• Ms κ ρευματοειδής αρθριτιδα

  • Είστε καινούργιο μέλος; Παρουσίαστε τον εαυτό σας στην κοινωνία του MSSociety.
Είστε καινούργιο μέλος; Παρουσίαστε τον εαυτό σας στην κοινωνία του MSSociety.
 #131231  από Βασια
 Τρί Μαρ 19, 2019 12:55 am
Γεια σας... Λέγομαι Βάσια κ δυστυχώς πάσχω από σκλήρυνση. Εδώ κ πέντε χρόνια... Τελευταια-μετα το θάνατο της μαμάς μου- προστέθηκε κ η ρευματοειδής αρθρίτιδα.... Μπρος γκρεμός κ πίσω ρέμα... Γνωρίζετε αν υπάρχουν κοινά φάρμακα; Έχει κάνει κάποιος βιοσυντονισμο ή έχει πάει σε φυσιατρο;
 #131233  από Konstantinos
 Τρί Μαρ 19, 2019 5:03 am
Γεια σου Βάσια και καλώς μας ήρθες,
δυστυχώς όσοι πάσχουμε από ένα αυτοάνοσο νόσημα έχουμε αυξημένες πιθανότητες να πάσχουμε και από δεύτερο.
Μερικά από τα φάρμακα για ΣΚΠ είναι κοινά και για την Ρευματοειδή Αρθρίτιδα.
Για παράδειγμα τα Aubagio (Teriflunomide), Mabthera (Rituximab), Methotrexate χρησιμοποιούνται και για τις 2 παθήσεις και βασικά όλα της ΣΚΠ εκτός του Copaxone των ιντερφερόνων (μάλλον και Lemtrada) έχουν την δυνατότητα να χρησιμοποιηθούν και για την Ρευματοειδή.
Όσο για τον Βιοσυντονισμό, αυτό είναι καθαρή απάτη, άμπρα κατάμπρα, σαν την ομοιοπαθητική.
Δυστυχώς υπάρχουν και γιατροί που συμμετέχουν στην απάτη και είναι ντροπή.
Έχουν γραφτεί σχετικά σε αυτό το φόρουμ:
viewtopic.php?t=6279
viewtopic.php?t=5379
viewtopic.php?f=47&t=5052
Να είσαι καλά και καλή δύναμη
 #131235  από Βασια
 Τρί Μαρ 19, 2019 2:40 pm
Ευχαριστώ πολύ για τον προβληματισμό... Πάντα ψάχνεις ελπίδες... Να ρωτήσω κ κάτι άλλο; Τα μουδιάσματα στο πρόσωπο θεωρούνται επεισόδιο;
 #131236  από Konstantinos
 Τρί Μαρ 19, 2019 4:06 pm
Αν ένα σύμπτωμα είναι πρωτοεμφανιζόμενο ή σημαντικά ισχυρότερο από όμοιο που είχε εμφανιστεί στο παρελθόν και υποχώρησε και διαρκεί πάνω από 24 ώρες, χωρίς να έχεις πυρετό ή ουρολοίμωξη ή τραυματισμό, τότε μπορεί να θεωρηθεί επεισόδιο έξαρσης στην ΣΚΠ. Για επεισόδια Ρευματοειδούς δεν γνωρίζω τι παίζει.
Πρέπει να έχεις ελπίδα και αισιοδοξία πάντα μέσα σου, αλλά να στηρίζεται σε λογικές και υπαρκτές βάσεις, όσο είναι δυνατό. Οι ψεύτικες ελπίδες είναι χάσιμο υλικών και πνευματικών πόρων, και χρόνου, τους οποίους στερούν από πράγματα που έχουν ρεαλιστική βάση.
Υπάρχουν πολλοί τσαρλατάνοι και φιδέμπορες, που είναι διατιθέμενοι να εκμεταλλευτούν την ανάγκη για ελπίδα, προκειμένου κερδίσουν πελατεία, χρήματα, views, likes, διαφημιστική - κοινωνική προβολή και αναγνώριση, ακόμη και πτυχιούχοι γιατροί (ψευδοεπιστήμονες).
 #131239  από Στάθης
 Τρί Μαρ 19, 2019 5:31 pm
Konstantinos έγραψε: Τρί Μαρ 19, 2019 5:03 am Όσο για τον Βιοσυντονισμό, αυτό είναι καθαρή απάτη, άμπρα κατάμπρα, σαν την ομοιοπαθητική.
Δυστυχώς υπάρχουν και γιατροί που συμμετέχουν στην απάτη και είναι ντροπή.
Αγαπητέ Κωνσταντίνε, θα ήθελα να αφαιρέσω την απολυτοσύνη της πάνω ανάρτησης. Διότι αν μιλήσουμε ξεκάθαρα για απάτη, η φαρμακοβιομηχανία της ΣΚΠ έρχεται πρώτη σε αυτήν την τέχνη. Ένα βραβευμένο ντοκιμαντέρ μας το εξηγηθεί με το πιο γλαφυρό τρόπο. Για όποιον δεν το έχει δει, μιλάω για το https://www.seelivingproof.com/

Απάτη, από της πολλές είναι το Novantrone (Μιτοξανδρόνη) για παράδειγμα. Ένα πολύ διαδεδομένο φάρμακο για την ΣΚΠ (χημειοθεραπεία για την ακρίβεια) βρέθηκε ότι μετά την διακοπή του ακόμα και με το πέρας 5 χρόνων, δημιουργούσε σοβαρές επιπλοκές στην καρδιά. Αποσύρθηκε από την αγορά αφού κατέστρεψε κόσμο και κοσμάκι.

Απάτη από της πολλές είναι το Tysabri, που έχει στοιχίσει μέχρι σήμερα την ζωή σε 2043 ανθρώπους. Πόσοι ακόμα υποφέρουν από PML ή βασανίστηκαν από την εν λόγο ασθένεια πριν πεθάνουν. Αποσύρθηκε αυτό το πράγμα, αλλά το ξανα-επαναφέραν γιατί βλέπεις τα λεφτά είναι πολλά.

Απάτη από της πολλές είναι το Gilenya. Rebound effect, μελανώματα, καρδιακές επιπλοκές. Τι να πεις για ένα φάρμακο που μόλις μπλεχτεί ασθενής στην πλεκτάνη του, η δοκιμασία να το κόψει είναι τεράστια.

Απάτη από της πολλές είναι οι Σύλλογοι που τα παίρνουν από της φαρμακευτικές, όπως και οι γιατροί που έχουν μόνιμο πάρε δώσε με αυτές.

Απάτες θα βρεις πολλές σε κάθε ασθένεια. Αλλά γιατί δεν κοιτάμε εκεί που πηγάζουν, μπροστά στα μάτια μας δηλαδή;
---------------------------------

Βιοσυντονισμός, ομοιπαθητική είναι δύο "εναλλακτικοί οδοί" που πολύ ασθενείς τις έχουν δοκιμάσει. Σίγουρα δεν είναι εξ' ουρανού θεραπείες, αλλά κάποιοι έχουν βοηθηθεί από αυτές.

Δεν κατακρίνω, απλά μου αρέσει το πρόσφορο έδαφος για ανοιχτές συζητήσεις και χρήσιμες συμβουλές.

Προσωπικά έχει πορευτεί με πολύ εναλλακτισμό, με πάρα πολύ καλή πορεία στην πάθηση. Όσο ήμουν στους γιατρούς και τα φάρμακα δεν είχα την ίδια τύχη. Γνωρίζω και άλλους με την ίδια τύχη.

Ο καθένας θα βρει τον Δρόμο του, αν δεν τον έχει βρει ήδη.
Καλή μας Δύναμη, με ανοιχτό μυαλό και Καρδιά.
 #131243  από Βασια
 Τετ Μαρ 20, 2019 12:47 am
Στάθη αν επιτρέπεται τι εναλλακτικό έχεις δοκιμάσει; Κάνω ομοιοπαθητική κ νομίζω πως με βοηθάει. Έχω κ κρίσεις πανικού που πρέπει να διαχειριστώ κ με την ομοιοπαθητική πάω καλά...μπορεί να είναι πλασιμπο βέβαια...αλλά βλέπω ότι δε όσους ασθενείς είναι να εξελιχθει η νόσος εξελισσεται κ ας παίρνουν φαρμακα
 #131244  από Konstantinos
 Τετ Μαρ 20, 2019 12:50 am
Το ότι τα φάρμακα της φαρμακοβιομηχανίας έχουν πολλούς και σοβαρούς κινδύνους είναι γνωστό και πρέπει να εκτιμάται κατάλληλα από τους ασθενείς, όπως και οι κομπίνες των εταιρειών αυτών προκειμένου να αυξήσουν την κερδοφορία τους.
Τα παραπάνω όμως δεν δικαιολογούν την οποιαδήποτε άλλη κομπίνα.
Δεν αμφισβητώ ότι κάποιες εναλλακτικές ή συμπληρωματικές θεραπείες και τρόποι αντιμετώπισης βοηθούν, όμως σε καμία περίπτωση όμως οι τελείως ανυπόστατες όπως ο βιοσυντονισμός και η ομοιοπαθητική.
Αυτά τα δυο γιατρεύουν μόνο τη νόσο της βαριάς τσέπης και σε αυτό είμαι απολύτως υγιής.
Καλύτερα να τα πίνω σε καφέδες και να τα τρώω σε καλό φαγητό, που σίγουρα βοηθάει και πολύ περισσότερο από το καθόλου.
 #131254  από Στάθης
 Τετ Μαρ 20, 2019 10:18 am
Konstantinos έγραψε: Τετ Μαρ 20, 2019 12:50 am Δεν αμφισβητώ ότι κάποιες εναλλακτικές ή συμπληρωματικές θεραπείες και τρόποι αντιμετώπισης βοηθούν, όμως σε καμία περίπτωση όμως οι τελείως ανυπόστατες όπως ο βιοσυντονισμός και η ομοιοπαθητική.
Κωνσταντίνε, πολλοί ασθενείς με ΣΚΠ έχουν βοηθηθεί από την ομοιοπαθητική, πολύ περισσότερα από τα φάρμακα.

Δεν τα λέω εγώ, οι ίδιοι ασθενείς τα λένε.
viewtopic.php?p=97791#p97791
viewtopic.php?p=5221#p5221

Ότι κάθε τι το εκμεταλλεύονται με περίεργο τρόπο να κερδίζουν από αυτό, είναι πολύ γνωστό, αλλά δεν είναι γνωστό ότι πρώτοι έρχονται οι φαρμακευτικές της ΣΚΠ σε αυτό.

Εμένα αυτά με στεναχωρούν περισσότερο...
Untitled-3.jpg
Untitled-3.jpg (33.63 KiB) Προβλήθηκε 3627 φορές
Quiz, από ποιο σύλλογο είναι η παραπάνω εικόνα;;
 #131256  από Konstantinos
 Τετ Μαρ 20, 2019 2:50 pm
Δεν ασχολούμαι με τους συλλόγους και δεν παρακολουθώ τις ιστοσελίδες τους, οπότε αδυνατώ να απαντήσω.
Δεν αμφιβάλω όμως στο ότι έχουν γίνει διαφημιστικός χώρος για τις εταιρείες.
 #131260  από litsa
 Τετ Μαρ 20, 2019 4:26 pm
Επιχείρησα να πάω σε κάποιον ομοιοπαθητικό που ήταν και γιατρός ρευματολόγος για τους πόνους στα χέρια μου , στους καρπούς... απογοητεύτηκα γιατί θεωρούσε εαυτόν ως τον Μεσσία... όλα τα διορθώνει μόνο αυτός... έφυγα και δεν ξαναπάτησα...

Συμπέρασμα... θέλει προσοχή που θα πας και τι θα σου πουλήσει...
Στην πορεία έμαθα ότι στην Αμερική τους διώκουν ποινικά τους ομοιοπαθητικούς,..

Εμένα άποψη μου είναι ότι καλό είναι να πας σε γιατρούς κανονικούς και μετά αποφασίζεις τι θα κάνεις εσύ ο ίδιος... γενικά μιλάω... δεν απευθύνομαι σε κάποιον..