• Εχω η δεν εχω?μια βοηθεια...

  • Είστε καινούργιο μέλος; Παρουσίαστε τον εαυτό σας στην κοινωνία του MSSociety.
Είστε καινούργιο μέλος; Παρουσίαστε τον εαυτό σας στην κοινωνία του MSSociety.
 #130513  από VALIA
 Τρί Σεπ 25, 2018 2:07 pm
Γεια σας και απο μενα!Εχω διαφορα συμπτωματα απο αρχες Αυγουστου αλλα δε ξερω τι ειναι.Θα προσπαθησω να τα γρψω εν συντομια.Αρχες αυγουστου 4 ,5 μερες αισθανομουν μια ελαφρια κουραση και ενα βαρος στις γαμπες κυριως πισω.Μετα τελος αυγουστου βλεπω στο ενα μου δαχτυλο στο χερι ενα μυ να κουνιεται μια φορα, την αλλη μερα το βλεπω στην πατουσα μου ενα μυ να κουνιεται καμια 15αρια φορες.Την επομενη αρχισα να αισθανομαι κτ στο κεφαλι μια μπροστα μια μεση μια πλαι παντου κτ σα παγωμα τη μια σα μουδιασμα?(επιανα το σημειο κ καταλαβαινα οτι βαζω το χερι μου )κ μετα σαν καψιμο εντονο.Αυτο ηταν πιο εντονο δυο μερες οχι ολη μερα ερχοταν κ εφευγε,μπορει για 2 λεπτα κ την επομενη να κρατουσε 4 ωρες με διαφορετικη ενταση το καψιμο κ στον υπνο δεν το καταλαβαινα)Μετα με πιανει κπ βραδια μουδιασμα στα χερια μολις ξυπνουσα εκανα μασαζ εφευγε.Κπ φορες για 2 λεπτα η στιγμιαια κπ καψιματα σε δυο σημεια στο δεξι χερι.2 μερες κατεβηκα ανεβηκα 2 οροφους αγκαλια με το παιδι μου κ μετα ειχα τρεμουλο στα ποδια για 2 ,3 λεπτα.
Κπ φορες μου φευγει το ενα η και τα δυο γονατα λυγιζουν κ επανερχονται συνηθως μονα τους, εκτος απο 2 ,3 φορες που τα επανεφερα εγω.Εχω λιγο θολομα κπ φορες που παει κ ερχεται (οοφθαλμιατρος δε μου βρηκε τπτ)Και αυτα που επιμενουν ειναι κπ κινησεις που νιωθω, δε φαινονται ,κυριως στις πατουσες σαν ηλεκτρισμος, σαν κινηση μυ αλλες φορες. Δεν τα χω συνεχομενα αλλα τα νιωθω αρκετες φορες τη μερα και το καψιμο στο κεφαλι που παει κ ερχεται....
Εκανα μαγνητικες αυχενα κεφαλι γονατα.Κεφαλι καθαρη αυχενα μια κηλη και ενα ευθειασμο αυχενα (ελαφρυ αυχενικο μου το πε ο ορθοπαιδικος)γονατα μια εκφυλιση βαθμου 1 μηνισκου και υγρο στα γονατα.ο ενας ορθοπαιδικος μου πε οτι δεν οφειλεται εκει το λυγισμα στα γονατα ο αλλος μου πε οτι θα μπορουσε ν ειναι κ απο κει. ΣΔτις μαγνητικες δεν μου τις εκαναν με σκιαγραφικο.Τοση μεγαλη διαφορα ειναι δε θα εδειχναν κατι?Νευρολογο δεν εχω παει ακομα γιατι μου εκλεισαν ραντεβου σε 1,5 μηνα επιτελους πλησιαζει...Προφανως δε περιμενω διαγνωση αλλα καθε βοηθεια ευπροσδεκτη.Καπου ήθελα να τα πω μαλλον καθως δεν θελω να τα μοιραστω αυτα με τους δικους μου κ τους αγχωσω.Σιγουρα παντως οι τελευταιοι μηνες δεν ηταν και οι καλυτεροι μου ειχα αρκετο αγχος κ κουραση ψυχολογική.Περιμενω τα μηνυματα σας!!Ευχαριστω...
 #130514  από Στάθης
 Τρί Σεπ 25, 2018 3:34 pm
Γεια σου Βάλια,

το συσσωρευμένο άγχος που πέρασες (& περνάς) σε έχει νευρολογικά βγάλει εκτός, διότι συνήθως το συσσωρευμένο άγχος (το οποίο προέρχεται 100% από τους φόβους) μας, οδηγεί σε τοξική σχέση με τον εαυτό μας, πνευματικά και σωματικά.

Π.χ. συνήθως ένας καπνιστής καπνίζει τα τριπλάσια, δεν κοιμόμαστε καλά, άλλος παθαίνει βουλιμία, και άλλος ανορεξία, δεν ασκούμαστε, χάνουμε τελείως επαφή με την Αναπνοή μας, την Καρδιά, θυμώνουμε, φοβόμαστε, στεναχωριόμαστε και εκατοντάδες άλλες παρενέργειες οι οποίες μας οδηγούν σε αυτά που περιγράφεις, την αρρυθμία (και κατάρρευση) του Κεντρικού Νευρικού Συστήματος.

Τα συμπτώματα Βάλια που βιώνεις φαίνεται ότι είναι νευρολογικής φύσεως, για την ακρίβεια φλεγμονές εδώ και εκεί που ξεπηδάνε μόνο και μόνο για να αρχίζουμε να το "παίρνουμε αλλιώς".

Οπότε πάρε δύο βαθιές ανάσες, μίλα με τον νευρολόγο σου (προτείνω βέβαια να είσαι και λίγο επιφυλακτική) και βρες τις χρυσές τομές που μπορείς να κάνεις για τον εαυτό σου στο Πνευματικό, στην Διατροφή και στην Άσκηση. Όλα αυτά βοηθούν πάρα πολύ προς την γαλήνη και την ενδυνάμωση του οργανισμού μας. Εν τέλη στην Υγεία μας.

Εδώ μέσα θα βρεις πολλά πάνω στα διάφορα προς αυτήν την κατεύθυνση.
Ευχή μου όλα περαστικά να είναι & καλή Δύναμη.
 #130515  από VALIA
 Τρί Σεπ 25, 2018 6:05 pm
Γεια σου Στάθη!Σε ευχαριστω πολύ για την απάντηση σου!!Η αλήθεια ήδη προσπαθώ να το παρω αλλιώς και να αλλαξω κάποια πράγματα κυρίως ψυχολογικά και μετά στη διατροφή μου (αν και για το δευτερο δεν εχω κανει κτ ιδιαιτερο ακομα περα απο ψαξιμο στο ιντερνετ και κπ σκεψεις, ομως ελπιζω να τα καταφερω.Ανυπομονω πως κ πως για την επισκεψη μου στο νευρολογο και φυσικά για να ξερω τι γίνεται σκεφτομαι απο τωρα ποτε θα ναι καλα για να επαναλάβω και μια δευτερη μαγνητική.Υγεια σε όλο το κόσμο ευχομαι ...