• Λευκοεγεφαλοπάθεια

  • Η τελευταίες εξελίξεις και νέα επικαιρότητας γύρω από την πάθηση της πολλαπλής σκλήρυνσης.
Η τελευταίες εξελίξεις και νέα επικαιρότητας γύρω από την πάθηση της πολλαπλής σκλήρυνσης.
 #65869  από kate2002
 Παρ Δεκ 30, 2011 4:56 pm
σε αυτον που θα πας αυτη τη φορα, απαιτησε να σου δωσει γραπτη διαγνωση, με τη "βούλα" της.
μακαρι ολα να παν καλυτερα. δεν γνωριζω να σου πω και να βοηθησω περισσοτερο...

θελουν ολοι σκοτωμα, καθε μερα ομως και πιο πολλοι...
 #75850  από vanesa
 Δευ Ιούλ 30, 2012 1:18 pm
Γνωρίζω λόγω ασθένειας συγ.προσωπου και απο το νευρολόγο.Υποθέτω έχει να κάνει με το είδος της λευκοεγκεφαλοπάθειας.Ειναι νοσος που μπορει να ελεγχεί μου έχουν πει δηλαδη η εξελιξη της.Ας πουμε με έλεγχο σακχαρου σε διαβητικο ατομο ,πιεσης κοκ.Σε τελικο στάδιο δίνει αναπηρία.Βασικα επιδρα στο θυμικο και αυτο γιατί το πρόβλημα εμφανίζεται στα λεπτα αγγεια αρχικά και οχι πχ αυτα της κίνησης.Είναι διαταραχή της λευκής ουσιάς και κακη αιμάτωση.Το κυριότερο θελει προσοχη σε λοιμώξεις.Ο πυρετός σε εγκεφαλο με λευκοεγ.το κανει σαλατα πραγματικα κ αν κανει εγκατασταση μικροβιο τοτε δυσκολα αντιμετωπιζεται εκει.Ουσιαστικά αυτό μου έχουν πει οτι πυρετοι λοιμωξεις κοκ σπινταρουν την ολη εξέλιξη.
 #134194  από vmpo
 Σάβ Ιούλ 17, 2021 6:35 pm
Καλησπέρα. Την Τριτη θα δω τον νευρολογο. Η μαγνητικη γραφει: Ύφεση πολλών εκ των προϋπαρχουσών βλαβών αλλά και ανάπτυξη νέων οι
οποίες απεικονίζονται σε ενεργό φάση όπως περιγράφηκαν ανωτέρω με
παθολογική ενίσχυση και σημαντικό οίδημα κατά τόπους εν είδει
λευκοεγκεφαλοπάθειας.... Το μονο φαρμακο που έχω πάρει μετά τη διάγνωση τον Μάρτιο ήταν το gylenia για 18 μέρες κ το σταματησα γιατι δεν ειχε δύναμη το πόδι μου κ έπεφτα. Το σταματησα κ μου εκαναν 3 φορες τη βδομάδα πλασμαφαιρεση (με την πρωτη σήκωθηκα κ περπάτησα μόνη μου). Απο τότε μονο αυτό κάνω. Τώρα αύτο το εν είδει
λευκοεγκεφαλοπάθειας εννοεί pml :character-oldtimer: ; Θα ρωτησω την Τριτη. Να σημειώσω ότι όταν πήγα Αιγινήτειο 2/2 νευρολόγους είχαν αποκλείσει Σκπ και πιστευαν ότι το εμβόλιο της γρίπης - που ενανα πρωτη φορα- δημιούργησε εστίες ADEM. Κάθε μαγνητική χειροτερη απο την προηγουμενη. Οταν ρωτησα τον γιατρο αν το φαρμακο μου εκανε pml μου το απεκλεισε. Τωρα στην τελευταια μαγνητινη εγραψαν "εν ειδει λευκοεγκεφαλοπαθειας". Η κλινικη εικονα παραμένει πολυ καλη. Αν εξαιρεσουμε κακη μνημη σε προσφατα γεγονοτα κ μετα το εμβολια ζαλαδες για δευτερολεπτα. Οποτε μπορει η μαγνητικη να μην εννοει pml.... :emojis-24:
 #134197  από Στάθης
 Σάβ Ιούλ 17, 2021 8:07 pm
vmpo έγραψε: Σάβ Ιούλ 17, 2021 6:35 pm Καλησπέρα. Την Τριτη θα δω τον νευρολογο. Η μαγνητικη γραφει: Ύφεση πολλών εκ των προϋπαρχουσών βλαβών αλλά και ανάπτυξη νέων οι
οποίες απεικονίζονται σε ενεργό φάση όπως περιγράφηκαν ανωτέρω με
παθολογική ενίσχυση και σημαντικό οίδημα κατά τόπους εν είδει
λευκοεγκεφαλοπάθειας.... Το μονο φαρμακο που έχω πάρει μετά τη διάγνωση τον Μάρτιο ήταν το gylenia για 18 μέρες κ το σταματησα γιατι δεν ειχε δύναμη το πόδι μου κ έπεφτα. Το σταματησα κ μου εκαναν 3 φορες τη βδομάδα πλασμαφαιρεση (με την πρωτη σήκωθηκα κ περπάτησα μόνη μου). Απο τότε μονο αυτό κάνω. Τώρα αύτο το εν είδει
λευκοεγκεφαλοπάθειας εννοεί pml :character-oldtimer: ; Θα ρωτησω την Τριτη. Να σημειώσω ότι όταν πήγα Αιγινήτειο 2/2 νευρολόγους είχαν αποκλείσει Σκπ και πιστευαν ότι το εμβόλιο της γρίπης - που ενανα πρωτη φορα- δημιούργησε εστίες ADEM. Κάθε μαγνητική χειροτερη απο την προηγουμενη. Οταν ρωτησα τον γιατρο αν το φαρμακο μου εκανε pml μου το απεκλεισε. Τωρα στην τελευταια μαγνητινη εγραψαν "εν ειδει λευκοεγκεφαλοπαθειας". Η κλινικη εικονα παραμένει πολυ καλη. Αν εξαιρεσουμε κακη μνημη σε προσφατα γεγονοτα κ μετα το εμβολια ζαλαδες για δευτερολεπτα. Οποτε μπορει η μαγνητικη να μην εννοει pml.... :emojis-24:

Η λευκοεγκεφαλοπάθεια (PML) vmpo είναι μια πολύ σοβαρή ασθένεια η οποία χρήζει πολύ σοβαρής ιατρικής περίθαλψης. Εάν εσύ έχεις πολύ καλή κλινική εικόνα, τότε είναι δύσκολο να έχεις κάτι τέτοιο. Το PML εμφανίζεται συνήθως σε βαριά τροποποιημένους και ανοσοκατασταλμένους ασθενείς. Πολλά φάρμακα της ΣΚΠ προμοτάρουν αυτήν την ασθένεια, το Gilenya έχει αρκετά μικρό ποσοστό (0.069 περιπτώσεις ανά 1,000 ασθενείς).

Καλή δύναμη vmpo.
 #134199  από vmpo
 Σάβ Ιούλ 17, 2021 9:02 pm
Στάθη σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Σε περίμενα να εμφανιστείς. Ξέρω μάλλον υπερέλαβα... + Δεν θα μου ελεγε τπτ ο γιατρός; Αρχικά μου είπε θα κάνουμε κορτιζόνη αλλά μιλώντας με την υπεύθυνη στην πλασμαφαίρεση θεώρησαν ότι η πλασμαφαίρεση θα με βοηθήσει περισσότερο. Θα δείξει η συνέχεια. Να είσαι καλά και καλή συνέχεια.