• Οπτική νευριτιδα

  • Είστε καινούργιο μέλος; Παρουσίαστε τον εαυτό σας στην κοινωνία του MSSociety.
Είστε καινούργιο μέλος; Παρουσίαστε τον εαυτό σας στην κοινωνία του MSSociety.
 #134109  από Elisa
 Τρί Ιουν 29, 2021 8:05 pm
Καλησπέρα, ονομάζομαι Μαριάννα είμαι 24 έχω διαγνωστεί από τα 17 μου με σκλυρηνση.Ζω εδώ και 7 χρόνια χωρίς να έχω τίποτα εκτός από 2 φορές που ένιωσα από την κούραση κάτι ελαφριά μουδιάσματα.Ειμαι εδώ και 5 μέρες στο νοσοκομείο με οπτική νευριτιδα, παίρνω κορτιζόνη αλλά δεν έχω δει κάποια βελτίωση ακόμα. Οι γιατροί μου λένε ότι θέλει χρόνο, υπάρχει κάποιος που όντως είδε βελτίωση μετά από την κορτιζόνη;
 #134111  από Hlias
 Τρί Ιουν 29, 2021 10:50 pm
Καλησπέρα και καλός ήρθες στο φορουμ ! Θέλει μέρες να δράσει η κορτιζόνη μέχρι και μήνες για να φτάσει στο τελικό στάδιο η αποκατάσταση της όρασης ! Λογικά θα επανέλθει πλήρως η ένα 90-95%! Εύχομαι να σ πάνε όλα καλά 😄
 #134113  από Elisa
 Τετ Ιουν 30, 2021 9:24 am
Καλημέρα,σε ευχαριστώ πολύ! Το έχω ένα άγχος γιατί η κοπέλα που είναι δίπλα μου με τρόμαξε με αυτά που μου ειπε😊😊😊
 #134115  από Unicorn
 Τετ Ιουν 30, 2021 10:45 am
Elisa έγραψε: Τετ Ιουν 30, 2021 9:24 am Καλημέρα,σε ευχαριστώ πολύ! Το έχω ένα άγχος γιατί η κοπέλα που είναι δίπλα μου με τρόμαξε με αυτά που μου ειπε😊😊😊
καλή σου μέρα και καλώς ήρθες στην παρέα μας.απο προσωπική μου εμπειρία θα σου πω ότι κάθε άνθρωπος και κάθε οργανισμός είναι ξεχωριστός και αντιδρά διαφορετικά σε κάθε θεραπεία.κι εγώ όταν ήμουν στο νοσοκομείο για ενάμιση μήνα στο νοσοκομείο ,στην αρχή είχα τρομάξει πάρα πολύ γιατί κάθε ασθενής έλεγε τα δικά του.εμενα για παράδειγμα η κορτιζόνη είχε αντίθετα αποτελέσματα από αυτά που περίμεναν οι γιατροί..αλλά όπως είπαμε παραπάνω κάθε οργανισμός λειτουργεί διαφορετικά.εσυ το μόνο που έχεις να κάνεις είναι να ακολουθείς τις συμβουλές των γιατρών και αν δεν δεις διαφορά τότε πάρε κι άλλη γνώμη από άλλο γιατρό και όχι από ασθενή.το άγχος δεν βοηθάει σε αυτές τις περιπτώσεις ίσα ίσα που κάνει λίγο χειρότερα τα πράγματα.ολα θα πάνε τέλεια θα δεις... :smile-flower:
 #134117  από Debbie_Downer
 Πέμ Ιούλ 01, 2021 1:44 am
Καλησπέρα κι από μένα. Έχω πάθει δύο φορές οπτική νευρίτιδα. Στην πρώτη όταν μπήκα στο νοσοκομείο είχα χάσει εντελώς την όρασή μου από το αριστερό μάτι και επανήλθε σταδιακά αρκετές μέρες αφού βγήκα από το νοσοκομείο. Βέβαια ήταν πολύ μεγάλη η ζημιά στο οπτικό νεύρο σε μένα και ποτέ δεν επανήλθε πλήρως αλλά κατά ένα 60%. Τη δεύτερη φορά ήταν στο δεξί μάτι και ίσως το πρόλαβα και νωρίτερα (είχα αρχίσει να βλέπω λίγο θολά σε ένα σημείο του οπτικού μου πεδίου) και μετά από 3 μέρες κορτιζόνη σταδιακά επανήλθε πλήρως. Οπότε μάλλον είναι ανάλογα την περίπτωση τι "κουσούρι" θα σου αφήσει αλλά μην αγχώνεσαι σίγουρα θέλει χρόνο να δράσει η κορτιζόνη. Όλα καλά θα πάνε και δεν θέλει άγχος γενικώς... :emojis-8:
 #134155  από Elisa
 Τρί Ιούλ 13, 2021 2:28 pm
Είναι η 3η εβδομάδα και έχω δει μια πολύ μικρή βελτίωση. Στην περίπτωση που μείνει κουσούρι, υπάρχει κάποιος τρόπος αντιμετώπισης ή απλά μαθαίνεις να ζεις με αυτό; :emojis-9:
 #134180  από G.X
 Πέμ Ιούλ 15, 2021 5:19 pm
Γεια σου Μαριάννα, έχει 1,5 μήνα και κάτι μέρες από την τελευταία μέρα που μου χορήγησαν κορτιζόνη.
Νοσηλεύτηκα 6 μέρες και τις 5 από αυτές έπαιρνα 1 γραμμάριο ανά μέρα.

Όταν πρόσφατα τους ρώτησα μου είπαν ότι είμαι βιαστικός, διότι όπως ειπώθηκε και στα σχόλια, η κορτιζόνη δρα για καιρό. Είδα μια σημαντική και έντονη βελτίωση στην αρχή, άρχισε να κουνιέται το μάτι μου ενώ πριν δεν λάμβανε εντολές για να καταλάβεις, και στην πορεία αρχισα να παρατηρώ βελτίωση μικρότερης έντασης σε πιο μακρά χρονικά διαστήματα.

Στα γράφω γιατι τα έχω πολύ πρόσφατα και δεν σου κρύβω πως και γω φοβάμαι για την πιθανή μονιμότητα της ζάλης που έχω. Το μάτι πάντως εκτελεί το 95%+ του εύρους κίνησης του και αυτό μετά
από σχεδόν δύο μήνες.

Σου εύχομαι καλή δύναμη, σωματική και πνευματική.