• New Member - MRI results Discussion

  • Είστε καινούργιο μέλος; Παρουσίαστε τον εαυτό σας στην κοινωνία του MSSociety.
Είστε καινούργιο μέλος; Παρουσίαστε τον εαυτό σας στην κοινωνία του MSSociety.
 #133228  από skourp
 Πέμ Οκτ 08, 2020 2:02 am
Καλησπέρα σας ,

Νέο μέλος στο φόρουμ σας, συγχαρητήρια για την δουλεία σας καθώς βοηθάτε αρκετό κόσμο.

Παρακάτω θα σας παρουσιάσω την καταστασή μου που δεν σασ κρύβω οτι με ταλαιπωρέι εδώ και 2 μήνες και με κάνει να είμαι αρκετά αγχώδης.

Αρχικά είμαι 27 ετών και πήγα για μονόπλευρες εμβοές στο αριστερό αυτί για MRI λιθοειδών και εγγεφάλου. Το μόνο εύρημα είναι το ακόλουθο "Μικρές εστιακές αλλοιώσεις της τάξης των λίγων χιλιοστών στη λευκή ουσία,εντοπιζόμενες υποφλοιωδώς,παρακοιλιακά οι οποίες απεικονίζονται με υψηλές έντασης σήμα σε ακολουθίες Τ2,δεν προκαλούν περιορισμό της διάχυσης,δεν προσλαμβάνουν ειδικούς χαρακτήρες και θα μπορούσαν να σχετίζονται με μικρές εστίες γλοίωσης μικροαγγειακής-μικροισχαιμικής αιτιολογίας."

Πήγα σε νευρολόγο και μου ανέφερε για επανεξέταση μετα απο 6 μήνες καθώς δεν πληρω κάν τα κριτήρια για τα αρχικά στάδια της ΣΚΠ καθώς είναι μικρές εστίες και το μόνο που είναι ανησυχιτικό εξου και η επανεξέταση είναι το σχήμα τους.

Θέλω να σημειώσω οτι έχω κάνει όλους τους ελέγχους καθώς έχω γίνει υποχόνδριος και αρκετά αγχώδης διότι εδώ και 2 μήνες έχω θωρακαλγία και πόνο στην πλάτη και στην συνέχεια ήρθαν οι εμβοές στο αριστερό αυτί.- Αρχικά το έψαξα οργανικά.(Καρδιολογικές - Χολτερ,Κόπωσης - ,αιματολογικές,υπέρχηχους συκώτι,καρδιας,καρωτίδων) - όλα καλά εκτός απο τις αιματολογικές που είχα αυξημένη Χολιστερίνη(230) και Τριγλυκερίδια(355) ,έλλειψη βιταμίνης D και ASTO.

Τα συμπτώματα που έχω,αν δεν είναι ψυχολογικής φύσεως (άγχος,κρίσεις πανικού κλπ) είναι : πόνοι στο στήθος,μικρές ζαλάδες,πόνος στην ωμοπλάτη και στον αυχένα και μετά που έμαθα το αποτέλεσμα της MRI νομίζω μου έρχονται μικροί πόνοι στο δεξί πόδι στον αστράγαλο και στον μηρό χωρίς προβλήματα στο περπάτημα.

Θα ήθελα πολυ τη γνώμη σας καθώς έχω αγχωθεί και οι 6 μήνες για την επανάληψη της MRI με φοβίζει για το αρνητικό αποτέλεσμα.

Σας ευχαριστώ.
 #133229  από waterfall
 Πέμ Οκτ 08, 2020 11:48 am
Στη θέση σου θα έκανα οπωσδήποτε και μαγνητική αυχενικής και θωρακικής μοίρας νωτιαίου μυελού γιατί ενδεχομένως να έχεις εστίες και εκεί που πιθανόν να ευθύνονται για τα συμπτώματα που έχεις εκτός από τις εμβοές. Δεν αρκεί η μαγνητική εγκεφάλου για τη διάγνωση ή τον αποκλεισμό της ΣΚΠ.
 #133230  από skourp
 Πέμ Οκτ 08, 2020 1:02 pm
Σας ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.

Θα ζητήσω απο τον νευρολόγο στην επανεξέταση τις παρακάτω μαγνητικές επιπλέον για να μπορέσω να έχω μια ολοκληρωμένη εικόνα.

Θα ήθελα να αναπαραθέσω μερικές ερωτήσεις παρακάτω :

Με την έννοια εστίες εννοούμε στίγματα σε διαφορετικά σημεία του εγκεφάλου? (πχ 4 στίγματα στην παρακοιλιακή περιοχή, εννοούμε 1 εστία αλλοίωσης; )

Υπάρχει περίπτωση να υπάρχουν εστίες σε υγιή εγκέφαλο χωρίς ΣΚΠ; Ποιές οι πιθανότητες αυτές; Αν ναι,μπορούν αυτές οι εστίες μελλοντικά να προσβάλουν και να διαγνώσουν ΣΚΠ οπότε θα πρέπει για το υπόλοιπο της ζωής μας να είμαστε με την την έγνοια της MRI και τον αριθμό και παρακολούθηση των εστιών; :smile-time:

Υπάρχει βελτίωση ή μόνο επιδίνωση των αλλοιώσεων;

Και πάλι σας Ευχαριστώ.
 #133231  από skourp
 Πέμ Οκτ 08, 2020 3:01 pm
Ξέχασα να αναφέρω κάτι σημαντικό για την καθημερινότητα μου, στο επάγγελμα ειμαι προγραμματιστής με πάνω απο 10 ώρες σε μια καρέκλα καθημερινώς. Η ζωή μου είναι κυρίως καθιστική και δεν αθλούμαι σχεδόν καθόλου.

Όλα έχουν ξεκινήσει εδώ και δυο μήνες απο το καλοκαίρι οπου λόγο της ηλικίας έπινα αρκετά και έτρωγα πολύ σαβούρα ενώ λόγο απομακρυσμένης εργασίας, έφυγα απο την αθήνα που μένω λόγω δουλειάς και μεταφέρθηκα στο τόπο διαμονής μου οπου η καρέκλα για την εργασία μου για 2+ μηνες ήταν απλή καρέκλα τραπεζαρίας με αποτέλεσμα να σκέφτομαι κυρίως οτι ειναι μυοσκελετικοί οι παραπάνω πόνοι.

Συγγνώμη για τη μεγάλη εκτενή περιγραφή.
 #133232  από waterfall
 Πέμ Οκτ 08, 2020 6:22 pm
'Οχι, στη μαγνητική σου, λέει καθαρά εστιακές αλλοιώσεις. Το οποίο σημαίνει ότι η κάθε μία από αυτές είναι και μία εστία.

Η ακολουθία Τ2. Βλάβες που χαρακτηρίζονται από φλεγμονή, οίδημα, απομυελίνωση, απώλεια αξόνων ή γλοίωση εμφανίζουν αυξημένη ένταση σήματος στην ακολουθία Τ2. Αυτό καθιστά την ακολουθία αυτή αφενός εξαιρετικά ευαίσθητη στην ανάδειξη εστιακών βλαβών στη ΣΚΠ και αφετέρου, κυρίως στην περίπτωση της μαγνητικής τομογραφίας εγκεφάλου, μη ειδική. Στη μαγνητική σου, γράφουν ότι: θα μπορούσαν να σχετίζονται με μικρές εστίες γλοίωσης μικροαγγειακής-μικροισχαιμικής αιτιολογίας. Αλλά γλοίωση κάνει και η Σκλήρυνση.

Επίσης, γράφεις ότι τα αποτελέσματα της εξέτασης ASTO δεν είναι καλά. Αυτό δεν έχει να κάνει καθόλου με ΣΚΠ. Αλλά είναι ένδειξη είτε ότι έχεις ή έχεις περάσει παλαιότερα στρεπτοκοκκική λοίμωξη ή πιθανόν:
Αύξηση: Ρευματικός πυρετός, μεταστρεπτοκοκκική ενδοκαρδίτιδα, μεταστρεπτοκοκκική σπειραματονεφρίτιδα, οστρακιά.
Μείωση: Φάρμακα: αντιβιοτικά, κορτικοστεροειδή.
Ο γιατρός τι σου είπε για το ASTO;

Για τη ΣΚΠ είναι πολλές οι εξετάσεις για τη διάγνωση ή αποκλεισμό της. Είναι και πάρα πολλές αιματολογικές για να αποκλείσουν άλλα νοσήματα αλλά είναι και η οσφυονωτιαία παρακέντηση που σε περίπτωση θετικού αποτελέσματος μπορεί να επιβεβαιώσει ΣΚΠ. Δεν είναι συνήθως εύκολη η διάγνωσή της γιατί δεν έχουν όλοι χαρακτηριστικά συμπτώματα ή απεικονιστικές εξετάσεις. Ακόμα κάτι που παίζει ρόλο στη διάγνωση είναι η διασπορά των εστιών στο χώρο και στο χρόνο. Δηλαδή αν σε επόμενη μαγνητική υπάρξουν περισσότερες εστίες και σε περισσότερα σημεία του εγκεφάλου ή του νωτιαίου μυελού. Γι'αυτό σου είπαν για επανεξέταση σε 6 μήνες.
 #133233  από skourp
 Πέμ Οκτ 08, 2020 7:33 pm
Ο παθολόγος μου μου είχε αναφέρει αυτό που λέτε και εσείς παραπάνω για την ASTO. Ο νευρολόγος δεν μου είπε τίπότα. Πιστεύεται οτι ίσως επηρεάζουν ή εχουν δημιουργηθεί εστιες λόγο κάποιας ασθένειας που ίσως έχω περάσει στο παρελθόν; Σχετίζονται ;

Δεδομένου της κακής "ζωής" / διατροφής και συνηθειών των τελευταίων μηνών , είχα ανεβασμένες τις αιματολογικές σε Τριγλυκερίδια (355, διπλάσια απο τα όρια , και χοληστερίνη στο 230). Το οτι αναφέρεται "θα μπορούσαν να σχετίζονται με μικρές εστίες γλοίωσης μικροαγγειακής-μικροισχαιμικής αιτιολογίας." μπορεί να σχετίζονται με τις αιματολογικές ;

Σορρυ που σας βομβαρδίζω με ερωτήσεις αλλά θέλω να μάθω πράγματα για να προλάβω οποιαδήποτε επιπλοκή και εδώ νομίζω είστε το καλύτερο σχολείο.

Θα ήθελα να πάρω και δεύτερη γνώμη απο νευρολόγο,διαμένω στην Αθήνα,υπάρχει κάποια πρόταση απο κάποιον για έμπειρο νευρολόγο;
 #133234  από waterfall
 Πέμ Οκτ 08, 2020 9:35 pm
Το ASTO δεν είναι θέμα νευρολόγου αλλά παθολόγου. Θα πρέπει να σου πει ο παθολόγος τι να κάνεις σχετικά με τις τιμές που βρέθηκαν. Δεν έχει καμία σχέση με τη σκλήρυνση.

Οι εστίες είναι πιθανόν να είναι αιτία κάποιας άλλης ασθένειας και γι'αυτό υπάρχουν πολλές αιματολογικές εξετάσεις που κάνουν οι νευρολόγοι για να αποκλείσουν αυτές ακριβώς τις ασθένειες.

Από αυτές που έχω κάνει εγώ είναι:

Ρευματοειδής παράγων (RA test).
C- αντιδρώσα (ποσοτική) πρωτείνη (CRP).
Ταχύτητα καθίζησης ερυθρών.
Αντιπυρηνικά αντισώματα (ΑΝΑ).
ANA σε αραίωση.
Αυστραλιανό αντίγονο (HBsAg).
Ηπατίτιδα C (HCV).
Αντίσωμα HIV I & II.
Treponema pallidum ab.IgG.
Αντισώματα διπλής έλικας DNA.
Αντισώματα έναντι λείων μυϊκών ινών (ASMA).
ASMA σε αραίωση.
p-ANCA.
P-ANCA σε αραίωση.
c-ANKA.
c-ANKA σε αραίωση.
Ανοσοσφαιρίνη G (IgG).
Συμπλήρωμα C3.
Συμπλήρωμα C4.
Ανοσοσφαιρίνη Μ (IgM).
Ανοσοσφαιρίνη Α (IgA).
Βιταμίνη Β12.
Β2 GPI IGG.
B2 GPI IGM.
Αντιπηκτικό λύκου (PTT-LA).
Anti-AQP4.
Anti-MOG (ορός).
Αντισώματα καρδιολιπίνης IgG.
Αντισώματα καρδιολιπίνης IgM.
Αντισ. έναντι εκχυλιζ. πυρην. αντιγ. (ΕΝΑ).
Αντί - SSB (La).
Αντί - Sm.
Αντί - SSA (Ro).
Αντί -RNP.

Μη μου ζητήσεις να σου εξηγήσω τι είναι όλα αυτά. Google them.

Και, τέλος, η οσφυονωτιαία παρακέντηση.

Τα τριγλυκερίδια που σου βρήκαν ανεβασμένα δεν έχουν καμία σχέση με τις εστίες. Και εγώ έχω υψηλή χοληστερίνη και παίρνω φάρμακα.

Δεν είμαι γιατρός, αυτοί ξέρουν καλύτερα. Απλά από τις δικές μας εμπειρίες εδώ μέσα ίσως μπορείς να καταλάβεις καλύτερα κάποια πράγματα και να πιθανόν να προετοιμαστείς καλύτερα. Πάντως, εγώ πήγα σε διάφορους γιατρούς μέχρι να μου γίνει η διάγνωση. Ο ένας μου έγραψε μαγνητική εγκεφάλου και αυχένα και αιματολογικές και δεν σκέφτηκε να μου γράψει και μαγνητική θώρακα όταν μούδιασα από το στήθος και κάτω. Μου την έγραψε άλλος γιατρός σε δημόσιο νοσοκομείο και εκεί βρέθηκαν εστίες και στο θώρακα και πήρα τη διάγνωση. Επίσης, άλλος γιατρός, πάλι σε δημόσιο νοσοκομείο μου έκανε την παρακέντηση. 'Ηταν αρνητική αλλά για μένα δεν σήμαινε κάτι αυτό γιατί ήδη πληρούσα τα κριτήρια για ΣΚΠ. Αλλά τουλάχιστον επιβεβαίωσα με την παρακέντηση ότι δεν ευθύνεται κάποιο άλλο από τα γνωστά νοσήματα που ψάχνουν.

Για γιατρό θα σου πρότεινα το Αιγινήτειο που έχουν ειδικό τμήμα για απομυελινωτικά νοσήματα και είναι οι πλέον έμπειροι. Αλλά θα πρέπει από τώρα να κλείσεις ραντεβού, επειδή θα είναι η πρώτη φορά που θα πας για να σε αναθέσουν σε κάποιον από τους νευρολόγους εκεί. Μπορεί να είναι μετά από μήνες το ραντεβού. Για να κάνεις όλες αυτές τις εξετάσεις δωρεάν, αυτό μπορεί να γίνει μόνο σε δημόσιο νοσοκομείο αν κρίνουν ότι πρέπει να σου κάνουν εισαγωγή για να το διερευνήσουν. 'Εχω πάει και στο Γεννηματά αλλά δεν είχα καλή εμπειρία εκεί.
 #133236  από Aguilar
 Παρ Οκτ 09, 2020 11:09 pm
skourp έγραψε: Πέμ Οκτ 08, 2020 2:02 am ..Χοληστερίνη(230) και Τριγλυκερίδια(355)..
Γεια σου φίλε skourp, θα κάνω λίγο το γιατρό (το συνηθίζω), αλλά μην με πάρεις και τοις μετρητοίς γιατί είμαι τελείως εκτός έδρας, ok? :P :P

Όπως τα γράφεις, σκλήρυνση ίσως να μην έχεις (σου το εύχομαι), αλλά αρκετά ανησυχητικό ακούγεται το καρδιολογικό/ κυκλοφορικό σου θέμα. Εάν αντιλαμβάνομαι σωστά το πόρισμα του ακτινολόγου, εκτιμά ότι έχεις εμφανίσει γλοίωση από μικρο-εγκεφαλικά (τα οποία δεν γίνονται αντιληπτά).. Αυτό συνήθως συμβαίνει όταν η καρδιά δεν στέλνει το αίμα με αρκετή πίεση οπότε τα τριχοειδή αγγεία δεν αιματώνονται και σιγά-σιγά νεκρώνονται. Εκεί γύρω δημιουργείται ουλώδης ιστός (περιοχή/ εστία γλοίωσης). Το γεγονός αυτό, λέει ο ακτινολόγος, ίσως προκάλεσε και τις μικρές αλλοιώσεις που φαίνονται στην Τ2 ακολουθία, οι οποίες είναι "μη ειδικές" (δηλ. δεν έχουμε ιδέα από πού είναι).

Το BMI σου πόσο είναι; Αθλείσαι καθόλου; Οικογενειακό ιστορικό έχεις με καρδιοπάθειες, κλπ; Για πες και HDL, LDL να κάνουμε μερικές πράξεις να δούμε τους άλλους δείκτες. Είναι 50+120; Ο καρδιολόγος δεν ανησύχησε με τις τιμές των αιματολογικών;

https://bit.ly/2I7nini
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Aguilar την Σάβ Οκτ 10, 2020 12:08 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
 #133238  από Aguilar
 Σάβ Οκτ 10, 2020 12:05 am
Ο τύπος της ολικής χοληστερόλης είναι υπολογιστικός, ως εξής: Total Chol = HDL + LDL + 20% Triglycerides. Αν δεις και στα αποτελέσματα του εργαστηρίου γράφει κιόλας ότι ένα από αυτά (π.χ. LDL) το υπολογίζει (δηλ. τσάμπα τα ζητάμε όλα). Υπάρχουν όμως και η Non-HDL Cholesterol (= Total Chol - HDL, δηλ. μόνο τα "κακά" λιπίδια) καθώς και ο Αθηρωματικός Δείκτης (= Cholesterol Ratio, δηλ. Total/HDL), τα οποία θεωρούνται πιο κατάλληλοι δείκτες από την συνολική χοληστερόλη. Όλα αυτά είναι λίπη που κυκλοφορούν στο αίμα και μεταφέρουν θρεπτικά συστατικά, άρα είναι ΧΡΗΣΙΜΑ στον οργανισμό. Τα HDL είναι πιο μεγάλα λιπίδια και προτιμάμε να είναι αυτά οι μεταφορείς από τα πιο μικρά LDL που μπορεί να μην τα παρασύρει καλά το αίμα λόγω μικρού μεγέθους και να κολλήσουν στα τοιχώματα του σωλήνα. Αφού είναι λίπη, η διατροφή είναι το νούμερο ένα για να κατεβάσεις τις τιμές τους.

Σε πρώτη φάση, κόβεις το junk food και σταδιακά κόβεις τα λίπη κάθε είδους: λίπη στα κρέατα (ειδικά κόκκινο κρέας) και στα γαλακτοκομικά τα "πλήρη". Ακόμη και το ελαιόλαδο (= Ω9) θέλει με ρέγουλο. Και βέβαια όχι trans λιπαρά, δηλ. τηγανητά ή επεξεργασμένα (γλυκά, αρτοσκευάσματα, fast food - όλα περιέχουν καμένα λάδια). Ορισμένα αλειφόμενα βούτυρα, όπως Becel με στερόλες ίσως να βοηθάνε.

Για να ενισχύσουν τα μεγάλα λιπίδια (HDL) σε σχέση με τα μικρά (LDL), ορισμένοι παίρνουν Ω3. Υπάρχουν φυτικές πηγές Ω3 που το συκώτι μας επεξεργάζεται σε πιο αξιοποιήσιμες μορφές, ενώ υπάρχουν και Ω3 από λιπαρά ψάρια, τα οποία έχουν ήδη επεξεργαστεί τις φυτικές τροφές (φυτοπλαγκτόν, φύκια) στο δικό τους συκώτι, οπότε εμείς το παίρνουμε έτοιμο.

Μπορείς να πάρεις λινέλαιο (έλαιο λιναρόσπορου) για φυτικό (ALA) που μετατρέπεται σε EPA (μόλις το 15-20% όμως, γι' αυτό θέλει 3 κουταλιές της σούπας ώστε να ισοδυναμεί με ένα χαπάκι μουρουνέλαιου) σε συνδυασμό με χαπάκι DHA/ EPA ιχθυέλαιου.

Από εκεί και πέρα, το βασικό συμπλήρωμα που θα σου ρίξει τις τιμές των εξετάσεων είναι η βιταμίνη B3, αλλά χρειάζεται λίγη προσοχή ως προς την δοσολογία γιατί έχει παρενέργειες. Μπορεί να επηρεάσει το συκώτι αν πάρεις μεγάλες ποσότητες. Κυκλοφορεί η νιασιναμίδη και η απλή νιασίνη. Από την δεύτερη, κυκλοφορούν οι κανονικές και οι flush-free. Οι πρώτες συνήθως προκαλούν μια αλλεργική αντίδραση για καμιά ώρα (flush), αλλά θεωρούνται οι μόνες αποτελεσματικές. Θα πρέπει να το πας δοκιμαστικά με τη δοσολογία και την μάρκα που θα διαλέξεις και αν δεν σε βοηθήσει να αλλάξεις.

Άλλο βοηθητικό, είναι η ουσία που περιέχεται στο κόκκινο κρασί, η ρεσβερατρόλη. Μία κάψουλα αντιστοιχεί σε 180 κιλά σταφίδας ή πάνω από 100 μπουκάλια κρασιού.

Επίσης λέγεται ότι βοηθάει και το τυρόγαλα (whey).

https://webcache.googleusercontent.com/ ... -of-niacin

https://gr.iherb.com/pr/Now-Foods-DHA-5 ... gels/10713

https://gr.iherb.com/pr/Now-Foods-Natur ... ules/16093

https://gr.iherb.com/pr/Now-Foods-Niaci ... ablets/693

https://www.amazon.de/Rapunzel-Lein%C3% ... B0038H5R6O
 #133243  από skourp
 Δευ Οκτ 12, 2020 4:25 pm
Καλησπερα σας και παλι..

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας και για τις λεπτομέρειες που δίνεται για κάθε στοιχείο.

Γενικά δεν αθλούμαι τακτικά και η ζωή μου ειναι καθιστική ως επι τω πλείστων.

HDL/LDL είναι σε φυσιολογικές τιμές, το 20% triglicerides ειναι αυτό που ανεβάζει την CHL στο 230 καθώς η τιμή των τριγλυκεριδίων ειναι παθολογικό. Εδώ και 2 μήνες κάνω διατροφή αποφεύγοντας αυτά που αναφέρεται και ο καρδιολόγος μου ,με ενημέρωσε για το prolipid προκειμένου να πάρω Ω-3. Εδώ και 1.5 βδομάδα τα παίρνω.

Οικογενιακό ιστορικό καρδιοπάθειας δεν υπάρχει. Κάνοντας όλες τις εξετάσεις για την καρδία όλα βγήκαν τέλεια (Holter ρυθμού/πίεσης , τεστ κόπωσης , υπέρηχος) άρα δεδομένου οτι τον τελευταίο καιρό λόγο καλοκαιριού έκανα άστατη ζωή διατροφικά αλλα και έπινα αρκετά συχνά αλκοόλ, οδήγησαν στην υπότροπη αιματολογική εξέταση, την οποία όπως προείπα ελέγχω.

Θα δώ αυτα τα συμπληρώματα για την Β3.

Υπάρχει περίπτωση οι αλλοιώσεις που βρέθηκαν να είναι τυχαία ευρήματα της Μαγνητικής και να αγχώνομαι τσάμπα ?

Οι συγκεκριμένες αλλοιώσεις , μπορούν να εξαφανιστούν σε μια μελλοντική μαγνητική?

Σας ευχαριστώ.