• Νέα άφιξη

  • Είστε καινούργιο μέλος; Παρουσίαστε τον εαυτό σας στην κοινωνία του MSSociety.
Είστε καινούργιο μέλος; Παρουσίαστε τον εαυτό σας στην κοινωνία του MSSociety.
 #133938  από Σοφία Οξύζογλου
 Σάβ Μάιος 29, 2021 7:22 pm
Καλό σας απόγευμα και καλώς σας βρήκα. Είμαι η Σοφία και πάσχω από ΣΚΠ. Παρουσιάστηκε το 2004 με οπτική νευρίτιδα και απώλεια όρασης από το ένα μάτι. Ύστερα από αγωγή με κορτιζόνη, επανήλθε και δεν είχα κανένα άλλο σύμπτωμα για χρόνια. Το 2017 έχασα τη δουλειά μου μετά από 30 χρόνια στην ίδια εταιρεία. Έπεσα σε κατάθλιψη, με αποτέλεσμα το 2019 να αποκτήσω δυσκολία στο περπάτημα. Ξεκίνησα Rebif, Fampyra και Ladose. Φέτος πια, με την κλεισούρα της καραντίνας, δεν μπορώ να περπατήσω για πάνω από 100 μέτρα και βέβαια απαραιτήτως με μπαστούνι. Παρ' όλα αυτά, νιώθω πως έχω "αγκαλιάσει" τη σκλήρυνση με πολλή αγάπη... Όμως συνέχεια σκέφτομαι τη στενοχώρια που δίνω στους οικείους μου... Αυτά για την ώρα. Α! έκανα και την 1η δόση του ASTRAZENECA και στις 15 Ιουνίου πάω για τη 2η!
 #133941  από Hlias
 Κυρ Μάιος 30, 2021 6:28 pm
Καλησπέρα Σοφία και καλός ήρθες σε αυτήν την παρέα ! Ελπίζω με την θεραπεία σου όλα να πηγαίνουν καλά και να μην έχεις παρενέργειες ! Τόσα χρόνια από την διάγνωση και μετά δεν έπαιρνες κάποια θεραπεία ; Πως ήταν η πορεία τς σκπ όλα αυτά τα χρόνια ; Ελπίζω παντός να επανέλθεις και να μπορείς να περπατάς χωρίς την βοήθεια του μπαστουνιού :) καλή ψυχολογία και όλα θα πάνε καλά !!!
 #133963  από Σοφία Οξύζογλου
 Παρ Ιουν 04, 2021 7:46 pm
Γεια σου και σένα, Ηλία. Σ' ευχαριστώ για το καλωσόρισμα και τις ευχές σου. Χαίρομαι που κάποιος χωρίς ΣΚΠ είναι στην παρέα αυτή και προσπαθεί να γνωρίσει αυτήν την τόσο περίεργη κατάσταση θα προτιμούσα να πω, αντί για πάθηση. Ναι, όσο κι αν ακούγεται περίεργο, τόσα χρόνια δεν είχα κανένα σύμπτωμα. Η ζωή μου κυλούσε σαν να μην είχε υπάρξει εκείνη η οπτική νευρίτιδα... Τέλος πάντων... Τώρα θα κάνω κουράγιο και θα βγω από το σπίτι -με την Covid νιώθω πλέον αγοραφοβία και κλείστηκα για τα καλά- για να επισκεφθώ τον γιατρό μου τη Δευτέρα. Αυτά... Καλό σαββατοκύριακο
 #133964  από Στάθης
 Σάβ Ιουν 05, 2021 1:06 pm
Σοφία Οξύζογλου έγραψε: Σάβ Μάιος 29, 2021 7:22 pm Καλό σας απόγευμα και καλώς σας βρήκα. Είμαι η Σοφία και πάσχω από ΣΚΠ. Παρουσιάστηκε το 2004 με οπτική νευρίτιδα και απώλεια όρασης από το ένα μάτι. Ύστερα από αγωγή με κορτιζόνη, επανήλθε και δεν είχα κανένα άλλο σύμπτωμα για χρόνια. Το 2017 έχασα τη δουλειά μου μετά από 30 χρόνια στην ίδια εταιρεία. Έπεσα σε κατάθλιψη, με αποτέλεσμα το 2019 να αποκτήσω δυσκολία στο περπάτημα. Ξεκίνησα Rebif, Fampyra και Ladose. Φέτος πια, με την κλεισούρα της καραντίνας, δεν μπορώ να περπατήσω για πάνω από 100 μέτρα και βέβαια απαραιτήτως με μπαστούνι. Παρ' όλα αυτά, νιώθω πως έχω "αγκαλιάσει" τη σκλήρυνση με πολλή αγάπη... Όμως συνέχεια σκέφτομαι τη στενοχώρια που δίνω στους οικείους μου... Αυτά για την ώρα. Α! έκανα και την 1η δόση του ASTRAZENECA και στις 15 Ιουνίου πάω για τη 2η!


Έρχεται η ανάγκη να μας βοηθούν οι οικείοι μας και ενώ μιας πιάνει μια θλίψη, είναι η ζωή που μας φροντίζει μέσα από τους ανθρώπους της και την αγάπη της. Έτσι προσπαθώ να το βλέπω, γιατί το μόνο που βλέπω γύρω μου και νιώθω μέσα μου είναι η μητρική αγάπη της αγκαλιάς, της φροντίδας.

Έτσι και εσύ σαν αγκαλιάζεις την πάθηση μας, ελπίζω και εύχομαι να σου φέρνει η ζωή γλυκάδα στην ψυχή και δύναμη καρδιακή. Εύχομαι κουράγια υπομονής και σταδιακή ενδυνάμωση ψυχολογική και σωματική Σοφία.