• Ηρθα και εγω!!!

  • Είστε καινούργιο μέλος; Παρουσίαστε τον εαυτό σας στην κοινωνία του MSSociety.
Είστε καινούργιο μέλος; Παρουσίαστε τον εαυτό σας στην κοινωνία του MSSociety.
 #130801  από Thodoris19
 Δευ Δεκ 03, 2018 5:57 pm
Γεια σας ήρθα και εγώ!!Με λένε Θοδωρή και είμαι 37 ετών
Πριν λίγο καιρό είχα μουδιάσματα στα χέρια με ταυτόχρονες ενοχλήσεις στο κεφάλι.Ακολούθησαν μαγνητικές και παρακέντηση,το αποτέλεσμα πολλαπλές εστίες και η παρακέντηση θετική.Διάγνωση ΣΚΠ με λίγα λόγια.Η απογοήτευση και ο φόβος στην αρχή με έριξαν πολύ ψυχολογικά αλλά με τον καιρό λέω όχι δεν θα με ρίξεις εσύ.Ακολούθησε ενδοφλέβια κορτιζόνη και στη συνέχεια σε χάπι.Πλέον είμαι καλύτερα μόνο το μούδιασμα έχει παραμείνει και αυτό σε μικρότερο βαθμό.Για την ώρα παίρνω βιταμίνες Β και D,προσεκτική διατροφή και άθληση.Το ερώτημα μου είναι να αρχίσω θεραπευτική αγωγή(ιντερφερόνη);;;ή να παραμείνω με τις βιταμίνες και την διατροφή-άσκηση;;;Ο νευρολόγος που με παρακολουθεί μου είπε σκέψου το αν θα αρχίσεις από τώρα την αγωγή ή αφού δούμε τις επαναληπτικές εξετάσεις στο τρίμηνο.Σε άλλον πάλι που ρώτησα(νευρολόγο) μου είπε γιατί να μπλέξεις από τώρα με φάρμακα;;;Βιταμίνες Β και D,καλή διατροφή και το παρακολουθείς.Μάλιστα όπως μου είπε ο 2ος,κάποιο ξέσπασμα έγινε και παρουσιάστηκαν τα συμπτώματα,κάποια αναζωπύρωση του έδωσες εσύ από κάτι που πέρασες.Όχι άγχος μου είπε,επανεξέταση στο τρίμηνο και αν πριν ή πιο μετά υπάρξει νέα ώση τότε μιλάμε για φάρμακο.
Έχω μπερδευτεί,δεν ξέρω τι να κάνω...Οι μισοί λένε όσο πιο νωρίς το βρεις τόσο πιο εύκολα το ελέγχεις με την αγωγή,οι άλλοι μισοί λένε όχι στα φάρμακα με τη μία...Καμιά συμβουλή;;;
 #130803  από kath
 Δευ Δεκ 03, 2018 6:23 pm
Γιατι να μπλεξεις απο τωρα με φαρμακα;;; Θα συμφωνησω απολυτα με ολα τα λεγομενα του. Βιταμινες,σωστη διατροφη,ασκηση,οχι αγχος. Ψαξε εδω τα θεματα,θα βρεις χρησιμοτατα πραγματα κ θα σου λυθουν πολλες αποριες.
Καλως ηρθες!
 #130804  από Στάθης
 Δευ Δεκ 03, 2018 7:25 pm
Γεια σου Θόδωρε, μια διευκρίνιση, οι φαρμακευτικές αγωγές δεν είναι "θεραπευτικές" αλλά συντηρητικές αγωγές.
Δηλαδή μια τέτοια επιλογή λέγεται "έναρξη φαρμακευτικής αγωγής" και όχι έναρξη θεραπευτικής αγωγής.

Κανένας ασθενής με ΣΚΠ ανά τον κόσμο δεν έχει θεραπευτεί από κάποιο εμπορικό φάρμακο της πολλαπλής σκλήρυνσης, και αυτό διότι οι φαρμακευτικές διαιωνίζουν το κέρδος τους μέσα από την συντήρηση των ασθενών, είναι η απλή λογική του μάρκετινγκ που δεσπόζει σχεδόν τα πάντα σήμερα στην αγορά.

Τα φάρμακα επίσης κρύβουν για πολλούς εκπλήξεις παρενεργειών, εάν ψάξεις τα έντυπα των φαρμάκων π.χ., θα καταλάβεις ότι η λίστα τους είναι τεράστια σε παρενέργειες.
Άλλα φάρμακα επίσης κρύβουν ακόμα και θάνατους, όπως π.χ. το Tysabri, Πολύ διαδεδομένο φάρμακο για την ΣΚΠ, μέχρι σήμερα έχει πάρει 1985 ψυχές.
https://www.ehealthme.com/ds/tysabri/death/

Πρόσφατα επίσης, ο οργανισμός φαρμάκων της Αμερικής κόλλησε την ταμπέλα στο επίσης διαδεδομένο φάρμακο Gilenya της (καθόλου εχέμυθης) Novartis, ότι προσφέρει στον λήπτη την δυσάρεστη έκπληξη του Rebound Effect κατά την διακοπή του. Αυτό σημαίνει με απλά λόγια, αυξημένες πιθανότητες μεγάλης υποτροπής (με σοβαρές επιπλοκές) σε όποιον διακόψει το φάρμακο.
https://www.fda.gov/Drugs/DrugSafety/ucm626095.htm

-----------------------------------

Η αντίπερα όχθη, εμπεριέχει ΠΝΕΥΜΑ - ΔΙΑΤΡΟΦΗ - ΑΣΚΗΣΗ.
Αυτός ο Δρόμος είναι πολύ πιο απτός Θεραπευτικά, πολύ πιο βατός. Ο καθένας μπορεί μέσα από την ανάγνωση του σώματός του και σαφώς την σωστή αδιάκοπη ενημέρωση προς πάσα κατεύθυνση των 3 παραπάνω διαστάσεων, να λάβει τις κατευθυντήριες αυτές γραμμές, που θα τον οδηγήσουν σε μια πιο αναβαθμισμένη ποιότητα ζωής.

Η Θεραπεία μας, δηλαδή η καθημερινή πρόοδος καλής Υγείας μας (βήμα-βήμα) είναι η εστίαση μας στην Υγεία του Κεντρικού Νευρικού μας Συστήματος και όχι στο προβληματικό ανοσοποιητικό που μας πουλάνε. Η λογική το λέει, διότι η ΣΚΠ θα ήταν νόσο του τμήματος Ανοσολογίας και όχι Νευρολογίας.

Η Θεραπεία μας, συνεπάγεται στην αδιάκοπη βελτίωση της Υγείας του ΚΝΣ μέσω της Διατροφής μας (Βιταμίνες, αντιοξείδωση του σώματος, διατροφή Terry Wahls κτλ.), της της αδιάκοπης ενίσχυσης του Μεταβολιμικού μας προφίλ μέσω της Άσκησης, και όλα δένουν τέλεια με την ενσωμάτωση στην καθημερινότητά μας Πνευματικών Συνηθειών, όπως διαλογισμού, προσευχής, καλοσύνης, γαλήνης του νου, ενδυνάμωση της Καρδιάκης Αύρας.

Το Θετικό σήμερα είναι ότι βρίσκεις αμέτρητες και πραγματικά ανεκτίμητες πληροφορίες πάνω στα παραπάνω.
Το σημαντικότερο. Η Θεραπεία μας είναι η τέλεια ισορροπία των άνω. Και αξίζει κάθε χιλιοστό από την Ψυχή μας, σε σχέση με το σύστημα των σκληρυντικοφαρμάκων, που δεν αξίζει ούτε ένα πιστεύω.

47122167_2189032694454846_2629821849868959744_n.jpg
47122167_2189032694454846_2629821849868959744_n.jpg (87.48 KiB) Προβλήθηκε 2749 φορές
 #130805  από Thodoris19
 Δευ Δεκ 03, 2018 7:59 pm
Στάθης έγραψε: Δευ Δεκ 03, 2018 7:25 pm Γεια σου Θόδωρε, μια διευκρίνιση, οι φαρμακευτικές αγωγές δεν είναι "θεραπευτικές" αλλά συντηρητικές αγωγές.
Δηλαδή μια τέτοια επιλογή λέγεται "έναρξη φαρμακευτικής αγωγής" και όχι έναρξη θεραπευτικής αγωγής.

Κανένας ασθενής με ΣΚΠ ανά τον κόσμο δεν έχει θεραπευτεί από κάποιο εμπορικό φάρμακο της πολλαπλής σκλήρυνσης, και αυτό διότι οι φαρμακευτικές διαιωνίζουν το κέρδος τους μέσα από την συντήρηση των ασθενών, είναι η απλή λογική του μάρκετινγκ που δεσπόζει σχεδόν τα πάντα σήμερα στην αγορά.

Τα φάρμακα επίσης κρύβουν για πολλούς εκπλήξεις παρενεργειών, εάν ψάξεις τα έντυπα των φαρμάκων π.χ., θα καταλάβεις ότι η λίστα τους είναι τεράστια σε παρενέργειες.
Άλλα φάρμακα επίσης κρύβουν ακόμα και θάνατους, όπως π.χ. το Tysabri, Πολύ διαδεδομένο φάρμακο για την ΣΚΠ, μέχρι σήμερα έχει πάρει 1985 ψυχές.
https://www.ehealthme.com/ds/tysabri/death/

Πρόσφατα επίσης, ο οργανισμός φαρμάκων της Αμερικής κόλλησε την ταμπέλα στο επίσης διαδεδομένο φάρμακο Gilenya της (καθόλου εχέμυθης) Novartis, ότι προσφέρει στον λήπτη την δυσάρεστη έκπληξη του Rebound Effect κατά την διακοπή του. Αυτό σημαίνει με απλά λόγια, αυξημένες πιθανότητες μεγάλης υποτροπής (με σοβαρές επιπλοκές) σε όποιον διακόψει το φάρμακο.
https://www.fda.gov/Drugs/DrugSafety/ucm626095.htm

-----------------------------------

Η αντίπερα όχθη, εμπεριέχει ΠΝΕΥΜΑ - ΔΙΑΤΡΟΦΗ - ΑΣΚΗΣΗ.
Αυτός ο Δρόμος είναι πολύ πιο απτός Θεραπευτικά, πολύ πιο βατός. Ο καθένας μπορεί μέσα από την ανάγνωση του σώματός του και σαφώς την σωστή αδιάκοπη ενημέρωση προς πάσα κατεύθυνση των 3 παραπάνω διαστάσεων, να λάβει τις κατευθυντήριες αυτές γραμμές, που θα τον οδηγήσουν σε μια πιο αναβαθμισμένη ποιότητα ζωής.

Η Θεραπεία μας, δηλαδή η καθημερινή πρόοδος καλής Υγείας μας (βήμα-βήμα) είναι η εστίαση μας στην Υγεία του Κεντρικού Νευρικού μας Συστήματος και όχι στο προβληματικό ανοσοποιητικό που μας πουλάνε. Η λογική το λέει, διότι η ΣΚΠ θα ήταν νόσο του τμήματος Ανοσολογίας και όχι Νευρολογίας.

Η Θεραπεία μας, συνεπάγεται στην αδιάκοπη βελτίωση της Υγείας του ΚΝΣ μέσω της Διατροφής μας (Βιταμίνες, αντιοξείδωση του σώματος, διατροφή Terry Wahls κτλ.), της αδιάκοπης ενίσχυσης του Μεταβολιμικού μας προφίλ μέσω της Άσκησης, και όλα δένουν τέλεια με την ενσωμάτωση στην καθημερινότητά μας Πνευματικών Συνηθειών, όπως διαλογισμού, προσευχής, καλοσύνης, γαλήνης του νου, ενδυνάμωση της Καρδιάκης Αύρας.

Το Θετικό σήμερα είναι ότι βρίσκεις αμέτρητες και πραγματικά ανεκτίμητες πληροφορίες πάνω στα παραπάνω.
Το σημαντικότερο. Η Θεραπεία μας είναι η τέλεια ισορροπία των άνω. Και αξίζει κάθε χιλιοστό από την Ψυχή μας, σε σχέση με το σύστημα των σκληρυντικοφαρμάκων, που δεν αξίζει ούτε ένα πιστεύω.
Ναι Στάθη λάθος δικό μου από βιασύνη,συντήρηση το σωστό!!!Σας ευχαριστώ μέχρι τώρα για τις συμβουλές σας!!!