• Μαγνητική τομογραφία ιδιωτικού φορέα vs δημοσίου

  • Συζητήσεις για ιατρικές, διαγνωστικές και άλλες απαραίτητες εξετάσεις της πολλαπλής σκλήρυνσης.
Συζητήσεις για ιατρικές, διαγνωστικές και άλλες απαραίτητες εξετάσεις της πολλαπλής σκλήρυνσης.
 #135299  από Mary P.
 Τετ Ιουν 22, 2022 7:47 pm
Καλησπέρα σας!
Πρόκειται να κάνω έναν επανέλεγχο με μαγνητική τομογραφία κι ενώ έχω κλείσει σε ιδιωτικό διαγνωστικό κέντρο, σκέφτομαι μήπως θα μπορούσα να εμπιστευτώ κάποιο δημόσιο νοσοκομείο. Συγκεκριμένα αναφέρομαι στο Παπαγεωργίου Θεσσαλονίκης. Έχει κανείς σας άποψη από το συγκεκριμένο νοσοκομείο;
 #135305  από _Christina_
 Πέμ Ιουν 23, 2022 7:54 pm
Μαίρη δε γνωρίζω για το συγκεκριμένο νοσοκομείο αλλά είχα το ίδιο δίλημμα για τα νοσοκομεία της Αθήνας. Μου είπαν λοιπόν ότι το καλύτερο μηχάνημα είναι το "Tesla 3" αλλά παίζει ρόλο και ο ακτινοδιαγνώστης. Οπότε, για αρχή, πάρε τηλέφωνο στο νοσοκομείο και ρώτα τι μηχάνημα έχουν και μετά αναζήτησε πληροφορίες για το προσωπικό του νοσοκομείου. Μακάρι να ξέρουν και τα παιδιά εδώ κάτι για το τελευταίο και να σε ενημερώσουν.
 #135307  από Mary P.
 Πέμ Ιουν 23, 2022 10:18 pm
Χριστίνα, σ'ευχαριστώ για την απάντηση. Δυστυχώς δεν μπόρεσα ούτως ή άλλως να βρω διαθέσιμο ραντεβού, οπότε θα μείνω με την απορία.
 #135369  από Nikos35
 Σάβ Ιούλ 16, 2022 2:22 am
Μαίρη,

Το Παπαγεωργίου φαίνεται ότι έχει μαγνητικό τομογράφο 3 Tesla (είναι μονάδα μέτρησης έντασης ηλεκτρομαγνητισμού)
https://www.papageorgiou-hospital.gr/aktinol/
οπότε θα μπορούσες στο μέλλον να πας (δεν έχω κλείσει ραντεβού προσωπικά).

Στο παρελθόν είχα βρει μια λίστα με τα νοσοκομεία που έχουν μαγνητικούς τομογράφους 3Τ σε όλη την Ελλάδα αλλά δυστυχώς δεν με αφήνει να την επισυναψω εδώ.