• Our story

  • Είστε καινούργιο μέλος; Παρουσίαστε τον εαυτό σας στην κοινωνία του MSSociety.
Είστε καινούργιο μέλος; Παρουσίαστε τον εαυτό σας στην κοινωνία του MSSociety.
 #133218  από Λετίθια
 Κυρ Οκτ 04, 2020 1:18 am
Καλησπερα λοιπόν σε όλη την όμορφη κοινότητα.

Δεν ξέρω αν κάνω καλά που γράφω ή ...αν δεν επιτρέπεται. Αν δεν μου επιτρέπεται κατανοώ απόλυτα με αμέτρητο σεβασμό προς την ομάδα σας.

Ο φίλος μου ειναι ο πάσχοντας. Ο άνθρωπος μου.
Απ τη στιγμή που εμφανίστηκαν οι υποψίες, μπαίνω χωρίς να είμαι μέλος και σας διαβάζω.

Σήμερα ομως κατάλαβα ποσό πολυ ανάγκη έχω μια οικογένεια, ποσό ανάγκη έχω κάποιον να καταλαβαίνει τα νέα μου δεδομένα.... να μιλάμε την ίδια γλώσσα.
Όποτε και γι αυτο έκανα εγγραφή στο φόρουμ σας.

Χτες λοιπόν είχαμε ραντεβού στο Αιγινήτειο κ είμαστε υπό διερεύνηση.
Μια μερα που ήμασταν στη όλη μερα στον ήλιο κ τη θάλασσα...,το βράδυ στο περπάτημα μουδιάσε το αριστερό του πόδι συνοδευόμενο απο κρίση πανικού.
Πήγαμε στο νοσοκομείο κ απο εκει και μετά ξεκίνησε το ψάξιμο.
Εκείνο το διάστημα είχε κόψει κ απο μόνος του το χάπι του θυρεοειδή για περίπου ένα μήνα. Κ πριν απο το μούδιασμα είχε 2 στιγμές έντονης ζαλάδας η μια απο αυτές πάνω στο μηχανάκι.
Στη πρώτη φάση όλοι οι γιατροί υπέθεσαν λόγω θυρεοειδή γιατί μέσα στο νοσοκομείο βγήκε 9! Ο γιατρός πολυ σωστά ομως μας πρότεινε ένα σύνολο εξετάσεων παρ όλα αυτά. Μες ήταν κ η Μαγνητική εγκεφάλου για να αποκλείσουμε τη σκλήρυνση ,λέει.
Μετά απο προτροπή δίκη μου κ της οικογένειας του, λέμε αφού θα μπεις στον μαγνητικό κανε κ στον αυχένα να δούμε τις κηλες σου μια πρόσφατα είχε κανει στη μέση κ είχαν εντοπιστεί κηλες με πιεστικά φαινόμενα.
Και εκει λοιπόν...τυχεροί μες στην ατυχία..να το πω? Εμφανίστηκε μια μικρή εστία απομυελινωσης. Στον α7.
Πήρα τα αποτελέσματα απο τις μαγνητικές εγκεφάλου κ αυχενικής μοίρας Παρασκευή βράδυ κ ήταν οι χειρότερες μέρες μου. Έστελνα σε οτι γιατρο ήξερα κ δεν ήξερα να μου πει κάτι άμεσα. Ήθελα απλά να ξέρω κάτι. Είτε κακό είτε καλό. Απλά κάτι.
Στου εγκεφάλου έδειξε διάσπαρτες αλλοιώσεις εγκεφαλοπάθειας όπου ένας γνωστος μας νευροχειρουργός μας είπε για σύνδρομο cadasil.
Καταλαβαίνετε το Google πήρε φωτιά. Κ οι δυο μας κρυφά ο ένας απ τον άλλο για να μη πανικοβάλλουμε ο ένας τον άλλο. Το λες κ κωμικοτραγικό.

Όποτε αναμένουμε για το κύκλο των εξετάσεων. Ελπίζω κ εύχομαι να πάνε όλα καλά.Φοβάμαι πολυ, χωρίς να το δείχνω.
Εύχομαι σε όλους οτι καλύτερο απο καρδιάς.

Νιώθω ηδη πολυ καλύτερα που τα μοιράστηκα όλα αυτά.
Ευχαριστώ.
 #133223  από Στάθης
 Τρί Οκτ 06, 2020 11:35 am
Λετίθια έγραψε: Κυρ Οκτ 04, 2020 1:18 am .....Φοβάμαι πολυ, χωρίς να το δείχνω.
Εύχομαι σε όλους οτι καλύτερο απο καρδιάς.

Νιώθω ηδη πολυ καλύτερα που τα μοιράστηκα όλα αυτά.
Ευχαριστώ.
Γεια σου Λετίθια, ο φόβος του νέου, του απρόσμενου, του αδιαχείριστου, του άγνωστου, είναι και ένας φόβος αφύπνισης πιστεύω.

Αφύπνισης στο να γνωρίσουμε καλύτερα το σώμα μας, τα μηνύματά του, τις κατευθυντήριες γραμμές του. Το σώμα διαρκώς μας μιλάει με ποικίλους τρόπους, αναλόγως βέβαια και τις ευαισθησίες του καθενός ξεχωριστά.

Ευαισθησία, πολλοί από μας εδώ στο φόρουμ έχουμε στο Κεντρικό Νευρικό Σύστημα. Εκεί μας μιλάει το σώμα μας όταν φτάνει στα οξειδωτικά του όρια, στις κόκκινες γραμμές του. Και εκεί είναι που αναλαμβάνουμε εμείς την δράση αφύπνισης, ουσιαστικά την βελτίωση της Υγείας του Κεντρικού Νευρικού μας και της ζωής μας γενικότερα.

Όλα παίζουν σίγουρα ρόλο, όπως και μια αστάθεια π.χ. του θυροειδή, η επίμονη έκθεση στον ζεστό ήλιο του μεσημεριού, όλα αυτά επηρεάζουν και το Νευρικό μας. Για την ακρίβεια, το Νευροκυκλοφορικό μας. Γιατί και το Κυκλοφορικό μας είναι μέρος ενός Νευρολογικού Συστήματος.

Πρωτίστως, η αποδοχή αυτού που μας συμβαίνει, μπορεί να μειώσει αρκετά τον φόβο. Η συνέχεια, συνήθως μας οδηγεί στην μελέτη και την αυτογνωσία, τους γιατρούς, τις εξετάσεις και τα λοιπά. Αλλά όλα έχουν γνώμονα, την ποιοτική αναβάθμιση της ζωής μας. Αυτήν την αναβάθμιση όπου αρχίζεις και διώχνεις ότι τοξικό, ότι βλαβερό και το αναπληρώνεις με αξίες και συνήθεις ευεργετικές. Τότε καταλαβαίνεις την αξία και για τα καμπανάκια, όταν δηλαδή συμπλέεις με αυτά, όχι όταν τα αρνείσαι ή τα πολεμάς.

Το βίωμα το φίλου σου Λετίθια ίσως είναι και δικό σου βίωμα, με το ίδιο νόημα.
Μην φοβάστε την απομυελίνωση, τουλάχιστον όχι στον βαθμό των κρίσεων πανικού. Και αυτό γιατί το σώμα μας κάθε μέρα χάνει μυελίνη και κάθε μέρα την αναπληρώνει. Αν το αφήνουμε δηλαδή, και δεν το βομβαρδίζουμε στα τοξικά, τον φόβο και το τρελό άγχος.

Μην διστάζετε να ρωτάτε για τα πάντα, πάνω σε αυτά έχετε την ατυχία ή τύχη να βρίσκεται στον δρόμο σας. Όλα συμβαίνουν για κάποιον Λόγο, όπου αυτός συνήθως φανερώνεται σε βάθος χρόνου.
Καλή δύναμη εύχομαι Λετίθια για σένα και τον φίλο σου.
 #133289  από Λετίθια
 Κυρ Νοέμ 08, 2020 11:43 pm
Σε ευχαριστώ παρα πολυ Στάθη,

Παει καιρός που απ τη τελευταια φορά που μπήκα. Και αυτο γιατί δεν είχαμε καμμία εξέλιξη μιας πέσαμε μέσα στην πανδημία αλλα κ γιατί έκανα λίγο αποτοξίνωση απ το Ίντερνετ όπως με συμβούλευσε ο ψυχίατρος-ψυχοθεραπευτής. «Να σταματήσω να διαβάζω στο Ίντερνετ». Μου έκανε πολυ καλό. Κάτι που προσπαθώ να κόψω κ στον φιλο μου γιατί όλο διαβάζει διαβάζει... κ επηρεάζεται αρνητικά.
Τις επόμενες μέρες θα γίνει εισαγωγή επιτέλους ώστε να πάρουμε απαντήσεις. Γιατί η άγνοια τον εχει κλονίσει ασχημα κ τα συμπτώματα συνεχίζουν.
Έχω πολυ πίστη ομως και αισιοδοξία. :smile-flower: :smile-flower: :smile-flower: :smile-flower: