• Ocrevus ή mavenclud?

  • Είστε καινούργιο μέλος; Παρουσίαστε τον εαυτό σας στην κοινωνία του MSSociety.
Είστε καινούργιο μέλος; Παρουσίαστε τον εαυτό σας στην κοινωνία του MSSociety.
 #134651  από MPIP
 Πέμ Δεκ 09, 2021 8:24 pm
Καλησπερα!Θα ήθελα την βοήθεια σας.Εχει ξεκι ηχεία κάποιος από εσάς αγωγή με mavenclad η ocrevus?Μπορείτε να μου πείτε την γνώμη σας?
 #134653  από marios
 Παρ Δεκ 10, 2021 9:59 am
Καλημερα δεν κανω καποια απο αυτες τις δυο αγωγες κανω εδω και 15 μηνες αγωγη με ταισαμπρι αλλα θυμαμαι τοτε που ηταν να ξεκινησω αγωγη και οι δυο ιατροι που επισκεφτηκα εκθείαζαν το OCREVUS εγω ξεκινησα ταισαμπρι επειδη ηταν η πρωτη μου θεραπεια.Καλη συνεχεια
 #134654  από waterfall
 Παρ Δεκ 10, 2021 11:31 am
Το θέμα είναι ποιο θα σου ταιριάξει. Εγώ ξεκίνησα το Ocrevus τον Οκτώβριο και είμαι ενθουσιασμένη. Βελτιώθηκε θεαματικά η βάδισή μου και μάλιστα τόσο γρήγορα. 'Εχω πρωτοπαθώς προϊούσα και περπατάω με δυσκολία με μπαστούνι. Ποτέ δεν περίμενα ότι ένα φάρμακο θα μπορούσε να με κάνει να περπατήσω καλύτερα.
 #134657  από MPIP
 Παρ Δεκ 10, 2021 8:12 pm
Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις!Αλήθεια είδατε τόσο μεγάλη βελτίωση στην βάδισης?Περπατάτε χωρίς βοήθεια ή πιο εύκολα?Συγχαρητήρια και εύχομαι να γίνεστε όλο και καλύτερα!
 #134658  από waterfall
 Σάβ Δεκ 11, 2021 11:05 am
Περπατάω με μπαστούνι. Αυτό που άλλαξε είναι ότι έχω λιγότερη σπαστικότητα στα πόδια και όταν είναι ξεκούραστα κάνω μεγαλύτερα βήματα. Πριν δεν άνοιγε καθόλου το βήμα μου. Αν όμως περπατήσω λίγη ώρα γίνομαι όπως και πριν. Δηλαδή έχω δει διαφορά στο περπάτημα μόνο όταν κάνω τα πρώτα βήματα και μετά κάτσω να ξεκουραστώ. 'Οπως και να' χει είναι καλύτερα από πριν που ακόμα και στην αρχή της βάδισης πήγαινα σαν γέρος με το Π.
 #134661  από MPIP
 Σάβ Δεκ 11, 2021 4:34 pm
Σας ευχαριστώ για την απάντηση.Να γίνεστε όλο και καλύτερα εύχομαι!Καλές γιορτές!