• φοβαμαι αφανταστα εχω χασει τη ζωη μου ειμαι κουρελιι

  • Είστε καινούργιο μέλος; Παρουσίαστε τον εαυτό σας στην κοινωνία του MSSociety.
Είστε καινούργιο μέλος; Παρουσίαστε τον εαυτό σας στην κοινωνία του MSSociety.
 #130103  από sodimitris
 Πέμ Ιουν 07, 2018 5:21 pm
καλησπερα σε ολους και ευχομαι τα καλυτερα.
ειμαι 30 ετων και με λενε Δημητρη,το 2007 επαθα για πρωτη φορα στη ζωη μου κριση πανικου απο τοτε αρχισε η διαμαχη με το εντερο μου ενω μεχρι τοτε ημουν μια χαρα στο εντερο..περασα μια μεγαλη καταθλιψη κ με τη βοηθεια ψυχολογου το ξεπερασα.απλα αναφερω αυτο για αρχη μιας και οι διαταραχες του εντερου δισκοιλιοτητα και ευκοιλιοτητα το εχω μεχρι κ σημερα.
τα τελευταια 3 χρονια εχω ζαλαδες δευτερολεπτου που ενιωθα αργα αργα πολυ αργα να αυξανοντε.στις 19 δεκεμβρη φετος περασα μια υπερβολικα εντονη ζαλαδα και για 3 μηνες δε μοορουσα να σηκωθω απο το κρεββατι...και απο τοτε αρχιζει ο γιλγοθας μου..εχω κανει οτι υπαρχει απο αιματολογικη εξεταση,υπεριχο ανω κατω κοιλιας,μαγνιτικη εγκεφαλου,αξονικη εγκεφαλου-αυχενα-κοιλιας,εχω βαλει χόλντερ.εχω δει οτι ειδικοτητα σχεδων υπαρχει..5 ωριλα 2 νευρολογους κλπ κλπ...το θεμα μου ειναι οτι ειμαι ολη μερα σπιτι λογο της ασταθειας δεν μπορω να κανω τιποτα εχω κλειστει στον εαυτο μου και κλαιω ασταματητα.οταν ακουμπαω τα ποδια ξαπλωμενος με λιγη δυναμη ενομενα αρχιζει ενα τρεμουλο στα ποδια πολυ,εχω εμβοες, και σαν να μην εχω την οραση που ειχα( εχω δει 3 οφθαλμιατρους) οι μονες γνωστες παθησεις που εχει το σωμα μου ειναι μια κυρσοκοιλη στον αριστερο ορχη,ενα ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ στραβο διαφραγμα και εδω κ μηνες αρκετο υγρο στο αυτι μου.να πω οτι πριν τις 19 δεκεμβρη που ξεκονησε ολο αυτο ειχα συμπτωματα που τα αγνοουσα οπως οταν κατεβαινα σκαλες ενιωθα την κινηση του ποδιου μου σα να ειμαι διακεκομενη ενο δεν φενοταν με το ματι επεισης το ιδιο πραγμα κ στο χερι καπιες φορες μολις το κινουσα.στγνωμη αν κουρασα αλλα πραγματικα ειμαι ενα κουρελι
 #130104  από Στάθης
 Πέμ Ιουν 07, 2018 5:37 pm
Γεια σου Δημήτρη, μια γνωστή πάθηση που δημιουργεί ζαλάδες, αστάθεια και εμβοές είναι οι ΧΕΝΦΑ (CCSVI) που σημαίνει Χρόνια εγκεφαλονωτιαία φλεβική ανεπάρκεια. Επειδή είναι μια πρόσφατα αναγνωρισμένη πάθηση κανένα από τα συμβατικά μέσα (νοσοκομεία & ιατροί) δεν μπορεί να κάνει διάγνωση της εν λόγο πάθησης. Βέβαια δεν γνωρίζω αν έχει σχέση με όλα αυτά που βιώνεις, το σίγουρο είναι ότι έχει σχέση με την πολλαπλή σκλήρυνση, θέμα του φόρουμ αυτού.

Για περισσότερα πάνω στο θέμα της ΧΕΝΦΑ μπορείς να ανατρέξεις σε πληροφορίες εδώ:
http://ccsvitalk.gr/blog/?page_id=185

Καλή Δύναμη Δημήτρη και εύχομαι να είναι γρήγορα περαστικά.
 #130223  από Βο1992
 Παρ Ιούλ 06, 2018 6:18 pm
Δημήτρη Καλησπερα. Είμαι 45 χρόνων και Εδώ και 18 χρονια παιδεύομαι και εγω με ευερέθιστο έντερο, ζαλάδες, πονοκεφάλους και τα τελευταία 5 χρονια με ενα αυτοάνοσο πολυ ζόρικο, που λέγεται κνιδωτικη αγγειιτιδα. Εχω πάει και εγω σε όλες τις ειδικότητες και εχω δοκιμάσει οτι φάρμακο μπορείς να φανταστείς. Αυτο που με βοήθησε ειναι μια βιοσυντονιστρια η Λανα. Πόλλοι δεν τα πιστεύουν, αλλα θα σου έλεγα να δοκιμάσεις. Αν θέλεις πληροφορίες ρώτησε με. Προπάντων όσο και δύσκολο να σου φαίνεται, μην το βάζεις κάτω. Η ψυχολογία παίζει το σημαντικότερο ρόλο!