• New entry

  • Είστε καινούργιο μέλος; Παρουσίαστε τον εαυτό σας στην κοινωνία του MSSociety.
Είστε καινούργιο μέλος; Παρουσίαστε τον εαυτό σας στην κοινωνία του MSSociety.
 #133831  από Annakyp
 Παρ Μάιος 07, 2021 5:31 pm
Καλησπέρα σας!! Είμαι νέα εδώ και θα ήθελα να παρουσιαστώ!!!
Καταρχάς, μπράβο για την τόση οργανωμένη παρέα, πραγματικά είναι τέλειο να μιλάς με άτομα που περνούν τα ίδια!!!!
Εγώ δεν εχω ΣΚΠ αλλά έχω διάφορα προβληματακια από ναι αντιβίωση που λέγεται ciproxin!! Γενικά, δεν έχω δει ελληνικά φορούμ ατόμων που έχουν επηρεαστεί από αυτό το φάρμακο, άρα αποφάσισα να παρουσιαστώ εδώ να κάνουμε παρεούλα καθώς ίσως κάποια συμπτώματακια μας να είναι κοινά.
Εγώ γενικά έχω πόνους σε τένοντες που με τον καιρό ξεθυμαινουν, μουδιάσματα σε χέρια (νευροπάθεια σύμφωνα με τον ντοκτορ)και πολλά και ένα ωραιότατο χουσουρακι που λέγεται λαικιστι "tinnitus".!! Μπορεί να προστεθούν και αλλα...καυως το καλό με αυτά τα φάρμακα είναι ότι και να τα κόψεις άμα κάνουν την ζημιά την έκαναν και μπορεί να υποφέρεις και για χρόνια από τις λεγόμενες "ώσεις" ....αυτά από ένα χάπι ουρολοίμωξης!!!! Τόσο τυχερή ντε!! Το έχει πάρει κανείς από σας;; Είχατε προβλήματα;;
Γενικά ως νέα κοπέλα μόλις 22 χρόνων νιώθω όλα αυτά τα άσχημα που θα ένιωθε και κάποιος με σκπ όπως στενοχώρια, αυτό το "γιατί σε μένα", αυτή η αμφιβολία για την πορεία.....
Δυστυχώς φάρμακο για το quinolone toxicity δεν υπάρχει, απλά αλλαγές στην καθημερινότητα και βιταμινουλες και από κει κ πέρα να ευχές για ίαση.. :emojis-4: . :emojis-3: ..
 #133835  από Στάθης
 Σάβ Μάιος 08, 2021 1:19 pm
Annakyp έγραψε: Παρ Μάιος 07, 2021 5:31 pm Καλησπέρα σας!! Είμαι νέα εδώ και θα ήθελα να παρουσιαστώ!!!
Καταρχάς, μπράβο για την τόση οργανωμένη παρέα, πραγματικά είναι τέλειο να μιλάς με άτομα που περνούν τα ίδια!!!!
Εγώ δεν εχω ΣΚΠ αλλά έχω διάφορα προβληματακια από ναι αντιβίωση που λέγεται ciproxin!! Γενικά, δεν έχω δει ελληνικά φορούμ ατόμων που έχουν επηρεαστεί από αυτό το φάρμακο, άρα αποφάσισα να παρουσιαστώ εδώ να κάνουμε παρεούλα καθώς ίσως κάποια συμπτώματακια μας να είναι κοινά.
Εγώ γενικά έχω πόνους σε τένοντες που με τον καιρό ξεθυμαινουν, μουδιάσματα σε χέρια (νευροπάθεια σύμφωνα με τον ντοκτορ)και πολλά και ένα ωραιότατο χουσουρακι που λέγεται λαικιστι "tinnitus".!! Μπορεί να προστεθούν και αλλα...καυως το καλό με αυτά τα φάρμακα είναι ότι και να τα κόψεις άμα κάνουν την ζημιά την έκαναν και μπορεί να υποφέρεις και για χρόνια από τις λεγόμενες "ώσεις" ....αυτά από ένα χάπι ουρολοίμωξης!!!! Τόσο τυχερή ντε!! Το έχει πάρει κανείς από σας;; Είχατε προβλήματα;;
Γενικά ως νέα κοπέλα μόλις 22 χρόνων νιώθω όλα αυτά τα άσχημα που θα ένιωθε και κάποιος με σκπ όπως στενοχώρια, αυτό το "γιατί σε μένα", αυτή η αμφιβολία για την πορεία.....
Δυστυχώς φάρμακο για το quinolone toxicity δεν υπάρχει, απλά αλλαγές στην καθημερινότητα και βιταμινουλες και από κει κ πέρα να ευχές για ίαση.. :emojis-4: . :emojis-3: ..

Γεια σου Άννα, μου θύμισες μια ciproxinιάτικη ιστορία...
Είχα την τύχη να διαγνωσθώ με ΣΚΠ το 2004 και ο ντόκ αποφάσισε να μου φορέσει την φαρμακευτική αγωγή ενέσεων ιντερφερόνης Betaferon. Για να μην πολυλογώ, άρχιζα και εμφάνιζα έντονη ακμή, όσο εμβάθυνα το φάρμακο στο αίμα μου (βάλε και τις κορτιζόνες) και ο γκλάμουρ πολυφημισμένος ντοκ (σε αιγινητειότικη σύνταξη νομίζω πλέον), αρνιόταν πεισματικά ότι είναι η ακμή παρενέργεια του φαρμάκου betaferon.

Αναγκασμένος να πορευτώ δερματολογικά, έκανα 4-5 αγωγές με Vibramycin, όταν έπαψε να με πιάνει αυτό μου το γύρισαν σε ..... μάντεψε ... ναι σωστά ciproxin ! 3 κύκλους αγωγής με αυτό σε διάστημα ενός χρόνου. Η ακμή ακμή, ο πολυφημισμένος πολυδιαβασένος πολυπτυχιούχος ντοκ... ανένδοτος και..... μάντεψε... όχι δεν το πυροβόλησα, αλλά έπαθα από την Ιντερφερόνη + Ciproxin μια υπατιτιδάρα όπου κατέληξα στον νοσοκομείο "οριζοντίως" παρέα με μια ώση, υποτροπή στην καθομιλουμένη ή relapse στα λατινικά, της ΣΚΠ λόγο του στρες της εμπειρίας.

Η οδηγία του νομπελίστα ντοκ ήταν να κόψει το παιδί αμέσως την ιντερφερόνη betaferon. Έκανα περίπου δύο-τρεις εβδομάδες να συνέλθω, χώρια την ταλαιπωρία τον εξετάσεων παρέα πλέον και με ηπατολόγο, φιλαράκι του νομπελίστα ντοκ....και μάντεψε.... ναι σωστά με την διακοπή της ιντερφερόνης μειώθηκε δραματικά η ένταση της ακμής .... η οποία εξαφανίστηκε τελείως όταν γνώρισα το υπερόπλο του δέρματος που λέγεται Αλόη !!!

Αυτή την ιστορία μου θύμισες Άννα με το εν λόγο "ciproxin" μια αρκετά βαριά αντιβίωση η οποίο μπορεί να σε στείλει οριζοντίως (όπως στην περίπτωσή μου), στην δικιά σου είναι αρκετά στενάχωρο ότι ακόμα ταλαιπωρήσε, είμαι αισιόδοξος ότι θα καταφέρεις να βρεις τον εαυτό σου, ελπίζω συντομότερα απ' ότι αγχώνεσαι. Καλή ενδυνάμωση και γρήγορα περαστικά εύχομαι.


ΥΓ. Η ιστορία δείχνει πως μια (δυστυχώς αρκετά συνηθισμένη) λάθος εκτίμηση των γιατρών μας οδηγεί σε επιπρόσθετες επιβαρύνσεις υποτροπών, φαρμάκων, εξετάσεων και συνολικότερα πιο δύσκολη πορεία σε αυτό που καταπολεμούμε.

ΥΓ2. Έχουν περάσει καμιά 15αριά χρόνια, απ΄ότι θυμάμαι η μόνη αντιβίωσή που έχω πάρει από τότε είναι η φυσική "εχινάτσια" και ελπίζω, εύχομαι στον Θεό για αρκετό καιρό ακόμα.
 #133858  από Annakyp
 Τετ Μάιος 12, 2021 12:49 pm
Γενικά οι γιατροί με έχουν απογοητευσει πολύ....υποτίθεται βοηθούν και τα κάνουν χειρότερα...δεν θα σχολιάσω την εφαρμογή της ciproxin για ακμή ...... !!! Χαίρομαι που δεν άφησε κάτι μόνιμο τουλαχιστον!!! :emojis-19:
 #136280  από magdalini
 Δευ Οκτ 09, 2023 7:50 am
Καλημέρα. Μετά από θεραπεια,επαναλαμβανομενης ουρολοιμωξης, με ciproxin εμφάνισαν αδυναμια βαδισης και ασταθεια. Επειδή διάβασα κάποια περιστατικά, θα μπορούσαν έχω κάποιες λεπτομέρειες και τρόπους αντιμετωπισης; είναι μόνο το πρόβλημα; οι γιατροί στους οποίους απευθύνθηκα δεν ξέρουν τι είναι.