• Γεια σας! Τα φωτα σας παρακαλω!

  • Είστε καινούργιο μέλος; Παρουσίαστε τον εαυτό σας στην κοινωνία του MSSociety.
Είστε καινούργιο μέλος; Παρουσίαστε τον εαυτό σας στην κοινωνία του MSSociety.
 #110806  από voulitsaxen
 Τετ Μάιος 06, 2015 12:49 pm
[*]Γεια σας. Καταρχην συγχαρητηρια για τη σελιδα σας. Θα ηυελα να με βοηθησετε με τις εμπειριες σας. Ειμαι 27 ετων,στρατιωτικος και εχω δυο παιδακια. Πριν ενα μηνα νοσηλευτηκα στο 424 στρατιωτικο νοσοκομειο με επεισοδιο οπτικης νευριτιδας στο αριστερο ματι. Μου εδοθη ενδοφλεβια κορτιζονη γισ πεντε μερες και μετα το χαπι medrol. H οραση μου σε λιγοτερο μθα εβδομαδα επανηλθε στα 10/10. Εκανα οσφυονωτιαια παρακεντηση της οποιας καποιες γενικες εξετασεις που γινονταν στο συγκεκριμενο νοσοκομειο ηταν εντος οριων μονο η γαλακτικη αφυδρογοναση ηταν <30 u/l με ΦΤ : 125-220. Καποια αλλα αΠοτελεσματα για το ΕΝΥ τα περιμενουμε απο Αχεπα και παπαγεωργιου.

Εκανα και μαγνητικη εγκεφαλου-οφθαλμικων κογχων της οποιας το πορισμα λεει:" Στην περικοιλιακη και υποφοιωδη λευκη ουσια αμφοτερων των ημισφαιριων μετοποκροταφοβρεγματικα απεικονιζονται μη εμπλουτισμενες εστιες παθολογικου mr σηματος στις Τ2/FLAIR ακολουθιες που θα αποδιδονται σε απομυελινωτικες ββλαβες δυο εκ των οποιων μετοποβρεγματικα εκατερρωθεν εμφανΙζουν παθολογικο σημα στη diffussion ακολουθια. Παθολογικο σημ κ;ι εμπλουτισμος παρτηρειται στο αριστερο οπτικο νευρο στην περιοχη του οπτικου τμηματος.Το κοιλιακο και ο υπαρΑχνοειδης χωρος εχουν ευρος στΑ φυσιολογικα για ττην ηλικια ορια. Οι δομες τηβς μεσης γραμμης δε παρουσιαζουν παρεκτοπιση."

Χθες πηγα για επαναεισαγωγη την οποια θα κανω τον Ιουλιο και θα κανω μαγνητικη εγκεφαλου,νωτιαιου μυελου και θωρακικης μοιρας.
ωστε να γινει και η διαγνωση.

Οι γιατροι δε μου λενε τιποτα ακομα το μονο που μου ειπαν ειναι για ανρρωτιλη 6 μηνω και παραπομπη για επιτροπη για να βγω υπηρασια γραφειου μονο απο τις εστοες αυτες...

Σας παρακαλω πειτε μου αν ειχατε παρομοιες εμπειριες!

Ευχαριστω και συγνωμη για το μακροσκελες κειμενο
 #110808  από Στάθης
 Τετ Μάιος 06, 2015 4:19 pm
Γεια σου φίλε voulitsaxen,

η ένδειξη των απομυελινωτικών βλαβών στην μαγνητική σου δείχνει μια παρουσία φλεγμονών στο ΚΝΣ σου, μη εμπλουτισμένες φλεγμονές, δείχνει ότι έχουν καταλαγιάσει η φλεγμονές αυτές, με κίνδυνο να ενεργοποιηθούν σε μη προβλέψιμο χρόνο (λόγο στρες, φόβο, κακή ψυχολογική κατάσταση κτλ.), ή να μην σε ξανά-ενοχλήσουν ποτέ.

Καλή ένδειξη η μέχρι στιγμής νορμάλ τιμές στην παρακέντηση, ακόμα και αυτή έχει αποδειχτεί τουλάχιστον σε εμένα άνευ σημασίας. Κάνε την επανεξέταση τον Ιούλιο και εάν ποτέ γίνει διάγνωση που εύχομαι να μην έχεις τίποτα, εκμεταλλεύσου το υπέρ σου σε θέματα όπως καλύτερες συνθήκες στην δουλειά σου. Αν η διάγνωση σου επιφέρει και κάποια φαρμακευτική αγωγή από τις δεκάδες που πλέον κυκλοφορούν, ενημερώσου, διάβασε και ζήτα εμπειρίες ώστε να ξέρεις τι θα βάζεις μέσα στο οργανισμό σου, αν θελήσεις να τα βάζεις στον οργανισμό σου.

Η μαγνητική και η απεικονιστικές του δυνατότητες, πιστεύω πολύ συχνά δεν αντικατοπτρίζουν την πραγματικότητα της κλινικής εικόνας του ασθενή, με αποτέλεσμα να γίνεται λάθος διαχείριση του εκάστοτε ασθενή και βομβαρδισμό αυτών με επικίνδυνα φαρμακευτικά σκευάσματα.

Το καμπανάκι της υπόθεσης, είναι απλά ζήσε μια πιο ποιοτική ζωή. Αν καπνίζεις, τρέξε πρόγραμμα απεξάρτησης. Γλέντα την ζωή σου, ζήσε ενεργά με τα παιδάκια σου και την οικογένεια σου. Εκμηδένισε τα άχρηστα στρεσογόνα άγχη και δούλεψε πάνω στην ψυχολογία σου εμπλουτίζοντας την με θετική ενέργεια.

Δεν έχει σημασία τι θα θα σου δείξουν και τι θα σου πουν οι εξετάσεις και οι γιατροί. Σημασία έχει να μην φοβηθείς, και να νιώσεις καλά, γιατί είσαι καλά. Οι γιατροί έχουν το τρόπο να το αντιστρέψουν μερικές φορές και αυτό θέλει προσοχή.

Καλή δύναμη voulitsaxen.
 #110809  από Ζωγραφία
 Τετ Μάιος 06, 2015 4:30 pm
Καλησπέρα,

έχω Σ.Κ.Π.....δεν έχω πρόβλημα με την όραση μου ωστόσο..

Το μόνο που μπορώ να σου πω, ....μιας και έγραψες ότι οι γιατροί δεν σου λένε κάτι, είναι πως κάνεις πρόσληψη σκιαγραφικού υγρού σε μία από τις εστίες σου: "Παθολογικο σημ κ;ι εμπλουτισμος παρτηρεόιται στο αριστερο οπτικο νευρο στην περιοχη του οπτικου τμηματος"...........για τούτο, ανάμεσα σε άλλους λόγους, σε φροντίζουν τόσο................μεγάλη αναρρωτική.......μετακίνηση θέσης εργασίας....

ΜΗΝ παραλείπεις την αποχή από το αλάτι και την ζάχαρη όταν και για όσο θα "κάνεις" κορτιζόνη.................

Καλή Δύναμη σου εύχομαι!

Ζωγραφία :happy-cheerleadersmileygirl:
 #110810  από litsa
 Τετ Μάιος 06, 2015 4:38 pm
απόλαυσε την αναρρωτική σου, πάψε το άγχος σου και όολα θα πάνε καλύτερα!!
ξεκουράσου, γυμνάσου, φρόντισε τον εαυτό σου, με ότι του κάνει καλό, πρόσεξε την διατροφή σου... την ψυχολογία σου... :emojis-8:

μακάρι όλοι να είχαν μία τέτοια αντιμετώπιση στην δουλειά τους... οπότε απόλαυσε το!! :emojis-1: :emojis-1: :emojis-1: :emojis-1: :smile-flower: :happy-cheerleadersmileygirl: :happy-cheerleadersmileygirl:
 #110813  από κωστας
 Τετ Μάιος 06, 2015 7:44 pm
Η οσφυονωτιαια παρακεντηση ειναι για μενα σχεδον αχρηστη εξεταση,σε μενα ηταν αρνητικη αλλα δεν εγινε και τπτ το φαρμακακι μου το δωσαν!Αυτο που εχω να πω ειναι να μπεις υπηρεσια γραφειου να ηρεμησεις,εγω πασχω απο το 98 οπου και υπηρετω σε σωμα ασφαλειας και το 2010 μπηκα υπηρεσια γραφειου μου βγαινε η πιστη δουλευοντας και κανοντας νυχτερινα με αποτελεσμα να εχω σοβαρα κινητικα προβληματα τωρα!!!Καλη δυναμη απο μενα και οτι σου ειπαν τα παιδια!!!
 #110830  από voulitsaxen
 Πέμ Μάιος 07, 2015 2:52 pm
Σας ευχαριστω ολους για απαντησεις...
Να ειστε καλα ολοι σας. Αν μαθω κατι θα ενημερωσω
 #112409  από voulitsaxen
 Τρί Ιούλ 28, 2015 5:29 pm
Καλησπερα σας και παλι....
Θα ηθελα τη γνωμη σας για αλλη μια φορα.
Βγηκαν τα εξειδικευμενα αποτελεσματα του ΕΝΥ με θετικα αντισωματα σε δυο ιους (ο ενας ο EBV και VZV) και για τα ολογοκλωνικα :ανιχνευονται IgG ολιγοκλωνικες ζωνες στο ΕΝΥ και στον ορο, αλλα ο αριθμος των ζωνων στο ΕΝΥ ειναι μεγαλυτερος. Οι επιπλεον ζωνες που περιοριζονται μονο στο ΕΝΥ υποδεικνυουν οτι υπαρχει ενδοθηκτικη παραγωγη IgG αντισωματων.
Αυτη τη στιγμη νοσηλευομαι για ελεγχο και συγκεκριμενα για νεα μαγνητικη εγκεφαλου και νωτιαιου μυελου. Διαγνωση δεν υπαρχει ακομα αλλα ουτε ενημερωση απο γιατρο συγκεκριμενη. Στο παραπεμπτικο της μαγνητικης γραφει "πιθανη απομυελινωτικη νοσος". Δε ξερω με εχουν μπερδεψει .... Τελικα πασχω ή περιμενουν νεα ωση ή νεες εστιες?
Να σημειωσω και ενα περιστατικο: πριν κανα δυο βδομαδες περπατησα σε ανηφορα και εκανε ζεετη. Κατεβαινοντας αρχισαν να τρεμουν τα ποδια μου κανα 30λεπτο μετα σταματησε. Το ανεφερα στο γιατρο και μου ειπε λογω ζεστης και πλακων μπορει να συμβει αυτο γι αυτο θελει ενα κρυο ντους και σταματα.
 #133335  από Λετίθια
 Πέμ Νοέμ 19, 2020 12:12 pm
Καλησπέρα Voulitsa κ απο μένα!
Αυτή εδω η υπέροχη ομάδα, σου εχει πει τα πιο σωστά πράγματα.
Πάρε την άδεια κ κανε πράγματα για τον εαυτό σου.
Δουλειές, ή δουλειές κ στο σπίτι ακόμα μπορούν να περιμένουν. Άλλωστε δεν τελειώνουν ποτε. Ένα απο τα θετικά ειναι, πως όντως σε καλύπτει η δουλεια σου.
Απολαυστε αυτούς τους 6 μήνες. Δυνάμωσε τον εαυτό σου σωματικά κ mentally.
Δούλεψε με την ψυχή σου με εναν ειδικό αν το αισθάνεσαι. Θα βρείτε σίγουρα τεχνικές διαχείρηση άγχους. Ακόμα κ τις πηγές του στρες.

Διασκέδασε όσο μπορεις με τον εαυτός σου. Καν τον να γελάει.

Μη φοβάσαι για τπτ. Όσο το κρατάς κοιμισμένο μόνο όμορφα θα πηγαίνουν τα πράγματα. Ειναι ένα αυτοάνοσο κ αυτο έτσι κ αλλιώς.

Τις επόμενες μέρες θα σας έχω κ εγω νέα. Γιατί ο φίλος μου νοσηλεύεται για διερεύνηση κ δεν εχουμε καθολου επαφή λόγω COVID. Μιλάμε μόνο τηλεφωνικά.

Σε φιλώ γλυκιά μου βουλιτσα! Νιώσε ασφαλής!