• New kid on the block

  • Είστε καινούργιο μέλος; Παρουσίαστε τον εαυτό σας στην κοινωνία του MSSociety.
Είστε καινούργιο μέλος; Παρουσίαστε τον εαυτό σας στην κοινωνία του MSSociety.
 #132814  από RedRose90
 Τρί Μάιος 12, 2020 9:58 am
Γεια σας και από μένα παιδιά!

Είμαι η Αλεξία, 30 ετών, μαμά ενός νινιού 9 μηνών και μόλις χτες έλαβα την επίσημη διάγνωση για Σκλήρυνση κατά Πλάκας.

Όπως με ενημέρωσε ο γιατρός μου τα συμπτώματα μου είναι σε ελαφρυά μορφή, καθώς η νόσος έκανε την εμφάνιση της με μια οπτική νευρίτιδα που κράτησε βέβαια κάποιους μήνες. Παίρνω λοιπόν την κορτιζόνη μου τώρα και θα περιμένουμε να δούμε την εξέλιξη.

Νιώθω ευγνώμων που η εκδήλωση ήταν μόνο αυτή και ελπίζω πως θα παραμείνει και το μόνο πρόβλημα που θα μου προκαλέσει η νόσος. Σκέφτομαι πως είναι σημαντικό που το εντόπισα νωρίς!

Πάσχω επίσης από ελκώδη κολίτιδα εδώ και κάποια χρόνια και είναι και αυτό σε ελαφρυα μορφή, και με συστηματική θεραπεία πάει καλά.

Θέλω να πω πως η ζωή συνεχίζεται και μετά από την εκδήλωση ενός αυτοάνοσου, και πως πρέπει να μάθουμε να φροντίζουμε τον εαυτό μας ακόμα περισσότερο! :emojis-9:

Γι αυτό λοιπόν θα ευχηθώ για τη σύντομη εύρεση θεραπείας, και πέρα από αυτό, καλό κουράγιο και δύναμη σε όλα τα μέλη :emojis-8:

Τέλος, θα ήθελα να αναφέρω το όνομα του ιατρού μου σε περίπτωση που κάποιο μέλος είναι σε αναζήτηση νευρολόγου, καθώς πάνω απ όλα είναι καλός άνθρωπος και ενδιαφέρεται ειδικά για τις ξεχωριστές ανάγκες του κάθε ασθενούς ξεχωριστά. Λέγεται Ευ**** Μι****** και με έχει υποστηρίξει πραγματικά με όλες μου τις απορίες και ανησυχίες όλο αυτόν τον καιρό.

Σας χαιρετώ λοιπόν για την ώρα!