• Φοβάμαι για το παιδί μου σας παρακαλώ βοηθήστε με

  • Είστε καινούργιο μέλος; Παρουσίαστε τον εαυτό σας στην κοινωνία του MSSociety.
Είστε καινούργιο μέλος; Παρουσίαστε τον εαυτό σας στην κοινωνία του MSSociety.
 #134356  από Μαρία Μάρω
 Σάβ Σεπ 04, 2021 4:04 pm
Καλησπέρα σε όλους σας μέσα από την ψυχή μου περαστικά σε όλους.Εχω 3 παιδιά το δεύτερο είναι 21 και πριν από 10 μέρες περίπου έπαθε οπτική νευρίτιδα πήγαμε στον νευρολόγο αφού πρώτα είχαμε πάει οφθαλμίατρο και έκανε μαγνητική εγκεφάλου και αυχένα .Τα αποτελεσματα είναι τα εξής τα ευρήματα είναι συμβατά με αλλοιώσεις στα πλαίσια απομυελινωτικου νοσήματος.Η όραση του επανήλθε την 5 μέρα από μόνη της την 6 άρχισε κορτιζόνη για 5 μέρες .Δεν έχει μουδιάσματα δεν νιώθει κουρασμένος αν και σπουδάζει και δουλεύει και κοιμάται περίπου 5 ώρες την ημέρα και είναι αθλητής.θα ήθελα σας παρακαλώ πάρα πολύ να μου πείτε την γνώμη σας θα τρελαθώ
 #134370  από Evangelia
 Τετ Σεπ 08, 2021 11:32 pm
Καλησπέρα Μαρία. Σε καταλαβαίνω πως νοιωθεις γιατί ακριβώς τον ίδιο φόβο, ανασφάλεια και πανικο ένιωσα, όταν η 21 χρόνων κόρη μου διαγνώστηκε πέρυσι τον Ιούλιο με αυτήν την πάθηση.
Γνωρίζω ότι το σοκ αυτο είναι τεράστιο, όχι μόνο για τον ίδιο τον ασθενή αλλά και για τους οικείους του.
Η ψυχραιμία είναι το πρώτιστο που χρειάζεται από τη δική σου πλευρά για να μπορέσεις να χειριστεις την όλην κατάσταση.
Τους πρώτους μήνες ξυπναγα τα βράδια και έβαζα τα κλάματα αλλά τελικά κατάλαβα ότι ενας μέρος της λύσης σε οτιδήποτε ανεπαντεχο και εάν συμβεί στη ζωή μας, είναι και το πώς θα το αντιμετωπίσουμε.
Από όσα διάβασα, ο γιος σας πρέπει να ξεπεράσε την ώση που είχε και αυτό από μόνο του είναι μια πολύ θετική ένδειξη.
Μια ισορροπημένη διατροφή με όσο το δυνατόν λιγότερες επεξεργασμένες τροφές,Αν μπορεί να αποφεύγει τροφές που περιέχουν γαλακτοκομικά, γλουτένη .να καταναλώνει πολλά φρούτα, σαλάτες ημερησιως.
Να παίρνει βιταμίνες, ιχνοστοιχεία, προβιοτικα,κουρκουμινη, Ω3. Η γυμναστική με μέτρο είναι απαραίτητη και το κυριότερο... Όσο το δυνατόν λιγότερο στρες και άγχος.
Σας εύχομαι ότι το καλύτερο με υγεία,για εσάς και τον γιος σας.
 #134372  από Μαρία Μάρω
 Πέμ Σεπ 09, 2021 3:38 pm
Evangelia ευχαριστώ πάρα πολύ για τις συμβουλές σου θα τις ακολουθισω κατά γράμμα .Οι εξετάσεις αίματος είναι πολύ καλές αλλά ο γιατρός μας ο Κουτλας μας περιμένει την Πέμπτη γιατί λέει ότι η ασθένεια είναι ενεργή και και και Δεν ξέρω έχω τρελαθεί άσε που έχει πάει στο Διαβαλκανικό Θεσσαλονίκης και δεν μπορώ να σκεφτώ τι πρέπει να κάνω πρέπει να βρω άλλον γιατρό
 #134373  από Μαρία Μάρω
 Πέμ Σεπ 09, 2021 3:48 pm
Evangelia εύχομαι ολόψυχα για όλα τα παιδιά μας και όχι μονο να πάνε όλα καλά . Εμείς ακόμη δεν του έχουμε πει κάτι.Φοβαμαι τρέμω πως θα το πάρει Και πάλι σε ευχαριστώ πολύ
 #134374  από Evangelia
 Πέμ Σεπ 09, 2021 5:37 pm
Μαρία,όλοι εδώ έχουμε έναν κοινόν παρανομαστή και αν ψάξεις μέσα στο φόρουμ παλαιότερες αναρτήσεις στις διάφορες κατηγορίες, θα ανακαλύψεις απίστευτο βιοματικο υλικό που θα σας δώσει νέα ελπίδα για την αντιμετώπιση αυτού του αυτοάνοσου.
Και μην ξεχνάς, η ιατρική έχει κάνει άλματα την τελευταία δεκαετία που πριν 20 χρόνια ούτε καν τα φανταζόμασταν.
Ότι θελήσεις και εάν χρειαστείς έναν άνθρωπο να μιλησεις εδώ θα ειμαστε και θα τα λέμε και ολόψυχα εύχομαι υγεία και γαλήνη σε όλους μας.🌻

ΥΓ. Επειδή ούτε και εγώ έβρισκα τρόπο για να ανακοινωσω στην κόρη μου τα ευρήματα της μαγνητικής και το έμαθε από τον νευρολογο που επισκεφτηκαμε, υπήρξε θέμα μετά και άκουσα τα εξ'αμαξης...προσπάθησε τουλάχιστον να τον προετοιμάσεις κάπως...