• Θέλω κάπου να τα πω

  • Είστε καινούργιο μέλος; Παρουσίαστε τον εαυτό σας στην κοινωνία του MSSociety.
Είστε καινούργιο μέλος; Παρουσίαστε τον εαυτό σας στην κοινωνία του MSSociety.
 #134566  από Foteini
 Τετ Νοέμ 17, 2021 10:28 am
Γεια σας. Έχω σκπ και ενώ δεν έχω συχνά συμπτώματα έχω πολλα στην ψυχή μου που με ταλανίζουν . Αγωγή δεν παίρνω και τώρα είμαι σε φάση που έκανα νέες μαγνητικές και ο γιατρός θέλει να μου δώσει copaxone .Σκοπός είναι να πάρω αυτό γιατί θέλω να κάνω ένα παιδάκι ίσως κάποια στιγμή ( είμαι 39) στο άμεσο μέλλον όπως καταλαβαίνετε. Η πρώτη προσπάθεια εξωσωματικής απέτυχε.Αυτός ήταν κι ο λόγος που θέλησα να κάνω ξανά μαγνητικές για να δω πως πάει το θέμα με την σκπ.Έκανα , είδα ,πληγώθηκα γιατί στο θολωμένο μου μυαλό ηλπιζα να έχουν μηδενιστεί όλα. Διαβάζοντας για το copaxone όπου οι απόψεις διίστανται και φοβούμενη τις παρενέργειες θα ήθελα τη γνώμη σας. Να σημειώσω ότι η ψυχολογία μου είναι χαλια. Μου έχει δώσει ο γιατρός χάπι για το άγχος γιατί έχω φουλ και μου έδωσε εχθές αντικαταθλιπτικά που όμως δεν Θέλω να πάρω. Σας παρακαλώ μια κουβέντα μια συμβουλή θα με βοηθούσε.Ευχαριστώ .
 #134592  από Dimitra1979
 Τετ Νοέμ 17, 2021 6:24 pm
Να ξεκινήσουμε από το να μην έχεις άγχος. Να μην σκέφτεσαι αρνητικά. Να κάνεις πράγματα που σε κάνουνε χαρούμενη.
Λογικά όλα τα ερωτήματα σου. Τη λύση όμως θα τη βρεις μόνη σου. Κανείς εδώ μεσα δεν μπορεί να πάρει την ευθυνη κ να σου πει αν θα πάρεις αγωγή ή όχι. Η εξωσωματική θα μπορούσε να μην είχε πετύχει κ χωρίς την ΣΚΠ. Μην σε παίρνει από κάτω. Να παραμείνεις δυνατή και όλα θα βρούνε το δρόμο τους. Παρόλα αυτά εγώ θυμάμαι ότι η γιατρός μου είχε πει πάρε την copaxone ,για να μπορούμε να τη διακόψουμε όταν θα βάλεις μπροστά για παιδί. Εσύ λες ότι στην έδωσε την ώρα που προσπαθείς. Δεν ξέρω εγώ το θυμάμαι λάθος;
 #134594  από Foteini
 Τετ Νοέμ 17, 2021 7:31 pm
Δήμητρα μου ευχαριστώ πολύ παρά πολύ που μου απάντησες . Το άγχος . Μεγάλο θέμα. Μου έχει δώσει bespar .εδώ και ένα μήνα τα παίρνω, αλλά δεν έχω δει κάποια βελτίωση. Επίσης μου συνέστησε αντικαταθλιπτικά αλλά του είπα ότι δε θα τα πάρω για τις παρενέργειες . Την copaxone μου την προτείνει για τωρα , ενώ ξέρει ότι θα ξαναμπώ στη διαδικασία εξωσωματικής ,γιατί μου είπε ότι είναι ακίνδυνη. Πιστευεις ότι παιζει ρολο η σκλήρυνση στο ότι απέτυχε η εξωσωματική ;Τώρα τι να σου πω.. νιώθω ότι είμαι στο χάος και δεν ξέρω τι να κάνω και πως να αντιμετωπίσω όλα αυτά τα μέτωπα .Θα ήθελα πολύ να μου δώσεις τα φώτα σου ..
 #134595  από Foteini
 Τετ Νοέμ 17, 2021 7:35 pm
Και κάτι ακόμη εσυ με την copaxone είχες παρενέργειες ;και τελικά με το θέμα παιδί τι έκανες ;
 #134596  από Dimitra1979
 Τετ Νοέμ 17, 2021 8:09 pm
Να βρεις νευρολόγο και γυναικολόγο που να είναι γνώστες του δικού σου προβληματισμού και το έχουνε ξανακάνει πολλές φορές. ΣΚΠ -ΑΓΩΓΗ-ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ. Εγώ ήμουνα τότε πολύ μπερδεμένη δεν ένιωθα καλά και δεν ξαναπροσπάθησα. Χωρίς αγωγή έπαθα 2 αποβολές, η δεύτερη 7 μηνών κύηση για να πεις ότι έφταιγε αυτό. Είχα ήδη ταλαιπωρηθεί πολύ όταν το ανακάλυψα ότι έχω ΣΚΠ που δεν μπορούσα να ξαναμπώ σε αυτή τη διαδικασία. Έχω ήδη ένα παιδί για το δεύτερο έγιναν όλα αυτά. Λένε όμως ότι προστατεύει η εγκυμοσύνη το σώμα όλους τους μήνες της κύησης. Έτσι μου είχε πει η νευρολόγος. Και τη σταματάς την αγωγή. Τι να σου πω; Το νόημα είναι να μην σταματάνε τα θέλω μας και οι προσπάθειες μας. :happy-cheerleadersmileygirl:
 #134597  από Foteini
 Τετ Νοέμ 17, 2021 8:31 pm
Τα θέλω μας και οι προσπάθειες .. να μην σταματούν .Ναι έτσι πρέπει να είναι . Το ποσό εύκολο είναι αυτό δεν ξέρω. Να είσαι καλά που μου απάντησες και να έχετε όμορφες γιορτές και όμορφες στιγμες . Να χαίρεσαι την οικογένεια σου και όλα να σου πάνε καλά . Όσο για μένα δεν ξέρω πως να διαχειριστώ κάποια πράγματα αλλά μαθαίνω .Κάθε μέρα είναι μια πρόκληση .
 #134598  από Foteini
 Τετ Νοέμ 17, 2021 8:34 pm
Μήπως θα μπορούσες να μου πεις Δήμητρα, εάν με την copaxone είχες παρενέργειες ;
 #134599  από Dimitra1979
 Τετ Νοέμ 17, 2021 8:41 pm
Όχι δεν είχα παρενέργειες αλλά ούτε και βελτίωση. Σταθερά τα ίδια. Με τη διατροφήβκαι το γυμναστήριο είδα λίγο φως. Ένιωθα καλύτερα τα πρωινά που σηκωνομουνα. Είχα περισσότερη ενέργεια. :smile-muscle:
 #134600  από Foteini
 Τετ Νοέμ 17, 2021 8:46 pm
Τώρα είσαι σε κάποια αγωγή ; Γιατί κι εγώ σκέφτομαι, ότι αμα είναι να μη βλέπει κάποιος βελτίωση, ποσό μάλλον ίαση, που αυτό ξέρουμε πως προς το παρόν ελπιζω , δεν υπάρχει ,γιατί να παίρνει φάρμακα ;; Θα πάω να πάρω γανοδερμα μου φαίνεται ..έχεις κάποια γνώση περί αυτού ;
 #134601  από Dimitra1979
 Τετ Νοέμ 17, 2021 8:51 pm
Στην ίδια σκέψη είμαστε. Κι εγώ αυτό σκέφτομαι αυτές τις ημέρες. Ότι πληροφορία έχεις κι εσύ από το ίντερνετ έχω κι εγώ. Δεν γνωρίζω κάποιον που να το έχει πάρει. Υπάρχουνε όμως εδώ στο φόρουμ αρκετοί που το έχουμε πάρει. Αυτούς θα ρωτήσω κι εγώ.