• Λευκοεγεφαλοπάθεια

  • Η τελευταίες εξελίξεις και νέα επικαιρότητας γύρω από την πάθηση της πολλαπλής σκλήρυνσης.
Η τελευταίες εξελίξεις και νέα επικαιρότητας γύρω από την πάθηση της πολλαπλής σκλήρυνσης.
 #57303  από GeorgiaB
 Παρ Ιούλ 29, 2011 8:03 pm
Γεια σας παιδιά. Ξέρει κανείς τα συμπτώματα της λευκοεγκεφαλοπάθειας;
 #57307  από Π.Μ79
 Παρ Ιούλ 29, 2011 8:53 pm
Συνήθως επιληπτικές κρίσεις, νοητική δυσλειτουργία και αταξία.
 #57309  από yparxo
 Παρ Ιούλ 29, 2011 10:23 pm
ΕΓΩ ΕΧΩ ΛΕΥΚΟΕΓΚΕΦΑΛΟΠΑΘΕΙΑ ΚΑΙ ΤΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΜΟΥ ΑΡΧΙΣΑΝΕ ΠΡΙΝ ΔΥΟ ΧΡΟΝΙΑ ΜΕ ΚΕΝΑ ΜΝΗΜΗΣ ΣΤΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΞΑΦΝΙΚΗ ΚΟΠΩΣΗ ΚΑΙ ΠΡΙΝ ΕΝΑ ΕΞΑΜΗΝΟ ΕΜΑΘΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΘΗΣΗ ΜΟΥ ΑΦΟΥ ΕΙΧΑ ΕΞΑΝΤΛΗΣΕΙ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΓΙΑΤΡΟΥΣ ΚΑΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΓΙΑ ΝΕΥΡΟΛΟΓΟ. ΠΗΓΑ ΜΟΝΗ ΜΟΥ ΟΤΑΝ ΑΡΧΙΣΑ ΝΑ ΕΧΩ ΚΙΝΗΤΙΚΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ. ΣΤΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑΚΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΟΤΑΝ ΠΗΓΑ ΗΤΑΝ ΕΙΔΗ ΠΟΛΥ ΑΡΓΑ . ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΓΡΑΦΩ ΕΙΜΑΙ ΣΕ ΑΝΑΠΗΡΙΚΟ ΑΜΑΞΙΔΙΟ ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΟΥΤΕ ΟΡΘΙΑ ΝΑ ΣΤΑΘΩ ΟΥΤΕ ΚΑΙ ΝΑ ΠΕΡΠΑΤΗΣΩ ΔΗΛ. ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΑΤΟΜΟ ΟΛΟ ΤΟ 24ΩΡΟ ΔΙΠΛΑ ΜΟΥ. ΒΕΒΑΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΛΕΣ ΟΙ ΛΕΥΚΟΕΓΚΕΦΑΛΟΠΑΘΕΙΕΣ ΤΟ ΙΔΙΟ....
 #57431  από ΑΝΝΑ59
 Τρί Αύγ 02, 2011 2:14 pm
GeorgiaB έγραψε:Γεια σας παιδιά. Ξέρει κανείς τα συμπτώματα της λευκοεγκεφαλοπάθειας;
Καλησπερα !!! Τον Ιουνιο του 1996,νοσηλευτικα για πρωτη φορα !!!! Ειχα θαμπη οραση στο δεξι ματι,οπτικη νευριτιδα δηλαδη !!! Η διαγνωση,που εγραφε το εξιτηριο ηταν ''απομυελινωτικη λευκοεγκεφαλοπαθεια ".....Δεν ειπαν σκπ ,για να μη τρομαξω ισως.... :violence-hammer: Μετα,τηνελεγαν ''εγκεφαλικη λοιμωξη'' ,''νευρολοιμωξη'',''απομυελινωτικη νοσο''....Περασαν δυο χρονια περιπου,για να καταλαβω οτι ολα αυτα ειναι συνωνυμα της σκπ !!!! Τι σημασια εχει το ονομα?Ας μου το ελεγαν απο την αρχη !!!!Το ιδιο θα ηταν....Εμενα με απασχολουσε και με απασχολει το πώς νοιωθω.... :teasing-tease:
 #65823  από manoula 2
 Πέμ Δεκ 29, 2011 1:15 pm
ΚΑΛΗΜΕΡΑ....ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!ΟΝΤΩΣ ΣΥΝΟΝΥΜΑ ΕΙΝΑΙ....ΑΠΛΑ Η ΛΕΥΚΟΕΓΚΕΦΑΛΟΠΑΘΕΙΑ ΕΡΧΕΤΑΙ ΟΤΑΝ ΟΙ Γ@@@ΜΕΝΕΣ ΟΙ ΕΣΤΙΕΣ ΕΧΟΥΝ ΓΕΜΗΣΕΙ ΟΛΟ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΜΑΣ....ΑΛΛΩΣΤΕ ΓΙΑΥΤΟ ΛΕΓΕΤΑΙ ΛΕΥΚΟΕΓΚΕΦΑΛΟΠΑΘΕΙΑ.....ΟΙ ΕΤΣΙΕΣ ΕΙΝΑΙ ΛΕΥΚΕΣ ΚΟΥΚΙΔΕΣ ΣΤΗΝ ΑΠΕΙΚΟΝΙΣΗ....
 #65840  από Στάθης
 Πέμ Δεκ 29, 2011 6:10 pm
Νομίζω πως η Λευκοεγκεφαλοπάθεια είναι παρενέργεια των ισχυρών φαρμάκων Tysabri, Novantrone, Cellcept και άλλων ισχυρών ανοσοκατασταλτικών που χρησιμοποιούνται για την ΣΚΠ...
Επίσης πολλά υπό έρευνα φάρμακα Campath, Rituximab κτλ. έχουν τέτοια παρενέργεια.

Δεν έχω ποτέ ακούσει σύμπτωμα της ΣΚΠ να είναι η Λευκοεγκεφαλοπάθεια.

Είναι δυστυχώς τα φάρμακα που την δημιουργούν.

"Η Προϊούσα Πολυεστιακή Λευκοεγκεφαλοπάθεια (PML) είναι μία σπάνια, εξελισσόμενη, απομυελινωτική νόσος του κεντρικού νευρικού συστήματος (ΚΝΣ) η οποία συνήθως οδηγεί σε θάνατο ή σοβαρή αναπηρία. Η PML προκαλείται από την επανενεργοποίηση του ιού JC, ενός ιού της οικογένειας Polyoma, ο οποίος παραμένει σε ανενεργή μορφή στο 70-90% του ενήλικου πληθυσμού παγκοσμίως. Ο ιός JC συνήθως παραμένει ανενεργός, προκαλώντας PML μόνο σε ανοσοκατασταλμένους ασθενείς. Οι παράγοντες που οδηγούν στην επανενεργοποίηση της λανθάνουσας λοίμωξης δεν είναι πλήρως κατανοητοί αν και ανωμαλίες στα Τ-λεμφοκύτταρα χαρακτηρίζονται ως σημαντικοί (παράγοντες) για την επανενεργοποίηση του ιού JC και της PML. Οι ασθενείς συνήθως παρουσιάζονται με εστιακές ανωμαλίες του ΚΝΣ και ακτινολογική ένδειξη της νόσου της λευκής ουσίας χωρίς επίδραση στη μάζα.

Η PML έχει περιγραφεί σε μεταμοσχευμένους ασθενείς εμπλέκοντας διάφορα ανοσοκατασταλτικά φάρμακα. Το 75% όλων των περιπτώσεων PML οι οποίες αναφέρθηκαν σε μεταμοσχευμένους ασθενείς παρουσίαζαν υποξεία· ημιπάρεση, απάθεια, και σύγχυση ήταν τα περισσότερο συχνά παρουσιαζόμενα χαρακτηριστικά. Η ύπαρξη PML θα πρέπει να εξετάζεται σε κάθε δέκτη μοσχεύματος που αναπτύσσει νευρολογικά συμπτώματα του ΚΝΣ."
 #65845  από κωστας
 Πέμ Δεκ 29, 2011 11:10 pm
Οπως τα λεει ο Σταθης εχω και'γω την εντυπωση πως ειναι...αν θυμαμαι καλα και το gilenya ειχε μια περιπτωση PML !
 #65861  από yparxo
 Παρ Δεκ 30, 2011 1:47 pm
Εμένα μου την είπανε λευκοεγκεφαλοπαθεια λόγω των πολλών και μεγάλων εστιών συν κάποιες βλάβες αγγείων στον εγκέφαλο αλλά όχι (PML) ..Πως εξηγείται ότι είμαι σε αναπηρικό αμαξιδιο εδώ και ένα χρόνο, έχω τρόμο κεφαλής και δεξιού άκρου και δεν μπορώ να σταθώ όρθια χωρίς να με κρατάει κάποιος;;; Περιττό να πω ότι τα φάρμακα δεν μου κάνουνε τίποτε απολύτως....
 #65867  από Στάθης
 Παρ Δεκ 30, 2011 3:51 pm
yparxo έγραψε:Εμένα μου την είπανε λευκοεγκεφαλοπαθεια λόγω των πολλών και μεγάλων εστιών συν κάποιες βλάβες αγγείων στον εγκέφαλο αλλά όχι (PML) ..Πως εξηγείται ότι είμαι σε αναπηρικό αμαξιδιο εδώ και ένα χρόνο, έχω τρόμο κεφαλής και δεξιού άκρου και δεν μπορώ να σταθώ όρθια χωρίς να με κρατάει κάποιος;;; Περιττό να πω ότι τα φάρμακα δεν μου κάνουνε τίποτε απολύτως....
Αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω ρε παιδιά, για βοηθήστε .......... άλλο η Προϊούσα Πολυεστιακή Λευκοεγκεφαλοπάθεια και άλλο η "απλή" Λευκοεγκεφαλοπάθεια;;;

Ειλικρινά, δεν μπορώ να καταλάβω. ΣΚΠ έχει κάποιος και 1000 εστίες να έχει αλλά δεν μπορεί ένας με ΣΚΠ να πάθει Λευκοεγκεφαλοπάθεια σαν εξέλιξη της ΙΔΙΑΣ της πάθησης από ότι ξέρω.

Μήπως έχεις πάθει την Λευκοεγκεφαλοπάθεια από τα φάρμακα που σου δώσανε, και δεν στο εξηγούνε σωστά να μην υπάρχει αντίδραση;

Θυμάσαι τι φάρμακα σου έχουν δώσει για την ΣΚΠ;

ΥΓ. Η Λευκοεγκεφαλοπάθεια είναι πολύ σοβαρή πάθηση η οποία καθηλώνει κάποιον σε αμαξίδιο για .... πρωινό. Γιαυτό πολύ γιατροί θεωρούν έγκλημα την λήψη ισχυρών ανοσοκατασταλτικών όταν δεν είναι η τελευταία λύση....
 #65868  από yparxo
 Παρ Δεκ 30, 2011 4:43 pm
δεν έχω πάρει ποτέ Tysabri και ότι είναι για (PML) αυτά που μου δίνουνε είναι stedon madopar akineton cipralex όλα του νευρικού συστήματος σκέπτομαι ξανά να με δει ο καθηγητής του πανεπιστημιακού διότι η κατάσταση χειροτερεύει..Δεν μπορώ να καταλάβω ρε παιδιά τι σόι λευκοεγκεφαλοπαθεια έχω;;;