• Νέο μέλος. Κώστας...

  • Είστε καινούργιο μέλος; Παρουσίαστε τον εαυτό σας στην κοινωνία του MSSociety.
Είστε καινούργιο μέλος; Παρουσίαστε τον εαυτό σας στην κοινωνία του MSSociety.
 #133015  από kpapazoglou
 Πέμ Ιούλ 09, 2020 9:37 am
Καλημέρα σας.
Κώστας το όνομά μου και παλεύω με το θηρίο από το 1999. Συναναστράφηκα με πολλούς γιατρούς και έχω δοκιμάσει πολλές αγωγές συμπεριλαμβανομένου και του κ. Ζαμπόνη. Ομολογώ ότι το θηρίο με νίκησε κατά κράτος εγώ όμως θεωρώ ότι το κέρδισα γιατί δεν μου πείραξε το μυαλό μου. Δύο πράγματα μου έχουν μείνει από τις συναναστροφές μου με τους γιατρούς. Κάποτε κάποιος μου είχε πεί. Το ξέρω το φάρμακο της σκλήρυνσης. Πορεύσου εν ειρήνη. Αυτό όμως δεν ξέρω να σου πω πως γίνεται. Ένας άλλος μου είχε πει. Βρες να κάνεις κάτι. Μην σκέφτεσαι όλη μέρα το θηρίο.
Την πρώτη συμβουλή δεν μπόρεσα να την ακολουθήσω. Αρκεί να σας πώ ότι έχω χάσει την σύζυγό μου από την επάρατη νόσο. Την δεύτερη τα κατάφερα. Έχω αφιερώσει όλη μου την ζωή στην ανατροφή των δύο αγοριών μου και παράλληλα ασχολούμαι με την επιστήμη μου και τον Leo (Leonard) το τετράχρονο μπουλντογκάκη μου. Πιο πολλές πληροφορίες θα βρείτε στα:
http://papazoglou.dyndns-home.com:8080/
https://www.facebook.com/kostas.papazoglou.7399
Μάλλον όμως σας ζάλισα. Καλώς σας βρήκα λοιπόν…
 #133016  από Στάθης
 Πέμ Ιούλ 09, 2020 3:07 pm
Γεια σου Κώστα, καλώς ήρθες στην παρέα μας. Εδώ στο mssociety τιμάμε δεόντος το τρίπτυχο ΠΝΕΥΜΑ - ΔΙΑΤΡΟΦΗ - ΑΣΚΗΣΗ, όπου το πρώτο Πνεύμα πραγματικά σημαίνει "πορεύσου εν ειρήνη", πολύ σπουδαίο μήνυμα που σου άφησε ο γιατρός, πραγματικά το καλύτερο φάρμακο. Αν το σκεφτούμε και λογικά, οι φωτιές (εστίες) δεν έχουν καμία θέση σε ένα ειρηνικό τοπίο...
above-adventure-aerial-air-e1502802765727.jpg
above-adventure-aerial-air-e1502802765727.jpg (31.67 KiB) Προβλήθηκε 1346 φορές
Στα υπόλοιπα δεν έχω λόγια, είσαι πραγματικά ήρωας, όπως όλοι μας που με νύχια και δόντια ζούμε με το θηρίο. Υπάρχουν βέβαια και αυτοί που το έχουν κάνει αρνάκι, προπάντων με την απίστευτη διατροφή και άσκηση με συνέπεια, σε ένα ειρηνικό τοπίο που ακολουθούν.

Το να δίνουμε έργα στο μυαλό να ξεφεύγει, είναι και αυτό θεραπεία !

Καλή Δύναμη Κωνσταντίνε, χαίρομαι που σε γνωρίζω, να χαίρεσαι τα καμάρια σου και τον σωματοφύλακα σου Leonard.

 #133035  από Ελπίδα!!!
 Δευ Ιούλ 13, 2020 7:36 pm
Αγαπητέ Στάθη παραπάνω αναφέρεις «Υπάρχουν βέβαια και αυτοί που το έχουν κάνει αρνάκι, προπάντων με την απίστευτη διατροφή και άσκηση με συνέπεια, σε ένα ειρηνικό τοπίο που ακολουθούν»
Εδώ και δυο ακριβώς χρόνια, όταν για πρώτη φορά ήρθα σε επαφή με όλους εσάς, με αφορμή την διάγνωση του 22χρονου, τότε παιδιού μου, αναρωτιέμαι καθημερινά αν υπάρχει άραγε κανείς που νίκησε το θεριό?
Δεν μου αφήνουν περιθώρια οι αναρτήσεις στο διαδίκτυο. Μόνο να αναζητήσεις σχετικές πληροφορίες η εικόνα είναι πάντα ένα αναπηρικό αμαξίδιο. Αλλά και η γιατρός με το που έκανε την διάγνωση μας ευχήθηκε περίλυπη «καλή δύναμη».
Δύο χρόνια μετά , με διατροφή , συμπληρώματα , ήπια γυμναστική , ασκήσεις χαλάρωσης, ψυχολογική και οικογενειακή υποστήριξη αλλά και ΤΕΡΦΙΝΤΕΡΑ από 21-11-2019, είναι απολύτως υγιείς , άλλωστε τα συμπτώματα που οδήγησαν στην διάγνωση είχαν εντελώς υποχωρήσει σε διάστημα λιγότερο από δύο μήνες. Οι μαγνητικές από εξάμηνο σε εξάμηνο εμφάνιζαν από μια καινούργια μικρή εστία που δεν παρουσίαζε όμως συμπτώματα. Μονό στην πρόσφατη μαγνητική (Φεβρουάριος 2020 – 3 μήνες μετά την έναρξη για πρώτη φορά αγωγής ) δεν είχε καμία νέα εστία, μάλιστα μια από αυτές ήταν λίγο μικρότερη.
Στα δύο αυτά χρόνια, πήρε με άριστα το μεταπτυχιακό και ξεκινάει αμέσως διδακτορικό. Αυτό που σίγουρα έχει αλλάξει είναι οι στόχοι και τα όνειρα του, το αυθόρμητο κέφι και η καλή του διάθεση . Απέρριψε προτάσεις για το εξωτερικό που τόσο ήθελε και από ανασφάλεια για την υγεία του μένει στην Ελλάδα. Δεν το συζητά αλλά το νιώθω φοβάται…. και εγώ μαζί του!!!
Είναι τόσο δύσκολο, τόσο δυσβάστακτο να ζεις με τόσο φόβο για το τι θα φέρει το αύριο, είναι τόσο άδικο για όλους εσάς και τις οικογένειες σας!!
Καλή δύναμη και ελπίδα για την καλύτερη δυνατή έκβαση του Γολγοθά μας.
 #133092  από dimos
 Τρί Αύγ 11, 2020 10:44 pm
Γεια σου και από εμένα Κώστα. Φαίνεσαι δυνατός άνθρωπος, έτσι να παραμείνεις και για τα παιδιά σου. Ο Χριστός να είναι μαζί μας στις ευκολίες όπως και στις δυσκολίες μας.