• Νέο μέλος

  • Είστε καινούργιο μέλος; Παρουσίαστε τον εαυτό σας στην κοινωνία του MSSociety.
Είστε καινούργιο μέλος; Παρουσίαστε τον εαυτό σας στην κοινωνία του MSSociety.
 #134037  από Manoliossss
 Τρί Ιουν 22, 2021 1:33 pm
Καλημέρα σας,είμαι ο Μανώλης 29 ετών και πριν 1 μήνα άρχισα να έχω ένα μούδιασμα στο χέρι.Στην αρχή ανεπαίσθητο αλλά στην εβδομάδα άρχισε και χειροτέρευε.Δεν ήξερα σε τι γιατρό να πάω και ξεκινησα με ρευματολόγο.Κάναμε εξετάσεις αίματος και μια μαγνητική αυχένα όπου εκεί βρέθηκε και μια εστία η οποία έχριζε διερεύνησης από νευρολόγο.Αρχικά πήγα σε έναν γνωστό νευροχειρουργό (δεν ήξερα ότι είναι διαφορετική ειδικότητα από τον νευρολόγο ) όπου συνέστησε Και Κάναμε μαγνητική εγκεφάλου και θωρακικής μοίρας οι οποίες δεν έδειξαν άλλες εστίες.Άμεσα επισκέφθηκα και νευρολόγο Οπου την επόμενη ακριβως μου έκανε μια μέρα εισαγωγή για οσφυονωτιαία παρακέντηση αρχικά για να αποκλείσουμε το ενδεχόμενη η εστία να είναι από κάποια λοίμωξη ,κι εν συνέχεια να κάνω 5ημερη θεραπεία με έγχυση κορτιζόνης.Σήμερα είναι η 5η ημέρα που θα κάνω κορτιζόνη και είμαστε σε αναμονή για τ αποτελέσματα της παρακέντησης να δούμε σε τι στάδιο βρισκόμαστε.Η διάθεση απ ότι έχω διαβάσει παίζει μεγάλο ρόλο και όσον αφορά αυτό το κομμάτι νομίζω πως είμαι πολύ θετικός και δυνατός!!! :emojis-32:
 #134038  από Στάθης
 Τρί Ιουν 22, 2021 7:26 pm
Manoliossss έγραψε: Τρί Ιουν 22, 2021 1:33 pm Καλημέρα σας,είμαι ο Μανώλης 29 ετών και πριν 1 μήνα άρχισα να έχω ένα μούδιασμα στο χέρι.Στην αρχή ανεπαίσθητο αλλά στην εβδομάδα άρχισε και χειροτέρευε.Δεν ήξερα σε τι γιατρό να πάω και ξεκινησα με ρευματολόγο.Κάναμε εξετάσεις αίματος και μια μαγνητική αυχένα όπου εκεί βρέθηκε και μια εστία η οποία έχριζε διερεύνησης από νευρολόγο.Αρχικά πήγα σε έναν γνωστό νευροχειρουργό (δεν ήξερα ότι είναι διαφορετική ειδικότητα από τον νευρολόγο ) όπου συνέστησε Και Κάναμε μαγνητική εγκεφάλου και θωρακικής μοίρας οι οποίες δεν έδειξαν άλλες εστίες.Άμεσα επισκέφθηκα και νευρολόγο Οπου την επόμενη ακριβως μου έκανε μια μέρα εισαγωγή για οσφυονωτιαία παρακέντηση αρχικά για να αποκλείσουμε το ενδεχόμενη η εστία να είναι από κάποια λοίμωξη ,κι εν συνέχεια να κάνω 5ημερη θεραπεία με έγχυση κορτιζόνης.Σήμερα είναι η 5η ημέρα που θα κάνω κορτιζόνη και είμαστε σε αναμονή για τ αποτελέσματα της παρακέντησης να δούμε σε τι στάδιο βρισκόμαστε.Η διάθεση απ ότι έχω διαβάσει παίζει μεγάλο ρόλο και όσον αφορά αυτό το κομμάτι νομίζω πως είμαι πολύ θετικός και δυνατός!!! :emojis-32:

Όντως η διάθεση παίζει μεγάλο ρόλο Μανώλη, όταν είμαστε θετικοί και δυνατοί μπορούμε να αντεπεξέλθουμε καλύτερα στην ίαση μας ! Οι φλεγμονές τρέφονται από την αρνητικότητα και το άγχος, τις αυτοκαταστροφικές συγκρούσεις μέσα μας και την σύγχυση. Όταν μειώνουμε αυτήν την τροφή και βομβαρδίζουμε το σώμα μας με υγιές μορφές τροφής, όπως θετικές σκεπτομορφές, η πυρόσβεση των εστιών πιστεύω επιτυγχάνεται καλύτερα και νωρίτερα.
Εύχομαι Μανωλιό γρήγορα περαστικά, καλή δύναμη και καλά αποτελέσματα με την παρακέντηση την οποία και αναμένουμε.
99292963_6183967540113_3929679580150890496_n.jpg
99292963_6183967540113_3929679580150890496_n.jpg (35.17 KiB) Προβλήθηκε 586 φορές