• Την Βοήθεια σας παρακαλω!!

  • Είστε καινούργιο μέλος; Παρουσίαστε τον εαυτό σας στην κοινωνία του MSSociety.
Είστε καινούργιο μέλος; Παρουσίαστε τον εαυτό σας στην κοινωνία του MSSociety.
 #131430  από Raf14
 Κυρ Μάιος 05, 2019 8:32 am
Καλημέρα. Ειμαι 33 ετων κ ολα ξεκινησαν πριν 6 χρόνια μετά την πρωτη μου γέννα. Θα περασω απευθειας στο σήμερα. Μουδιασμα αριστερης πλευρας απο την πλατη κ κατω με κορυφωση το πόδι που δεν με ακουει πια και το χερι που κανει νουμερα. Ζαλη αραια κ που σε ανυποπτο χρονο για δευτερολεπτα. Πονος στα ματια φοβερος κ θολη οραση καποιες φορες. Εμφανίστηκε κ ενα θεμα στην ουρηση κ κατι φιδακια οπως τα χαρακτηριζω, τα βραδια κουνιουνται στα πόδια κυριως κ λιγο στην ωμοπλατη. Παλαιότερα ευρυματα: διαφορετικη αντίληψη χρωματων στα ματια κ ενα φλεβωδες αγγειωμα που δεν ειναι σίγουροι οτι ειναι αυτο. Εχω κανει οοοοολες τις εξετασεις κατα διαστηματα καθαρες, κ απο αυριο ξανα ολα απο την αρχη μου ειπε η νευρολογος διοτι ειμαι υποπτη......τρεμω στην ιδεα κ μονο......
 #131432  από Dhm
 Δευ Μάιος 06, 2019 11:14 am
Καταρχάς δεν υπάρχει λόγος να τρέμεις! Θα την βρεις την άκρη και θα αντιμετωπίσεις ό,τι είναι! Αλλά κάπως μπερδεύτηκα. Ξεκίνησε τι ακριβώς πριν 6 χρόνια; Και κάποια διάγνωση για κάτι δεν πήρες ποτέ;
Να χαίρεσαι το παιδάκι σου :smile-flower:
 #131434  από Μ.M
 Δευ Μάιος 06, 2019 6:06 pm
Εχω ακριβως τα ιδια συμπτωματα.... εντονους πονοκεφαλους κ τρομερη ναυτια σχεδον καθε μερα εδω κ δυο μηνες, να μην μπορω να σηκωθω απ το κρεβατι, τρομερη αδυναμια-εξαντληση, μουδιασματα στα ακρα κ σαν να με διαπερνα ρευμα στη σπονδυλικη στηλη κ στο αριστερο χερι,θολωνουν τα ματια μου, τρεμουλο καποιες στιγμες στο ασχετο στα ακρα, εντονες συσπασεις στους μυες (τα φιδακια που λες εσυ) και εχω δυσκολια στην ουρηση. Εκανα μαγνητικη εγκεφαλου κ αυχενα κ ειχα μονο μια προπτωση δισκου, επισης μερικοι περιαγγειακοι αμφοτεροπλευρα ανευ παθολογικης σημασιας-αρα τιποτα- και οοοολα τα υπολοιπα φυσιολογικα. σαν απαντηση πηρα "ψυχολογικο"! Μου βρηκε εντονα αντανακλαστικα αλλα δεν πηρα ποτε απαντηση πως και γιατι. Επικοινωνησα με αλλη νευρολογο στην Αθηνα και μου ειπε να κανω ηλεκτρομυογραφημα κ οταν μπορεσω να παω Αθηνα να με δει. Εσεις τι εξετασεις κανατε? Τι σας ειπαν να κανετε τωρα? Ας αλληλοβοηθηθουμε εφοσον ειμαστε στην ιδια φαση μηπως κ βγαλουμε καμια ακρη... :emojis-24:
 #131435  από Raf14
 Τρί Μάιος 07, 2019 10:18 am
Dhm έγραψε: Δευ Μάιος 06, 2019 11:14 am Καταρχάς δεν υπάρχει λόγος να τρέμεις! Θα την βρεις την άκρη και θα αντιμετωπίσεις ό,τι είναι! Αλλά κάπως μπερδεύτηκα. Ξεκίνησε τι ακριβώς πριν 6 χρόνια; Και κάποια διάγνωση για κάτι δεν πήρες ποτέ;
Να χαίρεσαι το παιδάκι σου :smile-flower:
Καλημερα. Πριν εξι Χρόνια ξεκινησαν ολα τα συμπτωματα εννοω, τα μουδιασματα δηλαδη. Διαγνωση δεν υπηρξε ποτε πέρα του οτι είμαι υποψηφια για ΣΚΠ. Ειναι δυνατον να υπαρχει κατι κ να μην εχει εμφανιστει στα 6 αυτα χρονια?????
 #131436  από Raf14
 Τρί Μάιος 07, 2019 10:36 am
Μ.M έγραψε: Δευ Μάιος 06, 2019 6:06 pm Εχω ακριβως τα ιδια συμπτωματα.... εντονους πονοκεφαλους κ τρομερη ναυτια σχεδον καθε μερα εδω κ δυο μηνες, να μην μπορω να σηκωθω απ το κρεβατι, τρομερη αδυναμια-εξαντληση, μουδιασματα στα ακρα κ σαν να με διαπερνα ρευμα στη σπονδυλικη στηλη κ στο αριστερο χερι,θολωνουν τα ματια μου, τρεμουλο καποιες στιγμες στο ασχετο στα ακρα, εντονες συσπασεις στους μυες (τα φιδακια που λες εσυ) και εχω δυσκολια στην ουρηση. Εκανα μαγνητικη εγκεφαλου κ αυχενα κ ειχα μονο μια προπτωση δισκου, επισης μερικοι περιαγγειακοι αμφοτεροπλευρα ανευ παθολογικης σημασιας-αρα τιποτα- και οοοολα τα υπολοιπα φυσιολογικα. σαν απαντηση πηρα "ψυχολογικο"! Μου βρηκε εντονα αντανακλαστικα αλλα δεν πηρα ποτε απαντηση πως και γιατι. Επικοινωνησα με αλλη νευρολογο στην Αθηνα και μου ειπε να κανω ηλεκτρομυογραφημα κ οταν μπορεσω να παω Αθηνα να με δει. Εσεις τι εξετασεις κανατε? Τι σας ειπαν να κανετε τωρα? Ας αλληλοβοηθηθουμε εφοσον ειμαστε στην ιδια φαση μηπως κ βγαλουμε καμια ακρη... :emojis-24:
Καλημέρα. Απο εξετασεις εχω κανει προκλητα δυναμικα ,εγκεφαλογραφημα , μια εξεταση που ακολουθεις μια τελεια με τα ματια δεν θυμαμαι πως λέγεται, περασα απο οφθαλμιατρο κ μαγνητική που κανω καθε χρονο. Αυτά θα επανσλαβω τωρα διοτι οταν τα εκανα στις αρχες ειχα μονο το μουδιασμα φετος προστεθηκαν ολα τα υπόλοιπα. Ακρη μονοι μας δεν νομιζω να μπορεσουμε να βγαλουμε. Τις περισσοτερες φορες οταν οι γιατροι οταν δεν μπορουν να βρουν τι έχουμε το βαφτιζουν ψυχολογικο κ τελειωσε η υποθεση. Συνεχισε να ψαχνεις κατα την γνωμη μου πηγαινε κ σε αλλους γιατρους.
 #131437  από elpida*
 Τρί Μάιος 07, 2019 12:49 pm
Raf14 έγραψε: Κυρ Μάιος 05, 2019 8:32 am Καλημέρα. Ειμαι 33 ετων κ ολα ξεκινησαν πριν 6 χρόνια μετά την πρωτη μου γέννα. Θα περασω απευθειας στο σήμερα. Μουδιασμα αριστερης πλευρας απο την πλατη κ κατω με κορυφωση το πόδι που δεν με ακουει πια και το χερι που κανει νουμερα. Ζαλη αραια κ που σε ανυποπτο χρονο για δευτερολεπτα. Πονος στα ματια φοβερος κ θολη οραση καποιες φορες. Εμφανίστηκε κ ενα θεμα στην ουρηση κ κατι φιδακια οπως τα χαρακτηριζω, τα βραδια κουνιουνται στα πόδια κυριως κ λιγο στην ωμοπλατη. Παλαιότερα ευρυματα: διαφορετικη αντίληψη χρωματων στα ματια κ ενα φλεβωδες αγγειωμα που δεν ειναι σίγουροι οτι ειναι αυτο. Εχω κανει οοοοολες τις εξετασεις κατα διαστηματα καθαρες, κ απο αυριο ξανα ολα απο την αρχη μου ειπε η νευρολογος διοτι ειμαι υποπτη......τρεμω στην ιδεα κ μονο......
Καλησπέρα και καλά αποτελέσματα. Γιατί τρέμεις στην ιδέα; Τι είμαστε οι υπόλοιποι που πάσχουμε; Ποτέ δε γνωρίζει κανείς τη σειρά του. Οι αρρώστιες και ο θάνατος είναι η κοινή μοίρα των ανθρώπων. Σήκωσε το κεφάλι και αντιμετώπισε το. Μόνο αυτό μπορείς να κάνεις. Μην αφήσεις να σε πάρει από κάτω. Σκέψου πως δεν είσαι μόνη σου, είμαστε κι άλλοι μαζί σου. Ό,τι χρειαστείς ρώτησέ μας. Ήμασταν όλοι κατά το παρελθόν εκεί που είσαι ..αρχικά (τουλάχιστον). Τώρα πέρασε και το στάδιο της αποδοχής και ήρθε το στάδιο της ίασης ή της υπομονής. Όταν έχεις αποτέλεσμα θετικό μη φοβηθείς...ρώτησε μόνο...
 #131438  από Μ.M
 Τρί Μάιος 07, 2019 3:52 pm
Raf14 εχεις απολυτο δικιο οτι απο μονες μας δεν θα βγαλουμε καμια ακρη και φυσικα δεν εννοουσα αυτο...εννοουσα απλα οτι με τις κατευθυντηριες γραμμες των γιατρων κ με τη συζητηση μπορει να μαθουμε βημα βημα που οφειλονται τα συμπτωματα μας. Σιγουρα καθε οργανισμος ειναι διαφορερικος αλλα με τετοια ταυτιση συμπτωματων υπαρχουν πιθανοτητες να εχουμε το ιδιο θεμα.Επισης, Απο τις υποψιες-εικασιες εως τη διαβεβαιωση ειναι μακρυς ο δρομος απ οσα εχω διαβασει...σου ευχομαι να μην ειναι τιποτα! Ακομη κ αν ειναι ομως σκεψου θετικα καθως η ψυχολογια κ ιδιως το αγχος ακομη κ υγιης να ειναι καποιος, τον αρρωσταινει! Γνωριζω δυο ατομα που πασχουν κ η ζωη τους κατα κυριο λογο ειναι φυσιολογικη εκτος απο καποιες περιοδους ωσης (οπως τις λενε οι ιδιοι αν δεν κανω λαθος) ταλαιπωρουνται...θετικη σκεψη οτι κ αν ειναι! Οσο για εμενα θα παρω κι αλλες γνωμες σιγουρα, καθως ειμαι βεβαιη οτι δεν οφειλεται σε ψυχολογικους παραγοντες το θεμα...
 #131439  από Raf14
 Τρί Μάιος 07, 2019 10:35 pm
Elpida Οχι προς θεου δεν θεωρω πως οσοι έχουν αυτη την ασθενεια ειναι καπως. Δυο φιλικα μου προσωπα πασχουν κ η μια δεν περπαταει ισως αυτο με θορυβει λιγακι.κ για μενα οχι τοσο αλλα για τους γυρω μου. ξερω τις ατιμες τις αρρωστιες οτι δεν ρωταν απλα έρχονται τα μαθα μεσα απο τα δυο παιδια μου που απο θαυμα κρατησα στα χερια μου.
Μ.Μ ευχομαι να μην ψαχνεσαι τοσα χρονια οσα εγω κ να βρεθει γρηγορα τι έχεις, ουτε κ γω πιστεύω στα ψυχολιγικα σε τοσο μεγαλο βαθμο. Οσο για μενα πηγα στην γιατρο σημερα κ μου πε πως οτι περιγραφω ειναι σκλήρυνση με καθαρες εξετασεις ομως πορισμα δεν μπορει να βγει. Ισως λεει μου φερεται πολύ καλα η ασθένεια κ φανει αργότερα. Υπεθεσε κ καποιο αυτοανοσο που θα φανει απο εξετασεις κ για το ψυχολογικό κομματι μου πε οτι ειναι ενα πολυ καλο σεναριο για να ναι αληθινο σχεδον το απεκλεισε λοιπον. Θα χω νεοτερα μολις ξανακανω τον ελεγχο.
 #131440  από Μ.M
 Τετ Μάιος 08, 2019 12:56 am
Θα αναμενω νεα σου! Οταν κανω κι εγω συμπληρωματικες εξετασεις θα σε ενημερωσω για την εξελιξη... Ο,τι κ να ειναι ευχομαι να παψουμε να ταλαιπωρουμαστε (εμεις κ ολος ο κοσμος αν γινοταν δηλαδη) και να μαθουμε επιτελους τι συμβαινει, καθως κ το να μην γνωριζεις τι εχεις, προσθετει αγχος οπως κ να το κανουμε...καλη δυναμη να εχεις Raf14
 #131441  από Raf14
 Τετ Μάιος 08, 2019 3:32 pm
Μ.Μ σευχαριστω πολυ. Ευχομαι κ συ να ξεμπερδευεις γρήγορα. Αν κ να σου πω κατι? Οσο το αναλυω δεν ξερω αν θέλω να μαθω τελικα δεν θα αλλαξει κατι. Με ηρεμει η σκεψη αυτη οταν δεν εχω επεισοδια γιατι οταν εχω χανω τον ελεγχο. Θα ενημερωσω για νεοτερα καλη συνεχεια!