• Δε έχω διάγνωση τρία χρόνια μετα

  • Είστε καινούργιο μέλος; Παρουσίαστε τον εαυτό σας στην κοινωνία του MSSociety.
Είστε καινούργιο μέλος; Παρουσίαστε τον εαυτό σας στην κοινωνία του MSSociety.
 #129270  από Elena10
 Πέμ Δεκ 07, 2017 8:24 pm
Καλησπέρα η δική μου ιστορία δε ξέρω αν έχει σχέση με σκοπό δε έχω διάγνωση άρχισε από ουρολοιμώξεις και πήρα πολλές αντιβιωσειε περνώντας όλες αυτές τις αντιβιωσειε με έπιασε ένας έντονος πόνος στη μέση που ξεκίνησε από το ιερό οστό πήγα σε ρευματολογο μου δώσε μαγνητική και βρέθηκε σκλήρυνση και φλεγμονή μου δώσε αντιφλεγμονώδη για έξι μήνες πήγα και σε άλλο ΓΤ δε έβρισκα λύση και μου είπε ότι δε έχω φλεγμονή μου είπε να πάρω τα λυρικά και τα συμπαλτα εγώ έχω καψίματα και μουδιάσματα μυρμυγκιασματα και ένα περίεργο σύμπτωμα όπως ηλεκτρισμό και τη μέρα και τη νύχτα είχα έντονους πόνους είχα να κοιμηθώ δύο χρόνια τα συμπτώματα αυτά φεύγουν ποτέ ακόμη τα έχω τρία χρόνια και δε μπορώ άλλο θέλω να βρω λύση τα λυρικά και τα συμπαλτα μου τα δώσε ο ρευματολογικά για το άγχος αλλά δε με βοήθησαν ούτε στο ύπνο και στα μουδιάσματα ο ηλεκτρισμός τι σύμπτωμα είναι φύγουν? Και πως θα μπορούσα να βρω λύσεις
 #129271  από manolo
 Παρ Δεκ 08, 2017 8:39 am
Καλησπερα,παίξε φυτικά αφού τα χημικα φάρμακα απετυχαν ως συνηθως ,πάρε χάπια κουρκουμα της health aid τα οποια λιώνουν στο στόμα εύκολα για ποιο εύκολη απορρόφηση και ταχίνι με μέλι μετα για να αλλάξει και η γευση και για τον ύπνο πάρε έλαιο κάνναβης,σίγουρα δεν παρέχουν άμεση ανακούφιση,θέλουν τον χρονο τους να δράσουν,σε μένα με χρηση ενα μήνα,πέρασε η πτώση του αριστερού ποδιού το οποίο σερνόταν και τα μουδιασματα στο αριστερο χερι,δοκίμασε δεν εχεις τίποτα να χάσεις ,η φύση έχει τον τροπο να της να γιατρέψει.
 #129272  από Elena10
 Παρ Δεκ 08, 2017 9:28 am
Ευχαριστώ η αλήθεια είναι ότι επειδή το περνάω τρία χρόνια το ψάξα και ομοιοπαθητικά μετά τα αντιφλεγμονώδη έκανα ομοιοπαθητική για έξι μήνες αλλά είχα περισσότερες παρενέργειες κα δε μπορούσα να είμαι καλά στη δουλειά αν και η ομοιοπαθητικός μου είχε πει θα έχω έξαρση των συμπτωμάτων θέλω να ρωτήσω τα μουδιάσματα ο ηλεκτρισμός τα μυρμυγκιασματα φεύγουν καποια στιγμή με συμπλήρωμα κουρκουμά δε έχω κάνει κάτι κα κάτι άλλο διάγνωση κάνατε πόλοι από σας χρόνια να βρείτε ή βρήκατε αμέσως ΓΤ είμαι τρία χρόνια έτσι και μου κάνει εντύπωση που δε έχω διάγνωση οκ το άγχος το καταλαβαίνω ότι συμβάλει μπορώ να πω δε έχω ιδιαίτερο πήγαινα με αφορμή τους πόνους στη δουλειά επομένως έχω μάθει είναι οκ
 #129296  από Elena10
 Τετ Δεκ 13, 2017 10:52 pm
Καλησπέρα θα ήθελα απλώς να μου πείτε κάποια μέλη αν έχετε ηλεκτρισμό στο σώμα και για πόση ώρα δε έχω διάγνωση και αυτό το σύμπτωμα πέρα από τα μουδιάσματα και τις βελονιες είναι που με ενοχλεί ο γιατρός μου είπε ό ρευματολογος διότι δε πάω σε νευρολόγο καθώς δε έχω βρει τι έχω ότι έχει ακούσει για ηλεκτρισμό που συνοδεύεται από τινάγματα και όχι μόνο ηλεκτρισμό χωρίς τινάγματα σας παρκαλ οποίος το δει ας απαντήσει ΓΤ ταλαιπωρούνται χωρίς διάγνωση τρία χρόνια και έχω κάψιμο στους μηρούς όταν κάθομαι κυριως
 #129297  από Στάθης
 Πέμ Δεκ 14, 2017 12:05 am
Καλησπέρα Έλενα, οι ηλεκτρισμοί και τα καψίματα μπορεί να προέρχονται από φλεγμονές στο ΚΝΣ, όπου θεωρούνται συμπτώματα της σκλήρυνσης. Δεν έχει σημασία αν έχεις διάγνωση ή όχι. Σημασία έχει να μπορέσεις να πιάσεις τα μηνύματα που σου στέλνει το σώμα σου και να δουλέψεις πάνω σε αυτά που μπορείς προς την κατεύθυνση της αντιοξείδωσης και καταπολέμηση των φλεγμονών με ορθό κατά την άποψή μου αντιφλεγμονώδη τρόπο.

Για να το κάνω πιο απλό, εάν καπνίζεις το σώμα σου δεν το αντέχει άλλο, έχει οξειδωθεί το νευρικό σου σύστημα και χρειάζεται ανάσες. Εάν αγχώνεσαι υπερβολικά, φοβάσαι, θυμώνεις τότε ανεβάζεις τις φλεγμονώδης ορμόνες του σώματος και δημιουργούνται εστίες εδώ και εκεί. Εάν η διατροφή εμπεριέχει συστατικά κακής ποιότητας τότε έχει στρεσαριστεί το σώμα σου και χρειάζεται η διατροφή βελτίωση. Εάν εάν τα έαν για κάθε έναν μας είναι διαφορετικά, αλλά καταλήγουν στο ίδιο αιτιατό-οξείδωση και σύμπτωμα-φλεγμονές.

Μην σε ανησυχεί αυτό που περνάς τόσο πολύ, γιατί σαν να έχεις παραλύσει νοητικά έχεις θολώσει και δεν βλέπεις Φως. Υπάρχει Φως, δώσε ανάσες στον εαυτό σου, προπάντων μην το βάζεις κάτω. Ελαφριά άσκηση, καλή διατροφή, και με Πίστη ότι κάτι σου συμβαίνει για Καλό, κόψε τα φάρμακα και τις αντιβιώσεις και ξεκίνα πιο βιολογικά προϊόντα που βοηθούν όπως π.χ. ιατρική κάνναβη, χαμομήλι, βαλεριάνα, πασιφλόρα για τον ύπνο, μπορείς να δοκιμάσεις Κουρκουμά για τις φλεγμονές, Λινέλαιο για τα Ομέγα-3 και άλλα πολλά. Θα βρεις πολλές ενδιαφέρον πληροφορίες αν ψαχτείς προς αυτήν την κατεύθυνση.

Όσο βελτιώνεις την ποιότητα ζωή σου, τόσο σιγά σιγά θα μπορέσεις να καταλάβεις και γιατί σου συμβαίνουν όλα αυτά και να συνεχίζεις πιο δυνατά !

Όλα τα παραπάνω πηγάζουν από τα βιώματά μου, είναι ξεκάθαρα η δικιά μου εμπειρία και ελπίζω να μπορείς να βρεις την λύση να λυθείς από τα συμπτώματα που σου ταλαιπωρούν.
 #129298  από Elena10
 Πέμ Δεκ 14, 2017 11:54 am
Ευχαριστώ ευτυχώς δε έχω καπνίσει ποτέ στη ζωή μου η διατροφή μου είναι σχετικά καλή και άγχος το καταπολεμω θα προσπαθήσω με συμπληρώματα
 #129299  από Elena10
 Πέμ Δεκ 14, 2017 11:57 am
Απλώς μου έκανε εντύπωση που η γιατρός έχει ακούσει για ηλεκτρισμό κάποιων δευτερολέπτων από τινάγματα ενώ εγώ για ώρα ηλεκτρισμο για αυτό λέω αν κάποια μέλη μπορούσαν να απαντήσουν αν κρατάει ώρα ο ηλεκτρισμός η όχι και ιδίως το έχω στον ύπνο ή μόλις σηκώνομαι από υπνο
 #129300  από Στάθης
 Πέμ Δεκ 14, 2017 12:16 pm
Μπράβο σου Έλενα για τις θετικές κατευθύνσεις σου, πιστεύω ότι θα μπορέσεις να ξεπεράσεις σύντομα το πρόβλημά σου.

Ο ηλεκτρισμός είναι μια νευρολογική ανωμαλία που βιώνεις. Προσωπικά π.χ. λόγο κάποιας φλεγμονής στον αυχένα όποτε σκύβω τον αυχένα νιώθω να με διαπερνάει ένα ηλεκτρικό ρεύμα κατά μήκος του σώματος. Αυτό σαν σύμπτωμα λέγεται Lhermitte's sign και είναι στιγμιαίο. Φαίνεται ότι δεν αντιστοιχεί στην δικιά σου περίπτωση, χωρίς όμως να μπορώ να αποκλείσω την πηγή του από το Κεντρικό Νευρικό Σύστημα κατά την άποψή μου. Σε γενικές γραμμές για τον ηλεκτρισμό πιστεύω βοηθούν αρκετά κάποια συμπληρώματα B-complex που τονώνουν το ΚΝΣ, τουλάχιστον είδα μια βελτιώση προσωπικά. Επίσης και κάποιο προϊόν ιατρικής κάνναβης (CBD-10% ή 15% Decarboxylated) μπορεί να σε βοηθήσει πολύ στον ύπνο και την χαλάρωση του νευρικού συστήματος, προτείνω επίσης να το δοκιμάσεις. Μην ξεχνάς να γυμνάζεσαι για να κρατάς τον μεταβολισμό σου υγιεί και τον ΚΝΣ δραστήριο (πάντα χωρίς εντάσεις όμως).
 #129327  από Elena10
 Παρ Δεκ 15, 2017 6:20 pm
Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω αν το ηλεκτρομυογραφημα ποναει και αν υπάρχει περίπτωση να προκαλέσει βλάβη στα νεύρα επίσης μου έχουν βρει χαμηλή βιταμίνη d έχει σχέση με κάτι?
 #129329  από away
 Παρ Δεκ 15, 2017 8:00 pm
Για το πρωτο δεν γνωριζω αλλα ο γιατρος μου με εδωσε να παιρνω D3.