• Καλησπερα στην ομορφη οικογενεια σας...Χρειαζομαι τη βοηθεια σας!

  • Είστε καινούργιο μέλος; Παρουσίαστε τον εαυτό σας στην κοινωνία του MSSociety.
Είστε καινούργιο μέλος; Παρουσίαστε τον εαυτό σας στην κοινωνία του MSSociety.
 #131050  από αντζελινα
 Κυρ Φεβ 03, 2019 11:21 pm
Καλησπερα σε ολους...σας διαβαζω τους τελευταιους δυο μηνες,διοτι το αγορι μου διαγνωστικε με πολλαπλη σκλυρηνση...Προσπαθησα λοιπον και προσπαθω ακομα να μαθαινω οσα περισσοτερα μπορω,να παιρνω δυναμη και θετικη ενεργεια και εσεις με εχετε βοηθησει πολυ...Σκεφτηκα λοιπον να σας γραψω δυο λογια,γιατι θα ηθελα τη γνωμη σας,την αποψη σας για την θεραπεια που θα ακολουθησουμε...Μιλαω στο πλυθηντικο γιατι μαζι το περναμε ισως λιγο πιο βαρια εγω γιατι αυτος δοξα απο το θεο ειναι μια χαρα τωρα!Ολα ξεκινησαν με μουδιασμα απο τη μεση κ κατω και στις δυο βδομαδες πηγε στο νοσοκομειο του εκαναν εισαγωγη,δυο μαγνητικες,εγκεφαλου κ σπονδυλικης στηλης, παρακεντηση κτλ εμεινε στο νοσοκομειο 5 ημερες κ πηρε 3 μερες κορτιζονη...Αρνητικα αποτελεσματα παρακεντησης,εστιες στον εγκεφαλο, 2 στη σπονδυλικη στηλη και 2 ανενεργες στον αυχενα μιας κ καναμε κ εκει μετα...Του εδωσαν εξητηριο και προτεινομενη ρεμπιφ 44...Περιπου 3-4 μερες μετα τη κορτιζονη το μουδιασμα εφυγε εντελως και απο τοτε(εχουν περασει δυο μηνες) ειναι μια χαρα...Το αγορι μου ειναι ο πιο θετικος ανθρωπος που γνωριζω,δε το εχει παρει καθολου στραβα,δε το παιρνει σοβαρα και σωματικα κ ψυχικα ειναι πραγματικα πολυ καλα...Πηραμε την αποφαση,επειδη δεν ηθελε να ξεκινησει τη θεραπεια μιας κ ενιωθε καλα να ακολουθησουμε εναλλακτικη θεραπεια με το τροπο της μεταβολομικης ιατρικης σε κλινικη στο κολωνακι (δεν αναφερω ονομα ιατρου διοτι εχω δει δε το κανετε και σεις)Για αυτο λοιπον ζηταω τη γνωμη σας,πραττουμε σωστα? μηπως το οτι δε ξεκινησε θεραπεια του κανει κακο?Συγνωνη για το τοσο μεγαλοοο μηνυμα,περιμενω τη γνωμη σας σας ευχαριστω εκ των προτερων και ευχομαι υγεια σωματικη και ψυχικη σε ολους μας...
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος αντζελινα την Δευ Φεβ 04, 2019 4:31 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
 #131051  από Στάθης
 Δευ Φεβ 04, 2019 11:04 am
αντζελινα έγραψε: Κυρ Φεβ 03, 2019 11:21 pm ...
Πηραμε την αποφαση,επειδη δεν ηθελε να ξεκινησει τη θεραπεια μιας κ ενιωθε καλα να ακολουθησουμε εναλλακτικη θεραπεια με το τροπο της μεταβολομικης ιατρικης σε κλινικη στο κολωνακι (δεν αναφερω ονομα ιατρου διοτι εχω δει δε το κανετε και σεις)Για αυτο λοιπον ζηταω τη γνωμη σας,πραττουμε σωστα? μηπως το οτι δε ξεκινησε θεραπεια του κανει κακο?Συγνωνη για το τοσο μεγαλοοο μηνυμα,περιμενω τη γνωμη σας σας ευχαριστω εκ των προτερων και ευχομαι υγεια σωματικη και ψυχικη σε ολους μας...
Γεια σου Αντελίνα, οι πιθανότητες της σωστής πράξης κατά την γνώμη μου είναι ιδιαίτερα αυξημένες προς την μεταβολιμική ιατρική, σαν είναι ένας βασικός πυλώνας εξομάλυνσης της Υγείας μας, σε συνδυασμό βέβαια με άλλους δύο βασικότατους πυλώνες, το ΠΝΕΥΜΑ-ΨΥΧΟΛΟΓΙΑ και την ΑΣΚΗΣΗ.

Εάν κοιτάξει κανείς τα στατιστικά του Rebif, αυτό το περίπου 30% μείωση υποτροπών και το καμία μεταβολή στις σοβαρότητα της αναπηρίας σε βάθους χρόνου, δείχνει το βασικότερο, ότι δεν είναι θεραπεία. Είναι απλά μία ενέσιμη συντήρηση στην καλύτερη, με καμβά σοβαρών παρενεργειών σε βάθους χρόνου. Χρόνια ανοσοτροποποίηση = χρόνια μετάλλαξη του ανοσοποιητικού = πρόσθετη ασθένεια προς διαχείριση.

Πιστεύω προσωπικά, ότι πράξατε σωστά να δείτε σε βάθος τον μεταβολισμό, και να ρίξετε στον κύκλο του πληθώρα αντιοξειδωτικών, βιταμινών και ευεργετικών μετάλλων. Στο κάτω κάτω, όταν κανείς διαχειριστεί την πολλαπλή σκλήρυνση με γνώμονα την βελτίωση της Υγείας του Κεντρικού Νευρικού Συστήματος, μόνο Καλό μπορεί να επωμιστεί, μάλιστα σε πολλούς τομείς στην Ζωή, όχι μόνο "νευρολογικά".

Κάτι επίσης σημαντικό που προτείνω, είναι να βρείτε λίγο χρόνο να δείτε το Ντοκιμαντέρ του Matt που λίγο πολύ ξεκαθαρίζει τις γραμμές μεταξύ συστήματος και πάθησης.

Living Proof
https://www.seelivingproof.com/

Εύχομαι καλή σας Δύναμη και με γνώση ότι η πάθηση, υποτροπές είναι μια περιπέτεια Κάθαρσης και βελτιστοποίησης της ποιότητας ζωής μας είτε το αντιλαμβανόμαστε είτε όχι. Όταν αφαιρείς τοξικά πράγματα για το νευρικό και προσθέτεις ευεργετικά πράγματα για αυτό, μόνο προς τα εκεί οδεύουμε.
 #131052  από αντζελινα
 Δευ Φεβ 04, 2019 2:23 pm
Κ'Σταθη ευχαριστω πολυ για το χρονο σας....Ειμαι και εγω της ιδιας αποψης για αυτο προσπαθησα να βρω καποια θεραπεια τετοιας μορφης...Σε αυτο βοηθησε πολυ βεβαια και το αγορι μου,το οποιο μια που πηρε τη διαγνωση μια που τη ξεχασε και μαζι με αυτον μας εχει ξεχασει κ αυτη ειναι νωρις βεβαια,ομως ειναι μια χαρα και αυτο μου δινει ελπιδες πως θα καταφερουμε πολλα με τη μεταβολομικη μιας και ο ιδιος πιστευω πως θα γινει καλα και απο οτι εχω διαβασει η ψυχολογια παιζει πολυ σημαντικο ρολο...Θα παρακολουθησω το ντοκιμαντερ σιγουρα!!!! σας ευχαριστω και παλι,υγεια,δυναμη και πολυ πολυ θετικη ενεργεια....