• γειά σας κ απο μένα

  • Είστε καινούργιο μέλος; Παρουσίαστε τον εαυτό σας στην κοινωνία του MSSociety.
Είστε καινούργιο μέλος; Παρουσίαστε τον εαυτό σας στην κοινωνία του MSSociety.
 #17237  από kate2002
 Τετ Φεβ 10, 2010 8:40 am
καλημερα! : :) Συγγνωμη αν σε προβληματισα για το φαρμακο σου, δεν το ηθελα. προσπαθω απλα, ρωτωντας, να ερμηνευσω δικες μου καταστασεις και να εξηγησω δικες μου αποριες. :shock:
εγω ειμαι στην αμεσως επομενη φαση απο σενα, το ξερω απτα χριστουγεννα. οπως λεει κι ο αντρας μου, κανω πολλες και αχρηστες ερωτησεις και μπερδευω τον κοσμο. συγνωμη λοιπον αν σε μπερδεψα. ειμαι μονιμα ονλαιν, διαβαζω ολα οσα γραφονται, η σελιδα ειναι καλη παρεα.
ελπιζω να μην μπερδεψα περισσοτερο κανεναν. ;)
 #17245  από aoratos
 Τετ Φεβ 10, 2010 9:49 am
Ευτυχία καλώς ήλθες.

Να ευτυχείς πάντα. :lol: :D
 #17248  από Ευτυχία
 Τετ Φεβ 10, 2010 10:14 am
kate2002 έγραψε:καλημερα! : :) Συγγνωμη αν σε προβληματισα για το φαρμακο σου, δεν το ηθελα. προσπαθω απλα, ρωτωντας, να ερμηνευσω δικες μου καταστασεις και να εξηγησω δικες μου αποριες. :shock:
εγω ειμαι στην αμεσως επομενη φαση απο σενα, το ξερω απτα χριστουγεννα. οπως λεει κι ο αντρας μου, κανω πολλες και αχρηστες ερωτησεις και μπερδευω τον κοσμο. συγνωμη λοιπον αν σε μπερδεψα. ειμαι μονιμα ονλαιν, διαβαζω ολα οσα γραφονται, η σελιδα ειναι καλη παρεα.
ελπιζω να μην μπερδεψα περισσοτερο κανεναν. ;)
καλημέρα ! :)
μη ζητάς συγνώμη δε τρέχει τίποτα, αλήθεια. ;)
εγω είμαι απο μόνη μου μπερδεμένη με την ολη φάση , όπως κ εσυ , όπως φαντάζομαι κ οι περισσότεροι που πρόσφατα έμαθαν τι τους συμβαίνει.
όπως κ να έχει , εύχομαι για όλους μας να πάνε ολα καλά :)
απο οσα μου είπε ο γιατρός "κρατάω" πιο πολυ αυτό : " τόσο εγω οσο κ άλλοι επιστημονες που ασχολούμαστε με το συγκεκριμένο πεδίο έχουμε σαφείς ενδείξεις οτι στα επόμενα 5 χρόνια θα σπάσει η αλυσίδα" δηλ? τον ρώτησα " το πρόβλημα δε θα είναι απλά αντιμετωπίσιμο αλλα κ ιάσιμο" ! ! ! μακάρι ! ! ! θετική ενέργεια λοιπόν να κινήσουμε το σύμπαν προς αυτή τη κατεύθυνση !!!
:)
 #17263  από κωστας
 Τετ Φεβ 10, 2010 1:27 pm
καλως ορισες!και σε μενα στην αρχη μου ειπαν οτι εχω απομυελινωση δλδ καποια νευρολοιμωξη οχι τιποτα ιδιαιτερο!μετα απο 2 χρονια μου το ειπαν!η γνωμη ειναι οτι ηταν λαθος διοτι η πληρη ενημερωση σε ενα προβλημα καθως και καποιες προφυλαξεις πρεπει να τις γνωριζεις!εγω π.χ ειχα στην αρχη οπτικη νευριτιδα μετα απο κορτιζονη εφυγε και ημουν μια χαρα και νομιζοντας οτι γιατρευτηκα καθομουν στον ηλιο καμια ωρα το καλοκαιρι,καπνιζα επεινα και λιγο παραπανω με αποτελεσμα να μου παρουσιαζονται προβληματα ποιο συχνα(ωσεις) ενω οφειλαν να με προφυλαξουν!ειναι λαθος τακτικη!δεν ηρθε και το τελος του κοσμου,μπορει να ειναι δυσκολη παθηση αλλα με φαρμακευτικη αγωγη και καλη ψυχολογια εως ενα βαθμο αντιμετωπιζετε,ετσι και αλλιως πιστευω οτι στο αμεσο μελλον θα βρεθει η οριστικη θεραπεια,πολυ το καθυστερησαν οι εταιρειες!
 #17275  από alexia
 Τετ Φεβ 10, 2010 2:30 pm
ΚΑΛΩΣ ΟΡΙΣΕΣ ΕΥΤΥΧΙΑ!!!
ΕΜΕΝΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΕΧΩ ΣΚΠ.ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΜΠΗΚΑ ΣΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΓΙΑ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ,ΝΑ ΔΟΥΝ ΔΗΛΗΔΗ ΣΕ ΤΙ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΒΡΙΣΚΟΜΑΙ ΚΑΙ ΠΙΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ Η ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΠΟΥ ΘΑ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΩ,ΣΤΟ ΧΑΡΤΙ ΤΟΥ ΝΟΣ/ΜΕΙΟΥ,ΕΝΗΜΕΡΩΤΙΚΟ ΣΗΜΕΙΩΜΑ,ΕΓΡΑΨΑΝ ΣΑΝ ΔΙΑΓΝΩΣΗ ΣΚΛΗΡΥΝΣΗ ΚΑΤΑ ΠΛΑΚΑΣ ΚΑΙ ΣΑΝ ΑΙΤΙΑ ΕΙΣΑΓΩΓΗΣ ΠΙΘΑΝΟ ΑΠΟΜΥΕΛΙΝΩΤΙΚΟ ΝΟΣΗΜΑ ΚΑΘΩΣ ΕΠΕΙΣΗΣ ΚΑΙ ΣΤΟ ΕΞΙΤΗΡΙΟ ΑΝΑΦΕΡΟΤΑΝ Η ΔΙΑΓΝΩΣΗ,ΣΚΠ.ΟΛΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΜΕΡΑ.
ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ.ΚΙ ΕΓΩ ΚΑΠΩΣ ΕΤΣΙ ΞΕΚΙΝΗΣΑ ΑΠΟ ΜΟΥΔΙΑΣΜΑ ΣΤΟ ΔΕΞΙ ΜΕΡΟΣ ΤΟΥ ΚΕΦΑΛΙΟΥ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΗΡΘΕ ΤΟ ΜΟΥΔΙΑΣΜΑ ΣΤΟ ΔΕΞΙ ΧΕΡΙ ΚΑΙ ΠΟΔΙ,ΝΟΜΙΖΑ ΟΠΩΣ ΕΣΥ ΟΤΙ ΠΡΟΚΕΙΤΕ ΓΙΑ ΨΥΞΗ.
ΣΟΥ ΕΥΧΟΜΑΙ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ.ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΔΙΑΦΟΡΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ,ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΠΕΡΑΣΑ ΑΜΕΣΩΣ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΓΡΗΓΟΡΑ ΤΩΡΑ ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΟΣΟ ΑΦΟΡΑ ΤΗΝ ΣΚΠ.ΣΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΩ ΤΙΠΟΤΑ ΔΗΛΑΔΗ.ΕΥΧΟΜΑΙ ΚΙ ΕΣΥ ΝΑ ΤΑ ΠΕΡΑΣΕΙΣ ΟΛΑ ΓΡΗΓΟΡΑ Η' ΚΑΙ ΑΚΟΜΗ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΜΗΝ ΠΕΡΑΣΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ.
ΝΑ'ΣΑΙ ΠΑΝΤΑ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΠΑΝΤΑ ΘΕΤΙΚΗ ΚΙ ΟΤΙ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙΣ ΕΔΩ ΕΙΜΑΣΤΕ.ΕΧΕΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΟΣΜΟ ΕΔΩ ΜΕΣΑ ΚΑΙ ΣΙΓΟΥΡΑ ΘΣ ΒΡΕΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΕ ΟΤΙ ΚΙ ΑΝ ΨΑΞΕΙΣ.
ΚΑΛΩΣ ΗΡΘΕΣ ΚΑΙ ΠΑΛΙ. :)
 #17297  από alex81
 Τετ Φεβ 10, 2010 7:19 pm
geia sas kai apo mena!einai i proti fora pou grafo edo!i istoria mou ksekinaei ton ioulio me mia paresi tou prosopikou neurou i diagnosi einai psiksi,12 augoustou diplopia i magnitiki deixnei mia estia ston egkefalo o giatros apofeugei na mou pei ti exo kai mou leei fige kai pigene ekso (spoudazo sto eksoteriko),11 septembriou niotho ena periergo moudiasma sto xeri pao tis magnitikes mou stous edo giatrous kai xoris kanenan distagno mou lene exeis sklirinsi,girizo ellada nosileuome kano oles tis eksetaseis parakentisi ktl,kai MRI auxena pou den eixa kanei kai mou briskoun kai ekei mia mikri estia.ksanakano magnitikes prin 20 meres kai i katastasi einai statheri.exo girisei arketous giatrous ,oi gnomes gia tiin therapia diaferoun oi perissoteroi mou lene na ksekiniso kai oi italoi giatroi to idio,o protos pou eixa paei pou akoma den mou leei oti exo sklirinsi bebaia opos kai oi giatroi apo to aiginitio pou nosileutika lene oxi,ta exo xamena den ksero pios exei dikio kai ti prepei na kano!auti einai i istoria mou signomi an sas kourasa!
 #17301  από βικυ
 Τετ Φεβ 10, 2010 8:54 pm
alex81 καλως ηρθες στην παρεα μας!
Δεν μας κουρασες,μην ανησυχεις.
Ολοι εδω τους ιδιους ή παρομοιους προβληματισμους εχουμε.
Να εισαι παντα καλα!
 #17309  από alex81
 Τετ Φεβ 10, 2010 9:33 pm
euxaristo gia to kalosorisma!problimatismoi pou ego pros to paron den brisko lisi den ksero pion na empisteuto giati oloi tous einai opos akougete aksiologoi epistimones!elpizo oti auto to xaos einai stin arxi kai oti meta tha mpo se mia seira!
 #17311  από βικυ
 Τετ Φεβ 10, 2010 9:37 pm
Το μονο που μπορω να σου πω ειναι οτι οσο περισσοτερα ακους στην αρχη περοσσοτερο μπερδευεσαι!
Εγω εμεινα στον γιατρο που ξεκινησα και ειμαι ευχαριστημενη. Καποιοι αλλοι αλλαξαν γιατρο και μια και δυο φορες.Τι να πω........καθε αρχη και δυσκολη.Θα τη βρεις την ακρη!
 #17330  από alexia
 Τετ Φεβ 10, 2010 10:48 pm
ΚΑΛΩΣ ΟΡΙΣΕΣ alex81.
ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΗ ΠΩΣ ΘΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙΣ ΝΑ ΒΡΕΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΠΩΣ ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ.