• ελάχιστος ύπνος κ ξεκούραση

  • Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
 #135153  από fewtile
 Τετ Μάιος 04, 2022 6:54 pm
Ο ύπνος πάντα ήταν ένα θέμα που με δυσκόλευε, με αποτέλεσμα να μην ξεκουράζομαι αρκετά. Λίγες οι ώρες του ύπνου, θα πρέπει να κουραστώ αρκετά τα πρωινά για να ξαπλώσω λίγο το μεσημέρι... όσο για το βράδυ οι 5-6 ώρες είναι το maximum.
Έχετε βρεί κάποιον τρόπο ώστε να μπορείτε να κοιμάστε/ξεκουράζεστε, είτε με βοηθήματα είτε χωρίς;
 #135161  από Φαίδρα
 Κυρ Μάιος 08, 2022 12:31 pm
Καλησπέρα!

Θα σου πω τι βοήθησε εμένα στον ύπνο και έκτοτε το κάνω καθημερινά, ίσως βοηθήσει κι εσένα αν και κατανοώ πως ο καθένας μας είναι διαφορετικός.
  • Έχω βάλει στο πρόγραμμά μου και 1-2 ώρες πριν τον ύπνο κάνω γιόγκα. Αυτό θεωρώ πως ήταν το σωτήριο. Η γιόγκα δεν απαιτεί να είσαι γυμνασμένος ή οτιδήποτε. Όλοι μπορούν να κάνουν - το λέω σοβαρά. Απαλές κινήσεις, αργά και με τη ροή της αναπνοής για χαλάρωση. Οι περισσότεροι προτιμούν να κάνουν το πρωί όταν ξυπνάνε ή μέσα στη μέρα, όμως βρήκα πως η γιόγκα πριν τον ΄ύπνο βελτιώνεται ΑΡΚΕΤΑ την διάρκεια και την ποιότητά του. Ξεκίνησα κάνοντας 10 λεπτά μόνο κάθε βράδυ και μετά από 3-4 μήνες είχα φτάσει στο μισάωρο, ενώ στον χρόνο υπήρχαν μέρες που έκανα και μία ώρα. Είναι σημαντικό να ακούς και το σώμα, να μην το κουράζεις, απλά να νιώθει αυτή την ευεξία και την αίσθηση του παρόντος.
  • Δεν βλέπω τηλεόραση το βράδυ ή κάτι με δυνατό φως (κινητό με υψηλή φωτεινότητα) ή κάτι που να έχει άσχημες εικόνες γενικά. Φροντίζω δηλαδή τα ερεθίσματα που δέχομαι πριν κοιμηθώ να είναι όμορφα και γαλήνια.
  • Διαβάζω λίγες σελίδες από το βιβλίο μου και με παίρνει ο ύπνος με τις εικόνες και τις σκέψεις που έχει το βιβλίο. Αυτό με βοηθά επίσης πάρα πολύ αφού επιλέγω εγώ τα αναγνώσματα. Έχω "εκπαιδεύσει" μάλιστα τόσο τον εαυτό μου σε αυτό, που έχει τύχει να ξυπνάω 5 τα χαράματα και να θέλω να κοιμηθώ κι άλλο σαν άνθρωπος μέχρι τις 7-8. Παλαιότερα αν ξυπνούσα αυτό ήταν. Τώρα διαβάζω μία παράγραφο και με ξαναπαίρνει αμέσως. Επιπλέον καλό σε αυτό πως αφοσιώνεσαι στο βιβλίο και όχι σε τυχόν αρνητικές σκέψεις που ευκολότερα ξεπηδούν το βράδυ.
  • Για κάποια έκτακτη ανάγκη υπάρχουν και χάπια/βιταμίνες όπως το st. john's wort αλλά να ρωτήσεις τ@ν ιατρό σου σχετικά, διότι αν και είναι το γνωστό "βαλσαμόχορτο", δεν ενδείκνυται να το παίρνουμε μαζί με ορισμένα φάρμακα.
Ελπίζω να βοήθησα, ενημέρωσέ μας πως θα πάει και σου εύχομαι πραγματικά καλή ξεκούραση και όνειρα γλυκά :smile-mmm:
 #135162  από fewtile
 Κυρ Μάιος 08, 2022 12:39 pm
Σε ευχαριστώ Φαίδρα. Γιόγκα πώς ξεκινάει να κάνει κανείς όταν είναι άσχετος;
 #135163  από Φαίδρα
 Κυρ Μάιος 08, 2022 12:53 pm
Σίγουρα το καλύτερο είναι να ξεκινήσει κάποιος με πιστοποιημένο δάσκαλο ώστε να διαμορφώσει πρόγραμμα βάση τις δικές σου ανάγκες και να σε διορθώνει στα κλασσικά λάθη που όλοι κάνουμε στην αρχή :smile-giggle:

Έτσι έκανα κι εγώ στο παρελθόν αλλά μετά τεμπέλιασα ή δεν είχα λεφτά και τέλος πάντων, έφτασα να ξεχάσω τα πάντα. Το σώμα όμως θυμάται και έτσι ξεκίνησα από την αρχή στο youtube έχει πολλά βιντεάκια στα αγγλικά ειδικά, και πλέον αυτό κάνω από το σπίτι. Να πούμε βέβαια πως αρκετοί γιόγκις και στην Ελλάδα μετά τον covid ειδικά, κάνουν μαθήματα και διαδικτυακά. Αν μιλάς αγγλικά προτείνω στο youtube το κανάλι Υoga with Kassandra και εκείνο της BrettLarkinYoga που έχουν πολλά 10λεπτα βιντεάκια για αρχάριους 🙏