• Νέο μέλος. Χρειάζομαι την βοήθειά σας.

  • Είστε καινούργιο μέλος; Παρουσίαστε τον εαυτό σας στην κοινωνία του MSSociety.
Είστε καινούργιο μέλος; Παρουσίαστε τον εαυτό σας στην κοινωνία του MSSociety.
 #134089  από Marialena
 Κυρ Ιουν 27, 2021 1:43 pm
Καλησπέρα, Είμαι 23 ετών και μόλις πριν 5 μέρες μου είπε ο γιατρός μου ότι έχουμε διάγνωση για κάποια μορφή Σκλήρυνσης Κατά Πλάκας. Η ιστορία μου ξεκινάει πριν 4 μήνες περίπου, όταν ξύπνησα ένα πρωί με μια ενόχληση στο δεξί μου μάτι και μέσα σε μια ώρα ξεκίνησε να με πονάει αφόρητα και μειώθηκε η όραση μου, πηγαίνοντας στο μπάνιο είδα ότι έχει σπάσει αγγείο στο μάτι μου και είναι όλο κόκκινο, για αυτό και πήγα στο οφθαλμιατρείο όπου διαπιστώθηκε ότι η οπτική οξύτητα του Δ.Ο. ήταν 3/10 και μου είπαν να πάω άμεσα σε νευρολόγο, έτσι πήγα στο Αιγινητειο, με κράτησαν 10 μέρες, μέσα σε αυτές τις μέρες έκανα Μαγνητική εγκεφάλου, Παρακέντηση , Μαγνητική αυχενική και σπονδυλικής στήλης, Έκανα εξετάσεις για AQP4 -MOG- AQP1 όλα τα αποτελέσματα ήταν καθαρά και δεν έδειξαν κάποιο αξιόλογο παθολογικο εύρημα.Στην συνέχεια κάναμε κάποιο ηλεκτρομυγραφημα εγκεφάλου που έδειχνε μια αστάθεια στο νεύρο του δεξιού οφθαλμού. Για 5 μέρες έπαιρνα ενδοφλέβια κορτιζόνη και συνέχισα για δύο μέρες πόσιμη. Τελειώνοντας την κορτιζόνη και βγαίνοντας από το νοσοκομείο η όραση μου ήταν στο 3,5 με 4. Βγαίνοντας έκανα μια σειρά από οφθαλμολογικές εξετάσεις η οποίες ήταν καθαρές εκτός από την Φλουοραγγειογραφια η οποία ήταν οριακά φυσιολογική. Μισό μήνα αφού βγήκα από το νοσοκομείο η όραση μου ξανά έπεσε στο 3 και άρχισα να έχω πολύ έντονα μουδιάσματα και αδυναμίες από την αριστερή μεριά ( να σημειωθεί πως εδώ και χρόνια παρουσιάζω μια τέτοια ήπια αδυναμία και μούδιασμα) είδε ο γιατρός ότι έπεσε πάλι η όραση και μου είπε να πάω στο νοσοκομείο και να κάνω κάθε μέρα ενδοφλέβια κορτιζόνη για 7 μέρες και μετά χάπια και μια ακόμα μαγνητική. Σε αυτό το διάστημα η αδυναμία και τα μουδιάσματα χειροτέρευαν σε σημείο που με το ζόρι περπατούσα. Μετά τον 2ο κύκλο κορτιζόνης έκανα 6 ΠΛΑΣΜΑΦΑΙΡΕΣΕΙΣ, από την 2η θεραπεία παρουσίασα βελτίωση στο περπάτημα και μετά επανήλθε στα φυσιολογικά, η όραση μου 1 μισή μήνα μετά τις θεραπείες πλασμαφαιρεσης έχει φτάσει 5/10. Την Τρίτη που μας πέρασε πήγα για επανεξέταση στον γιατρό μου στο Αιγινητειο ( μέχρι τότε το μόνο που μου έλεγαν ήταν πως η διάγνωση είναι Οπισθοβολβικη νευρίτιδα και κάτι άλλο που το ψάχνουμε ακομα). Όταν λοιπόν ξανά πήγα την Τρίτη μου είπε ότι παρόλο που δεν έχουμε κάτι στις εξετάσεις, έχουμε διάγνωση για κάποια μορφή Σκλήρυνσης και κάθε 3 μήνες να κάνω μαγνητική ( η επόμενη είναι σε ένα μήνα) Ο λόγος που χρειάζομαι την βοήθειά σας είναι διότι ενώ εμπιστεύομαι τον γιατρό που με παρακολουθεί, θα ήθελα να πάρω και μια δεύτερη γνώμη από άλλο γιατρό. Θα ήθελα αν έχετε να μου προτείνετε κάποιον που να έχει εξειδίκευση στην ΣΚΠ. Μου φαίνεται περίεργο να βγαίνει διάγνωση χωρίς ευρύματα.
 #134092  από Unicorn
 Κυρ Ιουν 27, 2021 7:17 pm
Να ξέρεις σε καταλαβαίνω απόλυτα... έχουμε περάσει σχεδόν τα ίδια και από νοσοκομείο και από πλασμαφαιρεσεις... γνώμη μου και συμβουλή από μένα είναι πάρε ότι έχεις από εξετάσεις και συμβουλεψου και κάποιον άλλο νευρολόγο.. υπάρχουν θαυμάσιοι νευρολόγοι και σε άλλα δημόσια νοσοκομεία. :emojis-4:
 #134095  από Marialena
 Δευ Ιουν 28, 2021 12:07 am
Αυτό θέλω να κάνω για αυτό και έγραψα στο forum θεωρώ πως όσοι είναι εδώ μέσα και το ζουν καθημερινά ξέρουν καλύτερα να μου προτείνουν έναν γιατρό, από το να ψάξω μόνη μου. Ναι μεν είμαι ευχαριστημένη από τον γιατρό μου και την ομάδα του αλλά θεωρώ πως μια δεύτερη γνώμη είναι καλό να υπάρχει