• Καλησπερα Νεο μελος

  • Είστε καινούργιο μέλος; Παρουσίαστε τον εαυτό σας στην κοινωνία του MSSociety.
Είστε καινούργιο μέλος; Παρουσίαστε τον εαυτό σας στην κοινωνία του MSSociety.
 #125746  από Aurora S
 Τρί Ιαν 24, 2017 1:24 am
Οι εξετάσεις με ρεύμα είναι πιθανότατα τα προκλητα δυναμικά (evoked potentials). Με αυτά ελέγχουν τα οπτικά νεύρα και τα νεύρα των χεριών και των ποδιών.
Είναι εντελώς ανώδυνα οπότε μη σε ανησυχεί καθόλου αυτή η εξέταση.
Εύχομαι να τα πας καλά με τους γιατρούς σου και γενικά να πάνε όλα καλά :-)
 #125906  από new_angel
 Πέμ Ιαν 26, 2017 4:18 pm
Σας γραφω απο το νοσοκομειο....Προκλητα δυναμικα ηταν οκ....μου ειπαν οτι θα ξανακανω αξονικη αλλα οχι στο κεφαλι η στον αυχενα , αλλα στην σπονδιλικη στηλη!!!?? Μου πηραν 4 διαφορετικα φιαλιδια με αιμα και συνεχιζουμε.... ολοι μου λενε να μην ανησυχω η κλινικη εικονα ειναι ενος κανονικου ανθροπου......με εξερεση την οπτικη νευριτιδα που ακομα δεν υποχωρισε πληρος και φυσικα την μαγνητικη με τις 4 μικρεςμ εστιες.

Αυριο προχωραμε σε παρακεντηση....ειπα τον γιατρο να κανω και την εξεταση της χενφα...μου χαμογελασε και μου ειπε κατσε να βγαλουμε διαγνωση και θα ερθει η ωρα και για αυτο....


Ωχ παναγια μου αντε να βγουν τα αποτελεσματα.
 #125908  από Nikoskk
 Πέμ Ιαν 26, 2017 4:23 pm
υπομονη και μην χαλας την ψυχολογια σου και σε εμενα καπως ετσι ηταν πηρε μηνες για να βγει πορισμα και συνεχεια εξετασεις,κανε θετικες σκεψεις!!
 #125947  από new_angel
 Παρ Ιαν 27, 2017 1:51 pm
Nikoskk έγραψε:υπομονη και μην χαλας την ψυχολογια σου και σε εμενα καπως ετσι ηταν πηρε μηνες για να βγει πορισμα και συνεχεια εξετασεις,κανε θετικες σκεψεις!!
Ποπο ειναι πολυ ψυχθοφθορο αυτο με τις εξετασεις.......μου ειπαν οτι περιμενουν να ηρεμισει το σωμα μου απο την παρακεντιση και παμε για υπερηχο!? Τωρα που χρειαζετε υπερηχος θα σας γελασω!!!
 #126068  από new_angel
 Δευ Ιαν 30, 2017 5:43 pm
Καλησπερα και παλι σας γραφω απο το σπιτι...ολα ειναι ομορφα, μου βρηκαν ενα προβλημα στο αριστερο χερι στην εξεταση με τα ρευματα, αλλα δεν εχει να κανει με το κεντρικο νευρικο συστημα αλλα με το περιφεριακο...υπαρχει καπου καπως μια συμπιεση νευρου..?! αν καταλαβα σωστα. Ειπαν κατι off the record για κλινικα μονομενο γεγονος αν το μεταφραζω σωστα απο το γερμανικα. Ωστοσω επισιμη απαντηση θα εχω σε 3 βδομαδες γραπτως και με ταχυδρομειο στο σπιτι μολις βγουν τα αποτελεσματα της παρακεντησης και συνεκτιμηθουν... με την μαγνητικη, ουσιαστικα εχω 4 μικρες εστιες σε κλασικα σημεια σκληρηνσης οπως μ ειπε ,μια οπτικη νευριτιδα και εξαιρετικη κλινικη εικονα.... και θελει να δει και τα ολικλονικα ,off the record πιστευει πως πρεπει να κανω προλυπτικη θεραπεια με ιντερφερονες... να μην αλαξω lifestyle ωστοσω να μην πηνω αλκοολ και να να μη καπνιζω...και να αθλουμε χαλαρα και να τρωω και να ζω λογικα χωρεις υπερβολες ουτε προς το καλο ουτε προς το κακκο .Απο εκει και μετα να χαλαρωσω και να ξεχασω την ΣΚΠ και να απολαυσω την ζωη μ ανεξαρτητος αποτελεσματος ολογοκλονικων και τελικης διαγνωσης ζωντας λογικα και χωρεις υπερβολες.
 #126076  από Στάθης
 Δευ Ιαν 30, 2017 11:54 pm
new_angel έγραψε:Καλησπερα και παλι σας γραφω απο το σπιτι...ολα ειναι ομορφα, μου βρηκαν ενα προβλημα στο αριστερο χερι στην εξεταση με τα ρευματα, αλλα δεν εχει να κανει με το κεντρικο νευρικο συστημα αλλα με το περιφεριακο...υπαρχει καπου καπως μια συμπιεση νευρου..?! αν καταλαβα σωστα. Ειπαν κατι off the record για κλινικα μονομενο γεγονος αν το μεταφραζω σωστα απο το γερμανικα. Ωστοσω επισιμη απαντηση θα εχω σε 3 βδομαδες γραπτως και με ταχυδρομειο στο σπιτι μολις βγουν τα αποτελεσματα της παρακεντησης και συνεκτιμηθουν... με την μαγνητικη, ουσιαστικα εχω 4 μικρες εστιες σε κλασικα σημεια σκληρηνσης οπως μ ειπε ,μια οπτικη νευριτιδα και εξαιρετικη κλινικη εικονα.... και θελει να δει και τα ολικλονικα ,off the record πιστευει πως πρεπει να κανω προλυπτικη θεραπεια με ιντερφερονες... να μην αλαξω lifestyle ωστοσω να μην πηνω αλκοολ και να να μη καπνιζω...και να αθλουμε χαλαρα και να τρωω και να ζω λογικα χωρεις υπερβολες ουτε προς το καλο ουτε προς το κακκο .Απο εκει και μετα να χαλαρωσω και να ξεχασω την ΣΚΠ και να απολαυσω την ζωη μ ανεξαρτητος αποτελεσματος ολογοκλονικων και τελικης διαγνωσης ζωντας λογικα και χωρεις υπερβολες.
Γεια σου new_angel. Λίγη υπομονή, καλή επιτυχία για την τελική απάντηση. Πάντως πιστεύω ότι το να μην πίνεις αλκοόλ και να να μη καπνίζεις...και να αθλήσε χαλαρά και να τρως και να ζεις λογικά χωρίς υπερβολές ούτε προς το καλό ούτε προς το κακό, είναι από μόνο του προληπτική πραγματική θεραπεία.

Η ερώτηση, αν βαράς ενέσεις ιντερφερόνης "προληπτικά" ... πως στο καλό θα ζεις χαλαρός και θα ξεχάσεις την ΣΚΠ ?

Επίσης η ιντερφερόνη δεν είναι προληπτική θεραπεία, αλλά προληπτική φαρμακευτική αγωγή σύμφωνα με το φαρμακευτικό του προφίλ.

Καλή συνέχεια new_angel, δυνατός και ακμαίος :smile-muscle: :smile-smirk:
 #126077  από new_angel
 Τρί Ιαν 31, 2017 12:45 am
Στάθης έγραψε:
new_angel έγραψε:Καλησπερα και παλι σας γραφω απο το σπιτι...ολα ειναι ομορφα, μου βρηκαν ενα προβλημα στο αριστερο χερι στην εξεταση με τα ρευματα, αλλα δεν εχει να κανει με το κεντρικο νευρικο συστημα αλλα με το περιφεριακο...υπαρχει καπου καπως μια συμπιεση νευρου..?! αν καταλαβα σωστα. Ειπαν κατι off the record για κλινικα μονομενο γεγονος αν το μεταφραζω σωστα απο το γερμανικα. Ωστοσω επισιμη απαντηση θα εχω σε 3 βδομαδες γραπτως και με ταχυδρομειο στο σπιτι μολις βγουν τα αποτελεσματα της παρακεντησης και συνεκτιμηθουν... με την μαγνητικη, ουσιαστικα εχω 4 μικρες εστιες σε κλασικα σημεια σκληρηνσης οπως μ ειπε ,μια οπτικη νευριτιδα και εξαιρετικη κλινικη εικονα.... και θελει να δει και τα ολικλονικα ,off the record πιστευει πως πρεπει να κανω προλυπτικη θεραπεια με ιντερφερονες... να μην αλαξω lifestyle ωστοσω να μην πηνω αλκοολ και να να μη καπνιζω...και να αθλουμε χαλαρα και να τρωω και να ζω λογικα χωρεις υπερβολες ουτε προς το καλο ουτε προς το κακκο .Απο εκει και μετα να χαλαρωσω και να ξεχασω την ΣΚΠ και να απολαυσω την ζωη μ ανεξαρτητος αποτελεσματος ολογοκλονικων και τελικης διαγνωσης ζωντας λογικα και χωρεις υπερβολες.
Γεια σου new_angel. Λίγη υπομονή, καλή επιτυχία για την τελική απάντηση. Πάντως πιστεύω ότι το να μην πίνεις αλκοόλ και να να μη καπνίζεις...και να αθλήσε χαλαρά και να τρως και να ζεις λογικά χωρίς υπερβολές ούτε προς το καλό ούτε προς το κακό, είναι από μόνο του προληπτική πραγματική θεραπεία.

Η ερώτηση, αν βαράς ενέσεις ιντερφερόνης "προληπτικά" ... πως στο καλό θα ζεις χαλαρός και θα ξεχάσεις την ΣΚΠ ?

Επίσης η ιντερφερόνη δεν είναι προληπτική θεραπεία, αλλά προληπτική φαρμακευτική αγωγή σύμφωνα με το φαρμακευτικό του προφίλ.

Καλή συνέχεια new_angel, δυνατός και ακμαίος :smile-muscle: :smile-smirk:
Φιλε σταθη η ερωτηση ειναι θελω να βαραω???? θελω να παρω το ροσκο του 50%??? Θα μ πεις Εδω θα ο βλακας καπνιζα σαν το φουγαρο.....Εγω νομιζω πως αυτην την στιγμη χρειαζομαι αποτοξινωση.... και απο τα τσιγαρα και απο τα μπεργκερς και απο τα junk food, το τσιγαρο εχει φυγει απο την ζωη μου εδω και μια βδομμαδα οπως και καθε τι συσκεβασμενο....Γιατι ρε Σταθη μου την εσκασε ετσι δεν τα θελω γυρο μου και μ την σπανε.. Και αμα γουσταρω να φαω κρεας θα παω στον χασαπι της γειτονιας και θα παρω το καλητερο κομματι 1 με 2 φορες στις 15 μερρες. Απο την δουλεια μ παρετηθηκα...και ξεκιναω σε καινουρια δουλεια υποσχομενη να μην υπαρχει στρες....ξερεις στο γραφειο με παντοφλες , ελευθερο ωραριο , home office, οριζοντιες ιεραρχιες κτλ. Το ακριβος αντιθετο με την παλια μ η δουλεια μ εκανε πολυ κακκο...βασικα της επετρεπα να μ κανει κακκο...λαθος μ. ....νομιζω θα ψαξω να βρω κανα ψυχολογο ισως το εχω περισοτερο αναγκη απο τις θεραπιες...δεν περασα και λιγα μονος και ξενος μεταξυ ξενων... αν και αυτος θελει να με δωσει φαρμακα τι να πω...θα παω να ζησω σαν τον ιθαγεννη σε καμοια βραχονυσιδα η σε καμοια καλυβα σε κανα δασος.!!!! Αφου ειμαι γερος και με περνει να δοκιμασω να ζησω με μετρο και να δοκιμασω να αποτοξυνοθω απο τροφες και τσιγαρο και σκεψεις για κανα εξαμηνο χρονο θα το κανω αν δω οτι με περνει κατω βολτα...θα αρχισω να τρυπιεμαι με χημικα!!!!! Καιι ο θεος ειναι μεγαλος μπορει να βοηθισουν!!!!! Μεχρι τοτε πνευματικη και σωματικη αποτοξινοση!!!!!! Και ο θεος βοηθος
 #126736  από new_angel
 Παρ Φεβ 17, 2017 12:26 am
Καλησπερα, μια ερωτηση......σημερα πειρα την αποφαση πως το περπατημα πρεπει να γινει χαλαρο τζογκινγκ...μετα απο καποια ωρα ψηλοκουραστικα σε καμοια περιπτωση ομως δεν ηρθα στα ορια μου!!!!!! Ενο το ματι μ εχει επανελθει μετα απο εναμιση μηνα στο 90% οσο ειμουν ας το πουμε κουρασμενος η οραση στο ματι το γκαβο ειχε παει στο 70% η τελος παντον ψιλοχειροτερυσε!!!!

Οι εμπειροτεροι στις οπτικες νευριτιδες αυτο ειναι φυσιολογικο??? Η να τρεχω στους γιατρους ξανα?? Τωρα που μηλαμε ειναι σχεδον κανονικα!!!!

Να το παρω σαν σημαδι αραξε στα κυβικα σ και περπατα δεν εισαι ακομα ετοιμος για τζοκινγκ???

Τα νουμερα που εβαλα και η βαθμονομιση προκυπτουν απο το χαζο μ τα κεφαλι! Και ειναι μονο για ευκολια κατανοησης!!

:emojis-32:
 #126746  από Στάθης
 Παρ Φεβ 17, 2017 1:10 pm
new_angel έγραψε:Καλησπερα, μια ερωτηση......σημερα πειρα την αποφαση πως το περπατημα πρεπει να γινει χαλαρο τζογκινγκ...μετα απο καποια ωρα ψηλοκουραστικα σε καμοια περιπτωση ομως δεν ηρθα στα ορια μου!!!!!! Ενο το ματι μ εχει επανελθει μετα απο εναμιση μηνα στο 90% οσο ειμουν ας το πουμε κουρασμενος η οραση στο ματι το γκαβο ειχε παει στο 70% η τελος παντον ψιλοχειροτερυσε!!!!

Οι εμπειροτεροι στις οπτικες νευριτιδες αυτο ειναι φυσιολογικο??? Η να τρεχω στους γιατρους ξανα?? Τωρα που μηλαμε ειναι σχεδον κανονικα!!!!

Να το παρω σαν σημαδι αραξε στα κυβικα σ και περπατα δεν εισαι ακομα ετοιμος για τζοκινγκ???

Τα νουμερα που εβαλα και η βαθμονομιση προκυπτουν απο το χαζο μ τα κεφαλι! Και ειναι μονο για ευκολια κατανοησης!!

:emojis-32:
Γεια σου new_angel, όχι δεν χρειάζεται να τρέξεις στους γιατρούς, απλά να πάρεις δύο γνώσεις για το πως μεταφέρεται το σήμα από το Κεντρικό Νευρικό Σύστημα σε όλο τα σώμα.

Γενικά όταν ζεσταίνεται το σώμα μας εσωτερικά μετά από άσκηση, πυρετό ή από κάποια αγχος, θυμό κτλ, τότε αυτό έχει σαν αποτέλεσμα το μεταφερόμενο σήμα να ξεπηδάει ευκολότερο από τις πλάκες (βλάβες μυελίνης) και τα συμπτώματα να γίνονται εντονότερα. Στην περίπτωση σου η βλάβη στο οπτικό νεύρο είναι στην διαδικασία επούλωσης, οπότε όταν ζεσταίνεσαι θα νιώθεις μια ελαφρά χειροτέρεψη.

Συμβουλή μου είναι το γοργό περπάτημα, και θα έρθει η ώρα για ελαφρό τζόκινγκ όταν νιώσεις όταν δεν σε επηρεάζει. Γενικά δεν είναι κάτι που πρέπει να φοβάσαι, αλλά λίγο να ρίξεις το ένταση στην άσκησή σου, άσκηση που είναι απαραίτητη σαν το νερό για έναν με πολλαπλή σκλήρυνση (και όχι μόνο).

Γιαυτό και οι γιατροί μας συμβουλεύουν να αποφεύγουμε την ζέστη (και την έκθεση στον ήλιο) για να μην νιώθουμε χειρότερα τα συμπτώματα.

Εικόνα

Εικόνα
 #127485  από new_angel
 Πέμ Μαρ 30, 2017 1:12 am
Καλησπερα,
Σημερα πειρα στα χερια μου το πορισμα...το οποιο ειναι εν αρχη μια περιληψη τον πορισματον απο ολες τις εξετασεις που εκανα στο τελος καταληγει οτι δεν υπαρχουν αρκετα στοιχεια για να βγει πορισμα για το αν πασχω απο πολαπλη σκληρινση και πως πρεπει να κανω τις εξετασεις ξανα σε 6 μηνες και πως δεν χρειαζετε να παρω προλυπτικη φαρμακη αγωγη!!!!

Τα παραπανω ηταν υπογεγραμενα απο 3 ιατρους νευρολογους.

τι να πω δεν ξερω.....περιμενα πως το μαρτηριο θα τελειωσει και θα ξερω τι εχω!!!!!τωρα δηλαδη καθε 6 μηνες θα κανω μαγνητικες???

Δευτερο αν ο μαγνητικος τον 3 τεσλα ξεσκονισει κατι που ναι μεν υπηρχε αλλα ο 1.5 που εκανα στην ελλαδα δεν το επιασε τι θα γινει....θα με δωσουν φαρμακα για το τιποτα!!!!!! ??????

Εχω η δεν εχω ειδου η απορια!!!!