• γειά σας κ απο μένα

  • Είστε καινούργιο μέλος; Παρουσίαστε τον εαυτό σας στην κοινωνία του MSSociety.
Είστε καινούργιο μέλος; Παρουσίαστε τον εαυτό σας στην κοινωνία του MSSociety.
 #17333  από soulla
 Τετ Φεβ 10, 2010 11:00 pm
γεια σου και απο εμένα alex εύχομαι όλα να σου πάνε καλά και να βρεις τις απαντήσεις στα ερωτήματα σου ;) λογικά έπρεπε οι γιατροί να ήταν όλοι ομοφωνοι και να μην μας συγχίζουν αλλά δυστυχώς το χρήμα ζει και τους οδηγεί :evil:
 #17346  από litsa
 Τετ Φεβ 10, 2010 11:44 pm
alex81 έγραψε: ,oi gnomes gia tiin therapia diaferoun oi perissoteroi mou lene na ksekiniso kai oi italoi giatroi to idio,o protos pou eixa paei pou akoma den mou leei oti exo sklirinsi bebaia opos kai oi giatroi apo to aiginitio pou nosileutika lene oxi,ta exo xamena den ksero pios exei dikio kai ti prepei na kano!auti einai i istoria mou signomi an sas kourasa!
kalostone!! :D :D :D
ναι στην αρχή ετσι μας μπερδεύουν για να εχουμε να ασχολούμαστε..
αφού σου λενε οτι δεν εχεις σκπ στην ελλάδα γιατί σου λενε να αρχίσεις θεραπεία??

ειναι καλυτερα να γνωρίζουμε και να προφυλασσόμεθα απο διάφορα...
πήγαινε σε κάποιον που εμπιστεύεσαι και θα βρεις τη λύση..

εμένα πάντως θα προτιμούσα να μου το λεγανε απο την αρχή... εφόσον βέβαια ειναι σιγουροι..
το μόνο που κατάφεραν ήταν να καθυστερήσουν την διαδικασία να το παρω απόφαση και να τροποποιήσω τη ζωή μου. Μου ειχαν δώσει κούφια ελπίδα ...

απλά συμφωνώ με τον Κώστα...
αισιοδοξία λοιπόν.... :D
 #17356  από christin
 Πέμ Φεβ 11, 2010 12:18 am
Καλοσωρισες alex81, καταλαβαινω το αγχος σου, θα σου πω λιγο τι μου ειχαν πει εμενα, μπορει να σε βοηθησει. Διαγνωστικα τον Οκτωβρη 2003 (θαμπωμα στο ματι), μετα απο ενα μηνα πηγα στην Αγγλια, μου ειπαν οτι μπορω να ξεκινησω θεραπεια AVONEX αν συμφωνει κι ο γιατρος σου στην Ελλαδα, αλλα με δευτερο συμπτωμα, μου ειπαν σιγουρα να ξεκινησω. Εγω περιμενα να δω τι θα γινει. Μετα απο 2 χρονια τον Οκτωβρη του 2005 ηρθε το δευτερο συμπτωμα (ελαφρυ ψευδισμα), μετα απο δυο μηνες ξεκινησα την θεραπεια τον Φλεβαρη του 2006, απο τοτε δεν εχω παθει κανενα συμπτωμα. Βεβαια κανω συχνα μαγνητικες και παρακολουθουμε, αυταααααα συγνωμη αν σε κουρασα, πιστευω οτι εστω και λιγο σε βοηθησα.
ΠΑΝΤΩΣ ΜΗΝ ΑΝΗΣΥΧΕΙΣ ΓΙΑ ΟΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΣΟΥ ΣΥΜΒΕΙ
ΤΩΡΑ ΠΙΑ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΕΤΑΙ Η ΝΟΣΟΣ
 #17362  από christina
 Πέμ Φεβ 11, 2010 8:58 am
Γεια σου alex!

Συνήθως οι γιατροί περιμένουν δεύτερη ώση για να δώσουν θεραπεία. υπάρχουν κι άλλοι που δίνουν από την αρχή.
Είναι γεγονός οτι όσα περισσότερα ακούς τόσο πιο πολύ αποπροσανατολίζεσαι.
Γνώμη μου προσωπική και μόνον είναι να επιλέξεις 1-2 γιατρούς που σου φάνηκε οτι εκτός από γνώσεις είναι επίσης προσιτοί και θα μπορείς αύριο μεθαύριο να τους πάρεις ένα τηλ όταν κάτι χρειαστείς χωρίς να σε συνδέουν οι γραμματείς στην αναμονή ούτε να χρειάζεσαι ραντεβού μετά από... μήνες!!

Εύχομαι να βρεις σύντομα τις ΣΩΣΤΕΣ απαντήσεις στα ερωτήματά σου κι ολα να πάνε καλά.

Μην ανησυχείς, υπάρχουν θεραπείες και κινητικότητα γύρω από το θέμα και τα πράγματα είναι καλύτερα από το παρελθόν. :)
 #17364  από anni
 Πέμ Φεβ 11, 2010 9:09 am
Kαλωσηρθες alex!
Ολα θα πανε καλα... :lol:
Καπως ετσι λιγο πολυ τα εχουμε περασει...
Θα καταληξεις καπου...Καλη δυναμη :lol:
 #17367  από makisb
 Πέμ Φεβ 11, 2010 9:36 am
Alex αυτό το μπέρδεμα λίγο ή πολύ όλοι το έχουμε περάσει. Και όσο περισσότερους γιατρούς ρωτάς τόσο μεγαλύτερο γίνεται...

Προσπάθησε να φιλτράρεις όλες αυτές τις διαφορετικές γνώμες και να αποφασίσεις με βάση το δικό σου καλό.

Καλώς όρισες, και να περνάς πάντα καλά!
 #17398  από swt
 Πέμ Φεβ 11, 2010 8:41 pm
Ευτυχία και alex81 καλώς ήρθατε.
 #17774  από catherina
 Τρί Φεβ 16, 2010 7:21 pm
καλος ηρθατε παιδια , εμενα πριν απο εναμιση χρονο μου εγινε η διαγνωση, αλλα ο γιατρος μου ειπε απο την αρχη οτι η εστιες στην μαγνητικη που εκανα μαλλον δειχνουν σκπ. το πωσ το δεχτικα ηταν αλλο θεμα.
 #131915  από Rafael
 Τετ Σεπ 11, 2019 10:42 am
Kαλημερα σ όλους σας παιδιά!!ως νέα διαβάζω φανατικά ότι γράφεται εδώ προσπαθώντας να κατανοήσω όσο γίνεται καλύτερα το τι μου συμβαίνει μέσα από εμπειρίες ανθρώπων που το βιώνουν.Διαβαζοντας εδώ σκέφτηκα πως να είστε όλοι εσείς που μπήκατε ως νέοι κ παλιοσατε??πως σας φέρεται άραγε η καινούργια μου φίλη??ελπίζω κάποιος να το δει κ να απαντήσει.. εύχομαι ολόψυχα σ όλους υπέροχη μέρα !!