• καλή αρχή για που???

  • Είστε καινούργιο μέλος; Παρουσίαστε τον εαυτό σας στην κοινωνία του MSSociety.
Είστε καινούργιο μέλος; Παρουσίαστε τον εαυτό σας στην κοινωνία του MSSociety.
 #111783  από marykif
 Τετ Ιουν 17, 2015 10:34 pm
litsa μου καλησπέρα!!! τι συμπληρώματα να πάρω? στις αιματολογικές δεν βγήκε κάτι ιδιαίτερα χαμηλό..τη βιταμίνη D τη κοίταξε ο γιατρός και μου είπε ότι δεν είναι χαμηλά και δεν χρειάζεται να ενισχύσω τις εταιρίες... τι βιταμίνες χρειαζόμαστε στη περίπτωση μας? πολυβιταμίνες κοινές? ή κάτι πιο εξειδικευμένο?
Και από διατροφή? τι κάνετε? Γενικά ήμουν και είμαι προσεκτική της υγιεινής θα λεγα διατροφής...τώρα όμως μήπως πρέπει να προσέξω περισσότερο ή κατι συγκεκριμένο ή να τρώω κάτι σε μεγαλύτερες ποσότητες?....ο γιατρός δεν μου είπε...το μόνο ότι πρέπει να ξεκινήσω τα φάρμακα γιατί διαφορετικά με περιμένει το καροτσάκι...
 #111786  από litsa
 Πέμ Ιουν 18, 2015 12:19 am
για τους νευρολόγους είμαστε ...ξοφλημένοι....
μήπως είναι αυτοί ?
δεν ειμαι κατά των φαρμάκων, αλλά υπάρχουν και άλλα πράγματα...
πικρό αστείο... με την D... δύο χρόνια πριν είχα κάνει από μόνη μου την εξέταση...
και ελεγαν ότι είμαι μια χαρά...!!!!!

- ψυχοθεραπεία για το άγχος και την διαχείριση της κατάστασης μας, που όσο και να λέμε ότι είμαστε οκ, ας μην απατώμεθα...
- ήπια γυμναστική ή φυσιοθεραπεία
- αλκαλική διατροφή
- συμπληρώματα

:smile-flower:
 #111788  από marykif
 Πέμ Ιουν 18, 2015 12:34 am
μου έβαλες πολλά.....θα ξεκινήσω να ψάχνομαι με την αλκαλική διατροφή...τι είναι αυτό..?
και από συμπληρώματα εσείς τι λέτε?...κάπου μου είχες πει ότι βοηθούν στην αρχή....τι εννοούσες litsa? μετά τα συνηθίζει ο οργανισμός? να αλλάζω τα σκευάσματα?
τον νευρολόγο τον ενδιέφερε να μην πλουτίσω τις εταιρίες με τα συμπληρώματα αλλά την εταιρία με το copaxone .....να την πλουτίσω...γιατί διαφορετικά με περιμένει απ'έξω το καροτσάκι!!!
 #111789  από adrCy
 Πέμ Ιουν 18, 2015 12:46 am
marykif έγραψε:litsa μου καλησπέρα!!! τι συμπληρώματα να πάρω? στις αιματολογικές δεν βγήκε κάτι ιδιαίτερα χαμηλό..τη βιταμίνη D τη κοίταξε ο γιατρός και μου είπε ότι δεν είναι χαμηλά και δεν χρειάζεται να ενισχύσω τις εταιρίες... τι βιταμίνες χρειαζόμαστε στη περίπτωση μας? πολυβιταμίνες κοινές? ή κάτι πιο εξειδικευμένο?
Και από διατροφή? τι κάνετε? Γενικά ήμουν και είμαι προσεκτική της υγιεινής θα λεγα διατροφής...τώρα όμως μήπως πρέπει να προσέξω περισσότερο ή κατι συγκεκριμένο ή να τρώω κάτι σε μεγαλύτερες ποσότητες?....ο γιατρός δεν μου είπε...το μόνο ότι πρέπει να ξεκινήσω τα φάρμακα γιατί διαφορετικά με περιμένει το καροτσάκι...
Καλησπέρα, αν και δεν έχω γράψει ξανά σε αυτό εδώ το θέμα, ωστόσο που και που έμπαινα και διάβαζα. Καταρχάς να σας ζήσει το μικρό σας και να το χαίρεστε!

Σχετικά με την υγιεινή διατροφή, αυτό που κατάλαβα αυτά τα 2 χρόνια που πάσχω (επίσημα) από ΣκΠ είναι οτι η υγιεινή διατροφή στις μέρες μας είναι πολύ σχετικό. Για παράδειγμα, κάποιος μπορεί να θεωρεί το γάλα 0% λιπαρών υγιεινό. Εγώ όχι, το έκοψα για κάποιο διάστημα και το επανένταξα στη διατροφή μου και είδα την διαφορά στο σώμα μου και γενικά στον οργανισμό μου οπότε για μένα δεν είναι. Και άλλα πολλά τέτοια τα οποία τα έμαθα στη πορεία. τέλοσπαντων, μην μακρυλογώ (αν υπάρχει τέτοια λέξη), αυτό που ήθελα να σου πω είναι να ψακτείς με διάφορες προσεγγίσεις πέραν των φαρμάκων. Δεν σου λέω να παίρνεις φάρμακα αλλά ούτε να μην. Είναι δίκη σου απόφαση αυτό.
Σου παραθέτω κάποια sites για διατροφή για άτομα με ΣκΠ και γενικα με αυτοάνοσα. Υπάρχουν κ άλλα πολλά.
terry wahls diet
dr Swank diet
Προσωπικά ακολουθώ τη διατροφή της Terry Wahls, (όχι κάτα γράμμα) αλλά ξέρω άτομα που ακολουθούν την δίαιτα του dr Swank και έχουν πολυ καλή πορεία με την νόσο.

Επίσης για τη βιταμίνη D δεν βρήκα κάποιο νευρολόγο να μου πει οτι είναι χαμηλή αλλά απότι διάβασα απο διάφορα sites θεώρησα οτι ηταν χαμηλή και πήρα συμπλήρωμα για κάποιο χρονικό διάστημα. Είδα τεράστια βελτίωση σε μένα!

Αυτά, να είσαι γερη :smile-muscle:
 #111801  από marykif
 Πέμ Ιουν 18, 2015 11:45 am
adrCy Καλημέρα και σε ευχαριστώ πολύ!!! θα το κοιτάξω το θέμα διατροφής γιατί όλοι σας που έχετε και μεγαλύτερη εμπειρία δίνεται μεγάλη σημασία.
Να ρωτήσω βιταμίνη D υπάρχει σκέτη χωρίς ασβέστιο? δεν κάνει να παίρνω ασβέστιο είχα παραθυρεοειδή και πέτρες στα νεφρά οπότε ο ενδοκρινολόγος δεν θέλει να πάρω ασβέστιο και στην εγκυμοσύνη ακόμα πήρα λίγο με προσοχή και τα σταμάτησα γιατί ο οργανισμός μου δεν το ανεχόταν..
και μια ακόμη ερώτηση όταν λες μεγάλη βελτίωση σε σένα τι εννοείς? ξεπερνάς γρηγορότερα τα συμπτώματα της έξαρσης? δεν έχεις αυτά τα εκνευριστικά μουδιάσματα που με παιδεύουν αυτή τη περίοδο? δεν ξέρω τι να σκεφτώ ....είναι έξαρση .....μάλλον δεν είναι ...είναι φυσιολογικό και θα το έχω λόγω της ασθένειας?....μήπως χειροτερεύει η κατάσταση μου?....ή τα φάρμακα δεν είναι τα κατάλληλα για μένα?
 #111805  από Fantasma
 Πέμ Ιουν 18, 2015 12:00 pm
Να καταναλώνεις μαρούλι κάθε μέρα,αλκαλικό ph διατηρεί,όπως και κάθε λαχανικό με υψηλά ποσοστά χλωροφύλλης.
 #111809  από marykif
 Πέμ Ιουν 18, 2015 12:24 pm
Σε ευχαριστώ Fantasma!!! μαρουλάκι λοιπόν...
 #111815  από adrCy
 Πέμ Ιουν 18, 2015 2:57 pm
marykif έγραψε:adrCy Καλημέρα και σε ευχαριστώ πολύ!!! θα το κοιτάξω το θέμα διατροφής γιατί όλοι σας που έχετε και μεγαλύτερη εμπειρία δίνεται μεγάλη σημασία.
Να ρωτήσω βιταμίνη D υπάρχει σκέτη χωρίς ασβέστιο? δεν κάνει να παίρνω ασβέστιο είχα παραθυρεοειδή και πέτρες στα νεφρά οπότε ο ενδοκρινολόγος δεν θέλει να πάρω ασβέστιο και στην εγκυμοσύνη ακόμα πήρα λίγο με προσοχή και τα σταμάτησα γιατί ο οργανισμός μου δεν το ανεχόταν..
και μια ακόμη ερώτηση όταν λες μεγάλη βελτίωση σε σένα τι εννοείς? ξεπερνάς γρηγορότερα τα συμπτώματα της έξαρσης? δεν έχεις αυτά τα εκνευριστικά μουδιάσματα που με παιδεύουν αυτή τη περίοδο? δεν ξέρω τι να σκεφτώ ....είναι έξαρση .....μάλλον δεν είναι ...είναι φυσιολογικό και θα το έχω λόγω της ασθένειας?....μήπως χειροτερεύει η κατάσταση μου?....ή τα φάρμακα δεν είναι τα κατάλληλα για μένα?
Ειχα βελτιώσεις σε ισορροπία κ αντοχη/κουραση. Επισης κατι μικρο-μυρμηγκιασματα μειώθηκε η ένταση τους κ δε με ενοχλουν πλεον οσο παλια.. Βεβαια να χεις στο μυαλο σου οτι ο καθε ενας απο εμας εχει διαφορετικα συμπτώματα και ενοχλησεις οποτε αν κατι μου κανει καλο εμενα δεν σημαίνει οτι θα κανει την ιδια δουλεια στον οποιοδηποτε. Γιαυτο σου ειπα κ χθες να ψακτεις.. Να δεις τι σου κανει καλο εσενα κ τι οχι. Καποιες ενοχλησεις κ καποια συμπτωματα θα πηγαινοέρχονται αναλογα με την κουραση της ημερας κλπ.. ειναι φυσιολογικό. Μην ανησυχείς, θα βρεις το δρομο σου.
 #112060  από marykif
 Δευ Ιουν 29, 2015 1:25 pm
Χρήστο πες μου ότι είσαι καλά!!!! πες μου ότι μας ακούς!!! Σε έχω ανάγκη...
 #112076  από marykif
 Τετ Ιούλ 01, 2015 6:07 am
ΚΑΛΗΜΕΡΑ!! Καλημέρα σε όοοολη την παρέα!! Μόλις έφαγε το ζουζούνι μου...
Ήθελα να σας πω ότι νιώθω πολύ καλύτερα και ότι τελικά η καλή ψυχολογία έχει μεγάλη σημασία.. ακριβώς όπως μου τα λέγατε... κάτι που δεν το πίστευα και δεν το καταλάβαινα...βέβαια με έριχναν πολύ και τα μουδιάσματα που ένιωθα με όλα τα συνεπακόλουθα...που ευτυχώς σιγά σιγά υποχωρούν...Πλέον ξεκουράζομαι και δεν τρέχω ασταμάτητα...ακούω το σώμα μου..και δεν το πιέζω όπως συνήθιζα να κάνω..
Πολλά ευχαριστώ σε όλους!!!!!!
Να γράψω και κάτι ευχάριστο γιατί θα μου βγει το όνομα της γκρινιάρας..
  • 1
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 10