• Νεος

  • Είστε καινούργιο μέλος; Παρουσίαστε τον εαυτό σας στην κοινωνία του MSSociety.
Είστε καινούργιο μέλος; Παρουσίαστε τον εαυτό σας στην κοινωνία του MSSociety.
 #132885  από Σπυρος
 Κυρ Μάιος 31, 2020 3:49 pm
Καλησπερα σε ολους ηρθα κ γω σε αυτο το χωρο,τι να πω μου ηρθε ο ουρανος στο κεφαλι προχθες,εστιες στον εγκεφαλο κ στον νωτιαιο ανενεργες εδειξε η μαγνητικη κ ολιγοκλωνικες ζωνες τυπου 2.συμπτωματα κανενα,οδηγηθηκα στη μαγνητικη απο ενα ιλλιγγο ζαλη που δν υποχωρουσε,με οδηγησε σε Ωρλ,στον σφηνοειδη λοιμωξη μου ειπε,μου εδωσε,φαρμακευτικη αγωγη,η ζαλη περασε η ΣΚΠ ηρθε.ο νευρολογος που πηγα για τα περαιτερω με τα της μαγνητικης μου ειπε ξεκιναμε προφυλακτικη αγωγη γλατιναμερη κ σε 6 μηνες ξανα μαγνητικη.μα δν εχω τιποτα του λεω,τα ευρυματα λεει δν μπορουμε να τα αγνοησουμε.τι να πω δν ξερω πραγματικα..απο χθες διαβαζω τα παντα κ δν ξερω πια θα ειναι η εξελιξη μου κ οπως καταλαβαινω κανεις δν ξερει το παρακατω,μου φαινεται αδιανοητο να κανω ενεσεις εγω που δν επαιρνα ουτε ντεπον κ μια ζωη αθλητισμο.σορυ για το μεγαλο ποστ αυτα για αρχη,σιγουρα θα τα λεμε απο δω κ περα.. :emojis-32:
 #132888  από Στάθης
 Δευ Ιουν 01, 2020 1:01 pm
Σπυρος έγραψε: Κυρ Μάιος 31, 2020 3:49 pm ..απο χθες διαβαζω τα παντα κ δν ξερω πια θα ειναι η εξελιξη μου κ οπως καταλαβαινω κανεις δν ξερει το παρακατω,μου φαινεται αδιανοητο να κανω ενεσεις εγω που δν επαιρνα ουτε ντεπον κ μια ζωη αθλητισμο.σορυ για το μεγαλο ποστ αυτα για αρχη,σιγουρα θα τα λεμε απο δω κ περα.. :emojis-32:
Για σου Σπύρο, καλό μήνα, καλύτερο από τον προηγούμενο.

Η γνώσεις πάνω στην πάθηση της ΣΚΠ μπορεί να σε οδηγήσουν σε πολλά μοναπάτια, σίγουρα όχι μόνο σε φαρμακευτική αγωγή. Υπάρχουν πολλά που μπορούμε να κάνουμε, για αρχή μπορεί να ξεφυλλίσεις το πολύ ενδιαφέρον βιβλίο BEST BET DIET, μυστικά διατροφής για την πολλαπλή σκλήρυνση.

https://www.direct-ms.org/wp-content/up ... okbook.pdf

Μπορείς επίσης να δεις και τον ντοκιμαντέρ (πολλάκις βραβευμένο) από αυτούς που έβγαλαν το καταπληκτικό βιβλίο, να μην πέσεις στην παγίδα της εκμετάλλευσης, κάτι δυστυχώς οικείο για το σύστημα.

https://www.seelivingproof.com/

Σε γενικές γραμμές εάν η συμπτωματολογία είναι ήπια, υπάρχουν τόσο πολλά που μπορούν να σε βοηθήσουν, ειδικά στο θέμα της διατροφής-συμπληρωμάτων. Δεν θα βγάλω έξω τις φαρμακευτικές αγωγές, αλλά θέλουν προσοχή να μην γεμίσουμε το ντουλάπι μας με ένα τσουβάλι φάρμακα, λόγο πιθανών παρενεργειών που αργά η γρήγορα φέρνουν στην ζωή μας.

Η Διατροφή, η Άσκηση είναι μια καθημερινή αξία που ακολουθούμε εδώ στο Mssociety, όπως επίσης και η Πνευματική Αφύπνιση και Εγρήγορση.

Όλα θα πάνε καλά φίλε Σπύρο, και μην διστάζεις να ρωτάς να ενημερώνεσαι για τα πάντα γύρω από την νόσο. Είμαστε ειδικοί στα θέματα της πάθησης, γιατί απλά είμαστε εμείς μέσα στον χορό και χορεύουμε. Οι απέξω είναι απλά θεατές.

Καλή Δύναμη !!
 #132889  από Σπυρος
 Δευ Ιουν 01, 2020 3:54 pm
φιλε σταθη σε ευχαριστω για τα λογια σου,θα διαβασω οσα μου λες κ θα επανερθω ειμαι υπερ της διατροφης καθοτι ερασιτεχνης αθλητης-μελισσοκομος κ την ακολουθω οσο μπορω ποτε δν ειχα προβληματα κ εξετασεις κατα καιρους ολα μια χαρα ουτε τσιγαρο κ ποτο,εντυπωση μου εκανε που ο γιατρος που πηγα(στον οποιο πηγα μακρια απο τον τοπο μου για να τν δω κορυφαιος απο οτι λεν),με ξεκινα θεραπεια αμεσα χωρις συμπτωματα αλλα λογω ενδειξεων mri κ eny.γλατιναμερη απο αυριο η πρωτη ενεση.οποτε δν εχω προλαβει καλα καλα να καταλαβω τι εχει γινει.θα τα λεμε συχνα καλη δυναμη σε ολους.
 #132891  από Αστερι
 Δευ Ιουν 01, 2020 8:00 pm
Γειά σου Σπύρο και καλό μήνα.
Θα σου μιλήσω για εμένα γιατί σε αρκετά σημεία βρήκα ομοιότητες. Τυχαία κι εγώ τη βρήκα.
Άριστη κλινική εικόνα. Ούτε ντεπον κι εγώ. Και μού είπαν τα ίδια...
Στην αρχή για κάνα χρόνο πήρα κι εγώ... Κάθε ένεση και μια φρίκη. Να νιώθω υγιής και να κάνω ενέσεις. Κάποια στιγμή είχα ένα μούδιασμα και μου είπε η γιατρός να πάω νοσοκομείο για κορτιζόνη. Όχι λέω, φτάνει. Τόσα έχουν περάσει, θα περάσει κι αυτό. Και πέρασε.
Η μία γιατρός λέει να αλλάξουμε φάρμακο. Ένα χαπάκι βαρβάτο. Διαβάζω παρενέργειες. Σκέφτομαι την άριστη κλινική εικόνα μου και νιώθω ότι είμαι μέσα σε έναν κουβά που ακολουθούν ένα μπούσουλα. Δίνουν σε όλους, δίνουν και σε εμένα... Αρνούμαι.
Μετά από λίγο, πριν δύο χρόνια, μένω έγκυος και σταματάω το copaxon... και σταματάω γενικά!Και παίρνω μια αποφαση: όταν πάθω κάτι σοβαρό, τότε θα δω τι θα πάρω. Τώρα θα χαρώ τα παιδάκια μου... Θα προσέξω να είμαι όσο γίνεται ήρεμη και καλά κι έχει ο Θεός...
Ως τώρα δεν είχα κάποια ενόχληση... Τα καλύτερα εύχομαι σε όλους.
 #132916  από Σπυρος
 Παρ Ιουν 05, 2020 6:02 pm
το μυνημα σου μου εδωσε κουραγιο πηρα τα φαρμακα αλλα δν τα χρησιμοποιησα ακομα,αρνειται ο εγκεφαλος μου,θα παω σε καποιον ειδικο στη διατροφη μου πε ενας φιλος κ θα το ψαξω απο κει δν ξερει καν ο γιατρος αν μια ζαλαδα που μου ρθε ηταν απο υποτροπη.εστιες ανενεργες συμπτωμα κανενα αρνουμαι να παρω φαρμακο,θα ξεκινησω βιταμινες κ πιο σωστη διατροφη κ σε 6 μηνες που θα ξανακανω μαγνητικη βλεπουμε πιστευω με παιρνει χρονικα.αν το αντιμετωπισε κανεις με βιταμινες…διατροφη ας μας πει πιο πολλα.ευχαριστω κουραγιο σε ολους