• ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ

  • Είστε καινούργιο μέλος; Παρουσίαστε τον εαυτό σας στην κοινωνία του MSSociety.
Είστε καινούργιο μέλος; Παρουσίαστε τον εαυτό σας στην κοινωνία του MSSociety.
 #130829  από John.A
 Τρί Δεκ 11, 2018 4:43 pm
ΟΝΟΜΑΖΟΜΑΙ ΓΙΑΝΝΗΣ ΚΑΙ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΩ ΛΙΓΟ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΟΥ.
ΕΙΜΑΙ 35 ΕΤΩΝ ΚΑΙ ΕΧΩ ΚΑΠΟΙΑ ΠΕΡΙΕΡΓΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΕΔΩ ΚΑΙ ΕΝΑ ΜΗΝΑ.
ΑΣ ΤΑ ΠΑΡΟΥΜΕ ΟΜΩΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ.

ΤΟ 2011 ΕΜΦΑΝΗΣΑ ΔΙΠΛΩΠΙΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΕΝΤΟΝΗ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΙΚΗ ΦΟΡΤΙΣΗ.
ΕΚΑ ΜΑΓΝΗΤΙΚΗ ΕΓΚΕΦΑΛΟΥ = ΚΑΘΑΡΗ, ΟΦΘΑΛΜΟΛΟΓΙΚΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ = ΚΑΘΑΡΕΣ.
ΣΤΟ ΠΑΠΑΓΕΩΡΓΙΟΥ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΤΟΤΕ ΕΙΔΕ ΤΙΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΜΟΥ Ο ΔΙΕΥΘΥΝΤΗΣ ΝΕΥΡΟΛΟΓΟΣ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ Η ΔΙΠΛΩΠΙΑ ΘΑ ΦΥΓΕΙ ΜΟΛΙΣ ΚΡΥΩΣΕΙ Ο ΚΑΙΡΟΣ ΓΙΑΤΙ ΗΤΑΝ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ. ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΕΔΕΙΞΕ Η ΜΑΓΝΗΤΙΚΗ ΗΤΑΝ ΜΙΑ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ ΠΑΡΑΛΛΑΓΗ ΕΝΟΣ ΑΓΓΕΙΟΥ ΣΤΗΝ ΠΡΟΣΘΙΑ ΑΝΟΣΤΟΜΟΤΙΚΗ.
ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΜΗΝ ΑΣΧΟΛΗΘΩ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΑΓΝΗΤΙΚΗ ΚΑΘΕ 5 ΕΤΗ.
ΕΤΣΙ ΤΟ 2015 ΕΚΑΝΑ ΞΑΝΑ ΜΑΓΝΗΤΙΚΗ ΕΓΚΕΦΑΛΟΥ ΧΩΡΙΣ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΚΑΙ ΒΓΗΚΕ ΚΑΘΑΡΗ.

ΟΠΟΤΕ ΕΡΧΟΜΑΙ ΣΤΟ ΣΗΜΕΡΑ...
ΤΕΛΗ ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ 2018 ΑΡΧΗΣΕ ΤΟ ΑΡΙΣΤΕΡΟ ΧΕΡΙ ΝΑ ΜΟΥΔΙΑΖΕΙ ΛΙΓΟ. ΣΧΕΔΟΝ ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΑ.
ΜΕΤΑ ΑΠΟ 2-3 ΗΜΕΡΕΣ ΤΟ ΜΟΥΔΙΑΣΜΑ ΕΓΙΝΕ ΠΙΟ ΕΝΤΟΝΟ ΑΛΛΑ ΠΑΛΙ ΥΠΟΦΕΡΤΩ ΚΑΙ ΕΠΙΣΗΣ ΕΙΧΕ ΑΡΧΙΣΕΙ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΤΟ ΔΕΞΙ ΧΕΡΙ. ΣΤΑ ΠΟΔΙΑ ΕΝΙΩΣΑ ΛΙΓΕΣ ΦΟΡΕΣ ΜΟΥΔΙΑΣΜΑΤΑ ΠΟΛΥ ΕΛΑΦΡΙΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΠΟΛΥ ΛΙΓΟ ΜΟΝΟ ΣΤΑ ΠΕΛΜΑΤΑ. ΕΠΙΣΗΣ ΑΚΟΥΓΑ ΤΟΝ ΧΤΥΠΩ ΤΗΣ ΚΑΡΔΙΑΣ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΑΥΤΙ ΜΟΥ ΟΤΑΝ ΣΗΚΩΝΟΜΟΥΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΑΡΕΚΛΑ ¨Η ΟΤΑΝ ΑΝΕΒΑΙΝΑ ΣΚΑΛΙΑ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΑΥΤΟ ΕΞΑΣΘΕΝΗΣΕ ΤΩΡΑ.


ΑΥΤΟ ΚΡΑΤΗΣΕ 7 ΗΜΕΡΕΣ ΟΠΟΥ ΠΗΓΑ ΣΕ ΠΑΘΟΛΟΓΟ ΠΟΥ ΣΤΟΝ ΚΛΙΝΙΚΟ ΕΛΕΓΧΟ ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΒΓΗΚΑΝ ΟΚ. ΔΗΛΑΔΗ ΒΙΤΑΜΙΝΕΣ, ΚΑΡΔΙΟΛΥΠΙΝΗ, ΑΝΟΣΟΚΑΘΗΛΩΣΗ ΚΤΛ
ΜΕΤΑ ΠΗΓΑ ΣΕ ΝΕΥΡΟΛΟΓΟ ΟΠΥ ΚΛΙΝΙΚΑ ΜΕ ΒΡΗΚΕ ΟΚ. ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΤΑ ΜΟΥΔΙΑΣΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΑΤΥΠΑ ΚΑΙ ΠΩΣ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΗΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΜΑΓΝΗΤΙΚΗ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΣΚΠ Ή ΑΛΛΗΣ ΝΕΥΡΟΠΑΘΕΙΑΣ.

ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΤΩΝ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΩΝ ΤΟΥ ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΑ ΠΩΣ ΜΟΥ ΠΕΦΤΕΙ Η ΠΙΕΣΗ
9.5 ΜΕ 7 ΚΑΙ ΑΙΣΘΑΝΟΜΑΙ ΤΗΝ ΑΔΥΝΑΜΙΑ ΤΗΣ ΥΠΟΤΑΣΗΣ.
ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΕΧΟΥΝ ΜΕΙΝΕΙ ΤΑ ΜΟΥΔΙΑΣΜΑΤΑ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ (ΜΟΝΟ ΔΑΧΤΥΛΑ) ΚΑΙ ΕΠΙΣΗΣ ΕΧΩ ΕΛΑΦΡΥ ΤΡΕΜΟΥΛΟ ΚΑΙ ΣΤΑ ΔΥΟ ΧΕΡΙΑ.

ΓΕΝΙΚΑ ΑΙΣΘΑΝΟΜΑΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΣΑΣ ΕΙΠΑ. ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΕΝΟΧΛΗΤΙΚΑ ΤΑ ΜΟΥΔΙΑΣΜΑΤΑ ΑΛΛΑ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΜΕ ΤΡΟΜΑΖΟΥΝ ΠΑΡΑ ΜΕ ΕΝΩΧΛΟΥΝ

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ ΣΑΣ

ΚΑΛΕΣ ΓΙΟΡΤΕΣ ΣΕ ΟΛΟΥΣ !!!
 #130830  από John.A
 Τρί Δεκ 11, 2018 5:20 pm
ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΠΟ ΤΗ ΛΑΡΙΣΑ ΣΤΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑΚΟ ΣΕ ΠΟΙΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΝΕΥΡΟΛΟΓΟ ΝΑ ΑΠΕΥΘΥΝΘΏ ???
 #130831  από Στάθης
 Τρί Δεκ 11, 2018 5:34 pm
.... ΕΠΙΣΗΣ ΑΚΟΥΓΑ ΤΟΝ ΧΤΥΠΩ ΤΗΣ ΚΑΡΔΙΑΣ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΑΥΤΙ ΜΟΥ ΟΤΑΝ ΣΗΚΩΝΟΜΟΥΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΑΡΕΚΛΑ ¨Η ΟΤΑΝ ΑΝΕΒΑΙΝΑ ΣΚΑΛΙΑ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΑΥΤΟ ΕΞΑΣΘΕΝΗΣΕ ΤΩΡΑ.
ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΤΩΝ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΩΝ ΤΟΥ ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΑ ΠΩΣ ΜΟΥ ΠΕΦΤΕΙ Η ΠΙΕΣΗ
9.5 ΜΕ 7 ΚΑΙ ΑΙΣΘΑΝΟΜΑΙ ΤΗΝ ΑΔΥΝΑΜΙΑ ΤΗΣ ΥΠΟΤΑΣΗΣ.
ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΕΧΟΥΝ ΜΕΙΝΕΙ ΤΑ ΜΟΥΔΙΑΣΜΑΤΑ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ (ΜΟΝΟ ΔΑΧΤΥΛΑ) ΚΑΙ ΕΠΙΣΗΣ ΕΧΩ ΕΛΑΦΡΥ ΤΡΕΜΟΥΛΟ ΚΑΙ ΣΤΑ ΔΥΟ ΧΕΡΙΑ.

Γεια σου John,
Σαν η πολλαπλή σκλήρυνση συνδέεται και με θέματα του κυκλοφορικού, καμιά φορά ψάχνουμε στα τυφλά (ΝΕΥΡΟΠΑΘΕΙΑ) για κάτι που μπορεί να κρύβει κάτι άλλο (ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΚΟ) εξού και γιατί τα μουδιάσματα, αδυναμίες, χτύποι στα αυτιά κτλ. δεν βρίσκουν ποτέ νευρολογική εξήγηση σε αρκετές περιπτώσεις.

Προτείνω ψάξε και το θέμα της ΧΕΝΦΑ - CCSVI (Χρόνια Εγκεφαλονωτιαία Φλεβική Ανεπάρκεια) και της Υγείας του κυκλοφορικού σου συνολικότερα.
Δες εδώ ένα ζωντανό παράδειγμα πως συνδέεται π.χ. με την ΣΚΠ (δηλαδή τα παρόμοια συμπτώματα των δύο παθήσεων).
 #130832  από John.A
 Τρί Δεκ 11, 2018 5:53 pm
Στάθης έγραψε: Τρί Δεκ 11, 2018 5:34 pm
.... ΕΠΙΣΗΣ ΑΚΟΥΓΑ ΤΟΝ ΧΤΥΠΩ ΤΗΣ ΚΑΡΔΙΑΣ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΑΥΤΙ ΜΟΥ ΟΤΑΝ ΣΗΚΩΝΟΜΟΥΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΑΡΕΚΛΑ ¨Η ΟΤΑΝ ΑΝΕΒΑΙΝΑ ΣΚΑΛΙΑ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΑΥΤΟ ΕΞΑΣΘΕΝΗΣΕ ΤΩΡΑ.
ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΤΩΝ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΩΝ ΤΟΥ ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΑ ΠΩΣ ΜΟΥ ΠΕΦΤΕΙ Η ΠΙΕΣΗ
9.5 ΜΕ 7 ΚΑΙ ΑΙΣΘΑΝΟΜΑΙ ΤΗΝ ΑΔΥΝΑΜΙΑ ΤΗΣ ΥΠΟΤΑΣΗΣ.
ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΕΧΟΥΝ ΜΕΙΝΕΙ ΤΑ ΜΟΥΔΙΑΣΜΑΤΑ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ (ΜΟΝΟ ΔΑΧΤΥΛΑ) ΚΑΙ ΕΠΙΣΗΣ ΕΧΩ ΕΛΑΦΡΥ ΤΡΕΜΟΥΛΟ ΚΑΙ ΣΤΑ ΔΥΟ ΧΕΡΙΑ.

Γεια σου John,
Σαν η πολλαπλή σκλήρυνση συνδέεται και με θέματα του κυκλοφορικού, καμιά φορά ψάχνουμε στα τυφλά (ΝΕΥΡΟΠΑΘΕΙΑ) για κάτι που μπορεί να κρύβει κάτι άλλο (ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΚΟ) εξού και γιατί τα μουδιάσματα, αδυναμίες, χτύποι στα αυτιά κτλ. δεν βρίσκουν ποτέ νευρολογική εξήγηση σε αρκετές περιπτώσεις.

Προτείνω ψάξε και το θέμα της ΧΕΝΦΑ - CCSVI (Χρόνια Εγκεφαλονωτιαία Φλεβική Ανεπάρκεια) και της Υγείας του κυκλοφορικού σου συνολικότερα.
Δες εδώ ένα ζωντανό παράδειγμα πως συνδέεται π.χ. με την ΣΚΠ (δηλαδή τα παρόμοια συμπτώματα των δύο παθήσεων).
Σ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΤΑΘΗ. ΟΥΤΕ ΠΟΥ ΓΝΩΡΙΖΩ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΧΕΝΦΑ.