• Στρατολογικά θέματα (τελευταία κατάσταση)

  • Γενική συζήτηση επί θεμάτων της πολλαπλής σκλήρυνσης.
Γενική συζήτηση επί θεμάτων της πολλαπλής σκλήρυνσης.
 #135003  από KonL
 Πέμ Μαρ 03, 2022 12:53 pm
Καλησπέρα σε όλους!

Έχω διαγνωσθεί με ΣΚΠ από τον Νοέμβριο του 2019 (αν και η νόσος φαίνεται ότι υπήρχε χρόνια πριν) και έκτοτε λαμβάνω αγωγή (Tecfidera 240mg).
Κλινικά, σε γενικές γραμμές είμαι καλά. Έχω κάποια θέματα σε άνω και κάτω άκρα, κάποια θέματα όρασης και ακοής, αλλά έως εκεί.

Φέτος έληξε η αναβολή μου και σήμερα πήγα να δρομολογήσω την διαδικασία με τη Στρατολογία και το αρμόδιο Στρατιωτικό Νοσοκομείο. Μαζί μου είχα μία γνωμάτευση από δημόσιο νοσοκομείο (από την αντίστοιχη νευρολογική κλινική που με παρακολουθεί) και διάφορες εξετάσεις που έχω κάνει ανά τα χρόνια.

Στο 424 όπου πήγα μετά τη Στρατολογία, η νευρολόγος ήταν κάθετη ότι οι ασθενείς με ΣΚΠ οι οποίοι έχουν μέτριες διαταραχές και όχι κάτι βαρύ, κατατάσσονται ως Ι3/Ι4 άοπλο. (Το "βαρύ" το περιέγραψε ως σωματική διαταραχή που απαιτεί μπαστούνι ή π.χ. 67% αναπηρία πιστοποιημένη από το ΚΕ.Π.Α.).

Για την ώρα πήρα 2ετή αναβολή και προφανώς σε 2 χρόνια θα κληθώ για επανεξέταση, που από ότι καταλαβαίνω από όσα λέει, εάν η κλινική εικόνα μου είναι σχετικά ομαλή, πρέπει να καταταγώ ως Ι3/Ι4 άοπλο. Ανέφερε, βέβαια, και κάτι για το ψυχολογικό κομμάτι (π.χ. "και όλα αυτά βέβαια εάν εσύ νιώθεις ψυχολογικά καλά να καταταγείς" κτλ.).

Θα ήθελα να ρωτήσω εάν κάποιοι είχατε, πρόσφατες σχετικά (π.χ. εντός 2ετίας, γιατί τα ποστ που βρίσκω είναι γενικότερα πιο παλιά), εμπειρίες με το θέμα του Στρατού και πως ακριβώς το χειριστήκατε. Επίσης, άσχετα με το θέμα της κλινικής εικόνας, υπάρχουν πράγματα που μπορώ εγώ να πω για να χειριστώ την κατάσταση αναλόγως και να πάρω μία μόνιμη απαλλαγή;
(Ναι, από ότι καταλαβαίνετε δεν θα ήθελα να καταταγώ, δοθείσης και της κατάστασης με την νόσο).


Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων και εύχομαι να είστε όλοι όσο καλύτερα γίνεται!

Edit: Επίσης, να αναφέρω ότι προσωπικά εργάζομαι ως προγραμματιστής και αυτό ίσως να ενισχύει το επιχείρημα τους για το Ι3/Ι4 στο στυλ "ε, δουλειά γραφείου κάνεις και στην ζωή σου ως πολίτης, τι σε εμποδίζει από το να το κάνεις αυτό και στον Στρατό;".
 #135097  από litsa
 Παρ Απρ 15, 2022 1:01 am
Αν δεν νιώθεις έτοιμος να καταταγείς, να μην το κάνεις...
Ετσι απλά! Διότι μπορεί να σου επιφέρει πίεση, την οποία δεν χρειαζόμαστε και δεν σε οφελεί. Οπότε μπορείς να επικαλεστείς και ψυχολογικούς λόγους, και πίεση, και μια χαρά θα σου δώσουν απαλλαγή .
Μην αγχώνεσαι από τώρα για μετά από δύο χρόνια

Δες την ψυχολογία σου και την υγεία σου, διατροφή , βιταμίνες, άσκηση και όλα θα έρθουν βολικά.
 #135098  από litsa
 Παρ Απρ 15, 2022 1:03 am
Αν δεν νιώθεις έτοιμος να καταταγείς, να μην το κάνεις...
Ετσι απλά! Διότι μπορεί να σου επιφέρει πίεση, την οποία δεν χρειαζόμαστε και δεν σε οφελεί. Οπότε μπορείς να επικαλεστείς και ψυχολογικούς λόγους, και πίεση, και μια χαρά θα σου δώσουν απαλλαγή .
Μην αγχώνεσαι από τώρα για μετά από δύο χρόνια

Δες την ψυχολογία σου και την υγεία σου, διατροφή , βιταμίνες, άσκηση και όλα θα έρθουν βολικά.
Επίσης δεν χρειάζεται να είσαι βαρύ περιστατικό, για να μην υπηρετήσεις, προσέχεις για να έχεις...
ο στρατός εχει χ,ψ δυσκολίες, αγχος κτλ, γιατί να το περάσεις, συν τον συγχροτισμό με ιώσεις κτλ