• Καλησπέρα σε όλους

  • Είστε καινούργιο μέλος; Παρουσίαστε τον εαυτό σας στην κοινωνία του MSSociety.
Είστε καινούργιο μέλος; Παρουσίαστε τον εαυτό σας στην κοινωνία του MSSociety.
 #133114  από Deminaki
 Τρί Αύγ 25, 2020 3:05 pm
Καλησπέρα σε όλους σας !!!

Νέο μέλος σας εδώ μετά από παρότρυνση του ψυχολόγου μου να έρθω σε επαφή με ανθρώπους που ξέρουν και γνωρίζουν για να μπορέσω να βοηθήσω τον εαυτό μου !!!!

Η δική μου ιστορία ξεκίνησε πριν 18 μήνες όταν ξαφνικα έχασα την μερική όραση από το αριστερό μου μάτι ενώ ήμουν στην δουλειά ...... Ακριβώς δίπλα ήταν μια οφθαλμίατρος την οποία επισκέφτηκα αμέσως και μου έκανε ότι εξέταση μπορούσε να μου κάνει στο ιατρείο και μετά από αυτό με παρέπεμψε για αξονική μαγνητική και νευρολογική εξέταση !!! Μου έδωσε έναν φάκελο τον οποίο μου είπε να μην ανοίξω και να τον παραδώσω στον γιατρό που θα πήγαινα διότι δεν ήθελε να αγχωθω .....ο σύζυγος αποφάσισε να πάμε στο πλησιέστερο νοσοκομείο λοιπόν αφού ο ίδιος διάβασε τον φάκελο και έτσι έγινε.
Εκεί με ενημέρωσαν πως θα μπω για αξονική ...... Για να μην το τραβήξω πολύ ξαφνικά βρίσκομαι στο πανεπιστημιακό Νοσοκομείο της Λάρισας με 3 γιατρούς πάνω από το κεφάλι μου και την άμεση εισαγωγή μου στην νευρολογική χωρίς να γνωρίζω τίποτα και απλά έκανα σενάρια ......την επόμενη μέρα ξαφνικά έρχεται μια ομάδα γιατρών μου δίνει φάρμακα για να μπω για μαγνητική και αμέσως μετά από 6 ώρες ήρθαν για την παρακέντηση !! Στο νοσοκομείο έμεινα 7 μέρες και 4 μέρες λαμβανα ορό κορτιζόνης ...μετά από 3 μέρες επανήλθε η όραση μου κανονικά !!
Αφού έκανα όλες τις εξετάσεις και η μία ομάδα τον γιατρών έλεγε πως έχω σκπ λόγο των 3 εστιών που βρέθηκαν στην μαγνητική η άλλη ομάδα επέμενε πως απλά είναι αγγεία !!!!!
Τελικά βγήκαν τα αποτελέσματα της παρακέντησης και δεν έδειξε και η μόνη ενημέρωση που είχα ήταν πως άμα είχα συμπτώματα τα οποία είχαν διάρκεια πάνω από 24 ώρες να πήγαινα αμέσως εκεί ....και τίποτα άλλο .

Όλο αυτό με οδήγησε σε μια ωραία κατάθλιψη που ακόμα προσπαθώ να συνέλθω .....για αυτό και είμαι και εδώ όπως σας είπα πιο πάνω ....

Μετά από 16 μήνες ενώ είχα ξυπνήσει και προσπάθησα να σηκωθώ από το κρεβάτι μου το αριστερό μου πόδι νέκρωσε με αποτέλεσμα να βρεθώ στο πάτωμα και να μην μπορώ να καταλάβω τι συμβαίνει έτσι παρέμεινε για περίπου 9 ώρες οπότε έκλεισα ραντεβού σε κάποιον άλλο νευρολόγο και πήγα με το ιστορικό μου ο οποίος με έστειλε ξανά για μαγνητική η οποία έδειξε πως τελικά υπάρχουν εστίες και προς το παρόν θα ξανά κάνουμε μαγνητική σε 6 μήνες και θα πράξουμε ανάλογα ...για τώρα λέει θα το πάρουμε σαν ένα μεμονωμένο περιστατικό σκλήρυνσης (δηλαδή το προηγουμενο ας μου πει καποιος τι ήταν ????)....
Τες πα ...... τον τελευταίο μήνα όμως έχω αρχίσει και βλέπω θολά από το αριστερο μάτι... Άλλες φορές δίπλα και άλλες μουδιάζει πάλι το πόδι ......φυσικά η διάρκεια τους δεν είναι παραπάνω από 24 ώρες για να μεταβώ σε κάποιο νοσοκομείο όποτε το παραβλέπω.

Τώρα τι ακριβώς έχω ούτε εγω γνωρίζω αναμένω λοιπόν σε 2 μήνες την νέα μαγνητική και ελπίζω συντομα να βγάλω μια άκρη να γνωρίζω τι συμβαίνει .....


Σας ευχαριστώ για το χρόνο σας και καλώς σας βρήκα !!!!!!!
 #133119  από tryinghard
 Τετ Αύγ 26, 2020 4:21 pm
Καλησπέρα,

Σου απαντώ χωρίς να έχω αντιμετωπίσει άμεσα τη νόσο, άλλα έμμεσα ως γονέας παιδιού με απομυελίνωση (έτσι λέγεται η ζημιά που γίνεται στη μυελίνη και μπορεί να προκληθεί από πολλές ασθένειες, συμπεριλαμβανομένης και της ΣΚΠ).
Ναι οι γιατροί έπραξαν το ίδιο και στη δικιά μας περίπτωση, αφού αντιμετώπισαν το περιστατικό με κορτιζόνη και αφού μετά από δύο μήνες ήταν καλά σε γενικές γραμμές, συνέστησαν μαγνητική κάθε 6 μήνες για περίπου 2 χρόνια. Κάθε φορά γίνεται σύγκριση με την προηγούμενη μαγνητική, αν οι εστίες φαίνονται να μη διαφοροποιούνται ως προς τον αριθμό, τότε ίσως και να πρόκειται για μεμονωμένο επεισόδιο (που αρκετοί παθαίνουν στη ζωή τους).
Ενδιάμεσα βέβαια είναι πιθανό να έχεις κάποια συμπτώματα, μουδιάσματα, πόνο σε μάτια, θολή όραση, επιτακτική ανάγκη για ούρηση, αίσθηση να σε διαπερνάει ρεύμα κλπ. Είναι όμως πράγματα που δεν ανησυχούν τους γιατρούς.
Εύχομαι να πάνε όλα καλά με την υγεία σου!
 #133120  από Asturias
 Τετ Αύγ 26, 2020 5:56 pm
Σου εύχομαι περαστικά και καλή ανάρρωση να έχεις ότι έχεις περάσει μη σου πω ακριβώς τα ίδια δηλ αριστερό μάτι αριστερό πόδι μουδιάσματα κλπ έχω περάσει και εγώ και νομίζω πολύ ασθενείς εδώ της !!!παρέας!!! Ο κάθε ένας μας έχει μια διαφορετική αλλά και παρόμοια ιστορία τώρα ξεχορα από τη θεραπεία που θα ακολουθήσεις και επειδή αυτή η νόσος δεν έχει μπέσα θα σου έλεγα να κοιτάξεις τα απλά βασικά πράγματα δηλ όχι τσιγάρο αλκοόλ με μέτρο βρες κάτι αθλοπαιδια που μπορεί να το αγαπήσεις εγώ έχω βρει το ποδήλατο δρόμου να ξεκουράζεσαι και κάνε αυτό που σου αρεσει και σε ευχαριστεί :happy-cheerleadersmileygirl: