• Καλησπέρα σε όλους!

  • Είστε καινούργιο μέλος; Παρουσίαστε τον εαυτό σας στην κοινωνία του MSSociety.
Είστε καινούργιο μέλος; Παρουσίαστε τον εαυτό σας στην κοινωνία του MSSociety.
 #130546  από stam_
 Παρ Οκτ 05, 2018 5:45 pm
Γεια χαρα σε ολους. Παρατηρώ κ διαβάζω εδω κ κάποια χρόνια γενικά θέματα π αφορούν την ασθένεια μας εδώ μέσα αλλά δεν έκανα ποτέ τη κίνηση να παρουσιάσω τον εαυτό μ. Δε ξέρω γιατι. Τλπ καλιο αργα παρα αργότερα π λενε. Με λένε Σταμάτη και έχω διαγνωσθεί με σκπ απο το 2012. Ειμαι 35 χρονών κ τα πρώτα χρόνια μου γ@μήθηκε η ζωή τελειως. Πλεον εχω συμβιβαστει με την όλη φαση κ πάω καλύτερα. Πέρνω tecfidera κ fampyra εδω κ 15 μήνες τα οποία νομιζώ οτι δεν μ προσφέρουν τπτ απολύτως. Επίσης είχα πάει σε εναν γενετιστη πέρσι κ μ έδωσε κάποια συμπληρωματα διατροφης κ βιταμίνες π πραγματικα με βοηθησαν. Επίσης ο γιατρος μ πρότεινε να κάνω εισαγωγή σε νοσοκομείο για λήψη κορτιζόνης 3 μέρες λέγοντας μ οτι δεν έχει καμιά απολύτως παρενέργεια απλά θα τονώσει τον οργανισμό μ. Έχει κάνει κανείς κάτι αντίστοιχο? Καλή δύναμη σε όλους
 #130547  από Στάθης
 Σάβ Οκτ 06, 2018 1:28 pm
Γεια σου Stam,
Πέρνω tecfidera κ fampyra εδω κ 15 μήνες τα οποία νομιζώ οτι δεν μ προσφέρουν τπτ απολύτως.
Τα συμβατικά μέσα είναι κάκιστα σε θέματα προσφοράς ακόμα και μέτρια σε θέματα συντήρησης, αφού όσο περνούν τα χρόνια συσσωρεύονται περιέργα χημικά στο Κεντρικό Νευρικό Σύστημα, σκέψου π.χ. το Fampyra είναι ένα χημικό που κατακάθεται στο Νευρικό Σύστημα και καλά για την ελάχιστη βελτίωση του βαδίσματος (της τάξεως του 11%)...
Επίσης είχα πάει σε εναν γενετιστη πέρσι κ μ έδωσε κάποια συμπληρωματα διατροφης κ βιταμίνες π πραγματικα με βοηθησαν.
Οι βιταμίνες (με ορθή συνταγή) πιστεύω βοηθούν πολύ περισσότερο διότι λειτουργούν αποτοξινωτικά για το Κεντρικό Νευρικό Σύστημα και ενισχύουν ελαφρά την λειτουργία του σαν οι βιταμίνες δεν αποτελούν χημική επιβάρυνση αλλά περισσότερο φυσική εξομάλυνση και ισορροπία. Σε βάθος χρόνων έχουν ελάχιστη επιβάρυνση αν συνδυαστούν με άσκηση (δραστήριο μεταβολισμό).
Επίσης ο γιατρος μ πρότεινε να κάνω εισαγωγή σε νοσοκομείο για λήψη κορτιζόνης 3 μέρες λέγοντας μ οτι δεν έχει καμιά απολύτως παρενέργεια απλά θα τονώσει τον οργανισμό μ. Έχει κάνει κανείς κάτι αντίστοιχο?
Ο γιατρός σου μάλλον έχει κάκιστες ιατρικές γνώσεις, γιατί το να δίνει κανείς κορτιζόνη χωρίς να υπάρχει σημαντική ανάγκη (υποτροπή), είναι σαν να ρίχνεις πετρέλαιο σε μια ειρηνική λίμνη.

- Κάθε δόση κορτιζόνης λειτουργεί συσσωρευτικά για τον οργανισμό, με αποτέλεσμα αυτοί που έχουν πάρει πολλές δόσεις να μην τους πιάνει πλέον, και οι γιατροί σιγά σιγά τους μεταβιβάζουν σε φάρμακα που πιάνουν, π.χ. χημειοθεραπείες. (Το ίδιο γίνεται π.χ. με την αλόγιστη χρήση αντιβιώσεων από τους γιατρούς, το ίδιο κάνουν με την κορτιζόνη - κάκιστη πρακτική)
- Η κορτιζόνη έχει πολλές παρενέργειες και σε βάθος χρόνο (πολλές λήψεις) ακόμα περισσότερες, με σοβαρότερες την μυική ατροφία, οστεοπόρωση και καρδιακή αναστάτωση (υπέρταση, δυσλιπιδαιμία).

Σε ηλικία π.χ. 35, το σώμα είναι ακόμα νέο stam, και μπορεί να δυναμώσει πάρα πολύ αρκεί να επικεντρωθούμε στην Υγεία και Κάθαρση του Κεντρικού Νευρικού Συστήματος, και όχι στην ανοσομετάλλαξη του ανοσοποιητικού (μέσο συμβατικών υπερκοστολογημένων φαρμάκων).

Καλή Δύναμη Stam !!!
ΠΝΕΥΜΑ - ΔΙΑΤΡΟΦΗ - ΑΣΚΗΣΗ !!!
Ρώτα, Μάθε, Ζήσε !!!
 #130562  από Debbie_Downer
 Δευ Οκτ 08, 2018 1:30 pm
Εγώ δεν έχω πάρει ακόμα φάρμακα και δεν ξέρω και αν θα πάρω... πάντως την τελευταία φορά η κορτιζόνη με τσάκισε. Μου ανέβασε την πίεση, είχα ταχυπαλμία, αρρυθμίες, εξάντληση για καμιά εβδομάδα. Είχα όμως οπτική νευρίτιδα και η όραση αποκαταστάθηκε μετά από αυτά...
 #130568  από stam_
 Τρί Οκτ 09, 2018 10:41 am
καλημερα debbie. εγω υποθέτω οτι θέλει να μ δώσει κορτιζόνη για ένα θεμα π εχω στο δεξί πόδι κ το νιώθω σαν ξύλινο ελπίζοντας οτι θα φτιάξει. Καθόλου φάρμακα από επιλογή? 'Η δεν σου έχει δώσει καθόλου ο γιατρος?
 #130569  από stam_
 Τρί Οκτ 09, 2018 10:48 am
Καλημέρα Στάθη. τον λόγο που μ εγραψε τη κορτιζόνη τον γραφω απο πανω. αμα ειναι να μ φτιαξει το ποδι μάλλον θα το σκεφτω! tecfidera k fampyra για πέταμα τελειως. Επίσης εσυ απότι διαβαζω έχεις σταματησει την φαρμακευτικη άγωγη... πως πάει ολο αυτο? νιωθεις καλύτερα?
 #130572  από Στάθης
 Τρί Οκτ 09, 2018 10:11 pm
stam_ έγραψε: Τρί Οκτ 09, 2018 10:48 am Επίσης εσυ απότι διαβαζω έχεις σταματησει την φαρμακευτικη άγωγη... πως πάει ολο αυτο? νιωθεις καλύτερα?
Μετά τις τρεις αποτυχημένες φαρμακευτικές αγωγές που μου έδωσαν (Ιντερφερόνη, Tysabri, Copaxone) λόγο άσχημων παρενεργειών και δεκάδων υποτροπών (2005-2010), μετά από ατελείωτες συζητήσεις και συναντήσεις με συμπάσχοντες και αγαπητά μέλη (του φόρουμ) (2008-2013) πήρα την ποιο σκληρή απόφαση στην ζωή μου, η οποία ήταν να μην ξαναπάρω συμβατικό φάρμακο, και να πάρω στα χέρια μου λίγο την υγεία μου.

Σκληρή απόφαση ήταν, γιατί έπρεπε να υπερβώ τους τεράστιους φόβους μου, του απρόβλεπτου, του ανάπηρου, του δυσοίωνου.

Όταν όμως έφτασα στο Αμήν, με όλα "τα συμβατικά" αποφάσισα ότι και να πεθάνω δεν τρέχει τίποτα. Εκεί σε αυτήν την σκέψη, κάτι συνέβη, σαν εξαφανίστηκαν όλοι οι φόβοι σε μια ριπή.

Από το 2010 και μετά δεν έχω ακουμπήσει συμβατικό φάρμακο και εδώ και λίγα χρόνια (μέχρι σήμερα) ούτε κορτιζόνη, ούτε εξετάσεις, ούτε μαγνητικές, ούτε δηλητηριώδη σκιαγραφικά.

Έχω βρει στην πορεία μου και στις γνώσεις που έχω αποκομίσει σύμφωνα με τις εμπειρίες τις Αληθινές των ανθρώπων μέσα στο Χορό (και όχι απέξω), συνδύασα πολλές από αυτές τις γνώσεις (με την βοήθεια και επιστημόνων) σε μία ενιαία Θεραπεία η οποία κάθε χρόνο αλλάζει λίγο πολύ σαν προσαρμόζεται με αυτά που "ζητάει" ο οργανισμός μου όσο ωριμάζει, μεγαλώνει.

Δεν θέλω να μπω σε άλλες λεπτομέρειες, απλά θα πω μονάχα... δεν υπάρχει τίποτα απρόβλεπτο στην σκλήρυνση, ποτέ δεν υπήρχε.

Αυτή είναι η Θεραπεία μου σήμερα stam.
Εικόνα

Ο καθένας μας μπορεί να έχει την Δικιά του θεραπεία, αν υπερβεί του ψεύτικους φόβους του μυαλού και των γιατρών, και σιγά σιγά να χτίσει την Υγεία του με αυτά που πιστεύει ότι βοηθούν και να διώξει αυτά που βαραίνουν.
Η Ζωή Αξίζει μια τέτοια Δοκιμασία.
 #130573  από Debbie_Downer
 Τρί Οκτ 09, 2018 10:36 pm
stam_ έγραψε: Τρί Οκτ 09, 2018 10:41 am καλημερα debbie. εγω υποθέτω οτι θέλει να μ δώσει κορτιζόνη για ένα θεμα π εχω στο δεξί πόδι κ το νιώθω σαν ξύλινο ελπίζοντας οτι θα φτιάξει. Καθόλου φάρμακα από επιλογή? 'Η δεν σου έχει δώσει καθόλου ο γιατρος?
Μέχρι πριν 2 χρόνια μου έλεγαν να μην πάρω αλλά τώρα λένε να πάρω "προληπτικά" και δεν θέλω με τίποτα λόγω των παρενεργειών. Δεν εχω καθόλου συμπτώματα και αυτό τους μπερδεύει λίγο. Θα αντισταθώ όσο μπορώ και θα πάρω κι άλλες γνώμες. Όσο για την κορτιζόνη τη μισώ και τη λατρεύω ταυρόχρονα. Μπορεί να με διέλυσε αλλα από την άλλη μπορεί αν δεν την είχα πάρει να μην έβλεπα τώρα. Οπότε αν σου λένε οτι θα βελτιωθεί πάρτην αλλά πες να προσέξουν τη δόση γιατί μάλλον αυτό με κατέστρεψε εμένα. Αυτό ειναι και το θέμα μου με τα φάρμακα να με καταστρέψουν αλλά να ξέρω οτι δεν θα ξαναπάθω τίποτα γινεται; Αλλά απ'ότι βλέπω δεν γίνεται. :emojis-28:
 #130582  από Aguilar
 Τετ Οκτ 10, 2018 1:29 pm
Debbie_Downer έγραψε: Τρί Οκτ 09, 2018 10:36 pm Μέχρι πριν 2 χρόνια μου έλεγαν να μην πάρω αλλά τώρα λένε να πάρω "προληπτικά" και δεν θέλω με τίποτα λόγω των παρενεργειών. Δεν έχω καθόλου συμπτώματα και αυτό τους μπερδεύει λίγο. Θα αντισταθώ όσο μπορώ και θα πάρω κι άλλες γνώμες. Όσο για την κορτιζόνη τη μισώ και τη λατρεύω ταυτόχρονα. Μπορεί να με διέλυσε αλλά από την άλλη μπορεί αν δεν την είχα πάρει να μην έβλεπα τώρα.

Κορτιζόνη για την όραση ίσως και να μην ήταν απαραίτητο να πάρεις. Υπάρχει αυτή η έρευνα που δημοσιεύτηκε το 1992 στην οποία αναφέρονται συχνά οι οφθαλμίατροι. Στο 6μηνο ήταν σχεδόν στα ίδια όσοι πήραν ενδοφλέβια με όσους πήραν ψευδοφάρμακο. Παραδόξως, αυτοί που πήραν χάπι κορτιζόνης πήγαν χειρότερα από όλους! (Έκτοτε έχουν γίνει και άλλες μελέτες βέβαια, με διάφορα αποτελέσματα.)

Όσον αφορά στα φάρμακα, υπάρχουν όντως έρευνες που καταλήγουν στο να τα πάρεις και χωρίς διάγνωση ή συμπτώματα. Πήραν δύο "ίδιες" ομάδες ατόμων που δεν είχαν συμπτώματα (μόνο εστίες ή/ και μόνο μια φορά συμπτώματα) και έδωσαν προληπτικά φάρμακα στη μία ομάδα. Μετά από καιρό είδαν ότι από την ομάδα που δεν πήρε φάρμακο υποτροπίασαν περισσότεροι. Η ιστορία αυτή σηκώνει πολύ συζήτηση.

Υ.Γ.: Ευχαριστούμε που μπήκες στον κόπο για την φωτογραφία Στάθη! Είναι τα προϊόντα που όντως χρησιμοποιείς, σωστά; Rapunzel leinöl, Κατσικίσιο Kefir κλπ
 #130585  από stam_
 Πέμ Οκτ 11, 2018 1:23 pm
Στάθης έγραψε: Τρί Οκτ 09, 2018 10:11 pm
stam_ έγραψε: Τρί Οκτ 09, 2018 10:48 am Επίσης εσυ απότι διαβαζω έχεις σταματησει την φαρμακευτικη άγωγη... πως πάει ολο αυτο? νιωθεις καλύτερα?
Μετά τις τρεις αποτυχημένες φαρμακευτικές αγωγές που μου έδωσαν (Ιντερφερόνη, Tysabri, Copaxone) λόγο άσχημων παρενεργειών και δεκάδων υποτροπών (2005-2010), μετά από ατελείωτες συζητήσεις και συναντήσεις με συμπάσχοντες και αγαπητά μέλη (του φόρουμ) (2008-2013) πήρα την ποιο σκληρή απόφαση στην ζωή μου, η οποία ήταν να μην ξαναπάρω συμβατικό φάρμακο, και να πάρω στα χέρια μου λίγο την υγεία μου.

Σκληρή απόφαση ήταν, γιατί έπρεπε να υπερβώ τους τεράστιους φόβους μου, του απρόβλεπτου, του ανάπηρου, του δυσοίωνου.

Όταν όμως έφτασα στο Αμήν, με όλα "τα συμβατικά" αποφάσισα ότι και να πεθάνω δεν τρέχει τίποτα. Εκεί σε αυτήν την σκέψη, κάτι συνέβη, σαν εξαφανίστηκαν όλοι οι φόβοι σε μια ριπή.

Από το 2010 και μετά δεν έχω ακουμπήσει συμβατικό φάρμακο και εδώ και λίγα χρόνια (μέχρι σήμερα) ούτε κορτιζόνη, ούτε εξετάσεις, ούτε μαγνητικές, ούτε δηλητηριώδη σκιαγραφικά.

Έχω βρει στην πορεία μου και στις γνώσεις που έχω αποκομίσει σύμφωνα με τις εμπειρίες τις Αληθινές των ανθρώπων μέσα στο Χορό (και όχι απέξω), συνδύασα πολλές από αυτές τις γνώσεις (με την βοήθεια και επιστημόνων) σε μία ενιαία Θεραπεία η οποία κάθε χρόνο αλλάζει λίγο πολύ σαν προσαρμόζεται με αυτά που "ζητάει" ο οργανισμός μου όσο ωριμάζει, μεγαλώνει.

Δεν θέλω να μπω σε άλλες λεπτομέρειες, απλά θα πω μονάχα... δεν υπάρχει τίποτα απρόβλεπτο στην σκλήρυνση, ποτέ δεν υπήρχε.

Αυτή είναι η Θεραπεία μου σήμερα stam.
Εικόνα

Ο καθένας μας μπορεί να έχει την Δικιά του θεραπεία, αν υπερβεί του ψεύτικους φόβους του μυαλού και των γιατρών, και σιγά σιγά να χτίσει την Υγεία του με αυτά που πιστεύει ότι βοηθούν και να διώξει αυτά που βαραίνουν.
Η Ζωή Αξίζει μια τέτοια Δοκιμασία.
Να σαι καλα Σταθη για την ενημέρωση. Παιρνω κ γω καποια απο αυτα (ubiquinol, λαδακι ενίοτε). 2 ερωτήσεις έχω... το λινέλαιο ειναι σαν το μουρουνέλαιο ας πουμε? κ επίσης το ginkgo biloba αποτι τσεκαρα ειναι αντιοξειδωτικο... ειναι καλο?
 #130590  από Στάθης
 Πέμ Οκτ 11, 2018 10:27 pm
stam_ έγραψε: Πέμ Οκτ 11, 2018 1:23 pm Να σαι καλα Σταθη για την ενημέρωση. Παιρνω κ γω καποια απο αυτα (ubiquinol, λαδακι ενίοτε). 2 ερωτήσεις έχω... το λινέλαιο ειναι σαν το μουρουνέλαιο ας πουμε? κ επίσης το ginkgo biloba αποτι τσεκαρα ειναι αντιοξειδωτικο... ειναι καλο?
To λινέλαιο είναι ακριβώς σαν το μουρουνέλαιο, απλά είναι φυτικό και χρειάζεται ας πούμε την τριπλάσια ποσότητα να είναι θεραπευτικό. Εγώ βέβαια το προτιμώ γιατί μου αρέσει περισσότερο, μπαίνει και σε σαλάτες, τρώγεται και σκέτο. Η βέλτιστη δόση πιστεύω είναι 2κσούπας λινέλαιο την ημέρα (alpha-linolenic acid ALA), ισοδυναμεί σε Ωμέγα3 με το μουρουνέλαιο (EPA and DHA omega-3). Δοκίμασέ το μπορεί να σου αρέσει ;)

Το Ginkgo biloba stam_ είναι απίστευτο. Απλά κάνε το Google και θα καταλάβεις.
Aguilar έγραψε: Τετ Οκτ 10, 2018 1:29 pm Υ.Γ.: Ευχαριστούμε που μπήκες στον κόπο για την φωτογραφία Στάθη! Είναι τα προϊόντα που όντως χρησιμοποιείς, σωστά; Rapunzel leinöl, Κατσικίσιο Kefir κλπ
Αυτόν τον καιρό ναι, είναι καλό σχήμα για έναν "σχετικά" αποτοξινωμένο οργανισμό. Κάποιος που ξεκινάει μια τέτοια Θεραπεία μπορεί π.χ. να προσθέσει περισσότερα αντιοξειδωτικά, όπως το Άλφα Λιποϊκό Οξύ ή με Ρεσβερατρόλη, ή βιταμίνη C, σίγουρα και η Βιταμίνη D είναι πολύ χρήσιμη & Θεραπευτική.