• Δε έχω διάγνωση τρία χρόνια μετα

  • Είστε καινούργιο μέλος; Παρουσίαστε τον εαυτό σας στην κοινωνία του MSSociety.
Είστε καινούργιο μέλος; Παρουσίαστε τον εαυτό σας στην κοινωνία του MSSociety.
 #129331  από new_angel
 Σάβ Δεκ 16, 2017 1:10 am
Καλησπερα,

Το ηλεκτρομυογραφημα δεν ποναει με την στενη ενοια του ορου, αλλα δεν ειναι και ευχαριστο. Γενικα μην φοβάσαι. Βιταμινη D εχω και εγω χαμηλη και περνω 8Κ. καθε βραδυ και την παρακολουθω μεχρι να φτασει στο ανωτερο επιτρεπτο επιπεδο καί να την σταματήσω. Νομιζω καλο θα ηταν να μηλησεις με τον γιατρο σου για το ποσο πρεπεί να πέρνεις! Και φυσικα να προσαρμοζεις την δόση αναλογα με τα αποτελεσματα τον εξετασεων αιματος που καλο ειναι να κανεις για οσο την πέρνεις. Πχ μια φορα στο τριμηνο
 #129344  από Elena10
 Σάβ Δεκ 16, 2017 7:35 pm
Ευχαριστώ η γιατρός μου δίνει 25000 iu μία φορά τη βδομάδα είχα αρχικά 4 βιταμίνη d και με 4000 iu κάθε μέρα πήγε στο 20 μου είπαν ότι καλό είναι να πάει στο σαράντα
 #129348  από elpida*
 Δευ Δεκ 18, 2017 12:01 am
Έλενα, λίγο μπερδεμένα μας τα λες. Σου έδωσε ο ρευματολογός Cymbalta και Lyrica? Δυο πολύ δυνατά χάπια για τον νευροπαθητικό πόνο, χωρίς καν διάγνωση; Αν πραγματικά υπάρχει σε εσένα σκλήρυνση, δεν κάνουν αυτά τα χάπια. Επίσης δεν πας σε ρευματολόγο, αλλά σε νευρολόγο. Και μας γράφεις στο μήνυμα σου πως δεν πας σε νευρολόγο; Ο λόγος; Μην περιμένεις να σου δώσουμε διάγνωση σε ένα φόρουμ, αν δεν σε δει γιατρός καλή μου. Το ηλεκτρομυογράφημα είναι κάτι παιδικό. Βρέχουν με νερό κάτι βραχιολάκια αυτοκόλλητα και στα περνούν στα χέρια και στα πόδια, λίγο τσίμπημα αισθάνεσαι και να σε διαπερνά σαν λίγο ρεύμα. Εξετάζουν την αγωγιμότητα των νεύρων έτσι. Δεν είναι όμως διαγνωστική εξέταση σκλήρυνσης.Τα Lyrica και τα Cymbalta τα έχω πάρει πολλάκις για την ινομυαλγία μου και δεν είναι παίξε γέλασε. Έχουν τρομερές παρενέργειες και δεν μπορείς να τα παίρνεις χωρίς να υπάρχει σοβαρός λόγος. Πήγαινε σε νευρολόγο και κάνε τις αιματολογικές σου πρωτίστως και τις μαγνητικές σου αν στις συστήσει και μετά μπες να μας πεις αν βρέθηκε άκρη. Ιάσεις και εκτιμήσεις σε ιντερνετικούς ιστοτόπους ειναι επικίνδυνο να ζητάς, όταν μπορεί να υποβόσκει σοβαρή ασθένεια. Καλή τύχη.
 #129349  από Elena10
 Δευ Δεκ 18, 2017 11:59 am
Αυτό ακριβώς έχω γράψει δε έχω διάγνωση και εμένα ο πόνος ήταν αρχικά πολύ δυνατός στη μέση μη γνωρίζοντας τι έχω κα με δύο χρόνια αφορητων πόνων με έστειλε γενικος γιατρός σε ρευματολογο αλά και από τους ρευματολογους έχω διαφορετικές διαγνώσεις ο ένας βρισκει ιερολαγονιτιδα κα ο άλλος όχι για αυτό επειδή δε έβρισκε ο άλλος ρευματοκογος τπτ το υπέθεσε από τα συμπτώματα ότι είναι νευροπαθητικος πόνος ινομυαλγία να αναφέρω ότι στην αρχή που είχα ουρολοιμώξεις πήρα πολλές αντιβιωσεις και μία από αυτές ήταν η cymbalta όπου έχω διαβάσει ότι λόγω των τοξινών δημιουργεί νευροπάθεια αλλά επειδή δε βρίσκω άκρη και απλώς έχω συμπτώματα που είναι παρόμοια σε πολλές ασθενειες για αυτό ο δεύτερος ρευματοκογος μου δώσε λυρικά και συμπαλτα τα οποία δε με βοήθησαν σας ευχαριστώ πολύ θα πάω και σε νευρολόγο να αναφέρω ότι είχα πάει σε μία νευρολόγο στη αρζη των πόνων ούτε και εκείνη βρήκε τι έχω αν και δε μου έκανε καμία εξέταση απλώς πήρε το ιστορικό μου και τα συμπτώματα και μου δώσε βιταμίνες εγώ δε καταλάβαινα πως θα φύγει ο πόνος με βιταμίνες και μου είχε πει ξαναέλα να δούμε αν πειραχτηκαν τα νεύρα με μία εξέταση που λέγεται ηλεκτρομυογραφημα έχω κουραστεί όμως ΓΤ δε βρίσκω άκρη και έχω κουραστεί από τους γιατρούς αν ήταν όμως από το άγχος ή ινομυαλγία θα με είχαν βοηθήσει τα λυρικά και τα συμπαλτα εγώ γνωρίζω ότι δε έχω διάγνωση έχω συμπτώματα και δε βρίσκουν οι γιατροί τι έχω πάντως σας ευχαριστώ
 #129350  από Elena10
 Δευ Δεκ 18, 2017 12:03 pm
Ίσως δε έπεσα σε καλο γιατρό ή αλήθεια είναι όμως ότι η νευρολόγος που είχα πάει στη αρζη ότι και αυτή έβρισκε κάτι και απλώς μου δώσε βιταμίνες για αυτό δε ξανασκέφτηκα να πάω σε νευρολόγο και πήγαινα σε ρευματολογο ΓΤ πλέον σκέφτηκα ότι εφόσον δε βρίσκουν κάτι είναι θέμα άγχους ή μιας αρρώστιας που όπως μου κλείνει ο ρευματοκογος σχετίζεται με το άγχος και λέγεται ινομυαλγια
 #129351  από Elena10
 Δευ Δεκ 18, 2017 12:05 pm
Ίσως έπρεπε από την αρχή να πάω σε ενανοσοκομειο και όχι εξ γιατρούς αλλά επειδή υπέφερα από τους πονους και δούλευα ήθελαν να μου κλείσουν ραντεβού μετά από τρεις μήνες
 #129352  από Elena10
 Δευ Δεκ 18, 2017 12:11 pm
Δε ανέφερα ποτέ ότι έχω σκπ εύχομαι όλοι να είστε καλά απλώς ξέρω ότι έχω συμπτώματα όπως μουδιάσματα κτλ και δε βρίσκω άκρη
 #129353  από Elena10
 Δευ Δεκ 18, 2017 12:29 pm
Και για να το αναφέρω ποιο σωστά ο γενικός γιατρός με έστειλε σε ρευματολογο και μου έδωσε να κάνω αρχικά μαγνητική στις ιερολαγονιας αρθρώσεις από βρέθηκε φλεγμονή και σκληρυνση και έτσι ο πρώτος ρευματοκογος μου είπε έχω ιερολαγονιτιδα και ο δεύτερος μου είπε δε έχω κάτι τέτοιο και έτσι από τα συμπτωματα μου δώσε τα λυρικά και τα συμπαλτα εγώ δε φταίω σε κάτι αν οι γιατροί δ μπορούν να βρουν τι έχω ακολούθησα αυτά που μου είπαν να κάνω ως πιο ειδικοί και σαφώς επειδή δε έβρισκα τι είχα και τα συμπτώματα έμοιαζαν νευρολογικού τύπου πήγα στη αρζη και σε νευρολόγο αλλά επειδή δε μου έκανε κάποια εξέταση και αυτή από τα συμπτώματα και το ιστορικό μου είπε να πάρω βιταμίνες και να πάω μετά να δω αν υπάρχει με το ηλεκτρομυογραφημα πρόβλημα στα νεύρα και είχα έντονους πόνους όταν πήγα και δε μου έδωσε κάτι για του πόνους παρά μόνο βιταμίνες για αυτό δε ξαναπήγα ίσως πρέπει να βρω ένα καλό νευρολογο