• Καλημέρα

  • Είστε καινούργιο μέλος; Παρουσίαστε τον εαυτό σας στην κοινωνία του MSSociety.
Είστε καινούργιο μέλος; Παρουσίαστε τον εαυτό σας στην κοινωνία του MSSociety.
 #130676  από Ioan
 Σάβ Νοέμ 03, 2018 11:39 am
Είμαι η Ιωάννα ,54 ετών και διαγνώσθηκα πριν 1,5 χρόνο. Η ms πρέπει να δουλευε αρκετά χρονια στο σώμα μου , αλλά εγώ αδιαφορούσα. Πριν 1,5 χρόνο ξαφνικά παρέλυσε το αριστερό μου χέρι και πόδι, όλη η δεξιά μου πλευρά μουδιασε και αριστερά στο κεφάλι μέχρι το σβέρκο σαν να με κρατούσε κάποιος κεφαλοκλειδωμα με καρφίτσες και γυαλακια .
Εισαγωγή στο νοσοκομείο , κορτιζόνη ,εξετάσεις ..... Διάγνωση. Και plegridy

Aυτό που έχω να πω τώρα :

πέρασα πολλες ψυχολογικές διακυμάνσεις. Άρχισα τις επισκέψεις σε νευρολόγους.
Αυτό που με βοήθησε ήταν η ενημερωση

Μάλλον το προκάλεσα μόνη μου.

Τώρα παλευω να διορθώσω τα κακώς κείμενα της ζωής μου και όσο μπορώ να χαμογελω .

Είπα όχι στους γιατρούς (ένιωθα ότι με κυτταγαν στην τσεπη)
Είπα όχι στο plegridy που 2 μέρες το 15μερο με έβγαζε off
Αγωνίζομαι να κόψω τις κακές μου συνήθειες (πράγμα τρομερά δύσκολο)
προσπαθώ να ακολουθήσω το μοτίβο του Στάθη
(χίλια ευχαριστώ για την προσφορά σου εδώ μεσα!!!!!)

Προσπαθώ πλεον να βλέπω μόνο τη φωτεινή πλευρά της ζωής.
Χρησιμοποιώ πατερίτσα κάποιες φορές. Και λοιπον. Τι όμορφη λιακάδα που έχει σήμερα!!
 #130678  από Gianna
 Σάβ Νοέμ 03, 2018 12:28 pm
Ιωάννα,
καλώς ήρθες στο φόρουμ.
Σε αυτό θα βρεις πολλές απόψεις, δημοσιεύσεις και καταθέσεις εμπειριών. Σε σένα θα προσαρμόσεις αυτό που σου ταιριάζει πιο πολύ. Θα δεις το θέμα της διατροφής, των βιταμινών, της αντιοξείδωσης, του καλού κυκλοφορικού και της σωστής στάσης και νοοτροπίας. Θα ρωτήσεις τους γιατρούς σου για όποια απορία και θα διασταυρώνεις τις διάφορες απόψεις με επιστημονικές μελέτες.
Αυτό που χρειάζεται η πάθηση είναι ενεργή συμμετοχή, ψυχραιμία και διαφοροποίηση των καθημερινών συνηθειών ώστε ο οργανισμός να επανέλθει σε ισορροπία!
Σου εύχομαι ίαση και φώτιση!!

:smile-flower:
 #130679  από Ioan
 Σάβ Νοέμ 03, 2018 1:42 pm
Ευχαριστώ! :emojis-8:
 #130680  από Στάθης
 Σάβ Νοέμ 03, 2018 5:42 pm
Γεια σου Ιωάννα. Αυτό που έχω εμπεδώσει με τις μυριάδες των περιπτώσεων που έχω συναντήσει είναι ότι ποτέ δεν είναι αργά να συνδεθούμε με αυτό που ξεχάσαμε να αναγνωρίζουμε στον εαυτό μας. Να συνδεθούμε με τις ακτίνες Φωτός που μας διέπει από τον κορφή ως τα νύχια, σαν αποτελούμαστε από τρισεκατομμύριες εκλάμψεις φωτός, έτσι ορίζει η επιστήμη, δεν είναι κάτι από το μυαλό μου.

Εικόνα
The particle physics of you

Έτσι καταλαβαίνουμε και τα κακός κείμενα στην ζωή μας, δεν είναι παρά τα σεντόνια και οι κουβέρτες που ρίχνουμε στο Φως, γιατί έτσι αισθάνεται καλύτερα και διαιωνίζεται το εγώ μας, σαν φοβάται το Φως της Δύναμης, Σοφίας, Χαράς και Αγάπης, γιατί σε αυτόν τον Κόσμο δεν υπάρχει εγώ, αλλά η Αφοπλιστική Αγάπη, η εν Ομονοία Ένωση Όλων, η Αναβλύζουσα Γαλήνη, η Ανθίζουσα Χαρά.

Τι μέλλει γενέσθαι σε κάποιον που αλλάζει το πηδάλιο προς την κατεύθυνση του Ήλιου; Τι γίνεται όταν απομακρυνόμαστε από το σκότος του Νου και βαδίζουμε προς την Θάλασσα της Ψυχής. Ακόμα και η πατερίτσα σε αυτήν την Θάλασσα μοιάζει περισσότερο με κουπί,που τιθασεύει τα κύματα σαν το Τραγούδι που επιπλέει πάνω στις Νότες της Ζωής. Και η Ζωή στην Άυλη Αναεγώιστη της Διάσταση είναι αυτή η μία Νότα, που θα φέρει την Άλλη, και την Άλλη και την Άλλη. Το Τραγούδι αποκτά γλυκιά συναίσθηση μουσικά, σαν το Σύμπαν συντονίζεται με την Παντοδύναμη Καρδιά μας και όχι με το προσωρινά ασθενές και άρρωστο εγώ μας. Όλοι κάποια στιγμή θα φτάσουν εκεί. Γιατί εκεί βρίσκεται ο Αληθινός μας εαυτός, Αυτόν που ξεχάσαμε να αναγνωρίζουμε, όταν η περσόνα μας ξεπέρασε και μας ανέλαβε "προσωρινά".

Όλα τα ψεύτικα όμως κάποτε φτάνουν στο τέλος τους, για να φανερωθεί η Αλήθεια, σε Αυτούς που την Αναζητούν.

Ευχή μου η Αναζήτησή σου να σε μονιμοποιήσει στο Φως και να σε πλημμυρίζει από την κορυφή ως τα νύχια. Η Απόλυτη Αγάπη θα αναλάβει να είναι όλοι γεροί, υπερβατικοί και χαρούμενοι γύρω σου αλλά και μέσα σου. Και αυτός να είναι ο Παράδεισος σου Εδώ, Τώρα, για Πάντα.

Η Τουλίπα το σύμβολο της Απόλυτης Αγάπης.
Εικόνα
 #130681  από Ioan
 Σάβ Νοέμ 03, 2018 7:39 pm
Δεν έχω λογια...Τι ομορφιά είναι αυτή!
 #130682  από AspasiaP
 Κυρ Νοέμ 04, 2018 12:29 am
Θέλω κι εγώ!

Καλώς ήρθες.
 #130684  από Ioan
 Κυρ Νοέμ 04, 2018 1:52 pm
Καλώς σας βρήκα Ασπασια! Είναι και για σένα η ομορφιά!
Και για να ακριβολογω αναφέρομαι στην ομορφιά που πηγάζει από τα λεγόμενα του προλαλησαντα!