• Γειά σας και από μενα!!!

  • Είστε καινούργιο μέλος; Παρουσίαστε τον εαυτό σας στην κοινωνία του MSSociety.
Είστε καινούργιο μέλος; Παρουσίαστε τον εαυτό σας στην κοινωνία του MSSociety.
 #132546  από Night 86
 Πέμ Φεβ 06, 2020 11:40 am
Καλησπέρα!!! Ονομάζομαι Μαρίνα!! Πριν 1 μήνα πέρασα ενα πολύ βαρύ κρύωμα με πολυυυυυ έντονο βήχα, πήρα klaripen για 5 μέρες και ολα καλα.... Ξαφνικά ενα πρωί σηκώνομαι και δεν μπορώ να σταθώ απο την ζαλάδα ειδικά οταν κοιταζα απο αριστερά χειροτέρευε,μεσα σε 4-5 μερες πέρασε τελείως θεωρώντας ότι ισως ηταν το αυχενικό μου ....
Ώσπου πριν απο 2 βδομάδες με ξαναεπιασε παλι πιο μικρή ζάλη και έτσι πήγα σε παθολογο,ο οποίος με παρέπεμψε σε οφθαλμίατρο διότι απο το αριστερό μάτι έβλεπα διπλα....Ο οφθαλμίατρος με διέγνωσε με πάρεση απαγωγου νευρου και διπλωπία και εκανα αξονική....Η αξονική εδειξε μια εστία με αυξημένη ένταση στις Τ2 και FLAIR και μικρές αλλοιώσεις στο αριστερό παραγκεφαλιδικο σκέλος και μου σύστησαν περαιτέρω έλεγχο.... Πήγα σε νευρολογο και μου ειπε ότι πρέπει να κανω 2 μαγνητικές ακομα σε θώρακα καί αυχένα καί παρακέντηση και ότι υπάρχει πιθανότητα να είναι ΣΚΠ. ..εχω φοβηθεί λιγάκι και δεν ξέρω!!!! Πλέον δεν εχω ούτε διπλωπία ουτε τίποτα.... Πείτε μου και εσείς την γνώμη σας. Ευχαριστώ πολύ
 #132549  από Στάθης
 Πέμ Φεβ 06, 2020 12:57 pm
Night 86 έγραψε: Πέμ Φεβ 06, 2020 11:40 am Καλησπέρα!!! Ονομάζομαι Μαρίνα!! Πριν 1 μήνα πέρασα ενα πολύ βαρύ κρύωμα με πολυυυυυ έντονο βήχα, πήρα klaripen για 5 μέρες και ολα καλα.... Ξαφνικά ενα πρωί σηκώνομαι και δεν μπορώ να σταθώ απο την ζαλάδα ειδικά οταν κοιταζα απο αριστερά χειροτέρευε,μεσα σε 4-5 μερες πέρασε τελείως θεωρώντας ότι ισως ηταν το αυχενικό μου ....
Ώσπου πριν απο 2 βδομάδες με ξαναεπιασε παλι πιο μικρή ζάλη και έτσι πήγα σε παθολογο,ο οποίος με παρέπεμψε σε οφθαλμίατρο διότι απο το αριστερό μάτι έβλεπα διπλα....Ο οφθαλμίατρος με διέγνωσε με πάρεση απαγωγου νευρου και διπλωπία και εκανα αξονική....Η αξονική εδειξε μια εστία με αυξημένη ένταση στις Τ2 και FLAIR και μικρές αλλοιώσεις στο αριστερό παραγκεφαλιδικο σκέλος και μου σύστησαν περαιτέρω έλεγχο.... Πήγα σε νευρολογο και μου ειπε ότι πρέπει να κανω 2 μαγνητικές ακομα σε θώρακα καί αυχένα καί παρακέντηση και ότι υπάρχει πιθανότητα να είναι ΣΚΠ. ..εχω φοβηθεί λιγάκι και δεν ξέρω!!!! Πλέον δεν εχω ούτε διπλωπία ουτε τίποτα.... Πείτε μου και εσείς την γνώμη σας. Ευχαριστώ πολύ

Η μαγνητική (όχι αξονική) σου έδειξε μια φλεγμονή (εστία) και αυτό ίσως είναι και μέρος της ταλαιπωρίας σου της προηγούμενες μέρες. Από την στιγμή όμως που Τώρα είσαι καλά, κατά την άποψη μου δεν χρειάζεται να μπεις σε ταλαιπωρία μαγνητικών και ειδικά της παρακέντησης που είναι μεγάλη ταλαιπωρία για πολλούς.
Φλεγμονές (εστίες) εμφανίζουν όλοι οι άνθρωποι, σε διαφορετικά σημεία και δεν χρειάζεται να φοβάσαι σε μεγάλο βαθμό γιατί υπάρχουν πολλά πράγματα που μπορείς να κάνεις. Το πρώτο που έχεις να κάνεις είναι να αποδεχτείς το οξειδωτικό καμπανάκι που σου χτύπησε το Νευρικό σου Σύστημα και οργανισμό συνολικότερα. Μετά την αποδοχή, μπορείς πιο εύκολα να μετακυλίσεις στο φάσμα της 'Αντι-οξείδωσης' που απλά σημαίνει βελτίωση στο Πνευματικό επίπεδο, σε επίπεδο Διατροφής και επίπεδο Άσκησης-Εκγύμνασης με συνέπεια. Αυτό είναι το καμπανάκι, τίποτε άλλο, μην το φοβάσαι, εκμεταλλεύσου το.
 #132550  από Night 86
 Πέμ Φεβ 06, 2020 5:48 pm
Έκανα την παρακέντηση και ευτυχώς δεν ταλαιπωρήθηκα καθόλου ίσα ίσα που δεν κατάλαβα τίποτα!!! Τώρα αναμένω τά αποτελέσματα να δούμε απο τι έχει προέλθει ολο αυτό....Ισως αν μάθω τι εχω να σταματήσω να αγχώνομαι και να ξεκινήσω "απο την αρχή" την ζωή μου πιο υγιεινά καί πιο ήρεμα!!!Σε μια βδομάδα θα ξέρω περί τίνος πρόκειται!!!!
 #132551  από Night 86
 Πέμ Φεβ 06, 2020 7:01 pm
Ευρήματα:
Εκ του γενομένου ελέγχου παρατηρείται εστία με αυξημένη ένταση σήματος στις Τ2 και FLAIR ακολουθίες στο
αριστερό μέσο παρεγκεφαλιδικό σκέλος με περιορισμό διαχύσεως. Στα εγκεφαλικά ημισφαίρια απεικονίζονται
ολιγάριθμες στικτές εστίες με αυξημένη ένταση σήματος στην υποφλοιώδη μοίρα της λευκής ουσίας του
δεξιού μετωπιαίου λοβού. Μετά τη χορήγηση σκιαγραφικού ενδοφλεβίως δεν απεικονίζονται εστίες με
παθολογική σκιαγραφική ενίσχυσης. Στις ακολουθίες μαγνητικής επιδεκτικότητος δεν απεικονίζονται εστίες
ενδεικτικές εναποθέσεως αιμοσιδηρίνης. Φυσιολογικό ελέγχεται το εύρος του κοιλιακού συστήματος και των
υπαραχνοειδών χώρων. Φυσιολογικό φαινόμενο ροής παρατηρείται στις καρωτίδες και στη βασική αρτηρία.
Ήπιες αλλοιώσεις παχυβλεννογονίτιδος παρατηρούνται στα ιγμόρεια άντρα. Οι οφθαλμικοί κόγχοι ελέγχονται
φυσιολογικοί.
Συμπέρασμα
Εστιακές αλλοιώσεις στο αριστερό μέσο παρεγκεφαλιδικό σκέλος και στη λευκή ουσία του δεξιού μετωπιαίου
λοβού. Συνιστάται περαιτέρω έλεγχος.


Αυτή είναι η διάγνωση της μαγνητικής εγκεφάλου που έκανα!!!
 #132585  από Night 86
 Πέμ Φεβ 13, 2020 9:04 pm
Μόλις πήρα και τα αποτελέσματα από τις μαγνητικές αυχένα και θώρακα είναι πεντακάθαρες...Δεν υπάρχει καμία εστία... Μόνο μια μικρή κοίλη στον αυχένα :emojis-12: Ελπίζω να βγει και η παρακέντηση καθαρη. Μετά θα ξέρουμε οτι εν τέλει η βαριά ίωση που πέρασα μου δημιούργησε την διπλωπία μου η οποία και εξαφανίστηκε μετά απο 3 μέρες