• Τις συμβουλές σας για τα συμπτώματά μου.

  • Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
 #135194  από bude
 Παρ Μάιος 13, 2022 7:00 pm
Γειά σας συνασθαινείς μου.Θα ζητήσω τη βοήθειά σας και την εμπειρία σας με την νόσο. Κλείνω 3 χρόνια που διαγνώστηκα,
με διπλωπία, αστάθεια, ακράτεια, μουδιάσματα στις πατούσες και στρες. Έκανα ένα χρόνο να το αποδεχτώ και όταν είπα οκ, ξε
κίνησε ο εγκλεισμός και με τρέλανε.
Τον ιούνιο μετά απο νόσηση από τον ιο, μετά απο 200 μέτρα το πόδι μου κούτσαινε, καθόμουν μισό λεπτό μετά οκ,μετά πάλι
τα ίδια.Θεώρησα πως η νόσηση ξύπνησε, επιδείνωσε τα νευρολογικά προβλήματα της νόσου. Πέρασα ένα σχετικά ήρεμο καλοκαίρι
χωρίς πολλές υποχρεώσεις και το ξέχασα.Τον σεπτέμβριο με τα σχολεία ξαναγύρησε αλλα ήρεμα σχετικά.
Εμβολιάζομαι τον νοέμρβη και ένα μήνα μετά πάλι τα ίδια. περπατούσα στην δουλειά και άρχησα να κουτσαίνω ¨τί έχεις, γιατί πάει
έτσι το πόδι σου",μια άλλη φορά στον δρόμο μια γνωστή μου λέει "τί έχεις γιατί κουτσαίνει;;;".Αυτά με έριξαν ψυχολογικά πάααρα πολύ.
Κάνω μαγνητική και ήταν καλή καμία νέα εστία, καμία ενεργή και οι παλιές ελαττωμένες σε μέγεθος. Είσαι πολύ αγχομένη λέει
ο γιατρός, ηρέμησε πάνε σε ψυχολόγο κτλ.
Ήταν χειμώνας, σκοτάδι, δροσιά τώρα όμως που ξημερώνει από τις 6, το μεσημέρι είμαι χάλια.
Προχτές περπάτησα μισό χιλιόμετρο για να γυρίσω σπίτι από την δουλεία και πέθανα.... Παραπατούσα, φοράω γυαλιά μυωπίας και ένιωθα πως το
φως με τύφλωνε, δεν μπορούσα να εστιάσω, κάθησα ένα λεπτό σε παγκάκι και συνεχισα, πήγα σπίτι και έκλαιγα έκλαιγα, προσπάθησε μου λένε
οι δικοι μου, μπορείς κτλ.Δεν ξέρω εγώ αν μπορώ;;;;
Ξυπνάω το βράδυ 2 φορές και πρέπει να πάω τουαλέτα αλλιώς δε με ξαναπαίρνει ο ύπνος, φοβάμαι μήπως τα κάνω πάνω μου γιατί έχω και επιτακτική
ανάγκη για ούρηση. Ωστόσο κοιμάμαι καλά πλέον για΄τι κοιμάμαι απο τις 10¨30. Ξυπνάω 5:45 για να πάω στην δουλειά με το λεωφορείο ( άλλο
βάσανο αυτό, έχω δίπλωμα αλλα δεν οδήγησα ποτέ και φοβάμαι τρέμω την οδήγηση, έχω πλέον μονιμα μουδιασμένες πατούσες και δεν ξέρω
αν θα μπορώ να οδηγώ αν κάποτε το αποφασίσω)
Το πρόβλημα είναι πως όλο αυτό με έχει φοβίσει και περιορίζω τις μετακινήσεις μου, κι αν θα με πιάσει να κουτσαίνω;;;και αν θα έχει εκεί ένα παγκάκι
να κάτσω; Γενικά έχω αστάθεια στη βάδιση και δεν μπορώ καθόλου να κάτσω όρθια, ναπεριμένω σε ουρά κτλ, δεν μπορώ και να τρέξω, ούτε πίσω απο το λεωφορείο,
μόνο να περπατάω γρήγορα.Δεν έχω πέσει ακόμη.
Εχει ένα μήνα ξεκίνησα ομοιοπαθητική.
Παίρνω και τί δεν παίρνω!!!
Κουρκουμα, ροντιόλα, μαγνήσιο,β12, b complex,βιταμίνη d, felicine, καναβη σταγόνες (με βοήθησε στον ύπνο), τελευταία και πυρήνα βερύκκοκου(κι αυτό με
βοήθησε αρκετά στην ψυχολογία).
Δεν είχα ποτέ παράλυση αλλά το φοβάμαι και το έχω συνέχεια μέσα στο μυαλό μου.
Και πως πάει η ζωή απο εδώ και πέρα; Εσείς πως είστε;Είναι φυσιολογικά συμπτώματα αυτά που έχω;
Να πάω σε ψυχολόγο;Είμαι 43 και παίρνω τεκφιντέρα.
Σας τρέλανα αλλα κάπου πρέπει να τα πω που να με καταλαβαίνουν.Δε γίνεται να πάει έτσι η ζωή μου,να σκέφτομαι πως θα πάω ως το σούπερ μάρκετ,πως
θα πάω τα παιδιά μου στο πάρκο, αν εκεί που θα πάω υπάρχει τουαλέτα κτλ.
Να είστε καλά παιδιά, σας ευχαριστώ πολύ.
 #135195  από litsa
 Κυρ Μάιος 15, 2022 12:24 am
χαιρετώ! τα πράγματα ας πούμε ότι είναι πιο απλά από ότι νομίζουμε και δικαιολογημένα φοβόμαστε όλοι.
1. καλή ψυχολογία και ξεκούραση, αν δεν μπορείς να τα οργανώσεις, τότε σε ένα πολύ καλό ψυχίατρο, ή άριστο με περγαμηνές ψυχολόγο, ώστε να σε αποσυμφορίζει, δεν ειναι για εμάς τα ΄άγχη.
2. πολύ καλά κάνεις και παίρνεις τις βιταμίνες, διότι ''γεμίζουν όσο γίνεται τα άδεια στοιχεία του οργανισμου΄ μας, οπότε δεν έχει περιθώριο να αρρωσταίνει.
Εγώ παίρνω χρόνια βιταμίνες και με βοηθησαν πάρα πολύ, όπως και η ήπια άσκηση και φυσικά η ψυχοθεραπεία
καλή δύναμη και καλή συνέχεια!
 #135196  από waterfall
 Δευ Μάιος 16, 2022 6:42 am
Σε πρώτη φάση, και για να σου φύγει ένα μεγάλο μέρος του άγχους, καλό θα ήταν να πάρεις ένα rollator. Το έχεις ακουστά; Είναι σαν ένα Π με ροδάκια που έχει και κάθισμα όταν κουράζεσαι.
 #135199  από mar87
 Πέμ Μάιος 19, 2022 11:49 am
Καλημέρα!10χρονια με σκλήρυνση, τα 3τελευταια έχουν πέσει οι αντοχές μου,όσο πάει περιορίζεται η απόσταση που μπορώ να κάνω...Μετά από αρκετό ψάξιμο γιατρών,ο γιατρός που έχω επιλέξει πλέον να με παρακολουθεί κάνοντας εξετάσεις που άλλοι παλαιοτέρα δεν είχα κάνει, με ενημέρωσε πως έχω περάσει στη δευτεροπαθή μορφή,στο στάδιο της φθοράς.Να σημειώσω ότι οι μαγνητικές μου είναι καθαρές εδώ και χρόνια, οι αιματολογικές έδειξαν την αλλαγή.κ εγώ καταλάβαινα ότι κάτι αλλάζει.Οποτε πέρα από βιταμίνες, θα συζητήσουμε την αλλαγή αγωγής καθώς το tecfidera που έπαιρνα τα πέντε τελευταία χρόνια δε μου ταιριάζει πλέον...παράλληλα κάνω botox κάθε τρίμηνο και φυσικοθεραπεία,χωρίς να σημαίνει πως δεν έχω τα πάνω μου κ τα κάτω μου. Η αλήθεια είναι πως αν δεν είχα τις εμφανείς αλλαγές στη βάδιση,δε πιστεύω πως θα το έψαχνα παραπάνω αλλά εφόσον χρειάζεται, το να πάρεις δεύτερη και τρίτη γνώμη δεν είναι κακό. Εγώ το έκανα οταν θεώρησα πως δεν πάει πιο κάτω.. Καλή σου μέρα !!