• ΕΙΔΑ ΦΩΣ ΚΑΙ ΜΠΗΚΑ

  • Είστε καινούργιο μέλος; Παρουσίαστε τον εαυτό σας στην κοινωνία του MSSociety.
Είστε καινούργιο μέλος; Παρουσίαστε τον εαυτό σας στην κοινωνία του MSSociety.
 #129725  από ΦΑΝΗΣ
 Τρί Μαρ 06, 2018 7:04 pm
Καλησπέρα σε όλους. Φάνη με λένε και γνώρησα την σκλήρυνση πριν από 18 χρόνια. στο σπίτι ήμουν και εκεί που καθόμουν βάζω το χέρι μου καλύβοντας το δεξί μου μάτι και βλέπω ότι από το αριστερό δεν έβλεπα το ίδιο.Ταυτοόχρονα εκείνες τις μέρες αισθανόμουν στα δάχτυλα των χεριών μου κάτι περίεργο. αφου πήγα σε γιατρό στο ΙΚΑ κατέληξα μετα απο το οφθαλμιατρείο στην αθήνα που μου είχε διαγνωστει οπισθοβολβική νευριτης και 2/10 οπτικη οξύτητα να πάω σε νευρολόγο και κατόπιν μαγνητικη. Η μαγνητική είχε αποτελεσμα 2η 3 εστίες όχι ενεργές και πόρισμα ότι έχω απομυελυνωτική νοσος.Τοτε ήταν 2000 εγώ στα 25μου και ταυτόχρονα ετοιμαζόμουν να παντρευτώ. Δεν είχα δώσει σημασία στο απομυελυνωτική νόσος γιατι δεν το είχα ξανακούσει και όταν ειχε πέσει στα αυτιά μου το σκλήρυνση κατα πλάκας ελεγα μπα αφού η όραση μου μετά από 15 μέρες κορτιζόνη είχε φτάσει στο 9/10 και τα έκανα όλα κανονικά.οι γονείς μου στο κόσμο τους και εγώ στο δικό μου.Η ζωή μου συνέχισε στη δουλειά μου κανονικά δεν μου είχε πει κανείς γιατρός να κάνω κάποια θεραπεία και εγώ στο κόσμο μου και κάπνιζα και ασωτείες έκανα με διάφορες ο----ς. αλλα όλα καλά και το 2004 μεδυσκολία να κατέβω τις σκάλες.Πάω στο ικα σε έναν νευρολόγο και αφού έκανα μαγνητική με πολλές εστίες και ενεργές πάω σε νοσοκομείο ευρωθεραπεία κάπου στο παγκράτι και 5ημερη κορτιζόνη και 15 μέρες άδεια από τη δουλειά.Εκει ξεκινάω AVONEX kαι μετά απο 6 χρόνια κάθε παρασκευή που έκανα την ένεση ξύπναγα το Σάββατο και είχα έντονα ιδέες να πάω στα θυμαράκια για καλύτερα.Το λέω στο γιατρό
 #129911  από emarydi
 Τρί Απρ 17, 2018 5:01 pm
καλώς ήρθες εδω εχει παντα φως για να τα λεμε :emojis-1:
 #129916  από ΦΑΝΗΣ
 Τρί Απρ 17, 2018 11:06 pm
Το φλεβαρη του 2018 μπηκα νοσοκομείο 5 μερες κορτιζονη-παρακέντηση εξετασεις και τώρα περιμένω να μου πουν τη θεραπεία η οποία απ'οτι μου είχαν πει μπορεί να είναι 1 φορά το μήνα ενδοφλέβια ουσία. και περιμένω να δω τι θα μου συστήσουν αλλα εχω διαβάσει διάφορα sait που λένε επίσης διάφορα όσοσν αφορα κινδύνους και δε ξέρω τι να κάνω είμαι 3 χρόνια χωρίς φάρμακα και δε θέλω να με χαλάσει πάλι κάποιο φάρμακο
 #129923  από Στάθης
 Πέμ Απρ 19, 2018 11:41 am
ΦΑΝΗΣ έγραψε: Τρί Απρ 17, 2018 11:06 pm... είμαι 3 χρόνια χωρίς φάρμακα και δε θέλω να με χαλάσει πάλι κάποιο φάρμακο
Γεια σου Φάνη,
ξεκαθάρισε στο μυαλό σου το θέμα των φαρμάκων, ότι πρώτον δεν είναι "θεραπείες", αλλά φαρμακευτικές αγωγές, συντηρητικές κατά το στατιστικό τους προφίλ, λόγο την κατά βάση ισχυρής χημικής τους σύστασης, που στο σώμα μας έχει συγκεκριμένη διάρκεια και φτωχή θεραπευτική χρησιμότητα..

Δεν γνωρίζω κανέναν που να έπαιρνε για πολλά χρόνια (5-12 χρόνια) συστημικό-εμπορικό φάρμακο και να μην χρειάστηκε να το διακόψει λόγο παρενεργειών, ή λόγο υποτροπών, ή λόγο εξέλιξης της αναπηρίας. Επισημάνω από την εμπειρία μου ότι τα φάρμακα πιστεύω είναι προσωρινά κουκουλώματα και όποιος επιμένει σε αυτά για μακρά χρονική διάρκεια δεν εν ουδεμία έχει βιώσει "θεραπευτικά αποτελέσματα" αλλά θα έλεγα προς την αντίθετη κατεύθυνση.

Η οδός μακριά από τα φάρμακα, εξυπακούεται ότι χρειάζεσαι να κάνουμε κάποια ευεργετικά για το σώμα μας πράγματα, τα οποία σε πολλούς έχουν περίσσια θεραπευτικά αποτελέσματα όσο αντιοξειδώνουμε και αποτοξινώνουμε τον οργανισμό μας. Μερικά από τα Διατροφικά εργαλεία μας προς την κατεύθυνση αυτή είναι για παράδειγμα Κουρκουμάς, Λινέλαιο, Καρύδια, Μαγνήσιο, Βιταμίνη D, Βιταμίνες B, Αλόη, Ιατρική κάνναβη, Ginkgo Milomba, Φασκόμηλο, Χαμομήλι, Λαχανικά, Φρούτα, Rhodiola rosea και πολλά πολλά άλλα υπέροχα θαυματουργά. Μαζί με την Πνευματική ισορροπία, το βαρόμετρο μετατροπής της πάθησης σε καλοήθης και την Ευεργετική Κινησιολογία μπορείς κανείς να αντιληφθεί την εγκληματική φτώχεια των εμπορικών φαρμάκων και παράλληλα να φέρει το εαυτό του σε ένα κόσμο ελπιδοφόρο με χώρο Θεραπείας δια της αυτογνωσίας του Οργανισμού του και τι είναι αυτά που ταιριάζουν σε Αυτόν Διατροφικά, Πνευματικά, Μεταβολιμικά.

Βρες το Χώρο σου Φάνη, την Αυτογνωσία Θεραπείας σου με αυτά που ο Οργανισμός σου βροντοφωνάζει να επακολουθήσεις.
Καλή Δύναμη !
 #129925  από ΦΑΝΗΣ
 Πέμ Απρ 19, 2018 2:37 pm
Να είσαι καλά πισταύω ότι ξέρω το τι μου γίνεται και και το τι χρειάζομαι αλλα είναι δύσκολος οαγώνας με τη σκπ