• Σε αναμονή απάντησης για ΣΚΠ

  • Είστε καινούργιο μέλος; Παρουσίαστε τον εαυτό σας στην κοινωνία του MSSociety.
Είστε καινούργιο μέλος; Παρουσίαστε τον εαυτό σας στην κοινωνία του MSSociety.
 #133066  από Λίτσα
 Τετ Ιούλ 29, 2020 10:20 am
Καλημέρα και καλώς σας βρήκα
Είμαι η Λίτσα και είμαι 42 ετών.
Μετά από ημικρανίες επισκέφθηκα έναν νευρολόγο τον Φεβρουάριο. Εκείνος αρχικά με παρέπεμψε σε μαγνητική εγκεφάλου για να αποκλείσουμε όλα τα υπόλοιπα και να αντιμετωπίσουμε την ημικρανία.
Στην μαγνητική εμφανίστηκαν 3 εστιακές αλλοιώσεις ανενεργές. Ακολούθησαν 2 μαγνητικές αυχένα και θωρακικής μοίρας. Ο αυχένας καθαρός. Στην σπονδυλική στήλη 2 ανενεργές εστιακές αλλοιώσεις.
Παράλληλα έκανα παρακέντηση η οποία βγήκε καθαρή.
Πριν δύο μέρες έκανα ξανά 3 μαγνητικές και βρέθηκαν 2 νεοεμφανιζομενες εστιακές αλλοιώσεις στον εγκέφαλο και 1 στην σπονδυλική στήλη.
Παρόλες τις ενδείξεις κανείς νευρολόγος δεν μου λέει ότι πάσχω από ΣΚΠ ή ότι δεν πάσχω. Είμαι σε αναζήτηση. Να σημειώσω ότι νιώθω μουδιάσματα σε αριστερό χέρι (ειδικά στα δάχτυλα), στο πρόσωπο και όταν περπατάω μουδιάσματα στα πόδια... Επίσης, δεν μπορώ την ζέστη και νιώθω φούντωμα στο πρόσωπο.
Μπορεί κάποιο μέλος να με βοηθήσει; Τί άλλο πρέπει να κάνω για να γνωρίζω αν πάσχω ή όχι;
 #133067  από kpapazoglou
 Τετ Ιούλ 29, 2020 12:50 pm
'Εχει σημασία Λίτσα? Τι ψάχνεις για να είσαι ικανοποιημένη? ένα όνομα αρρώστιας? Ένας καθηγητής νευρολογίας μου είχε πει κάποτε ότι ο όρος ΣΚΠ είναι τόσο γενικός όσο και ο όρος "εμπύρετη νόσος". Πίσω από αυτόν κρύβονται πάρα πολλές αρρώστιες που δεν γνωρίζουμε ούτε προέλευση, ούτε πορεία ούτε θεραπεία. Εσύ λοιπόν έχεις τα συμπτώματα που έχεις λόγω μιας αρρώστιας που εγώ θα ονόμαζα "ΑΒΓ" ο όρος "ΣΚΠ" δεν μου αρέσει!1 Η αιτιολογία είναι άγνωστη, η πορεία άγνωστη και η θεραπεία άγνωστη. Για το μέλλον? Αν πιστεύεις σε Θεό πες μια προσευχή, αν πιστεύεις στον Αλλάχ διάβασε το κοράνι, σε Βούδα ή Ινδουιστικές θεότητες ψάξε τις αντίστοιχες προσευχές, στον Διάβολο διάβασε σολομωνική. Αν πάλι δεν πιστεύεις πουθενά (σαν εμένα) μάθε να κοιτάζεις τον ουρανό και όχι τα παπούτσια σου όπως είπε κάποτε ένας μεγάλος δάσκαλος. Δέξου ότι είσαι μόνη σου και προσπάθησε να βγεις από το δίχτυ που έχεις πιαστεί. Εγώ θα σου χαρίσω το ομώνυμο τραγούδι, θα σου επιστήσω την προσοχή στους στοίχους:

Αν κάποτε στα βρόχια του πιαστείς
κανείς δεν θα μπορέσει να σε βγάλει.
Μονάχος βρες την άκρη της κλωστής
και αν είσαι τυχερός ξεκίνα πάλι...


Θα σου παραθέσω επίσης τα λεγόμενα δύο μεγάλων δασκάλωνσε ελεύθερη μετάφραση:

"Αν πρόκειται να κρίνεις ένα ψάρι από την ικανότητα του να σκαρφαλώνει ένα δέντρο τότε είναι το πιο άχρηστο πλάσμα, από την ικανότητά του να αναπνέει κάτω από το νερό το πιο τέλειο" Albert Einstein

"Αυτό που κάνει τον άνθρωπο από το ζωικό βασίλειο είναι η συνθετική και αφαιρετική ικανότητα του νου του. Ο πίθηκος τρέχει καλύτερα από όλους σας, κινείται πιο άνετα και σκαρφαλώνει πανεύκολα και στα δέντρα." Steven Hawking
 #133068  από Στάθης
 Τετ Ιούλ 29, 2020 1:27 pm
Λίτσα έγραψε: Τετ Ιούλ 29, 2020 10:20 am Καλημέρα και καλώς σας βρήκα
Είμαι η Λίτσα και είμαι 42 ετών.
Μετά από ημικρανίες επισκέφθηκα έναν νευρολόγο τον Φεβρουάριο. Εκείνος αρχικά με παρέπεμψε σε μαγνητική εγκεφάλου για να αποκλείσουμε όλα τα υπόλοιπα και να αντιμετωπίσουμε την ημικρανία.
Στην μαγνητική εμφανίστηκαν 3 εστιακές αλλοιώσεις ανενεργές. Ακολούθησαν 2 μαγνητικές αυχένα και θωρακικής μοίρας. Ο αυχένας καθαρός. Στην σπονδυλική στήλη 2 ανενεργές εστιακές αλλοιώσεις.
Παράλληλα έκανα παρακέντηση η οποία βγήκε καθαρή.
Πριν δύο μέρες έκανα ξανά 3 μαγνητικές και βρέθηκαν 2 νεοεμφανιζομενες εστιακές αλλοιώσεις στον εγκέφαλο και 1 στην σπονδυλική στήλη.
Παρόλες τις ενδείξεις κανείς νευρολόγος δεν μου λέει ότι πάσχω από ΣΚΠ ή ότι δεν πάσχω. Είμαι σε αναζήτηση. Να σημειώσω ότι νιώθω μουδιάσματα σε αριστερό χέρι (ειδικά στα δάχτυλα), στο πρόσωπο και όταν περπατάω μουδιάσματα στα πόδια... Επίσης, δεν μπορώ την ζέστη και νιώθω φούντωμα στο πρόσωπο.
Μπορεί κάποιο μέλος να με βοηθήσει; Τί άλλο πρέπει να κάνω για να γνωρίζω αν πάσχω ή όχι;

Προσπάθησε να μην εκτίθεσαι στην ζέστη, τις ώρες έντασης. Για τα ελαφρά συμτπώματα, προτείνω κάποιες βιταμίνες όπως μαγνήσιο, πολυβιταμίνη B, βιταμίνη C και Κουρκουμά (Turmeric).
Επίσης προτείνω, μην κάνεις πολύ συχνά μαγνητικές, το σκιαγραφικό που μας βάζουν είναι πολύ τοξικό σύμφωνα με τις πιο πρόσφατες μελέτες.

Όπως μας λέει πολύ σωστά το μέλος kpapazoglou, η ταμπέλα ΣΚΠ, είναι απλός μια γενικευμένη ταμπέλα. Δες τι μπορείς να βελτιώσεις ως προς την Υγεία του Κεντρικού Νευρικού σου Συστήματος, αλλά και του κυκλοφορικού-μεταβολισμού σου. Η αιτιολογία των εστιών, πιστεύω ότι προέρχεται από το σώμα μας που προσπαθεί να αποβάλλει συγκεκριμένες αρνητικές ενέργειες που βάλλουν αδιάκοπα και με διάρκεια τον οργανισμό μας. Για παράδειγμα, το τσιγάρο. Το πολύ αλκοόλ ή/και ναρκωτικές ουσίες, & πολλά φάρμακα. Την κακή διατροφή. Η τεμπέλικη ζωή χωρίς άσκηση. Η φτωχή πνευματικότητα. Το πολύ άγχος, ή το ψυχολογικό στρες. Η συχνή στεναχώρια και κατάθλιψη. Η υπερβολική έκθεση σε ακτινοβολία (κινητά, wifi κτλ.)....

Να ξεκουράζεσαι καλά το βράδυ, να έχεις καλύτερη σχέση με το σώμα σου, περισσότερο επαφή με την Φύση είναι μερικές από της προτροπές μου. Μην αγχώνεσαι για το μέλλον. Δούλεψε το παρόν σου προοδευτικά και αδιάκοπα αναλαμβάνοντας την ευθύνη για αυτό που σου συμβαίνει. Όλα θα ξεκαθαρίσουν με τον έναν ή τον άλλον τρόπο πολύ σύντομα.

Καλή ενΔυνάμωση Λίτσα.
 #133069  από Λίτσα
 Τετ Ιούλ 29, 2020 4:09 pm
Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις σας!
Τελικά η ασθένεια αυτή που ψάχνω εδώ και μήνες έχει όνομα! ΣΚΠ... Άρα καλώς ήρθα στο κλαμπ...
Μίλησα σήμερα με την γιατρό και της είπα τί έδειξαν οι νέες μαγνητικές. Η απάντησή της ήταν "Τα έχει όλα αυτά η Σκλήρυνση...". Μου το επιβεβαίωσε και με κάποιες άλλες εξετάσεις (κάτι για νεκρά κύτταρα ανέφερε) Επομένως από εδώ και στο εξής έχω να αντιμετωπίσω μία συγκεκριμένη πάθηση και όπως καταλαβαίνετε θα χρειαστώ τις απαραίτητες συμβουλές σας. Ακόμη είμαι σε αχαρτογράφητα νερά γιατί δεν γνωρίζω τι πρέπει και τι όχι. Ούτε πώς μπορώ να προφυλάξω τον οργανισμό μου. Μέχρι τώρα έψαχνα. Τώρα ξέρω...

Δεν θέλω να επηρεάσω κανένα άνθρωπο που διαβάζει αυτό το μήνυμα αρνητικά αλλά αυτή τη στιγμή η ψυχολογία μου είναι πολύ κακή. Ξέρω ότι πολλοί εδώ μέσα πάσχουν από την ίδια νόσο και το μόνο που νομίζω ότι χρειάζεται είναι θετικές σκέψεις... Για εμένα σήμερα είναι λίγο δύσκολο να το διαχειριστώ...