• Καινούργια και γω..

  • Είστε καινούργιο μέλος; Παρουσίαστε τον εαυτό σας στην κοινωνία του MSSociety.
Είστε καινούργιο μέλος; Παρουσίαστε τον εαυτό σας στην κοινωνία του MSSociety.
 #133187  από Stellanikolaidou
 Πέμ Σεπ 17, 2020 1:38 am
Καλησπέρα σε όλους! Είμαι 23 χρονων και διαγνωστηκα με ΣΚΠ.. Σε λίγες μέρες θα ξεκινήσω θεραπεία με rebif44 καθώς περιμένω οδηγίες από την εταιρία.. Θα ήθελα να μάθω και γω σαν νέα εδώ αν υπάρχει κάποιος που δεν είχε τόσες παρενέργειες από το rebif44!! Διάβασα τα χειρότερα και τρομοκρατήθηκα η αλήθεια είναι! Σας ευχαριστώ!!
 #133195  από Hlias
 Κυρ Σεπ 20, 2020 11:15 am
Καλημέρα !! Γενικά η θεραπεία με το ρεμπιφ διαφέρει από άνθρωπο σε άνθρωπο !! Για παράδειγμα στην κοπέλα μ π ξεκίνησε πριν 3 μήνες μόνο η πρώτη ένεση της έκανε λίγα δέκατα !! Τώρα που κάνει την 44 έχουμε μειώσει και τα ντεπόν πέρνει μόνο 1 χιλιάρι πριν την ένεση ! Και εμείς γενικά είχαμε αγχωθεί πολύ με της παρενέργειες με αυτά π είχαμε διαβάσει μέσα στο φόρουμ ! Να ξέρεις πολύ σημαντικό ρόλο η ψυχολογία σου ! Εύχομαι όλα να σ πάνε καλά και να σ πω κάτι ! Μην κάθεσαι να σκαλίσεις όλο το φόρουμ για πληροφορίες και πορείες ασθενών ! Κανείς δν είναι ίδιος εγώ όταν πρώτο μπήκα εδώ έπαθα κατάθλιψη για το τι θα βρει την κοπέλα μου ! Ελα όμως που έχω γνωρίσει ανθρώπους 65 και 70 χρόνων που έχουν σκπ 35 χρόνια και ήταν μια χαρά ! Όσο ψάχνεις τόσο θα πέφτεις ! Για μένα άκου τον γιατρό σου και την λογική σου και θα πάνε όλα καλά ! Καλή δύναμη !!