• Διαβήτης Τύπου 1 & ΣΚΠ & Δίπτυχη αορτική βαλβίδα - Γειά σας!

  • Είστε καινούργιο μέλος; Παρουσίαστε τον εαυτό σας στην κοινωνία του MSSociety.
Είστε καινούργιο μέλος; Παρουσίαστε τον εαυτό σας στην κοινωνία του MSSociety.
 #131203  από Panagiotis RX7
 Δευ Μαρ 11, 2019 12:02 am
Καλησπέρα.

Παναγιώτης είναι το όνομα μου και είμαι 36 ετών.

Πάσχω από Σακχαρώδη διαβήτη τύπου 1 από νεαρή ηλικία.
Πρίν λίγα χρόνια διαγνώστηκα με δίπτυχη αορτική βαλβίδα (μια κατάσταση που είχα εκ γενετής).
Το κερασάκι στην τούρτα ήρθε πρό ημερών όταν μετά από κάμποσες μαγνητικές, αιματολογικές, ούρων αλλά και παρακέντησης, όπου η τελευταία βγήκε θετική...

Τα συμπτώματα ήταν μια αστάθεια σε άκρα και κεφάλι όπου με το πέρας λίγων ημερών το πρόβλημα εστίασε στο αριστερό μου χέρι και την λειτουργία του. Ήταν πάντα λίγα δευτερόλεπτα και μετά έφτιαχνε. Ήταν αρκετά όμως ώστε να με δραστηριοποιήσουν και να καταλήξουμε στο παραπάνω αποτέλεσμα. Το όλο θέμα με τα σύντομα συμπτώματα δεν διήρκεσε πάνω από 30 μέρες, ενώ έκτοτε είχα μόλις 2 συμβάντα δευτερολέπτων. Ξεκίνησα με ένα Aubagio 14mg την ημέρα. Έχει διαταράξει λίγο το ζάχαρο μου αλλά πιστεύω σε λίγες μέρες να καταφέρω να το βάλω σε ρέγουλα.

Πολλές σκοτεινές σκέψεις στην αρχή αλλά προσπαθώ να τις αποβάλω και να είμαι θετικός όσο μπορώ.
Ειλικρινά δεν ξέρω τι να περιμένω από την ΣΚΠ, πως εξελίσσετε, τι γίνεται και τι μου ξημερώνει...

Καλώς σας βρήκα.
 #131246  από litsa
 Τετ Μαρ 20, 2019 1:08 am
Καταρχήν δεν χρειάζεται πανικός!!
και εγώ παίρνω το aubagio απο τον ιουνιο του 2018.
Εχω σκπ 13 χρόνια
απέκτησα εδώ και 2 χρόνια την ψωριασική αρθρίτιδα.

Δες και το θέμα των βιταμινών με ειδικούς γιατρούς, διότι παίζει σημαντικό ρόλο και αυτό, όπως η διατροφή, η άσκηση και η ψυχοθεραπεία,

Μην το βάζεις ποτέ κάτω, μπορούμε να πέσουμε, αλλά επιβάλλεται να σηκωθούμε!!

καλή δύναμη και καλή συνέχεια!!
 #131250  από litsa
 Τετ Μαρ 20, 2019 1:41 am
Υπάρχουν πλέον γιατροί για αυτοάνοσα, για διάφορες ασθένειες κτλ που δίνουν βιταμίνες ως αγωγή και έχει αποτελέσματα σε πολλά επίπεδα με αποτέλεσμα ο οργανισμός να ηρεμεί και εμείς μαζί ως επιπλέον αποτέλεσμα.

Στο διαδίκτυο υπάρχουν αρκετοί, εγώ ακολουθώ συγκεκριμένο, από το 2012. Βέβαια μαζί με την ψυχοθεραπεία μου, χωρίς ψυχοφάρμακα...

συν την ήπια άσκηση, συν την διατροφή, όσο μπορώ...