• η ΟΠΙ μου & γω

  • Είστε καινούργιο μέλος; Παρουσίαστε τον εαυτό σας στην κοινωνία του MSSociety.
Είστε καινούργιο μέλος; Παρουσίαστε τον εαυτό σας στην κοινωνία του MSSociety.
 #132320  από a.koleventi
 Σάβ Δεκ 07, 2019 1:20 am
είμαι η Αναστασία, 48, μάνα, σύζυγος, εργαζόμενη...

στις ιντερνετικές μου αναζητήσεις έπεσα πάνω στο θέμα "κορτιζόνη & παρενέργειες" του φόρουμ αλλά έκρινα πως πρέπει να συστηθώ πρώτα!

Είμαι διαγνωσμένη με ιδιοπαθή ΟΠΙ (οπισθοπεριτοναϊκή ίνωση) προ 7μήνου... ύστερα από δύο ρομποτικά χειρουργεία & πολλές πάσης φύσεως και οργάνων εξετάσεις, βρέθηκα να καταπίνω πόσιμη πρεδνιζόνη των 100 mg ημερησίως!!!.... ευτυχώς ο οπισθοπεριτοναϊκός όγκος, το "συννεφάκι" των μαγνητικών - όπως του δωσα όνομα - δεν είναι κακοήθεια αλλά πνίγει τα πάντα στην περιφέρειά του: νεφρική αρτηρία - αριστερό επινεφρίδιο και νεφρό - τα διάφορα συναφή αγγεία & επεκτείνεται προς το πάγκρεας.... το κέντρο του: 2 - 2,5 cm είναι συμπαγές (δεν κατάφερε ούτε το Da-Vinci να μπει μέσα) και η περιφέρεια διάχυτη χωρίς σαφή οριοθέτηση.... ΜΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΦΛΕΓΜΟΝΗ.... άγνωστης προέλευσης και δη χειρότερο? άγνωστης πορείας.
Η ΟΠΙ - συγκαταλέγεται στα σπάνια νοσήματα και η ελληνική βιβλιογραφία είναι ελάχιστη - οπότες το ριξα στο γερμανικό και αγγλικό και μελετάω ψάχνοντας ταυτόχρονα στις ιατρικές κοινότητες για τη γνώση της. Μήνες μετά μπορώ να πω πως έχω συλλέξει ό,τι υπάρχει και δεν υπάρχει για το αυτο-άνοσο που ήρθε στη ζωή μου, αλλά πρωτίστως το καλοδέχτηκα από την πρώτη στιγμή. Μου έδωσα εντολή "αυτο-ίασης" και δεν αμφέβαλλα ούτε στιγμή για την πίστη μου σε μένα και τον δημιουργό μου. Άλλαξα τις συνήθειες μου, τον τρόπο ζωής, τη σκέψη μου και επικεντρώθηκα στο πώς θα πορευτώ μαζί της ειρηνικά <3 ... εύχομαι σε όλους δύναμη ψυχής