• Νέο μέλος με πολλές απορίες!

  • Είστε καινούργιο μέλος; Παρουσίαστε τον εαυτό σας στην κοινωνία του MSSociety.
Είστε καινούργιο μέλος; Παρουσίαστε τον εαυτό σας στην κοινωνία του MSSociety.
 #134439  από FoteiniParPar
 Τρί Σεπ 28, 2021 8:33 pm
Καλησπέρα σας ονομάζομαι Φωτεινή και είμαι 27 ετών. Πρόσφατα πριν 2 μήνες περίπου πέρασα οπτική νευρίτιδα (είχα μια θολούρα στο αριστερό μάτι και τα χρώματα τα έβλεπα λιγότερο ζωντανά σε σύγκριση με το δεξί!). Επειδή μένω σε παραμεθόριο νησί στην αρχή δεν ηξερα αν ήταν απο το αγχος και την κούραση καθως εργάζομαι στο εμβολιαστικο κέντρο του νησιού και παράλληλα είχα τις προετοιμασίες του γάμου μου οπότε καθυστέρησα να πάω σε οφθαλμίατρο και πέρασαν περίπου 20-25 ημέρες για να έρθω στην Αθήνα για εξετάσεις. Όπου έκανα μαγνητικές, μπόλικες αιματολογικές και νοσηλεύτηκα στο Γεννηματά για 5 ημέρες. Επειδή διαπιστώσαμε ότι ήμουν έγκυος έκανα κορτιζόνη μόνο για 2 ημέρες αντί για 5! Παρόλα αυτά από την 4η μέρα έβλεπα πολύ πολύ καλύτερα και τώρα 1 μήνα μετά βλέπω 95% όπως πριν!
Τα ευρήματα στις μαγνητικές αναφέρουν ήπια πάχυνση αριστερού οπτικού νεύρου.
Τ2, FLAIR και Τ1 αναδεικνύονται εστίες παθολογικού μαγνητικού σήματος με περιορισμό της διάχυσης. Στην άλλη μαγνητική αναφέρει: χαμηλής έντασης σήματος στις Τ1 και αυξημένης έντασης στις FLAIR και Τ2 ακολουθίες. Οι μεγαλύτερες εμφανίζονται σχεδόν συμμετρικά στην περικοιλιακη λευκή ουσία αντίστοιχα με τα ημιωοειδη κέντρα. Στην τριτη μαγνητική αναφέρει η αριστερή εσω καρωτίδα απεικονίζεται με μειωμένη διάμετρο συγκριτικά με την δεξιά εσω καρωτίδα στο εγκεφαλικό τμήμα και συγκεκριμένα μεταξύ του αριστερού καρωτιδικού συφωνίου και της έκφυσης της αριστερής μέσης εγκεφαλικής αρτηρίας ενώ η αριστερή πρόσθια εγκεφαλική αρτηρία δεν απεικονίζεται στην παρούσα εξέταση (φυσιολογική παραλλαγή;) (αυτό στην παρένθεση είναι του ακτινοδιαγνωστη παρένθεση….) και στις 3 μαγνητικές αναγράφεται ότι συνίσταται κλινικοεργαστηριακη συνεκτίμηση με συνδυασμό με το ιστορικό κυρίως προς την κατεύθυνση της πολλαπλής σκλήρυνσης χωρίς να αποκλείεται άλλης φύσεως βλάβη…
Στο νοσοκομείο έκανα και οσφυονωτιαια παρακέντηση η οποία βγήκε καθαρή και έχουν στείλει και στο Παστέρ μυελό και αιματολογικές εξετάσεις για περαιτέρω διερεύνηση και τα αποτελέσματα θα βγουν σε 2-3 μηνες. Σημείωση ότι μόλις βγήκαν τα αποτελέσματα από την παρακέντηση ο γιατρός μου στο γεννηματα μου είπε ότι αααααν έχω σκπ είναι ένα ξαδερφάκι τόσο μικρό και αδιάφορο που δεν ξέρουμε καν αν θα αντέξει να ζήσει….γενικότερα δεν ξέρω τι έχω :emojis-1:
Να προσθέσω ότι γενικά άλλα συμπτώματα δεν έχω δλδ μουδιασματα τσιμπήματα ή να κουράζομαι εύκολα.
Καμιά φορά μόνο έχω λίγο πονοκέφαλο και επίσης μετά την παρακέντηση το αριστερό μου πόδι το ένιωθα λίγο αδυναμο κανονικά περπατάω ανεβαίνω σκάλες απλώς το νιώθω λίγο σαν να είναι πιο αδυναμο πριν την παρακέντηση δεν είχε τίποτα οπότε σκέφτομαι μήπως χτυπήθηκε κάποιο νεύρο και όσο περνάει ο καιρός το νιώθω πιο δυνατό όπως το δεξί…δεν ξέρω αν αυτό είναι σύμπτωμα της σκπ…
Συγγνώμη για το τεράστιο μήνυμα αλλά αλήθεια θα ήθελα να ακούσω την άποψή σας!! Σας ευχαριστώ πολύ πολύ!!