• σπουδές και σκπ

  • Γενική συζήτηση επί θεμάτων της πολλαπλής σκλήρυνσης.
Γενική συζήτηση επί θεμάτων της πολλαπλής σκλήρυνσης.
 #135026  από MariaG
 Κυρ Μαρ 20, 2022 11:29 am
Καλημέρα! Ελπίζω αυτή η χρονιά να κυλήσει πολύ ομαλότερα για όλες κι όλους μας!
Δεν ξέρω αν υπάρχει απάντηση στην ερώτηση "πώς σπουδάζεις με πολλαπλή σκλήρυνση;" ίσως απλά να θέλω να πω τον πόνο μου. Ένα μήνα αφότου πέρασα στο τμήμα που περίμενα χρόνια, ξεκίνησα να έχω ενοχλήσεις στο δεξί μου μάτι. Τέλη Οκτωβρίου 2020. Οπτική νευρίτιδα. Για να μην τα πολυλογώ, μετά από πολύ πόνο και ένα σωρό εξετάσεις, διαγνώστηκα 1 μήνα αργότερα με πολλαπλή σκλήρυνση. Είπα, "δε θα το βάλεις κάτω" και συνέχισα απτόητη, παρά τη θεραπεία με την κορτιζόνη, για να επανέλθω από την υποτροπή και παρά τους πόνους. Όπως σας είπα, την ήθελα πάρα πολύ τη σχολή, επομένως ήταν σα να μην έβλεπα αυτό που ερχόταν. Στο εαρινό το ίδιο σκηνικό, στο αριστερό μάτι. Πιέστηκα υπερβολικά πολύ, συμμετείχα σε ομαδικές εργασίες, έπαιρνα κορτιζόνη στο μεγαλύτερο μέρος του εξαμήνου και εκεί που είπα ότι θα δώσω έστω 3 μαθήματα, έρχεται μια τρίτη υποτροπή μια εβδομάδα πριν την εξεταστική για να με τσακίσει. Αυτή ήταν η χειρότερη. Διήρκησε όλο το καλοκαίρι, κάνοντάς το εφιαλτικό, για να δείξουν οι νέες μαγνητικές στο τέλος του Σεπτέμβρη ότι η μορφή σκλήρυνσης που έχω συγκαταλέγεται στις καλπάζουσες. Και ξανά θεραπεία με κορτιζόνη. Έκανα πάλι ένα σωρό εξετάσεις, γιατί έπρεπε να αλλάξω θεραπεία. Κατέληξα το Δεκέμβριο να αλλάξω λοιπόν θεραπεία. Ήμουν πολύ ενθουσιασμένη που υπήρχαν ελπίδες να έρθω στον τόπο σπουδών κατά το εαρινό εξάμηνο. Και να τις συνεχίσω, ή μάλλον να τις αρχίσω. Αν έβγαιναν σε νορμάλ επίπεδα οι εξετάσεις αίματος μετά τη νέα θεραπεία, θα ερχόμουν. Κι έτσι κι έγινε. Έχω ένα μήνα εδώ και δεν ξέρω τι νιώθω. Ο ενθουσιασμός έχει αντικατασταθεί από άγχος. Ενώ νόμιζα ότι μετά από όλα αυτά που πέρασα, θα αισθάνομαι πιο δυνατή και θα δίνω λιγότερη σημασία σε μικροπράγματα, όπως και στους βαθμούς, κοντεύει να μου στρίψει. Φοβάμαι μην πάθω κάτι καινούριο. Ψάχνω όλη την ώρα νέους τρόπους να διαβάσω, ώστε να μην επιβαρύνω τον οργανισμό μου. Αισθάνομαι ότι και τώρα που το μοιράζομαι εδώ, είναι σα να ψάχνω οδηγίες χρήσης για το πώς να αποφοιτήσω χωρίς να δημιουργήσω μεγαλύτερο πρόβλημα στην υγεία μου απ' ό,τι ήδη υπάρχει. Γράφω με την ελπίδα κάποιος να έχει σπουδάσει ή να σπουδάζει τώρα με τη νόσο, μήπως και αντλήσω κουράγιο. Ελπίδα. Αισθάνομαι απλά ότι ήρθα από το νοσοκομείο, στο πανεπιστήμιο. Σα να μην έχουν καμία διαφορά. Ψυχικά και σωματικά εξουθενωμένη. Είναι σα να ξεκινάω τώρα να μαθαίνω να ζω με τη σκλήρυνση. Είμαι φανερά απογοητευμένη από τους γιατρούς όλον αυτόν τον ενάμιση χρόνο. Όσο κι αν τα μοιράζομαι αυτά στην ψυχοθεραπεία, στους φίλους, στην οικογένεια, δεν είναι το ίδιο να τα ακούει κάποιος που είναι πάσχων και ενδεχομένως ταυτίζεται. Ευχαριστώ για το χρόνο σας, ελπίζω να μη σας ζάλισα.
 #135034  από Evangelia
 Τρί Μαρ 22, 2022 12:16 am
MariaG, καλησπέρα,
Είμαι μητέρα μιας πλέον 23 χρόνης κόρης, που πήρε το πτυχίο της από το Πανεπιστήμιο Πατρών, τον Αύγουστο του 2021.
Η Μαρία μου, μετά από ένα ξαφνικό επεισόδιο τον Ιουνίου του 2020, με μουδιασματα στο δεξί της πόδι , χέρι και πρόσωπο και μετά από αρκετό ψάξιμο, εξετάσεις, μαγνητικές, διαγνώστηκε με πολλαπλή σκλήρυνση.
Το απόλυτο σοκ για εκείνην και για όλους μας.Στρες, φόβος, ανασφάλεια, θυμός, λύπη, παραίτηση και όλα τα παρελκόμενα μιας τέτοιας κατάστασης.
Είναι απόλυτα φυσιολογικό στην αρχή όλα αυτά τα συναισθήματα, γιατί είναι σαν κάποιος να σε ρίχνει στον Ατλαντικό ωκεανό, με storm και να σου λέει κολυμπά ...
Μέσα από αυτήν την κατάσταση όμως ανακαλύψαμε ότι το συνεχόμενο στρες και το άγχος είναι εχθροί αυτού του αυτοάνοσου...

Πρέπει να μάθεις/να μάθουμε, πως να χειριζόμαστε αυτήν την ασθενεια , να μην παραιτουμαστε, έτσι ώστε να την έχουμε όσο το δυνατόν υπό έλεγχο, γιατί εκτός των φαρμ.αγωγων (που την τελευταία 10ετια έχουν γίνει και γίνονται ερευνητικα άλματα)υπάρχει και η ολιστική προσέγγιση της.

Είναι μια ασθένεια που προκαλείται από το ανοσοποιητικό μας σύστημα , εξού, οι τροφές μας πρέπει να μην δημιουργούν επιπλέον φλεγμονές στο ανοσοποιητικό.

Όχι (όσο μπορείς) γλουτένη(σιτηρά), λακτόζη (γαλακτοκομικά) .Δες και μάθε για τον Mathew Embry (living proof documentary) , Terry Walhs (δες το σχετικό YouTube video στα Ted talks)
Πολλες πολύχρωμες σαλάτες, φρούτα, ελαιόλαδο, όσο το δυνατόν λιγότερο επεξεργασμένες τροφές, όχι συχνά κόκκινο κρέας,συχνή ήπια γυμναστική,πιλάτες γιόγκα, κολύμβηση (είναι φάρμακο για τους μύες), βιταμίνες (b-complex, d3,μαγνήσιο,Q10 etc) fish oils, κουρκουμινη..

Και το κυριότερο αγάπησε και πρόσεχε τον εαυτό σου περισσότερο από εδώ και μπρος..

Μην αφήνεις και δίνεις χώρο σε τοξικούς ανθρώπους και καταστάσεις να αλώσουν την ζωή σου, αλλά επέλεξε να είναι στη ζωή σου λίγοι και καλοί..

Είναι μια καθημερινή άσκηση ισορροπίας για σένα...

Δεν είναι το τέλος του κόσμου και ευτυχώς που συνέβη τώρα που τουλάχιστον ιατρικά, είναι πολύ πιο εξελιγμένα τα πράγματα και υπάρχουν πολλά βέλη στην φαρέτρα για να αντιμετωπιστεί η πάθηση αυτή.

Σε καληνυχτω και να σου ευχηθώ από καρδιάς ότι όλα θα είναι καλύτερα για εσάς 🙏🌻☀️
 #135038  από Evangelia
 Τρί Μαρ 22, 2022 5:47 pm
Μαρία όποτε διαβάσεις την ανάρτηση μου αυτή , τσεκαρισε και το inbox σου .
Ευχαριστώ .
 #135041  από Φαίδρα
 Τετ Μαρ 23, 2022 10:38 am
Evangelia έγραψε: Τρί Μαρ 22, 2022 12:16 am
...Όχι (όσο μπορείς) γλουτένη(σιτηρά)....
Καλημέρα! Καταλαβαίνω το θέμα των γαλακτοκομικών (βασικά συμφωνώ ως επί το πλείστον με το όλο μήνυμα και την αντιμετώπιση), αλλά η γλουτένη γιατί όχι; Σοβαρά ρωτάω καθώς προσέχω ιδιαίτερα την διατροφή μου. Υπάρχει κάποια έρευνα που να αποδεικνύει πως η γλουτένη βλάπτει τα άτομα που δεν πάσχουν από κοιλιοκάκη; Ο Παγκόσμιος Οργανισμός Υγείας βάζει τα ολικής άλεσης σιτηρά στη λίστα της ισορροπημένης διατροφής μαζί με φρούτα, λαχανικά, ξηρούς καρπούς, όσπρια. Εννοείται ότι συμφωνώ πως το κρέας και τα γλυκά δεν βοηθούν κανέναν. Όπως επίσης συμφωνώ και με τον γενικότερο ισορροπημένο τρόπο ζωής, γυμναστική, αγάπη του εαυτού, εξάλειψη άγχους κλπ.

Εύχομαι την καλύτερη πιθανή εξέλιξη στην Μαρία :eusa-pray:

Healthy Diet WHO
 #135042  από Φαίδρα
 Τετ Μαρ 23, 2022 12:07 pm
MariaG έγραψε: Κυρ Μαρ 20, 2022 11:29 am Καλημέρα! Ελπίζω αυτή η χρονιά να κυλήσει πολύ ομαλότερα για όλες κι όλους μας!
Δεν ξέρω αν υπάρχει απάντηση στην ερώτηση "πώς σπουδάζεις με πολλαπλή σκλήρυνση;"
Καλημέρα Μαρία!

Πολλοί σπουδάζαμε με σκλήρυνση είναι γεγονός, αλλά η εμπειρία του καθενός είναι διαφορετική... Είτε σε σπουδές, είτε σε δουλειά, είτε και σπίτι να είσαι να πρέπει να φροντίζεις παιδιά, οι απανωτές υποτροπές και η παρατεταμένη κορτιζόνη μας ρίχνει, ας μην γελιόμαστε. Και μόνο το ψυχολογικό του πράγματος του να τρέχω συνέχεια στα νοσοκομεία δεν είναι λίγο... Και πάνω που πάω να ηρεμήσω μετά πάλι! Θα σου πω μόνο πως συνήθως, τις απανωτές υποτροπές ακολουθεί μια περίοδος ηρεμίας. Δεν είναι κανόνας βέβαια, απλά το έχω παρατηρήσει σε εμένα.
Η κορτιζόνη είναι ταλαιπωρία, αλλά ελπίζω οι υποτροπές να περνάνε εντελώς με αυτήν!

Και να σου πω, ναι, σε νιώθω που λες πως είσαι απογοητευμένη με τους ιατρούς. Προσωπικά δεν αισθάνθηκα ποτέ ασφάλεια με κάποι@ νευρολόγο. Δεν είναι θέμα ιατρού μόνο. Είναι πως δεν έχουν κι εκείνοι τις απαντήσεις γιατί δεν μπορούν να ξέρουν πως θα εξελιχθεί. Δεν ξέρουν καν γιατί το παθαίνουμε. Αυτό που κάνουν είναι να μας δίνουν φάρμακα που ρίχνουν το ανοσοποιητικό μας. Τα οποία συνήθως έχουν και τις παρενέργειε΄ς τους. Με την ελπίδα να μειωθούν οι υποτροπές.

Σε θαυμάζω που μετά την διάγνωση είπες "δεν θα το βάλω κάτω". :smile-clapping: :smile-clapping: Προσωπικά χρειάστηκα περίπου ένα χρόνο να φτάσω στο σημείο αυτό. Και ακόμα, 11 χρόνια μετά, συχνά φοβάμαι. Και ξέρω πως πολλοί από εμάς νιώθουν έτσι. Αλλά όντως έχω σταματήσει να δίνω σημασία στα μικροπράγματα. Όμως ακόμα μαθαίνω. Είναι δύσκολο όταν έχεις προγραμματίσει κάτι σημαντικό για εσένα, κάτι που θες, και ξαφνικά νιώθεις να μουδιάζει ένα άκρο. Ή να τα βλέπεις διπλά. Σαν να σου βάζει το σώμα σου φρένο.

Υπάρχουν πολλοί τρόποι αντιμετώπισης. Πολλοί βλέπουν την πάθηση ως δάσκαλο. Άλλοι προσπαθούν να μην την σκέφτονται. Ορισμένοι απλά κάνουν ό,τι καλύτερο μπορούν για το γενικότερο ευ ζην. Υπάρχουν πολλοί τρόποι να το αντιμετωπίσεις. Εσύ θα βρεις εκείνον που σου ταιριάζει. Σημασία να νιώθεις καλά μέσα σου. Τώρα πέρασες αρκετά δύσκολα και όντως σε καταλαβαίνουμε σε έναν μεγάλο βαθμό εδώ. Μπορείς όντως να έρχεσαι να μας γράφεις τα δύσκολα ή τα όμορφα - όπως νιώθεις.

Εύχομαι πραγματικά να βρεις ηρεμία μετά από όλες αυτές τις περιπέτειες. Και να προχωρήσεις με τις σπουδές όσο πιο ομαλά γίνεται. Οι καθηγητές δείχνουν κατανόηση και μπορείς ας πούμε να ζητήσεις προφορική εξέταση σε ένα μάθημα. Και εννοείται δεν το βάζουμε κάτω :smile-sun:
 #135045  από MariaG
 Τετ Μαρ 23, 2022 4:14 pm
Evangelia έγραψε: Τρί Μαρ 22, 2022 12:16 am MariaG, καλησπέρα,
Είμαι μητέρα μιας πλέον 23 χρόνης κόρης, που πήρε το πτυχίο της από το Πανεπιστήμιο Πατρών, τον Αύγουστο του 2021.
Η Μαρία μου, μετά από ένα ξαφνικό επεισόδιο τον Ιουνίου του 2020, με μουδιασματα στο δεξί της πόδι , χέρι και πρόσωπο και μετά από αρκετό ψάξιμο, εξετάσεις, μαγνητικές, διαγνώστηκε με πολλαπλή σκλήρυνση.
Το απόλυτο σοκ για εκείνην και για όλους μας.Στρες, φόβος, ανασφάλεια, θυμός, λύπη, παραίτηση και όλα τα παρελκόμενα μιας τέτοιας κατάστασης.
Είναι απόλυτα φυσιολογικό στην αρχή όλα αυτά τα συναισθήματα, γιατί είναι σαν κάποιος να σε ρίχνει στον Ατλαντικό ωκεανό, με storm και να σου λέει κολυμπά ...
Μέσα από αυτήν την κατάσταση όμως ανακαλύψαμε ότι το συνεχόμενο στρες και το άγχος είναι εχθροί αυτού του αυτοάνοσου...

Πρέπει να μάθεις/να μάθουμε, πως να χειριζόμαστε αυτήν την ασθενεια , να μην παραιτουμαστε, έτσι ώστε να την έχουμε όσο το δυνατόν υπό έλεγχο, γιατί εκτός των φαρμ.αγωγων (που την τελευταία 10ετια έχουν γίνει και γίνονται ερευνητικα άλματα)υπάρχει και η ολιστική προσέγγιση της.

Είναι μια ασθένεια που προκαλείται από το ανοσοποιητικό μας σύστημα , εξού, οι τροφές μας πρέπει να μην δημιουργούν επιπλέον φλεγμονές στο ανοσοποιητικό.

Όχι (όσο μπορείς) γλουτένη(σιτηρά), λακτόζη (γαλακτοκομικά) .Δες και μάθε για τον Mathew Embry (living proof documentary) , Terry Walhs (δες το σχετικό YouTube video στα Ted talks)
Πολλες πολύχρωμες σαλάτες, φρούτα, ελαιόλαδο, όσο το δυνατόν λιγότερο επεξεργασμένες τροφές, όχι συχνά κόκκινο κρέας,συχνή ήπια γυμναστική,πιλάτες γιόγκα, κολύμβηση (είναι φάρμακο για τους μύες), βιταμίνες (b-complex, d3,μαγνήσιο,Q10 etc) fish oils, κουρκουμινη..

Και το κυριότερο αγάπησε και πρόσεχε τον εαυτό σου περισσότερο από εδώ και μπρος..

Μην αφήνεις και δίνεις χώρο σε τοξικούς ανθρώπους και καταστάσεις να αλώσουν την ζωή σου, αλλά επέλεξε να είναι στη ζωή σου λίγοι και καλοί..

Είναι μια καθημερινή άσκηση ισορροπίας για σένα...

Δεν είναι το τέλος του κόσμου και ευτυχώς που συνέβη τώρα που τουλάχιστον ιατρικά, είναι πολύ πιο εξελιγμένα τα πράγματα και υπάρχουν πολλά βέλη στην φαρέτρα για να αντιμετωπιστεί η πάθηση αυτή.

Σε καληνυχτω και να σου ευχηθώ από καρδιάς ότι όλα θα είναι καλύτερα για εσάς 🙏🌻☀️

Σας ευχαριστώ θερμά για την υποστηρικτή σας απάντηση. Φαίνεται να έχετε προσεγγίσει την πάθηση με πολύ διεξοδικό τρόπο μετά τη διάγνωση της κόρης σας και μπορώ να φανταστώ πόσο καλό της κάνει που είστε ένα τέτοιο στήριγμα για εκείνη. Χαίρομαι ιδιαίτερα που υπάρχουν άνθρωποι σαν εσάς. Ήταν μια δύσκολη μέρα εκείνη που έκανα τη δημοσίευση και αυτά τα λόγια σας, ειλικρινά, μπορώ να πω ότι με γεμίζουν κουράγιο. Αντλώ δύναμη και ελπίδα από όσα είπατε. Εκτιμώ τις συμβουλές και τις πληροφορίες που μου παραθέσατε. Να είστε καλά, εύχομαι όλα να κυλήσουν ομαλά και για τη συνονόματή μου! 🏵️🧡

*όσον αφορά το inbox, δεν ξέρω αν εννοείτε ότι στείλατε μήνυμα, αλλά δεν έχω λάβει κάτι*
 #135046  από MariaG
 Τετ Μαρ 23, 2022 4:30 pm
Φαίδρα έγραψε: Τετ Μαρ 23, 2022 12:07 pm
MariaG έγραψε: Κυρ Μαρ 20, 2022 11:29 am Καλημέρα! Ελπίζω αυτή η χρονιά να κυλήσει πολύ ομαλότερα για όλες κι όλους μας!
Δεν ξέρω αν υπάρχει απάντηση στην ερώτηση "πώς σπουδάζεις με πολλαπλή σκλήρυνση;"
Καλημέρα Μαρία!

Πολλοί σπουδάζαμε με σκλήρυνση είναι γεγονός, αλλά η εμπειρία του καθενός είναι διαφορετική... Είτε σε σπουδές, είτε σε δουλειά, είτε και σπίτι να είσαι να πρέπει να φροντίζεις παιδιά, οι απανωτές υποτροπές και η παρατεταμένη κορτιζόνη μας ρίχνει, ας μην γελιόμαστε. Και μόνο το ψυχολογικό του πράγματος του να τρέχω συνέχεια στα νοσοκομεία δεν είναι λίγο... Και πάνω που πάω να ηρεμήσω μετά πάλι! Θα σου πω μόνο πως συνήθως, τις απανωτές υποτροπές ακολουθεί μια περίοδος ηρεμίας. Δεν είναι κανόνας βέβαια, απλά το έχω παρατηρήσει σε εμένα.
Η κορτιζόνη είναι ταλαιπωρία, αλλά ελπίζω οι υποτροπές να περνάνε εντελώς με αυτήν!

Και να σου πω, ναι, σε νιώθω που λες πως είσαι απογοητευμένη με τους ιατρούς. Προσωπικά δεν αισθάνθηκα ποτέ ασφάλεια με κάποι@ νευρολόγο. Δεν είναι θέμα ιατρού μόνο. Είναι πως δεν έχουν κι εκείνοι τις απαντήσεις γιατί δεν μπορούν να ξέρουν πως θα εξελιχθεί. Δεν ξέρουν καν γιατί το παθαίνουμε. Αυτό που κάνουν είναι να μας δίνουν φάρμακα που ρίχνουν το ανοσοποιητικό μας. Τα οποία συνήθως έχουν και τις παρενέργειε΄ς τους. Με την ελπίδα να μειωθούν οι υποτροπές.

Σε θαυμάζω που μετά την διάγνωση είπες "δεν θα το βάλω κάτω". :smile-clapping: :smile-clapping: Προσωπικά χρειάστηκα περίπου ένα χρόνο να φτάσω στο σημείο αυτό. Και ακόμα, 11 χρόνια μετά, συχνά φοβάμαι. Και ξέρω πως πολλοί από εμάς νιώθουν έτσι. Αλλά όντως έχω σταματήσει να δίνω σημασία στα μικροπράγματα. Όμως ακόμα μαθαίνω. Είναι δύσκολο όταν έχεις προγραμματίσει κάτι σημαντικό για εσένα, κάτι που θες, και ξαφνικά νιώθεις να μουδιάζει ένα άκρο. Ή να τα βλέπεις διπλά. Σαν να σου βάζει το σώμα σου φρένο.

Υπάρχουν πολλοί τρόποι αντιμετώπισης. Πολλοί βλέπουν την πάθηση ως δάσκαλο. Άλλοι προσπαθούν να μην την σκέφτονται. Ορισμένοι απλά κάνουν ό,τι καλύτερο μπορούν για το γενικότερο ευ ζην. Υπάρχουν πολλοί τρόποι να το αντιμετωπίσεις. Εσύ θα βρεις εκείνον που σου ταιριάζει. Σημασία να νιώθεις καλά μέσα σου. Τώρα πέρασες αρκετά δύσκολα και όντως σε καταλαβαίνουμε σε έναν μεγάλο βαθμό εδώ. Μπορείς όντως να έρχεσαι να μας γράφεις τα δύσκολα ή τα όμορφα - όπως νιώθεις.

Εύχομαι πραγματικά να βρεις ηρεμία μετά από όλες αυτές τις περιπέτειες. Και να προχωρήσεις με τις σπουδές όσο πιο ομαλά γίνεται. Οι καθηγητές δείχνουν κατανόηση και μπορείς ας πούμε να ζητήσεις προφορική εξέταση σε ένα μάθημα. Και εννοείται δεν το βάζουμε κάτω :smile-sun:
Φαίδρα, καταρχάς σε ευχαριστώ για το χρόνο που διέθεσες και μου απάντησες. Θα κρατήσω το ότι μετά από απανωτές υποτροπές, ακολουθεί μια περίοδος ηρεμίας, με την ελπίδα να εξελιχθεί και για εμένα με αυτόν τον τρόπο, γιατί ειλικρινά έχω ταλαιπωρηθεί πολύ, όπως κι όλ@ μας εδώ μέσα. Ήταν μια μέρα απελπισίας εκείνη που δημοσίευσα αυτές τις σκέψεις, βλέποντας όμως τις απαντήσεις που μου δώσατε και τη στήριξη που διαφαίνεται μέσα από τα λόγια σας, αντλώ κουράγιο, ελπίδα και δύναμη για να συνεχίσω, όχι μόνο τις σπουδές μου, αλλά και τη ζωή μου γενικότερα. Είναι διαφορετικό να το συζητάω με ανθρώπους που δεν πάσχουν από σκλήρυνση και διαφορετικό εδώ. Εδώ πλέον συνειδητοποιώ ότι με καταλαβαίνετε και έχοντας βιώσει παρόμοιες καταστάσεις, μπορείτε να μπείτε στη θέση μου. Μιας και μίλησες για θαυμασμό, θα πω ότι κι εγώ σας θαυμάζω όλους εδώ. Συγκινήθηκα με όσα είπες. Έτυχε να διαβάσω την απάντηση μόλις βγήκα από τη βιβλιοθήκη του πανεπιστημίου σήμερα και ήταν ό,τι πιο όμορφο για να μου φτιάξει τη μέρα. Κρατάω όλα όσα μου λες, εκτιμώ ιδιαίτερα τις συμβουλές και αισθάνομαι μια ανακούφιση που δεν είμαι η μόνη, η οποία δε νιώθει κάποια ασφάλεια με τους γιατρούς. Εύχομαι να κυλήσουν ομαλά όλα και για εσένα, να είσαι καλά και χίλια ευχαριστώ. 🏵️🧡
 #135048  από adrCy
 Τετ Μαρ 23, 2022 10:52 pm
Καλησπέρα και από εμένα.

Το 2012 μετακόμισα Θεσσαλονίκη (απο Κύπρο) για να σπουδάσω ηλεκτρολόγος μηχανικός στην πολυτεχνική σχολή του ΑΠΘ. Τον Αύγουστο του 2013 διαγνωστικά επίσημα με σκλήρυνση. Δεν ήξερα τι να κάνω και το τι ήταν καλύτερο για μένα. Ο πατέρας μου, μου έλεγε να πάω πίσω Κύπρο και να προσπαθήσω για μεταγραφή. Εγώ σκεφτόμουνα να αλλάξω σχολή σε κάτι πιο εύκολο και χαλαρο. Ο γιατρός είπε να συνεχίσω κανονικά την ζωή μου. Το σκεφτόμουν πολύ και δεν ήξερα τι να κάνω. Ήταν όλα πολύ πρωτόγνωρα για μένα και αν συνέβαινε κάτι δεν ήξερα σε ποιον θα έπρεπε να αποταθω. Τελικά βρήκα μια γιατρό που μιλούσαμε συχνά τηλεφωνικός και μου εξηγούσε διάφορα που συνέβαιναν σε μένα λόγω σκλήρυνσης και ξεκίνησα να το δέχομαι. Μίλησα με τους φίλους μου και τους συμφοιτητές μου που ένιωθα πιο κοντά τους και τους εξήγησα την κατάσταση για να μπορούν να κατανοούν διάφορες καταστάσεις που μου συνέβαιναν. Εν συντομία, έμεινα Θεσσαλονίκη, συνέχισα στη σχολή που ήτανε να σπουδάσω και τελείωσα ακριβώς στην ώρα μου. Εκανα φοιτητική ζωή αλλά με μέτρο σε ότι αφορά διατροφή, προσπαθουσα να το πάρω χαλαρά και να μην στρεσαρομαι και εν τέλει μου βγήκε. Οπότε πρόσεχε τον εαυτό σου και προχώρα δυναμικά
 #135050  από Evangelia
 Τετ Μαρ 23, 2022 11:49 pm
[/quote]


Σας ευχαριστώ θερμά για την υποστηρικτή σας απάντηση. Φαίνεται να έχετε προσεγγίσει την πάθηση με πολύ διεξοδικό τρόπο μετά τη διάγνωση της κόρης σας και μπορώ να φανταστώ πόσο καλό της κάνει που είστε ένα τέτοιο στήριγμα για εκείνη. Χαίρομαι ιδιαίτερα που υπάρχουν άνθρωποι σαν εσάς. Ήταν μια δύσκολη μέρα εκείνη που έκανα τη δημοσίευση και αυτά τα λόγια σας, ειλικρινά, μπορώ να πω ότι με γεμίζουν κουράγιο. Αντλώ δύναμη και ελπίδα από όσα είπατε. Εκτιμώ τις συμβουλές και τις πληροφορίες που μου παραθέσατε. Να είστε καλά, εύχομαι όλα να κυλήσουν ομαλά και για τη συνονόματή μου! 🏵️🧡

*όσον αφορά το inbox, δεν ξέρω αν εννοείτε ότι στείλατε μήνυμα, αλλά δεν έχω λάβει κάτι*
[/quote]

Μαρία καλησπέρα,

Σου είχα στείλει pm , αλλά δεν γνωρίζω τι συνέβη και εάν τελικά το έστειλα, γιατί ούτε στα outgoing msgs το βλέπω..
Το μήνυμα ήταν εκ μέρους της κόρης μου, της Μαρίας που δεν είναι ακόμα μέλος εδώ στο forum και θα ήθελε και εάν και εφόσον το επιθυμείς και εσύ, να σου έστελνε το messenger της μέσω εμου και όποτε χρειαστείς την ανάγκη να κουβεντιάσεις , θα ήταν χαρά της να τα λέγατε .
Αλλά επειδή ακόμα δεν γνωρίζω λειτουργικα καλά τον χώρο εδώ, στείλε μου pm για να μπορέσω να σου στείλω τα στοιχεία της.

Και θα ήθελα να επισημάνω την λέξη 'στηριγμα' που ανάφερες πιο πάνω...

Όταν πήγα να πάρω μόνη μου , μετά το γραφείο, τα αποτελέσματα της 1ης μαγνητικης της κόρης μου για να δω επιτέλους *ότι τα μουδιασματα δεν είναι τίποτα* .... Και αντίκρισα τη γνωμάτευση...
Όλη η πραγματικότητα γύρω μου, στον δρόμο και μέσα μου έγιναν χιλιάδες ακανόνιστα μικρα κομμάτια..

Δεν ξέρω πως έγινα 'στηριγμα', αλλά κατάλαβα ότι οι δυσκολίες σε κάνουν δυνατό και όλη την δύναμη την άντλησα από το παιδί μου, που μέσα σε όλη αυτήν την ταραχή δεν το έβαλε κάτω και που μπαίνοντας εδώ μέσα, έχω αντικρύσει ήρωες και δυνατούς ανθρώπους , σαν και εσένα , που παρ'ολο τους φόβους τους, ανησυχίες και προβλήματα που τους λυγίζουν, δηλώνουν παρών και συνεχίζουν τον αγώνα.

Στήριγμα δεν είμαστε εμείς οι γονείς, εσείς είστε τα παραδείγματα προς μίμηση για εμάς 🌻🙏

Σε καληνυχτω και με το καλό η αυριανή ημέρα 🙏
 #135103  από Dhm
 Σάβ Απρ 16, 2022 12:35 pm
Μαρία εγώ διαγνώστηκα με σκλήρυνση ένα μήνα πριν τις πανελλήνιες το 2013, οπότε αν θέλεις να μοιραστείς κάτι μαζί μου στο inbox, θα χαρώ να σου πω την εμπειρία μου από σπουδές+σκπ ;)