• Ήρθα και εγώ.....

  • Είστε καινούργιο μέλος; Παρουσίαστε τον εαυτό σας στην κοινωνία του MSSociety.
Είστε καινούργιο μέλος; Παρουσίαστε τον εαυτό σας στην κοινωνία του MSSociety.
 #132373  από nikod1503
 Δευ Δεκ 23, 2019 8:46 pm
Καλησπέρα και καλά Χριστούγεννα να έχετε όλοι σας με υγεία και ευτυχία στον καθένα ξεχωριστά!
Σας διαβάζω για κάνα δίμηνο, από τότε που ξεκίνησε το πρόβλημα με τη σύζυγό μου και πήρα πολλές απαντήσεις από τις πάρα πολλές απορίες που είχα και σας ευχαριστώ πολύ γι αυτό. Η σύζυγός μου 43 ετών διαγνώστηκε με ΠΣ προ ημερών και δεν έχει ξεκινήσει ακόμα θεραπεία. Περιμένουμε από μέρα σε μέρα να πάμε στο γιατρό για να μας προτείνει τη κατάλληλη για εμάς και να δούμε πως θα πορευτούμε. Το όλο θέμα ξεκίνησε προ 6μήνου με μουδιάσματα στα κάτω άκρα, μετά άνω άκρα, στήθος. Πρώτη μαγνητική με εστίες στον εγκέφαλο και αυχένα. Η δεύτερη προ ημερών και στο θώρακα.

Αυτά τα λίγα ή πολλά για την παρουσίαση.

Θα ήθελα τη γνώμη σας, γιατί διαβάζοντας στο φόρουμ κάποιοι από σας το κατέχουν πάρα πολύ καλά το θέμα ΠΣ, αφού πάρω την τελική διάγνωση από το γιατρό μας έλεγα να πάρω και μια δεύτερη και μια τρίτη γνώμη. Έχω κλείσει ένα ραντεβού στο Αττικό για τα μέσα Ιανουαρίου με τον κο Β************* και προσπάθησα να κλείσω ένα ραντεβού στο Αιγινήτειο με τον κο Κ********** αλλά δεν κατάφερα ούτε για απογευματινό μέχρι τον Μάιο.

Το ερώτημά μου είναι, αξίζει η δεύτερη και η τρίτη γνώμη και αν ξέρει κανείς αν ο κος Κ*********** έχει εξωτερικό ιατρείο κάπου ώστε να πέρναμε και τη γνώμη του.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας και να ξέρετε ότι θαυμάζω τον τρόπο αντιμετώπισης της νόσου από μέρους σας.
 #132374  από nikod1503
 Δευ Δεκ 23, 2019 8:56 pm
Ξέχασα να αναφέρω ότι νοσηλεύτηκε πριν ένα μήνα στο Ριο και έκανε όλες τις εξετάσεις (παρακέντηση αιματολογικές, οπτικά πεδία κλπ)
 #132378  από Rafael
 Πέμ Δεκ 26, 2019 12:10 am
Καλησπέρα και χρόνια πολλά!!σε σένα στη σύζυγο και σ όλα τα μέλη ! εύχομαι τη καλύτερη χρονιά για όλους μας παιδιά!
Αγαπητέ Νίκο,αρχικά ψυχραιμία και να είσαι δυνατός γτ σε χρειάζεται πολύ σ αυτή τη φάση.. εύχομαι να πάνε όλα πολύ πολύ καλά!σου απαντάω γτ τον κύριο κ........ναι έχει ιατρείο έξω κ είναι πολύ κοντά στο αιγηνητειο.σν χρειαστειτε λεπτομέρειες σττειλε μου προσωπικό μήνυμα.χρονισ πολλά και καλά και πάλι!! :emojis-1:
 #132379  από Aguilar
 Πέμ Δεκ 26, 2019 7:25 am
Καλημέρα και χρόνια πολλά με υγεία σε όλους! Και οι δύο αυτοί διατηρούν ιδιωτικό ιατρείο, με μια αναζήτηση στο google τους βρίσκεις. Αν έκλεισες πρωινό ραντεβού στο Αττικό, το πιθανότερο είναι να μη σας δει ο ίδιος ο Β***. Οι δε γιατροί του Αιγινήτειου είναι συνήθως όλοι κλεισμένοι, όχι μόνο ο Κ***, αλλά και οι κυρίες εκεί. Έτσι κ αλλιώς αν δεν πας ιδιωτικά δεν έχεις μεγάλες πιθανότητες να εξυπηρετηθείς ικανοποιητικά.

Στο ερώτημα που έθεσες, αν έχει νόημα η 2η, 3η γνώμη.. Εάν στο Ρίο απέκλεισαν με τις προβλεπόμενες εξετάσεις τις άλλες παθήσεις που ομοιάζουν με την ΠΣ και εφόσον είδαν ότι πληρούνται τα "κριτήρια" αυτής, τότε προκύπτει 'καθαρή' διάγνωση. Στην περίπτωση της συζύγου, που έκανε για πρώτη φορά μαγνητικές, θα πρέπει εκτός από τα μουδιάσματα να έχει ταυτόχρονα ενεργές και ανενεργές εστίες για να τεκμηριώνεται η διασπορά σε χώρο και χρόνο, ενδεχομένως σε συνδυασμό με ολιγοκλωνικές στην παρακέντηση. Εάν δεν είναι τόσο ξεκάθαρα τα πράγματα, τότε μια δεύτερη γνώμη είναι απαραίτητη πριν ξεκινήσει οποιαδήποτε φαρμακευτική αγωγή, γιατί οι θεραπείες αυτές επηρεάζουν το ανοσοποιητικό και έχουν ενίοτε παρενέργειες. Ενδέχεται να σας προταθεί να περιμένετε μέχρι την επόμενη μαγνητική ή να κάνετε και άλλες πιο ειδικές αιματολογικές πριν επισημοποιηθεί η διάγνωση. Σε κάθε περίπτωση, η δεύτερη και τρίτη γνώμη θα φανούν σίγουρα χρήσιμες μετά τη διάγνωση, για την επιλογή του κατάλληλου φαρμάκου. Δυστυχώς τα φάρμακα δεν είναι εξίσου αποτελεσματικά σε όλους τους ασθενείς, γι' αυτό ορισμένοι καταφεύγουν σε εναλλακτικές θεραπείες. Ιδιαίτερα ευεργετική επίδραση στην πορεία της νόσου έχει ο καλός τρόπος ζωής, με φάρμακα ή χωρίς. Καλή δύναμη και εύχομαι όλα να πάνε καλά.
 #132394  από nikod1503
 Παρ Δεκ 27, 2019 11:45 am
Χρόνια πολλά και πάλι , Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για την άμεση ανταπόκριση και τις συμβουλές σας. Να ξέρετε ότι το φόρουμ εδώ μέσα είναι θησαυρός για κάθε "νεοεισερχόμενο" στο χορό τη ΠΣ.
*Aguilar* ευχαριστώ για τις συμβουλές, όπως είπα είμαστε πολύ φρέσκοι στο θέμα και γνωρίζουμε ελάχιστα. Δεν σου κρύβω ότι μέχρι προ διμήνου νόμιζα ότι η ΠΣ είναι ασθένεια των οστών. Τέλος πάντων, τα παλεύουμε όλοι και να ενημερωθούμε και να προσαρμοστούμε. Θαυμάζω αρκετά μέλη εδώ μέσα με τα πόσα πράγματα γνωρίζουν.
* Rafael* ευχαριστώ πολύ για τις ευχές και την άμεση απάντηση.
 #132395  από nikod1503
 Παρ Δεκ 27, 2019 12:06 pm
*Rafael* κάτι με δυσκολεύει στα ΠΜ, δεν ξέρω αν ήρθε κάποιο από τα πολλά που προσπάθησα. Αν δεν ήρθε θα ήθελα να μου στείλεις εσύ ΠΜ, μιας και φαίνεσαι πιο έμπειρος με στοιχεία επικοινωνίας για τον Κ********* και το Β*********

Τ μνμ που προσπάθησα να σου στείλω είναι το παρακάτω:
{Καλημέρα και Χρόνια Πολλά και Καλά σε σένα και ότι αγαπάς. Εύχομαι τα καλύτερα και εγώ με τη σειρά μου. Θα ήθελα στοιχεία επικοινωνίας με τον κο Κ********** και του Β********* άν έχεις φυσικά. Θα ήθελα ακόμα αν δεν είναι κόπος, την εμπειρία σου, αν έχεις επισκεφθεί κάποιον από τους δυο και το κόστος στο ιατρείο.
Σ' ευχαριστώ πολύ! }
 #132396  από Rafael
 Σάβ Δεκ 28, 2019 12:07 am
Μια χαρά τα κατάφερες και σου απάντησα κ γω..για οτιδήποτε χρειαστείς κ μπορώ να βοηθήσω είμαι εδώ κ θα χαρώ πολύ..καλό βράδυ από μένα :emojis-2: