι υποτροπες σε σχεση με το Ψ αλλα δεν εχει καμια επιπτωση στο βαθμο της αναπηριας.Μεχρι τωρα νομιζα οτι στην relapsing remitting μορφη εχεις υποτροπες και μετα τα καταλοιπα που αφηνουν.ΕιχΑ την εντυπωση οτι χωρις υποτροπες δεν χειροτερευεις......
:smile-hi: Αν κρινω απο τη δικη μου περιπτωση , μεσα στα δεκαεννεα χρονια που πασχω , χειροτερευω σταθερα και, ΕΥΤΥΧΩΣ, αργα . Χωρις αυτο να οφειλεται παντα σε υποτροπες . Υποτροπες παθαινω , τα τελευταια 7-8 χρονια. Που, συχνα,μου αφηνουν μια αναμνηση . Μικρη ή μεγαλη . Ειπαμε ....ΑΒΥΣΣΟΣ Η ΨΥΧΗ ΤΗΣ ΣΚΠ ....Παντως , εγω , ΔΕΝ την φοβαμαι πια και ....... :emojis-11: :emojis-11: :emojis-11: :emojis-11: :emojis-11: :emojis-11: :emojis-11: :emojis-11: ΥΓ. Το Rebif , στα 6 χρονια χρησης , σχεδον εξαφανισε τις υποτροπες . Ομως , τοτε αρχισα να χειροτερευω .....Το συνεχισα για 2 χρονια ακομα και μετα αρχισα Betaferon για ενα χρονο .Χωρις αποτελεσμα . Ετσι τα εκοψα ΟΛΑ !!!
 #132147  από Kpoplistener
 Δευ Οκτ 21, 2019 8:27 pm
Ρε παιδιά μην το κουράζετε όλα τα φάρμακα καταστροφικά είναι.

Άρα και η αλωπεκία δεν ωφελείται μόνο στα φάρμακα..

Εγώ έχω να πω ότι ούτε ανγχωδης είμαι ούτε τίποτα δεν παίρνω φάρμακα και όμως χάνω μαλλιά.

Έχετε ποτέ αναρωτηθεί εάν στην σκπ χάνουμε μαλλί? Εάν όχι ψάξτε το εάν δεν το πάθατε μην τρομάζετε εάν το πάθατε απλά ψάξτε το

Ένα μυστικό
Ψάξτε στις αμερικάνικες ιστοσελίδες